Jankovy názory

Software

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

26. 01. 2007

TextMod: všestranný online modifikátor textů

Na Internetu je k dispozici řada služeb, které nezištně pomáhají uživatelům. Řada z nich je sice duplicitních, ale u některých musíme ocenit úhledné a čisté provedení a doporučit je široké komunitě. TextMod nabízí nyní celkem sedm základních konverzí textů, z nichž nejméně tři považuji za pro mne nezbytné a určitě se budou hodit i vám pro práci s e-maily či pro tvorbu webu.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:19 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 12. 2006

Microsoft si přivlastnil dva roky starý nápad z české vesnické základní školy nebo jde o náhodu?

V roce 2004 jsem se podílel na vývoji systému pro ovládání PC pomocí více myší ve třídě na Základní škole Lipová-Lázně, Bluetooth alternativu jsme pro vysokou cenu zavrhli a ve spolupráci se společností Bingz byl vyvinut systém s podporou desítek USB myší.

Systém se pak rozvíjel do bezdrátové podoby www.multimice.cz, obě verze, USB i bezdrátová, byly vyvíjeny a financovány v rámci projektů Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ). Dnes jsem si přečetl v článku Daniela Dočekala na Digiwebu.cz Více myší na jednom počítači? o Microsoftí napodobenině. Blíže se o ní dočteme na webu Microsoft:

In a paper entitled Multiple Mice for Computers in Education in Developing Countries-to be presented during ICTD 2006, the International Conference on Information and Communication Technologies and Development, co-sponsored by Microsoft Research India and to be held at the University of California Berkeley on May 25-26-co-authors Pawar, University of California Berkeley Ph.D. student Joyojeet Pal, and Kentaro Toyama, assistant managing director of Microsoft Research India, state, "The obvious technical solution is to provide each child with a mouse and cursor on screen, thus effectively multiplying the amount of interaction per student per PC for the cost of a few extra mice."

Auuuuu...

17:20 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

29. 11. 2006

Zkuste si #One Laptop Per Child# ve VMware Player!

Projekt dodávek #stodolarových# notebooků do rozvojových zemí vyvolává stále mnoho pochybností. Není divu, jde o počítač zcela nové kategorie a nedokážeme si ho a jeho použití ani představit. První možností osahání vlastností OLPC je využití virtuálního stroje VMware Player, který je dostupný zdarma.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:36 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

27. 11. 2006

Na myšlenkové mapy s FreeMind

Myšlenková mapa je graficky uspořádáný nelineární text, často doplněný grafickými symboly nebo obrázky, s vyznačením souvislostí či struktury. Po staletí byla využívána k učení, pamatování, grafickému zobrazení nebo řešení problémů, v moderní podobě je spojena se jménem kanadského psychologa Tony Buzana. Ve škole se mohou myšlenkové mapy používat od první třídy a je možná i jejich příprava s pomocí řady aplikací na PC. Součástí FreeMind je i online prohlížeč.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:37 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 11. 2006

Blue Screen of Death jako originální screensaver přímo od Microsoftu pro masochisty

Blue Screen of Death vešla do dějin. Pokud jste si ji dostatečně neužili, máte možnost si stáhnout originální screensaver přímo od společnosti Microsoft. Na stránce http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/Miscellaneous/BlueScreen.mspx si kromě jiného přečtete Use Bluescreen to amaze your friends and scare your enemies! Bluescreen runs on Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 and Windows 9x (it requires DirectX). Neváhejte a dejte si to: download screensaveru.

13:50 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 11. 2006

Grafická kalkulačka GraphApplet: v jednoduchosti krása

Čtvrstoletí osobních počítačů, dříve nazývaných IBM PC kompatibilní, stále ještě nevymazalo z paměti a ani z nabídky světových výrobců takzavané grafické kalkulátory. Jejich cena je sice stále nižší, ale někdy stejnou práci udělá šikovná aplikace. Vyzkoušejte si multiplatformní GraphApplet přímo online!
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 09. 2006

Prohlížeč dokumentů ve formátu PDF, PostScript a MS Word online

Na řadě počítačů prohlížeče dokumentů ve formátu PDF, PostScript a MS Word z nejrůznějších důvodů nenajdete. WWW prohlížeč je s velkou pravděpodobností běžnější i u non-PC zařízení. Samuraj Data AB nabízí možnost prohlížení uvedených formátů online, aplikaci si můžete umístit i na vlastní server.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:51 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 07. 2006

html2cz: překlad anglických stránek on-line

Před téměř 2,5 rokem jsem na stránkách České školy psal o překladači anglických webových stránek html2cz, který využívá pro překlad GNU FDL Anglicko-Český slovník. Dnes jsem zřejmě s pořádným zpožděním zaregistroval i online verzi , kterou si zprovozníte tím, že si následující odkaz přidáte k oblíbeným položkám: html2cz. Pokud si pak při prohlížení anglické stránky nevíte rady s překladem slovíček, výběr této oblíbené položky vám vrátí originální stránku s překladem jednotlivých slov, který se objevuje při najetí kursorem na příslušné slovo v žluté bublině pod ním.

Překlad slovíčka v bublině

Program využívá pro zobrazení překladu tohoto kódu:

   <acronym style="cursor: help;" title="po&#382;adovan&#253;">Required</acronym>   

17:05 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 06. 2006

Venezuela školí 400 000 obyvatel v používání OSS/FS zatímco MI ČR se atsá 80 000 proškolených na produktech Microsoft

Venezuelské Národní centrum pro informační technologie (CNTI) zahájilo proškolení 400 000 obyvatel v používání Open Source programů. Tento program má v první řadě zaškolit ty, kteří o nich neví vůbec nic. Registrace probíhá v 330 informačních kancelářích po celé zemi. Každý z bezplatných kurzů trvá 24 hodin a nabízí informace o software, hardware a komunikačních technologiích. Venezuela má přitom dvojnásobek obyvatel ČR a naše sebevědomé MI ČR se stále tasá Národním programem počítačové gramotnosti (NPPG), ve kterém se od roku 2003, tedy za tři a půl roku proškolilo v dvouhodinových kursech na produktech Microsoft zatím přes 180 000 obyvatel. Dalších nekvalitních online kursů se zatím účastní přes 80 000 lidí. Paní ministryně, není vám trochu stydno?!
17:45 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 06. 2006

Google, Google, Google, ještě jednou Google: vyhledávač stokrát jinak

První službou Google, kterou se budu zabývat, je vlastní vyhledávání. Nemusí jít nejen o prohledávání textů nebo titulků na webových stránkách, ale také obrázků podle popisků, diskusních skupin nebo souborů v nejrůznějších formátech. S vyhledávačem jsou spojeny samozřejmě i reklamní služby, které Google živí...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:43 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

31. 05. 2006

Google, Google, Google, ještě jednou Google...

Řada komentátorů bez uzardění tvrdí, že hlavním motorem a největším inovátorem byla v roce 2005 na světovém Internetu bezesporu společnost Google. Její nové služby přibývají jako houby po dešti a o řadě z nich běžní uživatelé z řad pedagogů a žáků možná ani neví, i když základní vyhledávač Google používají. Přitom je řada služeb otevřených a umožňují spolupráci. Službám Google chceme věnovat rozsáhlý seriál, uvítáme proto i spolupráci dalších autorů. Tento úvodní díl ale poněkud netradičně bude o slovenském projektu Infovek...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 19:58 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 05. 2006

etesty: neuvěřitelná drzost Ministerstva dopravy s novou podobou zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy

Cituji: Nová podoba zkoušky bude zavedena s účinností od 1. července 2006. Pro provádění zkoušky ministerstvo zajistí pro obecní úřady obcí s rozšířenou působností software, který umožní provádět zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění i přezkoušení odborné způsobilosti řidičů, pro pověřené zkušební komisaře zajistí software určený pro provádění přezkoušení odborné způsobilosti řidičů. Programové vybavení je určeno a testováno pro provoz na počítačích s níže uvedenými technickými paramery.

Nebudu napínat, pro lokální server to je například:

Doporučená konfigurace SW
Windows XP SP2 nebo Windows 2000 SP4 nebo Windows 2003 server SP1
Ovladač pro tiskárnu
Součástí instalace vlastní aplikace eTesty pak bude instalace následujících komponent
- .Net Framework 2.0
- SQL server 2005 Express Edition
- SQL Server 2005 Native Client Package

a pro klientský počítač:

Doporučená konfigurace SW
Windows XP SP2 nebo Windows 2000 SP4 nebo Windows 2003 server SP1
Součástí instalace vlastní aplikace eTesty pak bude instalace následujících komponent
- .Net Framework 2.0
- SQL Server 2005 Native Client Package
- Macromedia Flash Player 8

V době multiplatformních klientů běžících v libovolném prohlížeči nám tu nějaká banda (píp) připravila evidentní (píp) na základě zadání další bandy (píp). Jen představa instalace podobných zvěrstev na obecních úřadech stovek obcí s rozšířenou působností je děsivá...

19:53 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 05. 2006

MS Office Kids a Senior Edition moc k smíchu nejsou

Nový reklamní website společnosti Microsoft iloveoffice.cz je možná pro autory žertovný, ale mně moc vtipný nepřipadá.

MS Office Kids Edition

Realizace něčeho podobného je možná reálnější, než se na první pohled zdá, zvláště vzhledem k přípravě linuxového projektu One Laptop per Child (OLPC). A černý humor se šablonou na závěť to asi nevyváží:

MS Office Senior Edition

19:52 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 05. 2006

MediaScrape - internetové televizní zpravodajství zdarma

Dnes spuštěný MediaScrape je první internetovou televizní sítí s bezplatným zpravodajstvím v jazykových mutacích podle příslušné země a s možností vyhledávání a archivace a funkcí on demand. Zpravodajství je aktualizované každou půlhodinu a uživatelé mají k dispozici kromě výběru jednotlivých zpravodajských shotů i 10-12minutové kompletní zpravodajství.

Vše přehrává Windows Media Player a server běží na MS IIS. Při testu jsem se dočkal řady hlášení, ale to se zřejmě dalo očekávat:

HTTP Error 403.1 - Forbidden: Execute access is denied.
Internet Information Services (IIS)

Po registraci jsem sice dostal potvrzující mail, přístup na heslo ale nefungoval, uvidíme ráno... Home page vypadá takto:

MediaScrape home page

19:50 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 05. 2006

Novell Open Workgroup Suite: cenově výhodné firemní řešení na bázi Open Source?

Společnost Novell dnes oznámila celosvětovou dostupnost sady Novell Open Workgroup Suite pro firemní použití ve dvou variantách: čistě linuxové a cross-platformní. Sada obsahuje Novell Open Enterprise Server (s SUSE Linux Enterprise Server), groupware Novell GroupWise, Novell ZENworks Suite pro správu systémů, Novell Linux Desktop a kancelářský balík OpenOffice.org pro MS Windows a Linux.

Cena linuxové sady bude od 75/80 dolarů za roční nebo 110 dolarů za trvalou licenci za zařízení či uživatele, cross-platformní bude stát 106 dolarů za roční nebo 150 dolarů za trvalou licenci za zařízení či uživatele. Srovnání nákladů v organizaci s 250 uživateli je podle Novell oproti konkurenčnímu Microsoft Enterprise Agreement následující: řešení Novell přináší úsporu 48-72% tříletých nákladů podle typu licence.

Půjde konečně o úspěšný frontální útok proti dominanci MS na desktopu? Novell už to jednou zkoušel, poté Borland a později i Corel... Bude se historie opakovat?

19:44 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

11. 11. 2005

Microsot Visual Studio 2005 Express Edition zdarma!

Společnost Microsoft nabízí zjednodušenou edici nové verze svého vývojářského balíku Microsoft Visual Studio 2005 zdarma. Microsoft Visual Studio Express Edition má oproti verzím Standard a Professional řadu omezení, na druhou stranu pro školy plně dostačuje. Červené školy, které po skončení dodávek projektu Internet do škol mají nyní s několikaměsíčním zpožděním možnost zachování kontinuity bez zvýšených nákladů.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:55 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 11. 2005

Studie o využívání FLOSS ve veřejné správě EU

Podle studie financované EU chtějí evropské místní samosprávy více využívat FLOSS (Free/Libre/Open Source Software) nebo dokonce na něj kompletně přejít.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:11 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 11. 2005

Sun a (jeho) Open Source školám

Sun Microsystems ohlásil přeměnu své vzdělávací iniciativy Global Education and Learning Community (GELC) na nevýdělečnou organizaci, která má sloužit potřebám školského prostředí a #přinést výhody Open Source do vzdělávání#.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:12 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

26. 09. 2005

Kreslíme a zvýrazňujeme na obrazovce

Při prezentaci u projekčního plátna s dataprojektorem je někdy výhodné některou část Plochy MS Windows nebo okna aplikace interaktivně zvýraznit. Můžeme použít laserové ukazovátko, ale více možností nabízejí některé šikovné aplikace. Podobně se hodí zvýraznění i při sdílení obrazovky z učitelského počítače se žákovskými počítači. Některé aplikace pro kreslení a zvýrazňování na obrazovce jsou jednoduché až primitivní, některé nabízejí širokou paletu nástrojů.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 18:56 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 09. 2005

Kontrola české gramatiky pro MS Office 2003

V polovině července uvedla společnost Microsoft nový jazykový nástroj vyvinutý Ústavem pro jazyk český Akademie věd České republiky ve spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy. Uživatelé tak mohou v rámci MS Office využívat funkci, která kromě pravopisu hlídá dodržování gramatických pravidel v kontextu celých vět, jako jsou například psaní měkkého nebo tvrdého I/Y u shody podmětu s přísudkem, psaní čárek ve větě a podobných záludností.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 15:25 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 09. 2005

TiddlyWiki: nejjednodušší osobní redakční systém v jediném souboru?!

Žádná instalace! Žádné skripty na serveru!! Žádná databáze!!! Multiplatformnost!!!! Vhodné pro Internet i pro intranet!!!!! Není nutná znalost HTML!!!!!! Open Source Software!!!!!!! Snadná úprava vzhledu!!!!!!!! Je tato na první pohled barnumská reklama oprávněná?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 15:24 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 09. 2005

Jaký programovací jazyk ve výuce? Další neverending story...

Tradičním programovacím jazykem pro výuku programování na školách všech stupňů je bezesporu Pascal. Je ale i v dnešní době tím pravým ořechovým?
Celý článek vycházející z textu, publikovaném na tomto blogu, naleznete na serveru Česká škola 08:51 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 07. 2005

Windows Genuine Advantage pro srandu králikům...

Kontrola systému Windows Genuine Advantage je realizována staženou komponentou ActiveX , která testuje legálnost OS před instalací záplat a updatů. Jednoduchý trik je napsání příkazu v javascriptu, který se napíše do adresního řádku a před stahováním vypne kontrolu:

javascript:void(window.g_sDisableWGACheck='all')

Druhý, složitější, spočívá ve vypnutí addonu, který přidává ActiveX komponenta, je popsán na http://home19.inet.tele.dk/jys05000/ ;-) 12:08 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 07. 2005

WIENUX: Linux pro Vídeň

Bezplatná licence operačního systému, kancelářského balíku a dalších potřebných aplikací pro vídeňské úředníky se jmenuje WIENUX. Obsahuje kromě jiného:


Kdy se dočkáme PragUX?!

15:07 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 06. 2005

Ustaveny odborné komise OSS Alliance

Cílem občanského sdružení Společnost pro výzkum a podporu Open Source (také OSS Alliance), které bylo registrováno počátkem května a je neziskovou organizací, je pomáhat správním orgánům při řešení otázky, zda je vhodné přejít / nepřejít na Open Source (software s veřejně přístupným zdrojovým kódem) a jejich následné využívání pro činnost státní správy, samosprávy i soukromého sektoru. Stejně tak i podpora svobodného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, otevřených standardů a bezpečnosti v oblasti softwaru, dat a telekomunikací. V neposlední řadě i v souladu s celoevropskou standardizací a doporučeními Evropské unie podporovat rozvoj Open Source systémů. Mezi další aktivity sdružení patří zejména:

Záštitu nad OOS Alliance převzalo Ministerstvo informatiky ČR. ,,Ministerstvo informatiky je zástupcem České republiky v programu Evropské unie IDABC. Jednou z oblastí, na které je program zaměřen, je i Open Source, konkrétně problematika Open Dokument Format a nové formy licence, takzvané European Union Public Licence. Vzhledem k tomuto angažmá spolupráci s občanským sdružením OSS Alliance rozhodně vítáme.” potvrdila tisková mluvčí Ministerstva informatiky, Klára Volná.

V rámci OSS Alliance působí několik odborných skupin:


Webové stránky naleznete na adrese www.oss.cz.
21:09 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 06. 2005

Jak se na Linux dívá slovenský Infovek

V slovenské konferenci GNU/Linux linux@list.linux.sk se objevil příspěvek Romana Baranoviče z projektu Infovek, který můžeme brát i jako impuls pro linuxovou komunitu vývojářů.
Celý článek na serveru Česká škola 18:57 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 05. 2005

Podle britské studie může Open Source ušetřit ve školách až 50 % nákladů

Podle výzkumné zprávy Britské vládní agentury pro komunikace a technologie ve vyučování (Becta), zveřejněné v minulém týdnu, mohou úspory ve školách využívajících Open Source software dosáhnout až 50 procent celkových nákladů na provoz (TCO). Výzkum proběhl na 15 školách využívajících Open Software a na 33 školách, které ho nepoužívají.
Celý článek na serveru Česká škola 11:36 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

26. 04. 2005

Vyzkoušejte si konečně pořádný redakční systém zdarma 2.

Včera jsme vás informovali o možnosti si vyzkoušet jeden z kvalitních systémů pro správu obsahu (tedy něco víc než redakční systém) s názvem Plone. Dnes se podíváme ještě na pár sejmutých obrazovek dalších základních operací a zmíníme se i o verzi Plone pro operační systémy MS Windows, kterou si můžete vyzkoušet i na vašem desktopu. Zmíníme se také o metadatech i o SEO.
Celý článek na serveru Česká škola 11:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 04. 2005

Vyzkoušejte si konečně pořádný redakční systém zdarma!

V minulém týdnu jsme psali kromě jiného o absenci nabídky redakčního systému pro školy v rámci SIPVZ a na hlavu autorů některých projektů SIPVZ se snesla v diskusích u článků kritika za nepříliš kvalitní prezentaci projektů. Možná je potřeba pro vzájemné pochopení diskutujících ukázat, o čem je řeč. Stejně jako máte možnost si vyzkoušet bez instalace zdarma e-learningový systém MS Class Server, můžete si vyzkoušet i špičkový systém pro správu obsahu (tedy něco víc než redakční systém) s názvem Plone. A jak už to u Open Source systémů bývá, umí i česky...
Celý článek na serveru Česká škola 11:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

05. 04. 2005

CD Evropská média a weby v české škole: zklamání z ÚIV

CD-ROM obsahující pouze jeden PDF soubor o velikosti 7,5 MB je výstupem projektu Evropské vzdělávací pořady a webové stránky # další možnost spojení pro české školy, jehož řešitelem byl Ústav pro informace ve vzdělávání za 22 000 eur z Programu malých projektů Phare. CD-ROM má podle jeho autorů poskytnout čtenářům popis vzdělávacích pořadů a webových stránek, použitelných v české školské praxi.
Celý článek na serveru Česká škola 13:53 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

01. 04. 2005

TS Vlastivěda 1 - Starší české dějiny

Další ze zcela nové řady multiplatformních výukových titulů společnosti Terasoft je určen pro práci v běžných počítačových učebnách i při prezentační výuce s využitím projektoru. Výuková část obsahuje patnáct kapitol mapujících historický vývoj na našem území od pravěku až do roku 1620.
Celý článek na serveru Česká škola 13:54 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 11. 2004

Recepty na Open Source a Free Software ve školství

Informační centrum GyBoN, projekt Edunix a Jednota školských informatiků uspořádaly druhou listopadovou sobotu ve spolupráci se sdružením CZLUG, Danix teamem a dalšími partnery celodenní celostátní konferenci na téma Open Source a Free Software ve školství. Padesátka zájemců určitě nelitovala cesty na pražské Severní město a získala řadu informací z úspěšných implementací a projektů.
Celý článek na serveru Česká škola 10:09 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 10. 2004

PhotoFiltre 6.0.2: skvělý freeware bitmapový editor

PhotoFiltre mě zaujal na první pohled. Tento grafický editor nabízí všechny funkce, které drtivá většina uživatelů potřebuje, a konkuruje tak všem u nás zavedeným značkám. A protože je nejen zdarma, ale i lokalizován do češtiny, lze jej pro školní využití jen doporučit.
Celý článek na serveru Česká škola 14:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 10. 2004

Reakce společnosti Dat na článek České školy

Před dvěma týdny zveřejnila Česká škola článek Zkola.cz: další Potěmkinův portál?, který kritizuje kvalitu a okolnosti vzniku vzdělávacího portálu Zlínského kraje. Na článek zareagoval Martin Holčík, ředitel dodavatelské společnosti Dat, s. r. o., a požádal o zveřejnění reakce na článek. Pod pohrůžkou žaloby též požaduje omluvu za jeho publikaci.
Celý článek na serveru Česká škola 11:48 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 10. 2004

Terasoft nabízí multiplatformní tituly

Největší český producent výukového softwaru pro základní a střední školy Terasoft připravuje od podzimu loňského roku novou generaci výukových titulů, které jsou multiplatformní a pracují i na počítačích Apple nebo v operačním systému Linux. Mohou být také provozovány i v systémech řízení výuky (LMS), jako je například Eduplone, Moodle, MS ClassServer a další. První z nich jsou již nyní školám k dispozici.
Celý článek na serveru Česká škola 11:48 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

05. 10. 2004

Vyzkoušejte Linux ve škole snadno a rychle

Plamenné diskuse o tom, zda se má ve školách používat operační systém MS Windows, anebo některá distribuce Linuxu, jsou na stránkách České školy i jinde, k jednoznačnému rozumnému závěru však zpravidla nevedou. Jednodušší je možná žákům Linux ukázat a vysvětlit jeho výhody i nevýhody. Nebo to snad běžně vyškolený školský informatik nezvládne?
Celý článek na serveru Česká škola 14:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 09. 2004

CD-ROM Evropská unie

Titul firmy Tomáš Holubec je pokusem o kompletní informační zdroj o Evropském společenství ve formě encyklopedie. Zároveň program umožňuje jednoduché ověření získaných znalostí pomocí různých testů a křížovek. Bohužel, s požadavky na moderní výukový software se zcela nevyrovnal.
Celý článek na serveru Česká škola 10:02 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 08. 2004

FAQ Hewlett-Packard o Linuxu ve školách

V článku HP nabízí školám levné řešení s Linuxem na desktopu jsem informoval o levné alternativě pro jihoafrické školy HP multi-user 441 desktop. Další podrobnosti o projektu je nyní možné nalézt na adrese www.hp441.com, zvláště doporučuji seznam standardně dodávaného software, který je, jak je u linuxových distribucí ostatně zvykem, velmi rozsáhlý. Dalším zajímavým čtením je přehled FAQ, tedy často kladených dotazů, kde HP doporučuje Linux (cituji originál, jistě mu porozumíte):

15:56 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 08. 2004

Databáze Ingres jako Open Source

Společnost Computer Associates International, Inc. podle svého slibu z červnové konference caworldu 2004 oznámila dostupnost databáze Ingres r3 podle podmínek CA Trusted Open Source License (CATOSL). CA jako významný dodavatel podnikového softwaru tak přímo spolupracuje s open source komunitou na vývoji databázové technologie podnikové třídy, připomeňme si, že první vlaštovkou byla databáze InterBase od společnosti Borland. Open source komunita má možnost revidovat zdrojový kód databáze Ingres r3 a zasílat návrhy jeho úprav pro možné začlenění do všeobecně dostupné verze, jejíž uvedení je plánováno na 30. září 2004. CA bude nadále koordinovat vývoj a poskytovat placenou podporu a správu. CA chce nadále integrovat do svých řešení i další open source projekty jako je například: JBoss, Plone či Zope a další.
18:08 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 06. 2004

Relikviář svatého Maura

Tento CD-ROM vznikl jako dokument o složitém postupu restaurování jedinečné památky vystavované na hradě Bečov. Podrobná interaktivní prohlídka relikviáře nabízí seznámení i s nejmenšími detaily, které zůstávají zraku běžného návštěvníka skryty. Titul je vhodnou pomůckou nejen pro umělecké střední školy, ale i pro výtvarnou výchovu i dějepis na školách všech stupňů.
Celý článek na serveru Česká škola 10:21 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 06. 2004

Novell vytvořil most mezi systémy SUSE LINUX a NetWare dřív, než původně plánoval

O rok dříve, než bylo původně plánováno, Novell oznámil Novell Open Enterprise Server, kombinovaný produkt tvořený systémy NetWare a SUSE LINUX. Open Enterprise Server přinese zákazníkům síťové funkce platformy Novell NetWare a nově integrovaných řešení SUSE LINUX a Ximian. Jako součást produktové řady Novell Nterprise bude Open Enterprise Server poskytovat všechny potřebné součásti pro vytvoření spravovatelné, cenově dostupné infrastruktury pro provoz klíčových síťových služeb.
Celá tisková zpráva na serveru LinuxWorld
06:53 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 05. 2004

EasyBlog: Jankovy názory rozšířeny o komentáře ke článkům

Konečně jsem se odhodlal k řadě změn: na pracovní PC jsem po měsících váhání naistaloval MS Windows XP Professional a Jankovy názory jsem díky podpoře autora off-line generátoru EasyBlog Libora Kreyzela rozšířil o možnost komentování článků. Díky!
11:22 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 05. 2004

RSS, RSS, RSS!

RSS je další ze zkratek, které se dostávají pozvolna do povědomí uživatelů Internetu. Ve výkladovém slovníku Živě ji sice stále ještě nenajdeme, ale na dotaz co je to RSS nalezne vyhledávač Google dostatek relevantních odkazů. RSS je zkratka z RDF Site Summary, kde RDF je zkratka z Resource Description Format (nebo Framework). Stručně řečeno jde o je formát pro výměnu obsahu založený na XML, kde se zpracovávají zpravidla titulky, odkazy a perexy článků z různých zdrojů. Používá se pro to terminus technicus syndikace. Pokud často procházíte řadu svých oblíbených webů a hledáte nové články, bude se vám pravděpodobně využití RSS hodit. Pokud do své RSS čtečky zařadíte RSS všech svých oblíbených webů, nemusíte je všechny procházet, ale stačí, abyste nechali RSS čtečku (viz dále) načíst RSS soubory těchto webů. Z přehledu aktuálních článků si pak vyberete.
Celý článek na serveru Česká škola 08:22 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 05. 2004

Replacer II: malý, ale šikovný

Pokud jste někdy potřebovali modifikovat text ve větším množství souborů, určitě jste hledali vhodný editor. jednoduchým jednoúčelovým nástrojem je český Replacer II (soubor formátu ZIP s instalačním souborem o velikosti 150 kB) od Petra Soběslavského. Díky Petře!

Repalcer II je malý pomocník

19:02 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

05. 05. 2004

WindowsSizer: malý, ale šikovný

Pokud jste někdy snímali větší množství oken aplikací pro dokumentaci nebo z jiného důvodu, určitě jste potřebovali nastavit jejich velikost na určité vhodné rozměry. A právě k tomu se hodí titěrná aplikace WindowsSizer (soubor formátu ZIP o velikosti 13 kB i se zdroji  v C), který před mnoha lety napsal Mike Lin. Díky Miku!

Windows Sizer je malý pomocník

07:18 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 04. 2004

LANGMaster vyprodává

Společnost LANGMaster zahájila výprodej řady svých titulů ŠKOLA hrou pro koncové zákazníky za poloviční cenu v "kompletech" pro jednotlivé předměty. Za cenu 699 Kč jsou tedy nyní komplety dvou dílů (a tedy 6 CD, z toho 4 datových) Matematiky nebo Přírodovědy pro věk 9-12 let a Matematiky, Biologie, Zeměpisu, Fyziky nebo Chemie pro věk 12-16 let. Dalším kompletem je Scio, příprava k přijímacím zkouškám na střední školu - Český jazyk a Matematika, za 1499 Kč.

Protože objemem prodejů z loňské dotace pro školy LANGMaster oproti konkurenci se svoji stovkou výukových CD  neuspěl, hledá cesty ke zvýšení zájmu mezi koncovými zákazníky. Nabízené tituly mají sice jen minimální nároky na výkon počítače, ale jsou zároveň koncepčně, didakticky i ovládáním zastaralé a řadě uživatelů může vadit i jejich zahraniční původ, který je v řadě případů nepříjemně znát. Cena za tituly Scio je navíc vzhledem k objemu užitečných dat postavena neúměrně vysoko, knížka stejného obsahu stojí řádově méně.
13:57 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 04. 2004

Přehled správců souborů podruhé

Málokterý přehled aplikací jednoho typu může být úplný: naprogramování správce souborů je totiž pro řadu programátorů skutečně velkou výzvou. Variace na nepsaný etalon Norton Commander ale dokazují především genialitu originálu.
Celý článek na serveru Česká škola. 07:54 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 04. 2004

Microsoft Open Source

Microsoft zveřejnil na přelomu března a dubna 2004 na webu SourceForge.net, který nabízí bezplatný hosting dat pro vývoj produktů open source, zdrojové kódy aplikace WiX. Sada nástrojů Windows Installer XML (WiX) je určena pro tvorbu instalačních balíčků MSI a MSM pro MS Windows ze zdrojového kódu v jazyce XML. WiX je uvolněn v rámci licence CPL (Common Public Licence), tedy na základě open source licenčních podmínek společnosti IBM, které byly schváleny sdružením OSI (Open Source Initiative) a jsou uvedeny v oficiálním seznamu na jeho webu Opensource.org. Licence umožňuje vývojářům bez omezení modifikovat zdrojový kód aplikace a užívat ho i ve svých komerčních produktech. Jde o první podobný krok společnosti Microsoft, jaký bude další?
06:33 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 04. 2004

On-line převod fyzikálních jednotek

Čas od času potřebuji přepočítat údaje o rozměrech či hmotnosti z amerických zdrojů a marně si snažím vzpomenout na přesný koeficient pro převod například z libry na kilogramy. Naštěstí je na českém webu řada zajímavých serverů, které nabízejí on-line převod fyzikálních jednotek a celou řadu souvisejících přehledů a informací.
Celý článek na serveru Česká škola 12:11 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

ALTAR interactive uvolnila Fish Fillets pod licencí GPL!

Tisková zpráva: Společnost ALTAR interactive na přání hráčů uvolnila hru Fish Fillets pod licencí GNU GPL, a tak si každý může stáhnout zdrojové soubory hry, modifikovat je a své úpravy dále volně distribuovat v rámci podmínek licence GNU GPL. Souběžně s uvolněním kódu začala práce na konverzi pro Linux s názvem "Fish Fillet Next Generation", o které se další informace dozvíte na adrese http://fillets.sourceforge.net!

"Záměr přeportovat Fish Fillets na Linux vzešel přímo z linuxové komunity," říká Robert Hoffmann, obchodní ředitel ALTAR interactive. "A nás velmi těší, že se najdou nadšenci, kteří do konverze chtějí investovat svůj čas a svoje schopnosti, což nás utvrzuje v tom, že Fish Fillets obstojí i v dnešní konkurenci logických her. Držíme palce, ať se konverze podaří a těšíme se na první řešitele z řad uživatelů systému Linux!"

Zdrojové kódy hry Fish Fillets najdete zde: http://sourceforge.net/projects/fillets

Kontakt:
Jiří Rýdl
ALTAR interactive
jr@altarinteractive.com

12:04 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 04. 2004

Klony Norton Commander - kolik jich je?!

Jestliže implementací jazyka Karel je pár desítek, počet klonů asi nejoblíbenějších správce souborů pro DOS Norton Commander (první verzi napsal John Socha v roce 1986) přesahuje určitě stovku. Jeden z nejrozsáhlejších pokusů o jejich zmapování je vtipně pojmenovaný článek Děti kapitána Nortona na ruském serveru Neosoft, kde jich je popsáno přes šedesát. V archivu jich mám na doplnění zhruba desítku a stále se objevují další a další. Českých není také málo: počátkem devadesátých let sice doslova kraloval Manažer602, ale byli i další: It, HH Manager, HH Win, Bizon, Winton, Ádon, WinM602 nebo MRP Navigátor. A pro milovníky mám odkaz na verzi Norton Commander 1.02D z roku 1988. Dejte si to!

17:15 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Dobrý Karel ještě žije potřetí

Přestože jsem ve dvou článcích pro Českou školu popsal celou řadu implementací jazyka Karel, stále nalézám další. Překvapivě jsem přehlédl ve vyhledávačích tři kompatibilní verze od Jiřího Osoby pro DOS, 16bitové MS Windows 3.1 a 32bitové MS Windows 95 a novější. Všechny verze jsou jednoduše řešené a díky tomu velmi kompaktní, jejich instalační archivy mají velikost pouhých 25, 30 a 63 kB.

PC-Karel pro DOSPC-Karel 4.0 pro Win 3.1 nebo Win 95

17:00 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 04. 2004

Dobrý Karel žije víc, než jsem čekal

Jednoduchý programovací jazyk Karel je určený pro výuku programování naprostých začátečníků, má za sebou více než dvacetiletou historii a jeho sedm verzí jsem popsal v předchozím článku. Přestože jsem čtenáře žádal o upozornění na další verze, nečekal jsem, že jich objevíme ještě tolik, k tomu navíc většinou českého původu.
Celý článek na serveru Česká škola 20:26 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 03. 2004

Dobrý Karel ještě žije

Karel je jednoduchý programovací jazyk určený pro výuku programování naprostých začátečníků. Jeho obliba v době osmibitů byla značná, dnes se na něj možná neprávem zapomíná. A protože se někde stále používá ještě letitá verze pro MS-DOS, pokusím se o stručný přehled dostupných implementací pro MS Windows, MacOS nebo Linux.
Celý článek na serveru Česká škola 10:21 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

22. 03. 2004

Rodinné balení Microsoft Office 2003 pro studenty a učitele

Nejlevnější licence kancelářského balíku Microsoft pro studenty a učitele k nekomerčnímu použití stojí pouhých 3 999 Kč. Po jejím zakoupení můžete s programem pracovat až na třech počítačích v domácí síti. Pomůže zastavit domácí pirátství?
Celý článek na serveru Česká škola 10:30 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 03. 2004

EUROPA - Portál evropské unie má už i české rozhraní

Portál evropské unie EUROPA má nyní i české rozhraní. Odkazy vás přesměrují na stránky v angličtině, protože jejich české znění dosud neexistuje. Jsem zvědav, zda postup s překladem bude stejně pomalý, jako postup se publikací dokumentů české státní správy...
10:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 03. 2004

Používání operačního systému Linux ve společnosti IBM

Dnes je již na 15 000 stolních PC ve společnosti IBM podle IDG nainstalovaný operační systém Linux, předpokládá se, že do konce roku to bude plných 40 000 PC. Podrobnosti naleznete v článku IBM push to desktop Linux proceeds (The Inquier).
12:36 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Borland pro školy

Pro výuku programování se v rámci předmětu Informatika a výpočetní technika často stále používá oldies-but-goldies Borland Turbo Pascal for DOS. Řada škol proto řeší dnes, v době MS Windows XP, otázku: "kudy dál"? Historie vývojového prostředí Borland Turbo Pascal for DOS začíná v dřevních dobách osmibitových počítačů s operačním systémem CP/M. Programovací jazyk Pascal sám vznikl přímo jako jazyk určený pro výuku programování a rozhodně ani dnes není chybou, když žák začne svou #programátorskou kariéru" právě v Pascalu. Kdysi jsem sice krátce experimentoval ve výuce i s jazyky QBasic a JavaScript, ale výhody jazyka Pascal jednoznačně uznávám. Pascal je názorný, jednoduchý, jednoznačný, i když možná trochu přísný jazyk. Zápis algoritmů ve zdrojovém kódu je v něm skutečně intuitivní a význam je prakticky vždy jasný na první pohled. Vývojové prostředí Borland Turbo Pascal pro DOS bylo doslova dotaženo k dokonalosti a i přes jistou archaičnost nedělá žákům potíže. Celý článek na serveru Česká škola 12:23 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 03. 2004

Albatron bude dodávat LindowsOS 4.5 k microATX deskám

Jeden z menších taiwanských výrobců základních desek Albatron Technology Co oznámil zahájení dodávek operačního systému LindowsOS 4.5 s některými microATX základními deskami Albatron. Typy desek zatím nebyly specifikovány, ale podle zástupců společnosti bundle s LindowsOS 4.5 nabídne uživatelům stabilní operační systém Linux s "Windows-like" grafickým uživatelský rozhraním, rozsáhlým balíkem kancelářských i multimediálních aplikací a především jim ušetří "hundreds of dollars". Albatron Technology, původně Chun Yun Electronics, je jeden z nejstarších taiwanských výrobců televizorů, první základní desky a grafické karty uvedla oficiálně na trh až v roce 2002 pod vedením Jacka Ko, jednoho ze zakladatelů Gigabyte Technology. A ještě připomeňme, že od loňského září je LindowsOS předinstalován na některých typech pevných disků Seagate pro vybrané země... 18:17 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 03. 2004

Linux má velkou šanci uspět v non-PC zařízeních

Výzkumná a konzultační firma Strategy Analytics prohlásila, že Microsoft musí zavést konkurenceschopnou licenční politiku pro trh set-top boxů, kde se předpokládá prodej 40 milionů zařízení v roce 2008

Dominance společnosti Microsoft na trhu operačních systémů a kancelářských balíků  pro osobní počítače zatím není Linuxem ohrožena. Kupecké počty při výpočtu ročního objemu tohoto trhu dávají při násobení počtu 100 milionů PC a cenou OS a balíku ve výši pár set dolarů velmi zajímavý výsledek. Podobné počty nás ale čekají i u spotřební elektroniky, mobilních telefonů a třeba i osobních automobilů. Výzkumná a konzultační firma Strategy Analytics ve své zprávě Connected Home Devices kromě jiného uvádí, že Microsoft musí zavést konkurenceschopnou licenční politiku operačního systému Microsoft CE .NET, pokud chce uspět na  trhu set-top boxů (STB). Těmi jsou míněny například digitální videorekordéry (DVR) nebo takzvané Internet Protocol TV (IPTV), kde s předpokládá prodej 40 milionů zařízení v roce 2008 a kde se podle Strategy Analytics již Linux stává  standardním operačním systémem. Celý článek na serveru Živě 18:04 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 03. 2004

Microsoft: Fresh Start pro darované počítače

O programu společnosti Microsoft Fresh Start pro darované počítače padla první zmínka již na loňské konferenci Sítě ve školství, ale zatím mezi českými školami není příliš znám. Program zajišťuje bezplatné potvrzení licencí operačních systémů MS Windows 98 SE a 2000 Professional pro počítače darované základním a středním školám s procesory nejvýše Intel Pentium II a ekvivalentními. Celý článek na serveru Česká škola 19:21 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 02. 2004

3D Architekt domů i do školy

Terasoft právě uvádí na trh druhý lokalizovaný titul maďarské společnosti DesignSoft. Jak jsem již napsal v předchozí recenzi simulátoru elektrických a elektronických obvodů Edison 4 CZ, společnost Terasoft tak vykročením do nového prostoru určitě získala dobrou pozici dodavatele i pro střední a vyšší odborné školy. Nenáročná CAD aplikace pro tvorbu exteriérů i interiérů je sice určena především pro domácí uživatele, dobře se ale uplatní také v těchto školách. Celý článek na serveru Česká škola 19:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 02. 2004

Dědeček automobil aneb více než multimediální CD-ROM

Pražské DTP Studio nabízí multimediální příběh o tom, jak Češi drželi krok se světem a svět se snažil držet krok s nimi... a zároveň opět dokazuje, že je o krok před ostatními výrobci multimediálních titulů! Celý článek na serveru Česká škola 17:49 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 02. 2004

html2cz: překlad anglických stránek do češtiny

Několik programů pro MS-DOS, MS Windows, Linux, MacOS, OS/2, Solaris a další operační systémy, určených pro jednoduchou a rychlou pomoc při překladu anglických WWW stránek v HTML do češtiny. S úspěchem se dají použít i pro tvorbu výukových textů s podporou překladu. Celý článek na serveru Česká škola 17:55 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 02. 2004

EasyBlog aneb jak se stát blogerem snadno a rychle

Český off-line generátor validních XHTML stránek pro snadnou správu populárního formátu publikování na webu se hodí i pro školní praxi Celý článek na serveru Česká škola 17:52 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 11. 2003

Svět očima Amerlinga

Vítězný titul prvního ročníku soutěže výukových produktů O křišťálovou tužku ministryně školství v kategorii Já, občan Evropy nadchl svým obsahem diváky přehlídky i porotu mezinárodního festivalu Techfilm 2003. Svět očima Amerlinga je vhodný zejména pro žáky základních a středních škol, kterým rozšiřuje znalosti ze zoologie a botaniky, o historii řemesel a o způsobu života před 150 lety.
Celý článek na serveru Česká škola 21:45 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

30. 10. 2003

Bookmarklet neboli favlet může pomoci i slabozrakým

Bookmarklet neboli favlet je kód uložený v oblíbené položce prohlížeče, který může využitím možností programovacího jazyka Javascript a objektového modelu dokumentu dokázat na straně klienta v prohlížeči skutečně hodně. Příkladem za všechny může být snadné zvětšení písma internetových stran.
Celý článek na serveru Česká škola 17:19 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 10. 2003

Česká knihovna za babku

Kromě recenzí novinek mezi vzdělávacím softwarem bychom na České škole rádi upozorňovali také na tituly, které ač skoro zapomenuty, stále mají co nabídnout. Jedním z nich je určitě CD-ROM Česká knihovna 1.0, který obsahuje 100 kompletních knih české klasiky od legend a kronik po Jaroslava Seiferta s výkladovým slovníkem. V netradičním, ale praktickém formátu PDF a za 49 korun...
Celý článek na serveru Česká škola 17:19 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 10. 2003

Odborná angličtina - Computers I - III

Zdá se, že již sedm let starý multimediální program z Centra podpory výuky ČVUT pro středně pokročilé studenty stále nepatří do starého železa. I přes svůj strohý vzhled a jakoby dosovské ovládání seznámí studenty angličtiny se základními odbornými termíny z oboru počítačů. Jeho nespornou výhodou jsou minimální hardwarové nároky.
Celý článek na serveru Česká škola 17:23 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog