Jankovy názory

SIPVZ

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

22. 01. 2007

Kolik počítačů chybí v českých školách po šesti letech SIPVZ?

Rozhodnutí vlády a poté i parlamentu přerušit dotační systém pro podporu informačních a komunikačních technologií v roce 2007 je ostudné a pro další rozvoj konkurenceschopnosti našich žáků a studentů vysloveně nebezpečné. Nyní máme k dispozici i komparativní hodnocení dostupnosti a využívání IKT v evropských školách roku 2006 z výsledků průzkumu s řediteli a učiteli škol z 27 evropských zemí. Počty počítačů na sto žáků v pěti nejlépe vybavených zemích EU jsou oproti ČR dvou- až trojnásobné!!!
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:17 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 01. 2007

Metadatový kostlivec ze skříně SIPVZ

Počátek roku je pro tisícovku základních a středních škol ve znamení vyplňování povinných dokumentů pro vyúčtování poskytnuté dotace SIPVZ v rámci rozvojového programu ve vzdělávání #Projekty škol#. Jak je již od roku 2004 v SIPVZ zvykem, jde opět o nalití dat do amatérsky připravené online aplikace, které u řady zúčastněných učitelů vyvolává každoročně jen a jen skřípění zubů a výměnu hrubých komentářů v nejrůznějších komunikačních kanálech mezi nimi. Letošním odstrašujícím příkladem, jak se online sběr dat nemá dělat, se stal formulář pro zadání metadatových popisků, snad už poslední pukavec bývalého vedení odboru SIPVZ, vztahující se k loňskému roku.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:14 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 12. 2006

SIPVZ: Otevřený dopis Školské komise Svazu měst a obcí ČR a Unie školských asociací ČR # CZESHA

Z textu: "Přímé i nepřímé důsledky budou mnohačetné. Bude docházet ke komplikovanému naplňování kurikulárních reforem a změn do vzdělávací praxe. Jde o přímý dopad na děti a jejich výuku právě v době, kdy informační technologie měly významně podpořit nové a velmi požadované změny vyučování, získávání praktických dovedností a celkových osobnostních kompetencí žáků. Zároveň bude docházet k opětovnému digitálnímu rozdělování společnosti. Žáci zejména menších škol (jedná se o téměř polovinu všech škol v ČR) a žáci a studenti ze sociálně slabších rodin, budou mít ztížen přístup k moderním technologiím. Tím se prohloubí nerovnost a v důsledku toho bude mít mnoho talentovaných a schopných dětí ztížené budoucí uplatnění na trhu práce."
Celý text naleznete na serveru blog.lupa.cz 17:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 12. 2006

Internet ze škol aneb Smutný konec SIPVZ

Státní informační politika ve vzdělávání zatím stála daňové poplatníky přes 7 miliard korun. Nejvyšší kontrolní úřad sice nalezl v její realizaci řadu pochybení a bylo podáno několik trestních oznámení, ale odpovědní pracovníci MŠMT, včetně ministra Eduarda Zemana, nebyli za evidentní podfuky nikdy potrestáni. Aby spotřebované prostředky nebyly vynaloženy jako jednorázová neefektivní úlitba, vláda ČR v létě 2004 schválila pokračování dotací ve výši jedné miliardy ročně až do roku 2010. Letos je ale vše jinak, a přestože měl ministr Tlustý jako poradce i šedou eminenci SIPVZ Petra Cibulku, podle MŠMT bude více než 2000 převážně vesnickým školám od Nového roku odpojen Internet.
Celý text naleznete na serveru blog.respekt.cz 17:40 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 12. 2006

Chodíte krást do sámošky? Taháte rodičům peníze z kapes? Sdílíte či kopírujete filmy? Patříte do stejné kategorie. Zloděj.

Síla, že?! Kampaň www.filmynejsouzadarmo.cz má naštěstí hodně pitomé PR a málokdo o ní ví...

A jak už to bývá, neznají ani autorský zákon a předpisy související. Takže ještě dávka keců:

Filmy nejsou zadarmo - jak prosté sdělení. Cílem stejnojmenné kampaně, za níž stojí Česká protipirátská unie, je upozornit na skutečnost, že za filmový požitek stejně jako za jakýkoliv jiný se zcela logicky platí. Jistě je daleko jednodušší si koupit pirátské DVD v tržnici a vůbec nejjednodušší je si film stáhnout z webu, ale je třeba si uvědomit, že tím zároveň někoho okrádáme. Na jednom filmu se podílí stovky jedinců, kteří do něj vložili kus svého života a tvůrčí energie - někdo musel navrhnout a ušít kostýmy, které tolik obdivujeme na historických filmech, někdo musel na velmi drahých počítačích vytvořit a doladit všechny ohromující efekty futuristických vizí, při nichž mrazí v zádech# Týmy kaskadérů riskují život a neustále dokola ničí dokonalá auta jen proto, aby nám na pár minut spadla čelist. Pokud jejich práci znehodnotíme tím, že ji rozkrademe stylem "stáhnu či vypálím" a nabídnu dalším, příště už se nebudeme mít na co dívat.

Film je především byznys a kdyby nebyl výnosný, tak ho ti tvůrci nedělají. Nebo to je jinak?!

17:44 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 12. 2006

Internet ze škol aneb Konec SIPVZ

Státní informační politika ve vzdělávání spolykala přes sedm miliard, jak už to v Česku bývá, řešila se i řada caus, ale i nejmenší vesnické málotřídky mají pecka a připojení k netu...

Za evidentní podvody a korupci v SIPVZ ale nikdo není stíhám, ani známý Petr Kordule (dnes rýžující v Dobříši s tchýni ze zmanipulovaného prodeje vojenských pozemků), který v roce bez výběrového řízení doslova rozdal zakázky na výukový software ve výši 200 milionů a pak už jen lhal a lhal a lhal... Stejně nebudou stíháni poslanci, kteří si přihráli v tomto týdnu malou domů v tak zvaném porcování medvěda, ale zatloukli pokračování dotační politiky školám na nákup a provoz ICT.

Jedním z největších pozitiv SIPVZ je to, že skutečně i ty nejmenší vesnické málotřídky mají pecka a připojení k netu. A ve většině z nich se používají ve výuce a jedno z hlavních kritérii pro apliakci ICT, tedy počet žáků na PC, je v těchto třídách an švětové špičce. Ale počítače jsou 4 roky staré a na do konce roku dosluhujícím portálu e-gram.cz je jedno z posledních sdělení:

O situaci a nemožnosti řešit problém na úkor stávajících zdrojů rozpočtové kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy byli informováni poslanci Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR. Výbor svým usnesením doporučil navýšit rozpočet kapitoly MŠMT na tento účel o 750 mil. Kč a zajistit tak alespoň v omezené míře financování stávajících programů s cílem podpory vzdělávání učitelů v oblasti ICT, zajištění konektivity pro školy a pořízení technologií využívaných v rámci školního vyučování. Rozpočtový výbor PSP ČR, který návrh posléze posuzoval, navýšení rozpočtu kapitoly 333 (MŠMT) nedoporučil. Sněmovnou nebyl přijat ani další z návrhů na navýšení prostředků pro SIPVZ alespoň o 450 mil. Kč. Z této situace vyplývají pro školy následující důsledky:

 1. Na základě rámcové smlouvy se společností Telefónica O2 nebude prodloužena prováděcí smlouva o centrálně hrazeném zajištění připojení do KIVS (s účinností od 1. 1. 2007) a současně budou zastaveny i přímé dotace školám, které si připojení zajišťují svépomocí.
 2. V plánovaném rozsahu nebudou poskytovány dotace na financování vzdělávání pedagogů v oblasti ICT, legalizaci programového vybavení, nákupů, obnovy a údržby techniky.

17:52 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

R.I.P. e-gram.cz

První obětí neschválení rozpočtu SIPVZ pro rok 2007 je zřejmě oficiální portál www.e-gram.cz, kde se objevila následující strohá informace: "Počínaje dnešním dnem, budou veškeré informace z oblasti SIPVZ zveřejňovány na http://www.msmt.cz/vzdelavani/sipvz." Podrobnější informace pak začíná jednoznačně: "Vzhledem k od 1. ledna 2007 plánovanému ukončení provozu internetového serveru E-gram..."
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 12. 2006

Poslanci si rozporcovali medvěda i se SIPVZ

Ministr financí Sobotka v návrhu rozpočtu na rok 2007 škrtal před demisí vlády ČSSD a v roce 2004 vládou schválená miliarda ročně na SIPVZ v letech 2007-2010 z rozpočtu zmizela. Nová vláda ODS a ministr financí Tlustý se zachovali stejně. Školský výbor PSP pod vedením Waltera Bartoše sice schválil návrh změny rozpočtu se 750 miliony ve prospěch SIPVZ, rozpočtový výbor PSP tuto změnu odmítl. 13. prosince ještě navrhl poslanec Bičík změnu ve výši 450 milionů pro SIPVZ v roce 2007, poslanci tento návrh nepodpořili v poměru 36:94...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

11. 12. 2006

Internet ze škol

Při poslaneckém porcování medvěda v minulém týdnu médiím všeho druhu uniklo, že ze státního rozpočtu zmizela podpora Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ).
Celý text naleznete na serveru digiweb.cz 17:49 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 11. 2006

SIPVZ v roce 2007: plno otazníků 2.

Prodloužená #pětiletka# SIPVZ 2001-2006 se chýlí ke konci a výše dotací pro příští rok 2007 není stále jasná. Bývalé vedení MŠMT a ani vláda ČSSD přes předvolební sliby nakonec rozvoj ICT na školách podporovat nechtěly. Nové vedení ministerstva i odboru 55 # SIPVZ se podle dostupných informací snaží situaci řešit. Za dotace SIPVZ lobbují i Jednota školských informatiků a Unie CZESHA.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 10. 2006

SIPVZ v roce 2007: plno otazníků

Prodloužená #pětiletka# SIPVZ 2001-2006 má před sebou poslední dva měsíce. Vyhodnocení jejích přínosů a ztrát bude jistě rozporuplné, zvláště díky úvodu spojenému s kontroverzním projektem Internet do škol, ale i posledním dvěma letům pod vedením čerstvě odvolaného dua Mucha-Maca. Co ale zajímá školy aktuálně, je výše dotací v příštím roce 2007 a pak další předpokládaný vývoj do roku 2010.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:42 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 10. 2006

Evaluační web: skončeme s nesmyslnými nefunkčními experimenty

Nefunkční evaluační web je jedním z pomníčků minulého vedení MŠMT a odboru SIPVZ. Jeho zkušební provoz od dubna 2005 provází skřípění zubů výrobců výukového software a jeho recenzentů a od náběhu ostré verze před více než rokem i oprávněná kritika tvůrců projektů SIPVZ. Zadání nového evaluačního webu mělo přinést zřejmě profit samozvané Komoře elektronického vzdělávání České republiky, provázané s vedením odboru SIPVZ, nikoli školám či pedagogům.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:45 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 09. 2006

O2 stále odírá venkovské školy předraženým 64 kbps připojením k internetu!

Opět jsem si po dlouhé době zkontroloval ceny satelitního obousměrného připojení. Mnoho nechybělo a satelitní broadband mohl být k dispozici na všech českých venkovských školách, bohužel Fránkovo vedení odboru SIPVZ v roce 2001 doslova promarnilo stamilionový závazek mobilního operátora Oskar, který chtěl zajistit připojení českých škol a knihoven právě touto technologií. Takže místo brosdbandu mají dodnes stovky venkovských škol jen 64kbps semipermanentní ISDN linku, za kterou MŠMT stále platí přemrštěných 35 000 Kč ročně!

Paradoxní je, že běžná cena satelitního připojení s dowloadem až 700 kbps a uploadem až 128 kbps je v USA výrazně nižší: i se splátkami za zařízení s anténou a s instalací se platí jen 99,99 USD měsíčně, přičemž po 15 měsících je zařízení splaceno a měsíční poplatek klesne na 59,99 USD! To znamená při dnešním kursu bychom za sateliní broadband zaplatili za první rok i s DPH 32 000 Kč a za druhý rok 22 400 Kč!

Paní ministryně Petra Buzková svým podpisem pod prodloužení nehorázně nevýhodné smlouvy s Českým Telecomem, nyní O2, zřejmě jednala v rozporu se zdravým rozumem, ne-li v rozporu se zákonem. MŠMT by proto mělo okamžitě vypovědět smlouvy s Českým Telecomem/O2 a přestat platit 35 000 Kč ročně za 64 kbps připojení tisícovky malých venkovských škol. Téměř stejnou kvalitu jim přinese běžné ISDN připojení, kde je k dispozici až 128 kbps a balíček O2 Internet Basic Nonstop, tedy připojení k internetu za měsíční paušál po celých 24 hodin denně, za pouhých 594 Kč měsíčně s DPH.

MŠMT tak v podstatě zbytečně platí dnes pětinásobek.

Doplněno:MŠMT podle smlouvy z letošního května již neplatí jednotný paušál za připojení, ale platba je odstupňována dle rychlosti. Podrobnosti smlouvy jsem ale stále nezískal, takže uvidíme!

17:37 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 09. 2006

Lži na iDnes: Internet do škol jako hůl na Petra Roupce

Personální čistky na ministerstvu školství samozřejmě přitahují média, neuvěřitelnou hloupost a neschopnost pokázaly Pavla Kubálková a Jana Blažková na iDnes v článku Ministryně školství chce změnit maturity i přijímačky, kde označily poradce ministryně Petra Roupce za strůjce nehospodárnosti v Internetu do škol. Místo aby si ověřily uvedené lži od nejmenovaného zdroje z ministerstva například pomocí Google, zapojily se do probíhající Paroubkovy protivládní kampaně.

Bývalý náměstek ministra školství Petr Roupec je bezesporu kontroverzní postava, ale z ministerstva školství byl odejit ke konci roku 2000. Po odvolání z funkce náměstka dva poslední měsíce roku řídil malý odbor MŠMT Informační gramotnost, který byl poté zrušen a v polovině roku 2001 pod novým názvem obnoven a obsazen novou šloufovskou garniturou. Ta pod vedením v minulém týdnu konečně odvolaného odborářského náměstka PaedDr. Jaroslava Müllnera zajistila tento dosud zcela neodhalený a nepotrestaný tunel, ze kterého, jak tvrdí někteří komentátoři, ČSSD financovala i předvolební kampaň v roce 2002. Dalšími organizátory byli pánové Fránek a Kordule, jejichž vyšetřování policií skončilo neúspěchem teprve nedávno, trestní oznámení podávala po svém nástupu ministryně Buzková na základě zprávy NKÚ. Vládní sliby o potrestání viníků socialistické vedení policie zametlo pod stůl. A nyní je Internet do škol holí na Petra Roupce pro novinářky z iDnes. Přitom Petr Roupec vystupoval jako jeden z mála odvážných kritiků Internetu do škol v reportáži Stanislava Motla v pořadu Na vlastní oči na stanici Nova v roce 2002. Motla stála tenkrát tato reportáž málem místo.

17:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Internet do britských škol aneb Česká školská cesta do pekel

Česká školská reforma se ohání celou řadou nových termínů, jako jsou klíčové kompetence, rámcové vzdělávací programy a další, ale ICT je v přípravě i realizaci reformy popelkou. Pětiletá Státní informační politika ve vzdělávání (SIPVZ) skončila rovněž přes řadu pozitivních změn fiaskem, zvláště pokud budeme posuzovat rentabilitu dosud vynaložených 7 miliard ze státního rozpočtu.

Ministerstvo školství (MŠMT) sice ždímá na reformu dotace z Evropského sociálního fondu (ESF), centralistický přístup rozdělování dotací je překvapivě spojen s absencí koordinace jednotlivých projektů. Opět rentabilita vynaložených prostředků je chabá. Často je to i díky nevyužití právě ICT: pro proškolení učitelů chybí eLearningové kursy, chybí kvalitní portálové řešení pro školy s workflow a groupware nástroji a je tu i absence prezentace pro zřizovatele škol i veřejnost. Reforma se bohužel neprezentuje jako něco, co probíhá v celé EU, a nedej bože, abychom se poučili jinde. Mediální podání školské reformy je více méně přežvykováním zpravodajství ČTK a apoteózou tvůrců české reformy z MŠMT přímořízených ústavů. Přístup ministerských úředníků byl navíc ve stylu: "teď je to na učitelích a školách, my jsme to přece skvěle vymysleli". Peníze z ESF se ale na podporu reformy do škol spíše nedostanou...

Ale podívejme se na vybavení britských škol ICT, které má pro úspěch reformy bezesporu výrazný vliv:

Primary schools:

Secondary schools:

U nás byl počet žáků na jeden počítač na ZŠ a SŠ v průměru 11,5! Počet interaktivních tabulí v českých školách je nyní někde mezi 1000-1500 kusů, tedy jsou na cca 15-20% škol. Přitom průměrný počet těchto tabulí byl v roce 2004 v UK na primary school 2 a na secondary 7,5!!! A o broadbandu si české školy si mohly většinou do letošního roku nechat jenom zdát, teprve od září nabízí O2 školám 2 Mbps ADSL v rámci státní zakázky za 35 000 Kč ročně...

17:33 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 06. 2006

Konec Střediska multilicencí DZS MŠMT 2.

Před týdnem jsme vás informovali o ukončení činnosti Středisko multilicencí Domu zahraničních služeb MŠMT, které zajišťovalo především distribuci programových produktů českým školám za výhodnějších podmínek než konkurence. Požádali jsme novou ředitelku Domu zahraničních služeb Kateřinu Štěpánkovou, která nastoupila do funkce 19. dubna letošního roku, o odpovědi na několik otázek. Přestože odpovědi mailem po obdržení otázek přislíbila, dočkali jsme se jen nepříliš konkrétní proklamace.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 06. 2006

iDva: třetí generace nabídky AutoCont Online

Společnost AutoCont Online prezentovala před několika dny na seminářích v Praze, Brně a Ostravě nový projekt dodávek ICT služeb pro základní a střední školy. Kromě "tradiční" nabídky byly prezentovány i některé novinky, jádrem nabídky ale mají být především výhodné cenové a finanční podmínky.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:31 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 06. 2006

Proč jste to, paní ministryně, podepsala? 2.

Takto se ptal Jiří Verner před půl rokem v článku na serveru skolaonline.cz v souvislosti s čerstvě podepsanou metodikou odboru SIPVZ k dotacím na ICT standard pro rok 2006 a konstatoval: #Odbor SIPVZ, fakticky ovládaný zpoza stínu romantickým aktivistou Macou, se rozhodl, že slabým je třeba brát a silné z toho podporovat.# V úterý 13. června podepsala paní ministryně Příkaz ministryně školství, mládeže a tělovýchovy č. 8/2006, kterým stanovuje pravidla rozpuštění zbývajících finančních prostředků na zajištění standardních a nadstandardních informačních a komunikačních služeb ve školách v rámci realizace SIPVZ. V něm po prohraných volbách zhruba dvěma tisícům malých převážně venkovských a zelených škol (píp) na hlavu.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 06. 2006

Kde jsou peníze na projekty? aneb Jánošíci z odboru SIPVZ

Z dopisu adresovanému odpovědnému pracovníkovi odboru SIPVZ: #Omlouvám se, že znovu a opakovaně se ptám na osud podaných národních projektů SIPVZ. Děje se v tomto něco? Zatím jsem nikde nenašel zmínku o tom, jak to s těmito projekty vypadá. Podle metodického pokynu mělo být výběrové řízení ukončeno do 30 kalendářních dnů po uzávěrce podání projektů, tedy nejpozději do 30. dubna a výsledek zveřejněn na e-gramu.#
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:41 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

29. 05. 2006

Repasované počítače v roce 2006: kdo, kde a za kolik?

O nabídce a vhodnosti repasovaných počítačů pro škola jsme psali a diskutovali naposledy na přelomu ledna a února. Dnes chci upozornit na některé konkrétní nabídky, jak ty cenově výhodné, tak ty poněkud #šibalské#.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 20:02 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 05. 2006

Stodolarový notebook pro každé dítě: zapomenuté předvolební téma

Centrální dodávky informačních a komunikačních technologií jsou v českých zemích po pětiletce SIPVZ nepřekonatelné tabu. V letech 2007-2010 ale rozvojové země, ke kterým stavem vybavení škol a penetrací vysokorychlostního připojení k Internetu možná stále patříme, nasazují díky projektu One Laptop Per Child k nebývalému trháku. Nebylo by lepší se k této strategii co nejdříve připojit? Nebo zůstaneme při zami a u tradičních českých sólových řešení?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 20:03 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 05. 2006

Sto dní Školského vzdělávacího a informačního portálu EDU.CZ: konec hájení

Tento špatný vtip na portál se skutečně už hájit nedá. Od 23. ledna 2006 jsme ředitelku Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavlu Zieleniecovou a dodavatelské společnosti Hewlett-Packard a Sefira nechávali ukázat, co umí. Jsou sice dlouho plně odpovědni za jeden z nejotřesnějších výstupů Státní informační politiky ve vzdělávání, ale i po sto dnech pilotního provozu můžeme ve stylu "na hrubý pytel hrubá záplata" prohlásit jediné: EDU.CZ je na dvě věci, na nic a na...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 15:06 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 04. 2006

Dotace na ICT standard: co komu udělaly malé zelené školy 2.

Odbor SIPVZ MŠMT se rozhodl #potrestat# ve své metodice pro letošní dotace malé, zelené a převážně venkovské základní školy za jejich účast v projektu Internet do škol. Neúměrně nízká dotace pouhých 100 Kč na žáka s minimem 15 000 Kč na školu byla jen částí problému, dalším problémem je stále nikde nikým nevysvětlená podmínka nutnosti o tuto normativní dotaci žádat a požadavek na její online zadání do Informačního systému SIPVZ. Statistika podaných žádostí o dotaci potvrzuje obavy Unie CZESHA i dalších kritiků.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 15:05 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 04. 2006

Interaktivní tabule: kterou si vybrat?

Využití informačních a komunikačních technologií ve výuce se v uplynulé pětiletce SIPVZ redukovalo ve školách především na existenci počítačové učebny s počítači propojenými do sítě a připojené k Internetu. Informační gramotnost pedagogů bez aplikace v běžné výuce díky malému počtu počítačů v řadě škol a nedostupnosti prezentační techniky pak ztrácí částečně smysl. Využití dataprojektorů a interaktivních tabulí by díky poklesu jejich cen a znormálnění financování ICT ve školách mohlo situaci výrazně změnit.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 12:41 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 03. 2006

Tatra 603 je lidové vozítko aneb MŠMT kupuje notebooky pro úředníky 2.

Opakovaný vtip sice není vtipem, ale přesto: Tatra 603 je lidové vozítko, ve kterém jezdí lid prostřednictvím svých volených zástupců. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vypsalo v posledním roce řadu výběrových řízení na nejrůznější počítače, kromě devíti notebooků Fujitsu-Siemens za více než půl milionu to byl PC-tablet za 65 tisíc, trojice Apple iMac G5 s 17# nebo 20# LCD displayem za zhruba 150 tisíc, DVD vypalovačka k notebooku za 10 tisíc...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 12:38 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 03. 2006

Digitální štúrovci: podpora pro dalších 500 slovenských škol

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR podpoří letos v rámci jarní výzvy projekty digitálních štúrovců na 500 slovenských základní a středních školách dotací ve výši 50 milionů Sk. Slovenský projekt Infovek je sice výrazně skromnější než česká SIPVZ, výsledky jsou ale v řadě ohledů srovnatelné. Pokud se podíváme na web Infovek.sk a srovnáme ho s českými weby e-gram.cz nebo edu.cz, musíme se zastydět.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:46 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 03. 2006

Konec Evaluačního webu: rezignace na vlastní pravidla

Odbor SIPVZ zcela rezignoval na dodržování své vlastní Metodiky registrace vzdělávacího a výukového softwaru z počátku roku 2003. Nyní se po roce nejrůznějších problémů s chodem nové verze Evaluačního webu z dílen již pět let SIPVZ sloužící společnosti jihlavské Oxygen Solution přidává i naprostý chaos. Čím si můžeme vysvětlit dnešní stav, kdy je evaluována například i aplikace Bakaláři? Korupcí, hloupostí nebo jen neschopností?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:49 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 03. 2006

Unie CZESHA versus Jednota školských informatiků: rozděl a panuj

Před týdnem putovaly na Ministerstvo školství dva dopisy, v prvním byla stanovisko Unie školských asociací ČR CZESHA k dotační politice odboru SIPVZ pro rok 2006, podpořené osmi stovkami škol, v druhém byla odmítavá reakce vedení Jednoty školských informatiků k tomuto stanovisku. Dva subjekty, které společně bojovaly v letech 2001-2002 za změny v SIPVZ, se opět po roce ostře názorově střetly.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:45 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 02. 2006

Neřízené eLearningové kurzy zdarma: operační systém a kancelářské balíky

Portál veřejné správy od počátku letošního ledna nabízí zdarma pro veřejnost nepříliš povedené a pro předpokládanou cílovou skupinu nevhodné eLearningové kurzy většinou s obsahem na bázi testů ECDL. Na řadě serverů ale existují další veřejně přístupné kurzy o operačních systémech a kancelářských balících, často vytvořené za nemalé veřejné prostředky. Jsou použitelné i pro naše školy?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:47 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 02. 2006

Informace Ministerstva informatiky ČR o P2C: katalog je k dispozici ke stažení,, ale je více méně k ničemu

Minulý týden zveřejnilo Ministerstva informatiky ČR článek "Informace o P2C k problematice Informatizace škol a SIPVZ" a dalo k dispozici ke stažení příslušný Katalogový list B.8.1 KI ISVS, na který odkazuje metodický pokyn odboru SIPVZ MŠMT. Zdá se, že se teprve nyní ministerstva dohadují...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:48 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

22. 02. 2006

Soutěž My Favourite eLearning Resource

Od začátku února probíhá soutěž na portálu, iniciovaném Evropskou Komisí na podporu multimediálních technologií a internetu ve vzdělávání, elearningeuropa.info. Účastníci soutěže mohou do 17. dubna 2006 posílat svůj nejoblíbenější eLearningový zdroj, jeho stručný popis a zdůvodnění volby.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:49 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 02. 2006

Vyzkoušejte si konečně pořádný redakční systém zdarma 3.

Po deseti měsících se vracíme k oblíbenému systému pro správu obsahu s názvem Plone. Dnes se podíváme na řadu výukových filmů pro začátečníky, které jim umožní rychleji proniknout do tajů základní přípravy nového portálu, vytvořeného s tímto "kanónem". A věřte tomu, že portálů využívajících Plone vzniká hodně, a rovněž jsou dostupné i levné webhostingy právě pro toto řešení.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:50 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 02. 2006

YouTube.com aneb Broadcast yourself čili Vysílejte sami!

Možnost publikace na webu snížila kapitálovou bariéru vstupu na mediální trh, demokratizovala ho a stala se mocným nástrojem pro podporu svobody slova. Něco podobného se již před tím stalo s nástupem FM rozhlasu, v USA vznikaly stovky regionálních rozhlasových stanic, u nás jsme i tento boom měli se zpožděním až po listopadovém převratu. Technologický vývoj ale přinesl i internetová rádia s odstraněním další kapitálové bariéry. Výměnné P2P sítě a on-line prodej hudebních i filmových nahrávek přinesly změnu celého odvětví. Teď je na řadě digitální a také internetová televize. Zkuste si vysílat sami!
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:51 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 02. 2006

ICT standard: jde o pokus narušení hospodářské soutěže?

V souvislosti se změnami velkoobchodní nabídky Českého Telecomu na vysokorychlostního připojení ADSL se obsah takzvaného ICT standardu opět dostává do stále neudržitelnější situace. Zatímco pro rok 2005 byly požadavky na připojení škol k Internetu stanoveny několika parametry, pro rok 2006 byl jako standard ustaven konkrétní komerční produkt právě Českého Telecomu se speciálními parametry, které konkurence prakticky nenabízí.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:52 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 01. 2006

Čekání na Godota, pardon, na Školní vzdělávací a informační portál

Absurdní již pětiletý vývoj Školního vzdělávací a informační portál nyní zřejmě pod taktovkou ÚIV vrcholí. Řada subjektů si chybějící školský portál více či méně úspěšně nahradila nebo nahrazuje vlastním řešením, ale my stále ještě čekáme splnění slibů o zahájení pilotního provozu všeobjímajícího desetimilionového řešení.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:05 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 01. 2006

Závěry z pracovního setkání SIPVZ 2005 v Brně: sebechvála smrdí

S měsíčním zpožděním zveřejnil odbor SIPVZ na serveru e-gram.cz podrobnější informaci o průběhu takzvaného pracovního setkání SIPVZ 2005 v Brně. Pochybnosti, které vyvolal netransparentní výběr účastníků, se bohužel potvrdily. Stejně jako u Fránkova vedení SIPVZ na červnovém setkání v Telči v roce 2002 šlo v řadě aspektů opět jen o pokus legitimizovat stávají stav a postupy vedení odboru SIPVZ.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:15 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 12. 2005

Jiří Verner se ptá: Proč jste to, paní ministryně, podepsala?

Jiří Verner, známý kritik bývalého ministra školství Eduarda Zemana a Fránkovy a Rainischovy kamarily v tehdejší sekci SIPVZ MŠMT, která svým postupem v letech 2000-2002 negativně ovlivnila prakticky celou pětiletku SIPVZ především rozdělením škol na červené a zelené, reagoval velmi kriticky na čerstvě podepsanou metodikou odboru SIPVZ k dotacím na ICT standard pro rok 2006. Zde připomínám i náš článek Dotace na ICT standard: co komu udělaly malé zelené školy?! Vernerův článek Proč jste to, paní ministryně, podepsala? je plný argumentů zpochybňujících postup odboru SIPVZ při přípravě a oponentuře dvou metodických pokynů MŠMT o standardu informačních a komunikačních služeb ve školách a jejich financování v roce 2006. Jmenovitě obviňuje vedoucího oddělení 551 – Projekty a metodiky Mgr. Radka Macu z účelové manipulace a z nekorektního vypořádání připomínek z přípravy metodik.

Celá causa metodik pro rok 2006, které úmyslně neúnosně znevýhodňují takzvané zelené školy, je ale důsledkem řady neřešených systémových chyb ve vývoji v SIPVZ po pádu ministra Eduarda Zemana:

19:46 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 12. 2005

Dotace na ICT standard: co komu udělaly malé zelené školy?!

Odbor SIPVZ MŠMT se rozhodl za podpory Jednoty školských informatiků potrestat malé, zelené a převážně venkovské základní školy za jejich účast v projektu Internet do škol. Kromě vnucené a předražené konektivity z komunikační infrastruktury veřejné správy společnosti ČESKÝ TELECOM tyto školy dostanou v příštím roce dotaci pouhých 100 Kč na žáka s minimem 15 000 Kč na školu. Lze za tuto směšnou částku vyškolit pedagogy, zakoupit výukový software a informační zdroje a spravovat, udržovat nebo dokonce rozvíjet školní počítačovou síť?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 19:37 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 12. 2005

ICT standard: změny pro rok 2006

Před rokem publikovaný metodický pokyn MŠMT o Standardu ICT služeb ve škole a o takzvaném ICT plánu školy přinesl první pokus o stanovení potřebných kritérií pro vybavení škol informačními a komunikačními technologiemi. Bohužel byl pojat příliš mechanicky a řada jeho částí vyvolala oprávněnou kritiku. Požadavek na přípravu ICT plánu jako podmínky pro poskytnutí dotace SIPVZ měl za důsledek u velkého množství škol jeho pouze formální přípravu a vedení několika stovek škol zcela odradil od podání žádosti o tyto dotace. Změna jeho pojetí je tedy evidentně potřebná.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 19:44 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 12. 2005

Evaluační web: po osmi měsících nefunguje a nefunguje

Dnes jsem strávil hodinu pokusem o provedení školní recenze výukového titulu na Evaluačním webu MŠMT, respektive odboru SIPVZ. Radek Maca před více než měsícem v článku Dva měsíce provozu nové verze evaluačního webu napsal následující lež: "Během tohoto náběhu se objevily dílčí závady, které jsou postupně odstraňovány. V současné době jsou všechny požadavky výrobců (autorů) a recenzentů uspokojeny, takže školy mohou využívat evaluační web k výběru výukových materiálů podle všech platných metodických pokynů. Základní start nového aktualizovaného systému máme za sebou. Převodem výukových programů skončila další etapa realizace SIPVZ, která umožňuje registraci informačních zdrojů ze škol, ale také z jiných ministerstev." Evaluační web nefunguje a nefunguje. To nejsou dílčí závady, ale totální kolaps! Aplikace je mizerně napsaná a je obdivuhodné, že dodavatelskou firmu už někdo neposlal (pip)... 10:20 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Zpráva z Pracovního setkání SIPVZ 2005 aneb sebechvála smrdí

Oficiální web SIPVZ MŠMT zveřejnil 30.11.2005 Zprávu z Pracovního setkání SIPVZ 2005, které se uskutečnilo ve dnech 20.#21.11.2005 na SOŠ a SOU informatiky a spojů v Brně za účasti 180 pedagogů z celé České republiky. Ostudné manipulace s účastí několika kritiků SIPVZ, absence koncepce, netransparentní příprava, průběh a výsledky a zklamání účastníků jsou realitou. Pod vedením "strany a vlády" se na setkání prezentovaly s odborem spřátelené firmy a závěrečná věta sebechvalného článku vyvolává dávící reflex: "Ze získaných podkladů a výsledků připraví odbor 55 # SIPVZ společně s nově vznikajícími pracovními týmy návrh činností pro stávající garanty školení, lektory, recenzenty a informační centra, které napomohou k úspěšnému završení realizace SIPVZ v roce 2006."...
09:14 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

05. 12. 2005

ČŠI: Stav vybavení ICT a jejich využívání je neuspokojivý

Tématická zpráva z šetření České školní inspekce přináší zjištění týkající se aktuálního využívání technologií ve vyučování žáky i učiteli základních škol. Zjištění potvrzují, že počítače na našich školách stále nepaří k nástrojům řešení běžných vzdělávacích potřeb: stav vybavení ICT a jejich využívání ve výuce je neuspokojivý. Ondřej Neumajer z odboru SIPVZ MŠMT interpretuje výsledky inspekční zprávy, kterou jeho odbor zadával, poněkud jednostraně. Celá tématická inspekce byla opět promarněnou píležitostí, protože opomíjí řadu faktorů a aspektů.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 09:12 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 11. 2005

Chtěli byste školní notebooky za 2500 Kč? 3.

Funkční prototyp první verze stodolarového notebooku byl předveden před několika dny na Světovém summitu informační společnosti v Tunisu. Pár dní předtím byla odmítnuta nabídka generálního ředitele společnosti Apple Steve Jobse na poskytnutí operačního systému MacOS X pro tento projekt zdarma.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 09:06 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 11. 2005

Zpráva z jiného světa: první obvinění úředníka MŠMT za začátek SIPVZ

Prakticky přesně čtyři roky po dodávce takzvaného #softwarového balíčku# se konečně česká policie po řadě trestních oznámení dobabrala k prvnímu obvinění úředníka z tehdejší sekce SIPVZ MŠMT. Zatím ale nikoli za balíček, ale za průzkum na školách za 150 milionů. Připomeňme si počátky SIPVZ právě dnes, kdy se původní pětiletka SIPVZ chýlí ke konci a chystají se další kroky a plány pro dalších pět let.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 09:07 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 11. 2005

INVEX 2005: ICT Fórum 2005 opět pro školy

Letošní ICT Fórum 2005 mělo být setkáním zájemců a odborníků ze školství, státní správy a samosprávy. Hlavním tématem pak měla být Státní informační politika ve vzdělávání v roce 2006 a s ní související ICT plán školy a Standard ICT služeb ve škole. O obsahu nových metodik SIPVZ pro rok 2006 mnoho informací nepadlo, převládala #jednobarevná# komerční nabídka.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 09:09 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 11. 2005

Odbor SIPVZ se vrací do Fránkových časů...

Když už bylo jasné, že bouda s Internetem do škol na školy má na kahánku, sezval tehdejší vrchní ředitel sekce SIPVZ MŠMT Fránek koncem června 2002 do Telče takzvané zástupce pedagogů , z 19 pozvaných se dostavilo pouhých osm (jen 6 pedagogů) a mne jako nepozvaného novináře vykázali ze sálu. Dnes se cítím téměř stejně, protože jsem se registroval na seminář tzv. pracovních skoupin a byl jsem mailem vykázán. Prý nejsem dostatečně angažovaný.
14:31 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 11. 2005

Metodický pokyn pro projekty SIVPZ v roce 2006 již zveřejněn

Paní ministryně Petra Buzková podepsala 31. října metodický pokyn, který upravuje způsob podávání, schvalování a realizaci projektů SIPVZ předkládaných v roce 2006. Cíl projektů zůstává stejný - jde o zavádění ICT do výuky, především do neinformatických předmětů. Je tu ale oproti loňsku několik zásadních rozdílů. Překvapivě také stále nejsou podepsány metodické pokyny k dotacím na ICT standard a k ICT standardu samotnému, přestože termín podávaní žádostí o tuto dotaci byl letos o dva měsíce dříve než u projektů.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:13 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 10. 2005

Malé školy v roce 2006: boj o přežití i v SIPVZ

Malé školy s počtem žáků menším než sto to nemají vůbec jednoduché. Že venkovské malotřídky bojují o přežití při nedostatku žáků, je díky mediálnímu zájmu obecně známo. V rámci SIPVZ sice došlo v letech 2001-2002 k dovybavení prakticky všech těchto škol ICT infrastrukturou, ale v letech 2005-2006 v Projektu III SIPVZ # Infrastruktura budou dotovány díky nespravedlivým prvním třem letům SIPVZ jen #červené# školy#. Je to sice jen chabá kompenzace, ale celý systém SIPVZ je stále poněkud nestabilní.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:18 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 10. 2005

Reakce JSI na snížení počtu hodin ICT ve školách

Jednota školských informatiků před několika dny zveřejnila květnový dopis Výzkumnému ústavu pedagogickému v Praze v souvislosti se snížením hodinové dotace oblasti Informační a komunikační technologie v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání. Odpověď MŠMT obsahuje jen informaci o možnosti zvýšení dotace v konkrétním Školském vzdělávacím programu.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:19 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 10. 2005

Zpráva o stavu a plán realizace vzdělávacího portálu pro vládu: mlžíme...

Ministryně školství předložila vládě ČR na jednání 5. října 2005 Zprávu o stavu a plán realizace vzdělávacího portálu, která se snaží především zamlžit tristní situaci jednoho z ostudných projektů SIPVZ, který je jednou z posledních černých děr na prostředky z rozpočtu SIPVZ, zatím stále bez jediného pozitivního výstupu.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:21 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 10. 2005

Výzva JSI paní ministryni k řešení problému správy výpočetní techniky ve školách bez adekvátní odezvy?

Jednota školských informatiků nyní zveřejnila květnovou výzvu paní ministryni k řešení problému správy výpočetní techniky ve školách a neuspokojivou oficiální odpověď MŠMT. V ní je více méně pouze výčet vztahujících se předpisů, podle nichž je vše na řediteli a zřizovateli.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:26 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 09. 2005

Kam po Indoši? 1.: SkolniWEB.cz

Po ukončení centrálních dodávek se řada škol rozhlíží po nových službách. Řeší se konektivita škol, správa školních počítačových sítí, ale také školní prezentace na webu. Dovolím si parafrázi Ferlinghettiho výroku: "Jen mrtvé školy nejsou na webu."
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 15:26 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 09. 2005

Demonstrační verze EDU.CZ: další špatný vtip na portál?

Prezentaci Školského vzdělávacího a informačního portálu na www.edu.cz nahradila 18. července 2005 takzvaná demoverze a od 1. září 2005 je v ní k dispozici rozcestník s odkazy na weby s informačně-vzdělávacím obsahem a na weby institucí a firem. Provedení tohoto rozcestníku pro rozcestník je překvapivě originální, ale bohužel poněkud nešikovné.
Celý článek na serveru Česká škola 16:30 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 09. 2005

Nová dotace pro informační centra SIPVZ # žádost nutno podat do 12. září!

Informační centrum SIPVZ může požádat o dotaci až do výše 190 000 Kč. Doporučené sestavy pro nákup či rozšíření vybavení jsou datový projektor s příslušenstvím, pracovní stanice nebo notebook, případně interaktivní tabule s příslušenstvím či výukové objekty.
Celý článek na serveru Česká škola 16:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 06. 2005

Alternativa pro školy: tenký klient místo PC 2.

Technologie tenkých klientů zůstává zajímavou a efektivní alternativou všude tam, kde jde o vysokou spolehlivost nebo o co nejnižší náklady na provoz při nepříliš velkých nárocích na grafický výkon. Dnes se podívejme na některé profesionální terminály na českém trhu.
Celý článek na serveru Česká škola 17:17 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 06. 2005

Alternativa pro školy: tenký klient místo PC

Technologie tenkých klientů byla již mnohokrát odepisovaná nebo zatracovaná, ale stále zůstává vážnou alternativou všude tam, kde jde o vysokou spolehlivost nebo o co nejnižší náklady na provoz při nepříliš velkých nárocích na grafický výkon.
Celý článek na serveru Česká škola 17:19 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 06. 2005

Odbor SIPVZ náhončím soukromého Českého Telecomu

Historie se opakuje: odbor SIPVZ s největší pravděpodobností v rozporu s pravidly hospodářské soutěže podmiňuje poskytnutí dotace #vybraným# a #malým# školám uzavřením smlouvy s Českým Telecomem.
Celý článek na serveru Česká škola 19:00 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 06. 2005

Připojení škol do intranetu veřejné správy bude jen na rok?

České školy ještě ani nejsou připojeny v rámci SIPVZ do intranetu veřejné správy a už se je tu zpráva signalizující možné problémy. Ministerstvo informatiky oznámilo, že nebude prodlužovat Českému Telecomu smlouvu na komplexní zakázku na komunikační služby. Přitom dnešní smlouva končí bez dalšího již 23. října 2006!
Celý článek na serveru Česká škola 19:01 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 05. 2005

Otázky o nové verzi serveru e-gram.cz

Jistě jste zaregistrovali změny oficiálního serveru SIPVZ e-gram.cz, konečně je použit plnohodnotný redakční systém (i když se spoustou nedodělků), objevily se základy informačního systému SIPVZ a prototyp nového evaluačního webu. Snad se dočkáme i dalších nových funkcí, dostatku užitečného obsahu a skutečné redakční práce.
Celý článek na serveru Česká škola 09:31 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 05. 2005

ŠVIP: další podivné výběrové řízení

Počet výběrových řízení vypsaných Ústavem pro informace ve vzdělávání při přípravě Školského vzdělávacího a informačního portálu zřejmě vejde do dějin Státní informační politiky ve vzdělávání jako příklad neschopnosti řešit běžné úkoly normálním způsobem obvyklým v komerční sféře. Nenormální je i informační mlžení i o zcela banálních skutečnostech.
Celý článek na serveru Česká škola 11:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 05. 2005

Nové dotace SIPVZ pro vybrané školy: žádost podejte do 12. června!

Dotace je určena pro základní umělecké školy, jazykové školy, samostatné mateřské školy, sloučené školy, které vznikly ze škol zelených a červených, malé školy s nejvýše 150 žáky a pro Informační centra SIPVZ. Pečlivě prostudujte nový metodický pokyn a nenechte opět ležet dotační peníze ladem!
Celý článek na serveru Česká škola 11:38 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 05. 2005

Nevyhazujte peníze oknem! Kupujte školní licence! 2.

Diskuze u článku z minulého týdne ukázala na jeden možný problém: školy nevyužívají při nákupu školní licence. Důvodem může být i to, že regionální malí prodejci vůbec o této možnosti nevědí nebo ji škole zatají, případně ji někteří distributoři příliš nepropagují. Dnes se podívejme na Calamus, Rhinoceros a produkty Software602 a Zoner.
Celý článek na serveru Česká škola 11:42 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 05. 2005

Internetové prezentace škol: bída SIPVZ?!

Internetové prezentace škol byly vloni v létě objektem průzkumu Ondřeje Neumajera, který vycházel z registru škol ÚIV. A ten je dlouhodobě v mizerném stavu a dá se odhadnout, že tam chybí více než polovina webových adres škol, čili jeden z kvantitativních výsledků průzkumu není možné brát vážně. Kvalitativní hodnocení ale vyznívá děsivě, ale co jsme mohli po průběhu SIPVZ čekat, že?
13:40 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

05. 05. 2005

Nevyhazujte peníze oknem! Kupujte školní licence!

Diskuze u včerejšího článku ukázala na jeden možný problém: školy nevyužívají při nákupu školní licence. Důvodem může být i to, že regionální malí prodejci vůbec o této možnosti nevědí nebo ji škole zatají, případně ji distributoři příliš nepropagují. Jak je to s produkty Borland, Corel a Macromedia?
Celý článek na serveru Česká škola 13:39 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 05. 2005

ŠVIP: prezentace portálu na EDU.CZ spuštěna s cenzurou diskuse

Ústav pro informace ve vzdělávání (ÜIV) s měsíčním zpožděním splnil slib o Školském vzdělávacím a informačním portálu (ŠVIP): do konce března měla být na doméně EDU.CZ k dispozici jeho nultá verze, která měla zájemcům nabízet prostor k diskusi, k vyjádření jejich názorů a potřeb ve vztahu ke školskému portálu. Na 1. máje večer bylo EDU.CZ ještě prázdné, ale druhý den ráno byla prezentace portálu na EDU.CZ konečně spuštěna, tiskovou zprávu ale vydal ÚIV. Prezentace napsaná s využitím PHP má na některých místech problémy v prohlížeči Mozilla a obsahuje řadu webdesignerských prohřešků, což příliš nesvědčí o kvalitách vítěze veřejné soutěže na webdesign portálu PragueBest, s. r. o., který ji připravil. Překvapivé je, že vzhled a funkce budoucího portálu je možné hodnotit bohužel pouze na rozmazaných, ořezaných a zmenšených náhledech o velikosti 550x467 pixelu... Návrh webdesignu EDU.CZ samotný nepřináší nic originálního, překvapivé jsou kýčovité fotografie v záhlaví a nekonzistentní navigace. A vypadá vysloveně vyblitě, ale to dělá možná komprese...Proklamovaná veřejná diskuse je na moderovaném diskusním fóru pro registrované: dva mé mírně kritické příspěvky již cenzurou prošly, ale se značným zpožděním.
11:16 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 05. 2005

SIPVZ: líbí se vám prototyp nového evaluačního webu?

Zhruba před měsícem byl prezentován nový evaluační web SIPVZ, který by měl umožnit školám lepší orientaci v nabídce vzdělávacího softwaru a výukových objektů. Po měsíci jeho testovacího provozu by se už konečně vzhledem k blížícímu se termínu převodu dotací SIPVZ na školy měla jeho konečná podoba a pravidla provozu vyjasnit.
Celý článek na serveru Česká škola 11:16 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 04. 2005

Projekty SIPVZ: odbor 55 nachytaný na švestkách?

V současné době probíhají první zasedání krajských odborných komisí pro posuzování projektů SIPVZ a již se objevily první ostré konflikty mezi zástupci odboru SIPVZ MŠMT a členy komisí. Ti úředníky kritizují, že svévolně vykládají metodické pokyny MŠMT a požadují něco jiného, než předepisuje příslušný dokument, podepsaný ministryní školství.
Celý článek na serveru Česká škola 17:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 04. 2005

Zelené školy opět v roce nula: železo, železo, železo

Ukončení projektu Internet do škol znamená pro zelené školy možnost získání počítačů, laserových tiskáren, UPS a u větších škol i serverů za symbolickou korunu. Zároveň mají školy možnost bezplatného připojení k internetu prostřednictvím intranetu veřejné správy. Co bude školám chybět?
Celý článek na serveru Česká škola 17:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 04. 2005

Zelené školy opět v roce nula: opakování matka moudrosti

Přestože proběhla v prvních měsících letošního roku masivní celorepubliková informační kampaň IT2005 Unie CZESHA a proběhla i série seminářů společnosti AutoCont On Line k ukončení projektu Internet do škol, zelené školy stále potřebují relevantní informace o možnostech dalšího provozu informačních a komunikačních technologií. Počítače a servery sice získají za symbolickou korunu, ale to nestačí!
Celý článek na serveru Česká škola 17:37 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Class Server ve školní síti, a co dál?

Společná tisková konference MŠMT a společností Microsoft a AutoCont informovala o průběhu projektu zpřístupnění e-learningových technologií školám v rámci společné iniciativy Partneři ve vzdělávání. Pokusme se v této souvislosti pojmenovat faktory, které brzdí využití progresivních informačních a komunikačních technologií ve školství.
Celý článek na serveru Česká škola 14:08 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

30. 03. 2005

Školské portály Olomouckého kraje: další černá díra SIPVZ

Školský vzdělávací a informační portál v režii ÚIV je svojí nekonečnou a drahou přípravou všeobecně známý, zlínský portál Zkola.cz dodnes uspokojivě nefunguje přes několikamilionové náklady na přípravu a provoz, další v řadě portálových pomníčků jsou však i Školské portály Olomouckého kraje, placené převážně jako pilotní projekty SIPVZ.
Celý článek na serveru Česká škola 14:00 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 03. 2005

Příprava pilotního provozu EDU.CZ za 7 milionů?!

ÚIV pokračuje v přípravě černé portálové díry a vystavil v předběžné evidenci veřejných zakázek zadání na "Projekční a implementační práce - tvorba technického projektu a implementace Školského vzdělávacího a informačního portálu EDU.CZ" s kulantní cenou 7 milionů. Tyto práce by měly navázat na výstup společnosti SEFIRA a bude hotovo... Výukový obsah se opět nekoná.
09:52 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 03. 2005

ŠVIP v roce 2005: komu není rady, tomu není pomoci...

MŠMT a ÚIV pokračuje v přípravě Školského vzdělávacího a informačního portálu způsobem, který stále přitahuje pozornost médií. Ale ani interpelace ministryně školství nepřiměla nikoho z aktérů k změně sporného megalomanského konceptu portálu, který s velkou pravděpodobností nebude školami ani veřejností příliš využíván.
Celý článek na serveru Česká škola 09:58 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

22. 03. 2005

Chtěli byste školní notebooky za 2 300 Kč?

Konsorcium předních ICT společností se chystá ve stamilionových počtech vyrábět levné notebooky s cenou pod 100 dolarů, primárně určené pro školství v rozvojových zemí. O možném nákupu již jedná čínské ministerstvo školství. Nemělo by se zamyslet i to naše české?
Celý článek na serveru Česká škola 10:05 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 03. 2005

Schola Nova: aktuální informace o SIPVZ

Odbor 55 - SIPVZ MŠMT v rámci doprovodného programu veletrhu Schola Nova informoval o stavu SIPVZ a připravovaných novinkách. Pozitivní jsou plánované revize metodických pokynů z loňského roku, změna financování v příštích letech, řada bolestí ale dlouhodobě přetrvává.
Celý článek na serveru Česká škola 01:02 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 03. 2005

Další rozpor v projektech SIPVZ

Další požadavek pracovníků odboru 55 – SIPVZ MŠMT na získání takzvané „Organizace podílející se na ověření přenositelnosti projektu“ nemá žádný podklad v metodickém pokynu čj. 28885/2004-551, kde je zmínka o této „organizaci“ jen omylem zapomenuta z loňské metodiky ve formuláři v příloze 1. v odstavci 6. O to, že jde skutečně o zapomenutí, svědčí nadpis tohoto odstavce: „Organizace podílející se na ověření přenositelnosti pilotního projektu do praxe“ - v roce 2005 žádné pilotní projekty v SIPVZ už nejsou!!! Takže opět: ignorujte požadavky úředníků, kteří si nedokáží napsat a pak ani přečíst vlastní metodický pokyn!
20:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

05. 03. 2005

Projekty SIPVZ: ignorujte databázi!!!

Požadavek odboru 55 MŠMT na vyplnění údajů do opět pozdě a opět špatně připravené databáze projektů žádnou oporu v příslušném metodickém pokynu a nezbývá školám než doporučit tuto databázi zcela ignorovat. Neintuitivní ovládání, chabé zabezpečení, zadávání redundantních a pro posuzování projektu zbytečných údajů a další chyby bijí do očí, nejhorší je ale vyslovená buzerace škol a zřizovatelů.

Třetím rokem mají školy možnost žádat o dotace na projekty. Již třetí rok je připravena i jejich databáze, letos opět jako loni pozdě a opět jako loni špatně. Požadavek odboru 55 MŠMT na vyplnění údajů do databáze projektů ale bohužel nemá žádnou oporu v příslušném metodickém pokynu čj. 28885/2004-551 a proto nezbývá školám než doporučit tuto databázi zcela ignorovat. Rozpor mezi metodickým pokynem a článkem ze serveru e-gram.cz Databáze projektů SIPVZ 2005 je zřejmý, v metodice jsou tyto body:

4. Žádost o dotaci na příslušné období předkládá statutární orgán žadatele jednou v tištěné podobě a jednou v elektronické podobě (*.rtf, *.pdf nebo *.html) do 31. března kalendářního roku (rozhodný je termín doručení nebo osobního podání do podatelny):

4.1. projekty podávané organizacemi, jejichž zřizovatelem je kraj, obec nebo svazek obcí do Článku I., odst. 3.1.: na adresu a e mail, které uvedou jednotlivé krajské komise ve svém rozhodnutí o vyhlášení projektů.

4.2. projekty do Článku I., odst. 3.2 a 3.3: na adresu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odbor 55 SIPVZ, Karmelitská 17, 118 12 Praha 1, e mail: projekty@msmt.cz

V článku Databáze projektů SIPVZ 2005 se pak dočteme neuvěřitelný výklad předchozího:

Projekty se řídí metodickým pokynem čj. 28885/2004-551, přečtěte si jej, prosím. Všechny projekty jsou jednoznačně identifikovány evidenčním číslem, které vám automaticky přidělí databázový systém. Bez tohoto čísla není žádost akceptovatelná.

V metodickém pokynu je samozřejmě databáze projektů zmíněna jen v souvislosti s požadavkem, aby podávané formuláře odpovídaly tiskovému výstupu databáze dle přílohy metodického pokynu (zde jsou všechny požadované formuláře ve formátu DOC). Na můj jasně položený dotaz, na základě jakého ustanovení metodického pokynu je vyplňování databáze povinné a zda je tedy přípustné její nevyplnění a dodržení jen požadavků metodického pokynu, mi vedoucí oddělení 551 odboru SIPVZ Mgr. Radek Maca odmítl odpovědět a samozřejmě příslušné ustanovení nedokázal najít. Jeho nabídku na spolupráci na vývoji databáze jsem pochopitelně akceptoval, byla však následně podmíněna nezveřejněním tohoto článku. Výklad i obsah metodického pokynu jsou ale evidentní.

Na nepoužitelnost uživatelského rozhraní databáze nazvané zcela nesmyslně Informační systém SIPVZ (IS) mě upozornily školy, které se pokoušely prokousat k zadání údajů o projektech. Je neuvěřitelné, že se pracovníci odboru 55 MŠMT a autoři této databázové on-line aplikace nepoučili po loňské kritice evidence pilotních a rozvojových projektů, kde se některé chyby odstraňovaly jen několik dní před termínem odevzdání žádostí o projekty. Připomínám, že jde již o třetí verzi evidence projektů SIPVZ, kterou dělají titíž amatérští autoři bez jakéhokoli výběrového řízení a bez jakékoli odborné oponentury. Tento systém má opět neuvěřitelně neintuitivní ovládání, chabé zabezpečení dat (hackeři již dle jejich avíza do systému pronikli), obsahuje požadavek na zadávání redundantních a pro projekt zbytečných údajů (ilustrací je například požadavek na zadání adresy příslušného finančního úřadu školy nebo řady údajů již dostupných v registru škol ÚIV) a podle některých expertů je provozování tohoto systému v rozporu se zákonnou ochranou osobních údajů. Amatérismus ve všech směrech je skutečně zřejmý, ale nejhorší je vyslovená buzerace škol a zřizovatelů, protože po nich ministerští úředníci požadují nově pouhé čtyři týdny před termínem odevzdání projektů několikahodinovou bitvu s mizerně připravenou a v mnoha směrech zbytečnou aplikací. Vzhledem k omezenému počtu projektů by pro podobné hrátky postačila jednoduchá tabulka připravená pro školy k vyplnění v tabulkovém kalkulátoru a jednoduché centrální zpracování e-mailem došlých tabulek. Navržená aplikace je tedy nakonec jen ilustrací nevhodné analýzy problému evidence projektů SIPVZ a nesmyslného nucení do on-line sběru dat v případě, kdy je přinejmenším zcela zbytečný.
14:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

01. 03. 2005

Český rozhlas 6 o vzdělávacím portálu

Po několika letech přešlapování a nedostatku peněz, začalo ministerstvo školství dělat kroky ke spuštění dlouho slibovaného vzdělávacího portálu. Na jeho zřízení bylo vyčleněno šestnáct milionů korun a do konce března by měl zahájit takzvaný nultý provoz. Celá věc ale obnáší komplikace, které na první pohled nejsou viditelné. Referuje o nich Zoja Franklová.
Celý článek na serveru Newton 15:07 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 02. 2005

ÚIV po kritice přípravy ŠVIP mlží

ÚIV po dlouhotrvající rozsáhlé kritice postupu při přípravě Školského vzdělávacího a informačního portálu (viz například Otazníky nad financováním portálu ministerstva školství) publikoval s devítiměsíčním zpožděním na svých stránkách oficiální stanovisko Jednoty školských informatiků ke Studii proveditelnosti ŠVIP ze dne 4.6.2004 i se svou nic neříkající odpovědí, kterou kritikům zapomněl poslat. A pokud máte pocit, že se pracovníci ÚIV při práci s redakčním systémem svého webu zbláznili, pak nejste daleko od pravdy...
15:27 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

26. 02. 2005

Důsledky "IT-komunismu" MŠMT

Před čtyřmi roky se vláda ČR rozhodla investovat 4 mld. korun do informatizace malých, především vesnických škol, které nebyly samy schopny počítače pro své žáky zajistit.. Cílem bylo odstranit "digitální bariéru" - nerovnoprávnost v možnostech a přístupu k moderním technologiím pro žáky chudších škol a regionů. Tato pomoc z pohledu škol a jejich zřizovatelů fakticky znamenala, že se na školách objevila technika bezplatně a její bezpochyby účelná správa dodavatelem nestála "zelené" školy de facto ani korunu. Zejména pro zřizovatele těchto škol se stalo samozřejmostí, že informační technologie na školách fungují jako perpetum mobile. Ale projekt Internet do škol a platby státu v srpnu končí. Od září musí "zelené" školy provozovat vše za své. A navíc - informační technologie se na těchto školách zabydlely a žáci i kurikulární reforma vnímají její využívání jako samozřejmost. V očích části starostů malých obcí však není zajištění správy a provozu IT na škole jejich problém. Jak si s tímto fantem jejich školy poradí? A hlavně - mají v tom zůstat samy?
Celý článek na serveru IT 2005 18:27 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 02. 2005

Lidové noviny: Učitelé čekají internetovou pomoc

Vzdělávací portál pro pedagogy i veřejnost, který vláda slibovala už před několika lety, konečně startuje. Podle Jednoty školských informatiků však nebude ještě dlouho poskytovat to, co by měl.
Celý článek na serveru Lidovky 15:11 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 02. 2005

Popis výukových objektů ve standardu Dublin Core dle SIPVZ

Odbor 55 MŠMT publikoval svou představu o metadatech, jak už je ale v SIPVZ zvykem způsobem zcela nepochopitelným: s naprostou ignorací dosavadního vývoje EU a jejího portálu European Schoolnet. Aplikaci těchto standardů navrhovala například i Jednota školských informatiků a další subjekty. Odbor 55 sice zmínku o metadatech propasíroval do přílohy 8 metodického pokynu čj. 28885/2004-551, ale ta se liší od výsledného materiálu EduCZ Metadata doporučení v 1.0 z 2. února 2005 poměrně výrazně. Neefektivní vyvíjení vlastních v řadě bodů nekompatibilních standardů je evidentně na houby, ale kdo chce kam, pomozme mu tam...
15:53 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 02. 2005

BBC: Otazníky nad financováním portálu ministerstva školství

Jak česká ministerstva hospodaří s penězi ze státního rozpočtu? Není tajemstvím, že se snaží utratit maximum toho, co jejich ministr, lidově řečeno, vybojuje. Pokud totiž utratí resort méně než dostal, musí peníze vracet a navíc na příští rok pravděpodobně dostane o to míň. Šetřit se zkrátka nevyplácí. Zpravodaj BBC Mikuláš Kroupa se zajímal o poměrně drahý projekt internetového portálu, který hodlá ministerstvo školství v pilotní verzi spustit do konce března. Počítá, že za něj celkem utratí šestnáct milionů korun.
Celý článek na serveru Newton 15:14 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 01. 2005

Vyjádření "legislativy" MŠMT ke kauze ZUŠ: kladné, ale opět nesmyslné

Ve čtvrtek, tj. 3 pracovní dny před vypršením termínu pro podání žádostí o dotace na rozvoj informatizace škol vydal ke kauze ZUŠ stanovisko legislativní odbor MŠMT. Učinil tak na webových stránkách Ministerstva školství a nikoli na stránkách SIPVZ E-gram. Ty k problému mlčí !
Celý článek na serveru IT 2005 21:33 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Žádost o nárokovou dotaci SIPVZ - nesmysl za 40 milionů nebo recept na snížení nezaměstnanosti?

Jen málokdo se ve víru lednového shonu na školách a při vyplňování tabulek žádosti o dotace zamyslel nad samou podstatou metodického pokynu, který za účelem získání dotačních prostředků SIPVZ velmi kontroverzním způsobem aktivoval nejméně 10 tisíc lidí v resortu školství.
Celý článek na serveru IT 2005 21:30 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

27. 01. 2005

ICT standard kvality MŠMT?

ICT standard - dobrý a smysluplný záměr s tragickým provedením v režii MŠMT. Prakticky bez vysvětlení s nerealistickými termíny v nevhodnou dobu, kdy jsou školy zavaleny jinými a pro ně důležitějšími povinnostmi. A aby toho nebylo dost - metodický pokyn je matoucí a obsahuje prokazatelné věcné chyby.
Celý článek na serveru IT 2005 21:30 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 01. 2005

Kauza ZUŠ a dotace SIPVZ: krize Ministerstva školství?

Pomalu se začíná rozhořívat dosud doutnající problém. Ministryně školství svým metodickým pokynem přiznala základním uměleckým školám možnost získat dotaci na informační technologie. Subalterní úředník však jménem MŠMT veřejně tvrdí pravý opak. Proč tak činí a kde je pravda? Jak zareagují zřizovatelé škol? Dostanou ZUŠ 25 tisíc Kč dotací nebo snad nemá MŠMT v dotačním měšci potřebných 11 milionů korun? Jde o záměr, neschopnost úřadu či individuální pochybení ?
Celý článek na serveru IT 2005 21:27 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 01. 2005

Skandální odhalení - OÚ má spousty peněz na internet

Zajímavou causu jsem nechtěně rozpoutal v Ústí u Hranic, viz Ústecký bezdrát:

Aby se zase zvedla návštěvnost našich stránek  :) se uvádí další volné pokračování kauzy OÚ z prosince 2003.
Jeden publicista pracující zřejmě také ve školství si všiml, že místní ředitelka školy byla citována ve školských novinách a popisovala nepříznivou situaci se školním HW a připojení na internet. Samozřejmě, že nevidím do legislativy, která omezuje/umožňuje provozování techniky v rámci projektu INDOŠ. Jasné jsou ale tři věci:
1) techniku, která postačuje pro výuku 1-4 ročníku ZŠ je možno sehnat zadarmo po organizacích jako je Česká Pojišťovna apod. To by mohla vědět nejmenovaná osoba ze zastupitelstva, která tam pracuje. Nebo po bazarech za cca 2000 CZK/kus.
2) kvalitní a levný internet může mít škola a školka od fy ZEAL od stejného data jako má  internet obec. Stačí tam hodit jeden switch a natáhnout kabel nebo koupit dva TP-Linky co máme v ÚB a nemusí tahat nic. Zapojené za šest minut.
3) Obec může zaměstnat servisního technika z Ústí, neboť je tu dostatek lidí s průměrným IT know-how, který by na školu postačoval. Dvakrát za týden by tam skočil a smazal ty hry a zase by to jelo.

Takže to chce trochu přemýšlet a všechno jde. Asi se někomu nechce.

11:42 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 01. 2005

Zezelenání sloučených škol: výmluvy na ministerském e-gramu.cz

Místo přiznání opominutí v metodickém pokynu a místo rychlého zjednání nápravy se ministerští úředníci vymlouvají a označují kritiky za škarohlídy - to není jen neschopnost, ale trestuhodná drzost!
Celý článek na serveru IT 2005 10:18 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 01. 2005

Informační leták o financování SIPVZ bez konkrétních informací

Pracovníci odboru SIPVZ tvrdí: „Novou koncepci financování skloňujeme téměř v každém článku na e-gramu. Přesto se můžete dovědět nové informace z tradiční skládačky, která spojuje Standard ICT služeb a ICT plán školy, informační centra a projekty a třeba vám otevře cestu k financím do vaší školy.“ Kouzlem nechtěného je, že na uvedeném letáku nejsou žádné validní informace o výši státní dotace v roku 2005, ale je tam i zcela nesmyslně na obrázku jako zdroj uváděna EU. A gólem do vlastní branky je datace na titulní straně 10/2004. Doufejme, že se leták dle dobrého zvyku vytiskne ve velkém nákladu na křídovém papíře...
20:39 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 01. 2005

Unie CZESHA přináší informace o SIPVZ v roce 2005

Rok 2005 bude v oblasti státní podpory informatizace rokem významných změn. Pro jednotlivé školy představují nové možnosti, ale i rizika. Na jedné straně tak stojí dotační podpora HW pro červené školy, na druhé straně ukončení projektu Internet do škol. To, co školy nyní potřebují, jsou především informace. A těch se většině škol nedostává. Unie CZESHA proto za součinnosti České školy a dalších partnerů spouští informační projekt IT 2005. Ten zahrnuje řadu informačních kanálů směrem ke školám a přirozeně i zpět.
Celý článek na serveru Česká škola 20:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 12. 2004

Komora producentů výukových programů: kdo a pro koho?

V diskusním fóru na České škole se nedávno objevily poznámky již tradičně dobře informovaných anonymních autorů k údajné existenci Komory producentů výukových programů. Protože podobné záměry se objevily v několika podobách již před rokem, pátrali jsme mezi výrobci výukového softwaru i jinde, jak se věci mají. Výsledek je, jak už to v podobných kauzách spojených se SIPVZ bývá, víc než překvapivý.
Celý článek na serveru Česká škola 21:20 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 12. 2004

Standard ICT služeb ve škole a obsah ICT plánu

Dne 18. listopadu 2004 podepsala ministryně školství Petra Buzková dlouho očekávaný metodický pokyn, který stanovuje Standard ICT služeb ve škole a obsah dokumentu ICT plán školy. Zdá se, že školy by mohly tvorbu tohoto dokumentu zvládnout včas v požadované kvalitě, přestože se již objevili první kritici.
Celý článek na serveru Česká škola 23:19 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 11. 2004

Linuxové semináře pro školy

Informační centra Arcibiskupské gymnázium (IC/021) a Gybon (IC/009) si Vás dovolují pozvat na semináře o využití operačního systému Linux ve školním prostředí. Semináře jsou určeny především správcům sítí a učitelům informatiky, kterým mohou sloužit jako vhled do dané problematiky a úvodní seznámení s výhodným, levným a snadno spravovatelným řešením školní sítě.

Krátké anotace obou seminářů:

Operační systém LINUX - server pro Internet
Termín: středa 8. 12. 2004 od 15:30 do 17:30
Místo: Arcibiskupské gymnázium, Korunní 2, Praha 2 (na rohu náměstí Míru), učebna 311
Anotace: LINUX jako možná alternativa k Windows. Základy práce s operačním systémem unixového typu. Školní internetový server a jeho služby - pošta, webovský server, DHCP server, dns, samba. Výhoda - pro školu zdarma.
Přednášející: Mgr. Lukáš Bernard, Ing. Ondřej Rusek
Cena: 150 Kč za účastníka
Seminář je akreditován pro DVPP MŠMT pod číslem 7695/2004-25-310, účastníkům bude na konci vystaveno osvědčení.

Operační systém LINUX - využití na desktopu
Termín: středa 15. 12. 2004 od 15:30 do 17:30
Anotace: Linux jako terminálový server - rychlost serveru i na pomalých stanicích. Seznámení s terminálovým řešení Arcibiskupského gymnázia. Linux ve výuce, alternativy často používaných programů pro Windows.
Přednášející: Mgr. Lukáš Bernard, Václav Šmilauer
Cena: 150 Kč za účastníka
Seminář není akreditován v DVPP.

Na setkání na Arcibiskupském gymnáziu se těší Mgr. Lukáš Bernard, bernard@arcig.cz
16:47 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 11. 2004

Přežije výukový software?

Projekt II SIPVZ - Vzdělávací software a informační zdroje je od samotného počátku pouhým otloukánkem. Po zmanipulované dodávce "balíčku" na konci roku 2001 přišel roční půst. Dotace v roce 2003 byla výrazným úspěchem nového vedení SIPVZ, letos ale nepochopitelně nastal další půst. Ten se projevil v počtu i kvalitě řady přihlášených výukových titulů pro ZŠ a SŠ v soutěži o Křišťálovou tužku ministryně školství. Jakou budoucnost má před sebou český výukový software?
Celý článek na serveru Česká škola 12:14 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

01. 11. 2004

SIPVZ 2005: dotační pravidla budou i nadále barevná

Ministerstvo školství v současné době dokončuje metodický pokyn, který stanovuje již zcela konkrétní pravidla pro rozdělování a využití dotací, které budou školy počínaje příštím rokem dostávat na informační a komunikační technologie. Pokyn např. určí, kolik bude moci škola utratit za hardware, software nebo vzdělávání učitelů, a zohledňuje i fakt, že zelené školy již nemálo peněz dostaly.
Celý článek na serveru Česká škola 19:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

29. 10. 2004

Návrh struktury metadat a tezaurů pro popis výukových zdrojů

Počátkem července 2004 Jednota školských informatiků navrhla na schůzce s pracovníky odboru SIPVZ MŠMT realizaci projektu Metadata: metodika přípravy a vlastní příprava u vybraných zdrojů, který nebyl akceptován. JSI vědoma si možného rizika ohrožení práce na pilotních a rozvojových projektech SIPVZ, týkajících se této problematiky, navrhuje další řešení.
Celý článek na serveru Jednoty školských informatiků 11:48 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

22. 10. 2004

Blýskání na časy pro červené školy: dotace na konektivitu v roce 2005

Do 31.12.2004 mohou červené školy požádat krajské úřady o účelovou dotaci na připojení k Internetu v roce 2005 ve výši 27846 Kč nebo mohou požádat MŠMT o zajištění připojení školy k Intranetu Veřejné správy technologií ADSL 512/128 kbps nebo v případě nedostupnosti ADSL o 64kbps nouzovou pevnou linkou.
Celý článek na serveru Jednoty školských informatiků 22:09 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

ICT plán školy: návrh standardu ICT služeb ve škole

Součástí vládního usnesení k financování ICT na školách po roce 2005 je i Návrh standardu ICT služeb ve škole, který definuje ukazatele, které určitým způsobem vypovídají o stavu a úrovni ICT ve škole. Při splnění těchto ukazatelů by měly být ve škole zabezpečeny minimální materiální a technické podmínky pro využití ICT ve výuce. ICT plán školy by měl, kromě jiného, definovat způsob, jak bude tohoto standardu dosaženo.
Celý článek na serveru Jednoty školských informatiků 22:02 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 10. 2004

ZKola.cz: Krajský úřad a MŠMT mají impotentní kontrolu

Tiskový mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas odpověděl na řadu otázek o kvalitě a genezi portálu ZKola.cz takto:

Jaký portál zprovoznilo Středisko služeb školám Zlínského kraje v prosinci 2003 za peníze z Projektu II SIPVZ? Proč neobsahoval funkce dle schváleného projektu?

Vzhledem k protahovanému termínu volbě konečné technologie byl portál k 31/12/2003 zprovozněn v základní verzi splňující požadavky projektu.

Jaká je přidaná hodnota nového řešení ZKola.cz oproti předchozímu stavu, zvláště když většina materiálů pochází z krajského portálu? Odpovídá tato přidaná hodnota nákladům?

Portál je určen také jako místo pro vzájemnou komunikaci učitelů, ředitelů a krajského úřadu. Z tohoto titulu (z charakteru tohoto obsahu) také vyplývá to, že část materiálu není publikována veřejně, ale pouze v částech, kam je přístup pod heslem.

Proč 70 000 klientských licencí darovaných společností Microsoft v hodnotě několika milionů Kč leželo deset měsíců ladem, přestože bylo k 31.12.2003 již vynaloženo 2,7 milionu Kč na zřízení portálu z veřejných prostředků?

Všichni učitelé a žáci získávají přístup k MS Class Serveru na základě svých přístupových údajů. Bližší termín zavedení, vzhledem k nutnosti zapracování technologiím a běhu školního roku nebyl možný.

Proč v rozporu s původním projektem i proklamacemi v PR zprávě není nabízen prakticky žádný výukový obsah?

Základní část výukového obsahu - metodických materiálů, příprav do hodin je zveřejňována pro potřeby učitelů v sekci Sborovna. Pro žáky jsou zpřístupněny jen materiály bez metodických pokynů. Obsah je stále průběžně doplňován vlastními zdroji a probíhají jednání o koupi dalších produktů.

Kdo je zodpovědný za porušování autorských práv ve zveřejněném ukázkovém výukovém obsahu?

Subdodavatel tohoto obsahu po jednání na KÚ ZK dodal náhledy (demo moduly) výukových materiálů se svolením k instalací pro portál. Problém nyní prověřujeme.

Jakým způsobem zlínský krajský úřad kontroloval kvalitu řešení portálu? Kdo oponoval projekt, kdo hodnotil průběh a výstupy řešení, kdo kontroloval obsah?

Byl ustaven řídící výbor projektu, který se pravidelně zhruba v měsíčních intervalech scházel a kontroloval postup prací. Složení výboru bylo předloženo dříve.

Na základě jakých skutečností byl vybrán dodavatel DAT? Jaké měl reference pro podobná řešení? Kdo dodavatele vybíral a jak?

Částka nedosahovala zákonem dané hranice pro vypsání veřejné soutěže. Návrh řešení předložily tři firmy, z níž byla vybrána nabídka společnosti DAT a to na základě rozsahu řešení za stanovenou cenu.

Podle nám dostupných informací došlo ke konfliktu mezi některými řediteli škol při jednáních o pilotních a rozvojových projektech SIPVZ v letošním roce týkajících se portálu. Můžete se k tomu vyjádřit?

O tomto problému informace nemáme...

Proč v redakčním systému portálu chybí základní funkce jako např. fulltextové vyhledávání? Proč bylo zvoleno proprietární neověřené řešení?

Dané řešení bylo zvoleno na základě konzultací mezi hlavním dodavatelem, firmou Microsoft a KÚ ZK.

Kdo je odpovědný za bezpečnostní řešení portálu? Proč nebyla ošetřena např. XSS „díra“ ani po několika dnech po napadení serveru?

Popisovaná díra byla odstraněna, ale nejedná se o nijak zásadní narušení bezpečnosti, které by např. ovlivnilo přístupová práva nebo data uložená na serveru.

Pracovník tiskového odboru MŠMT Ondřej Gabriel odpověděl na řadu otázek slovy odboru SIPVZ:

"Informační a vzdělávací portál školství Zlínského kraje" je jedním z pilotních projektů, které byly realizovány na Zlínském kraji. MŠMT vyzvalo kraje, aby vyhlásily tento typ regionálních projektů dle metodického pokynu Čj. 13 256/2003-28 ze dne 22. dubna 2003. Na všechny projekty byly do krajů vyhrazeny finanční prostředky dle počtu žáků. Projekty tedy vyhlásily KÚ, předložené materiály taky posoudila a schválila (nebo neschválila) krajská komise, v níž byl jeden zástupce MŠMT. Ten dbal o splnění požadavků metodiky na zprocesování výběru projektů. Z tohoto pohledu vše proběhlo v duchu schválených předpisů a metodického pokynu.

Z pohledu metodiky byly splněny i následné kroky po realizaci projektu, tedy zveřejněna tisková zpráva a také předloženy doklady o využití dotace. Vše opět po administrativní stránce v pořádku.

Stížnosti jsou směrovány na věcnou stránku, hlavně na to, že finance poskytnuté na projekt se jeví na dodané a využívané služby jako příliš vysoké. Protože hlavním uživatelem portálu jsou školy Zlínského kraje, je třeba se obrátit na efektivitu využívání, tedy vhodnosti resp. nevhodnosti toho kterého řešení na školy, které se do projektu měly zapojit. Jejich seznam (a zřejmě i ohlasy) mají pracovníci OŠMT KÚ ve Zlíně, protože si takto rozhodli. Je tedy na nich, aby vyvodili závěry, resp. nastartovali kontrolní mechanismy. Na odbor SIPVZ nepřišla ani jedna oficiální stížnost uživatelů portálu. Samozřejmě s realizátory komunikujeme a sledujeme pokroky v dalším vývoji projektu.

14:06 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 10. 2004

Web společnosti KONTIS dělali žabaři?!

Zdrojový kód home page společnosti KONTIS stojí za to:

<HTML>
<HEAD>
<meta http-equiv=Content-Type content="text/html; charset=">
<TITLE>iTutor.cz</TITLE>
<script src='text.js'></script>
<script language='JavaScript'>

S touto společností chce spolupracovat odbor SIPVZ MŠMT, brrrr...
15:58 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

29. 09. 2004

Zkola.cz: další Potěmkinův portál?

Zlínský kraj slavnostně uvedl 23. září 2004 do provozu informační a vzdělávací internetový portál, který je podle jeho tvůrců ojedinělým projektem v celé České republice. Realita je však podle některých signálů zřejmě jiná, jde totiž možná o další #web pro web# bez racionální přidané hodnoty pro uživatele. A hlavně okolnosti vzniku jsou přinejmenším podivné a výsledek více než sporný.
Celý článek na serveru Česká škola 11:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 09. 2004

On-line databáze DVPP konečně uvedena do provozu

Orientace v nabídce vzdělávacích akcí akreditovaných MŠMT v systému DVPP byla prakticky nemožná, od 27. září 2004 ale můžete používat on-line databázi s informacemi o všech školeních a kurzech, které byly akreditovány od začátku letošního roku na adrese http://www.msmt.cz/advpp/vybdvpp.asp. Tato databáze obsahuje i ICT vzdělávací aktivity, které jsou z pohledu SIPVZ vzděláváním typu S nebo N a lze u nich pro úhradu účasti využít i účelovou dotaci na ICT vzdělávání pedagogických pracovníků.
11:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

26. 09. 2004

Složení Koordinační komise Koordinačního centra SIPVZ konečně zveřejněno

Portál SIPVZ e-gram.cz začíná ožívat publikací dosud nepublikovaných skutečností. Po dlouhých měsících a několika žádostech bylo konečně zveřejněno složení tzv. Koordinační komise Koordinačního centra SIPVZ. Místo řídící funkce však má Koordinační centrum v rozporu s vládním usnesením jen okrajovou funkci a paní ministryně na něj a jeho doporučení po převodu agendy Školského vzdělávacího a informačního portálu mimo odbor SIPVZ zvysoka kašle...
20:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 09. 2004

Školy mají dostávat miliardu ročně na ICT (2)

V prvním dílu článku jsme popsali genezi "Koncepce financování informačních a komunikačních služeb ve školách po roce 2005", která již byla schválena vládou. Základní myšlenkou nové koncepce je posílení pravomocí školy, která by pro financování rozvoje ICT získávala jakýsi normativ na žáka. Financování je plánováno jako vícezdrojové - část prostředků by měla pocházet z krajů či od zřizovatelů. Podívejme se dnes na dokument podrobněji.
Celý článek na serveru Česká škola 09:07 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 09. 2004

Koncepce financování informačních a komunikačních služeb ve školách po roce 2005

Na serveru e-gram.cz si můžete nyní přečíst celou minulý týden schválenou Koncepci financování informačních a komunikačních služeb ve školách po roce 2005. Doufejme, že nedopadne jako její předchůdkyně z roku 2000. Stručný komentář z odboru SIPVZ MŠMT je i v Informačním bulletinu 4:

Dne 25. 8. 2004 vláda projednala a schválila dokument "Koncepce financování informačních a komunikačních služeb ve školách po roce 2005". Na základě tohoto materiálu MŠMT v letech 2007 až 2010 v rozpočtu ročně vyčlení 1 mld. Kč na pokrytí nákladů spojených se zajištěním informačních a komunikačních služeb ve školách. V roce 2006 bude vyčleněna částka 1 008 mil. Kč.

Pro účelné vynaložení finančních prostředků bude stanoven Standard základních ICT služeb na škole a bude vyžadováno zpracování a zveřejnění ICT politiky školy stanovující postup a strategii dosažení standardních služeb ve škole. Pokud budou zajištěny, bude možno použít prostředky na zabezpečení nadstandardních služeb. Finanční prostředky budou rozdělovány formou účelových dotací na žáka. U 1. stupně základní školy a základní umělecké školy se bude jednat o částku 400 Kč na žáka, u 2. stupně základní školy 600 Kč na žáka a u střední, speciální a vyšší odborné školy 700 Kč na žáka.

Dodávka ICT služeb tzv. "zeleným školám" prostřednictvím Generálního dodavatele (GD) bude plošně ukončena k jednomu datu, a to k 31. 8. 2005. Část vybavení (pracovní stanice a aktivní prvky počítačové sítě) bude možno bezplatně převést do majetku školy a zbývající část vybavení (server a tiskárna) bude možno odkoupit nebo používat v rámci dalších služeb nabízených GD a objednávaných a placených školou.

Mezi tzv. "červené školy" by měla být v roce 2005 na základě vládou schváleného dokumentu "Aktualizovaný plán II. etapy Realizace státní informační politiky ve vzdělávání" rozdělena částka 170 mil. Kč. Prostředky budou rozděleny podle výše uvedených principů.

MŠMT plánuje, že v roce 2005 bude zajišťovat školám, které o to projeví zájem, připojení do internetu prostřednictvím intranetu veřejné správy. Tam, kde je dostupná technologie ADSL, budou školy připojeny rychlostí 512 kb/s s možností navýšení na 1 Mb/s. Tam, kde technologie ADSL dosud není dostupná, budou školy dočasně připojeny rychlostí 64 kb/s.
10:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 09. 2004

Školy mají dostávat milardu ročně na ICT

Dne 25. srpna 2004 vláda schválila Koncepci financování informačních a komunikačních služeb ve školách po roce 2005. V dokumentu se mimo jiné říká, že v letech 2006-2007 bude v rozpočtu MŠMT počítáno s miliardou korun na pokrytí nákladů spojených se zajištěním informačních a komunikačních služeb ve školách. Důležité samozřejmě je, jak budou tyto peníze rozdělovány.
Celý článek na serveru Česká škola 13:56 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

27. 08. 2004

Podpora modulů P na společném CD Jednoty školských informatiků a Computer Press

Podpůrné CD si můžete objednat na webu JSI pro účastníky školení modulů P, jejichž obsah JSI garantuje. Na CD jsou off-line verze materiálů ke školení, doporučené programy, prezentace JSI a výuková aplikace KING.
13:25 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

26. 08. 2004

Classroom 2000: Internet do severoirských škol

Český ambiciozní program SIPVZ se dostane zakrátko do poslední čtvrtiny. Četné kritiky byly odráženy často jen poukázáním na jeho jedinečnost, přesto ale existuje časově i obsahově velmi podobný program realizovaný v Severním Irsku. Srovnání obou programů je velmi náročné, ale již na první pohled vyplyne řada pro českou alternativu důležitých faktů.
Celý článek na serveru Česká škola 13:59 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 08. 2004

Konference Open Source a Free Software ve školství

Informační centrum GyBoN, projekt Edunix a Jednota školských informatiků oznamují, že na podzim r. 2004 hodlají ve spolupráci se sdružením CZLUG, Danix teamem a dalšími organizacemi uskutečnit celostátní konferenci na téma Open Source a Free Software ve školství. Konference se uskuteční v sobotu 13. listopadu 2004 v přednáškovém sále Akademie věd v Praze 9 na Proseku (Prosecká 811/76a, doprava metrem na stanici Palmovka a potom autobusem 140 či dalšími na stanici "Nový Prosek"). Orientační časový průběh je 9:00 až 17:00 (ohlášený čas začátku se ještě může změnit). Předběžný program je již k disposici:

Veřejná diskuse k této problematice je v diskusním fóru na serveru Edunix, kde budou organizátoři uveřejňovat podrobnější průběžné informace a na stránce věnované této konferenci.
15:13 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 07. 2004

Podivná rychlá šetření ÚIV

Na serveru Učitelské listy se objevil článek redaktorky Jany Hrubé Jaké jsou nejčastější názory ředitelů škol?, který obsahuje přehled výsledků tzv. rychlých šetření. Ta od loňského roku provádí Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) a jejich prostřednictvím zjišťuje názory ředitelů škol na aktuální otázky. K výsledkům se z home page ÚIV dostane poměrně pracně (home page je stále ve starém formátu) a výsledky jsou k dispozici výhradně v proprietárním formátu DOC, bohužel bez jakýchkoli identifikačních údajů (identifikace 1. kolo je na nic) či metadat. Tato neprofesionalita je neuvěřitelná. Navíc u jednoho odkazu na HTML dokument je zavádějící poznámka o formátu DOC. Ale výhrady vyvolává především způsob šetření a prezentace jeho výsledků.

Jana Hrubá uvádí o ostře sledovaném SIPVZ následující otázky a výsledky z první vlny rychlých šetření, která proběhla od 5. 4. do 14. 4. 2004:

5. Používá Vaše škola průběžně ve výuce softwarové produkty z nabídky SIPVZ MŠMT?

Možné odpovědi: všechny, většinu, jen některé, žádné.

Nejčastější odpověď: jen některé – 1913 škol – 64,1 %.

6. Jak často používá Vaše škola ve výuce tyto softwarové produkty?

Možné odpovědi: několikrát týdně, několikrát za měsíc, méně než jednou za měsíc, nevyužívá je.

Nejčastější odpověď: několikrát za měsíc – 1286 škol = 43,1 %.

Bohužel úvodní otázka je naprosto nejasná a zavádějící: MŠMT žádné softwarové produkty nenabízí. Ředitelé škol si vysvětlili otázku třemi způsoby: někteří se domnívali, že se otázka týká tzv. softwarovému balíčku z roku 2001, další se domnívali, že se týká evaluovaných titulů a zbytek, že se týká obou kategorií, případně i jen těch, které si z evaluovaných zakoupili. Záměr autorů šetření je bohužel naprosto nejasný. Překvapivá odpověď 123 ředitelů (4,3%), že používají všechny tituly, autory šetření vůbec nepřekvapila i když při předchozí úvaze indikuje evidentně problematicky položenou otázku (v balíčku totiž bylo přes 40 titulů a evaluováno je dalších asi 200).
08:48 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 07. 2004

HP nabízí školám levné řešení s Linuxem na desktopu

Pro jihoafrické velmi chudé školy nabízí společnost HP levné staronové řešení pod názvem multi-user 441 desktop: k centrálnímu počítači s jedním procesorem jsou připojeny čtyři monitory a tři další USB klávesnice a myši, to vše s operačním systémem Linux Mandrake 9.1.3. Přestože by podobné řešení s dvěma 64bitovými CPU AMD Opteron a PCI-X dualmonitorovými grafickými kartami výkonem jistě zaujalo i fajnšmekry, je použit pouze procesor Intel Celeron 2 GHz a kombinace jedné AGP a tří PCI laciných grafických karet s chipem nVidia TNT a pamětí 32 MB. Operační paměť je 256 MB, rozšiřitelná na 512 MB, disk stačí 40GB, monitory jsou nejlevnější 15". Oproti běžnému řešení se čtyřmi PC udává HP 50% úsporu na pořizovacích nákladech a 65% na správě a servisu. Na stránce HP si všimněte v záhlaví textu HP recommends Microsoft Windows XP Professional ;-)
15:33 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 07. 2004

Elektronická tržiště pro rozvojové projekty

Nákupy z dotací na rozvojové programy Programu P II SIPVZ je nutné realizovat prostřednictvím tzv. elektronického tržiště. Na webu e-gram.cz mohla vám uniknout tato informace:

Elektronické tržiště je oficiální internetová adresa zveřejněná Úřadem pro veřejné informační systémy (UVIS), který z pověření Vlády ČR spravuje elektronické tržiště pro všechny správce rozpočtových kapitol. Jsou zde zveřejňovány objednávky, poptávky, poptávková řízení a aukce vypsané úřady veřejné správy na nákup zboží do 2 milionů Kč.

UVIS zveřejnil následující elektronická tržiště:

08:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 07. 2004

Satelitní připojení škol k Internetu opět na pořadu dne?

Pokud si vzpomínáte, v počátku projektu SIPVZ byl závazek společnosti Český Mobil na vybavení zhruba třinácti tisíc českých škol a veřejných knihoven satelitním two-way připojením k Internetu ZDARMA (objem tohoto závazku byl téměř půl miliardy korun, které odmítnutím tehdejší poradce MŠMT Jakub Reinish prohnal komínem). Toto připojení sice patří dnes k nejdražším na evropském trhu (především ve srovnání s ADSL), má určité technologické a funkční odlišnosti, ale má nespornou výhodu: nabízí kapacitu obvykle v rozmezí 512 kbps - 2 Mbps kdekoliv. Tedy i ve školičce v Horní Dolní, které jsou dnes připojeny Českým Telecomem v Indoši semipermanentní linkou ISDN s kapacitou 64 kbps s možností zvýšení na dvojnásobek (za tyto školy platí připojení MŠMT nyní ve výši cca 5000 Kč měsíčně). Na českém trhu se satelitní připojení kvůli ceně neujalo, protože měsíční poplatek za 512/128 kbps s pronájmem zařízení byl zhruba ve výši 6000 Kč, negativně byl hodnocen i support a objemová omezení. Překvapením je proto aktuální zpráva z Novin Třebíčska:

Spuštění bezdrátového internetu založeného na formě satelitu zažila v úterý navečer Základní škola F. B. Zvěřiny v Hrotovicích. Škola neměla jinou možnost spojení na internet, než poměrně drahé vytáčení telefonní linky. Bezdrátový internet umožní levnější připojení za paušální částku asi čtyři tisíce korun měsíčně. Jako zařízení města poslouží i knihovně, základní umělecké škole a mateřské škole. "Program ministerstva školství Internet do škol v příštím roce končí, takže tento počin uvítala i základní škola," upozornila tajemnice městského úřadu Dana Růžičková. Finančně pomohl škole grant kraje Vysočina ve výši 300 tisíc korun.
06:56 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 06. 2004

Odbor SIPVZ neví, kam s penězi

V rámci programu SIPVZ PII - Vzdělávací software a informační zdroje po výběru jen malé části podaných žádostí o dotace na rozvojové projekty v oblasti e-learningu a podpory informačních center zbývá několik desítek milionů Kč. Teprve po měsíci od zasedání výběrových komisí bylo navrženo odborem SIPVZ osm variant dalších dotací:

 1. revize rozhodnutí komise u některých projektů
 2. vyhlášení nového kola projektů dle #stejné# metodiky a komise s jinými prioritami a masivnější metodickou pomocí
 3. účelová dotace na SW na všechny školy (dle loňské aktualizované metodiky)
 4. účelová dotace na SW na střední odborné školy (dle loňské aktualizované metodiky)
 5. účelová dotace na prezentační techniku pro všechna IC
 6. účelová dotace na přístup k TDZ pro všechna IC
 7. účelová dotace na LANky vybraných červených škol
 8. předběžná částečná platba GD a GA v prosinci

Je zcela nepochopitelné, že odbor SIPVZ vůbec navrhuje řešení 5., 7. a 8.  převádějící prostředky ze zatím nejbitějšího a nejvíce podfinancovaného a zaostávajícího programu PII - Vzdělávací software a informační zdroje na nákup HW, který patří do programu P III. Zvláště varianta 7. je naprosto nesmyslná, zvláště položíme-li si otázku, proč jsou červené školy vlastně červené?

Pokud si vzpomenete na podzimní konferenci ve Zlenicích, dotace na SW byla v anketě považována za prospěšnou a bylo navrhováno její pokračování i v letošním roce. Po nepříliš povedených pilotních projektech z roku 2003, po nepovedeném výběru IC a po nevyvedené přípravě rozvojových programů, by snad stálo za úvahu, pokračovat v tom, co se jednoznačně osvědčilo: tedy v evaluaci výukového software a v dotacích na něj. Uváděné argumenty proti tomuto řešení:

jsou velmi slabé. Například pro zhruba dva tisíce malých základních škol je částka 2-3000 Kč vždy vítaná, zvláště pokud přihlédneme k tomu, že pro 1. stupeň z pověstného 175 milionového softwarového balíčku z roku 2001 použijí jen velmi málo. Naproti tomu je varianta 4. pro střední odborné školy doslova plýtváním na nepravém místě: tyto školy patří v řadě případů k nejlépe vybaveným, mají zdroje například z pořádání školení SIPVZ a rovněž mají i možnost další hospodářské činnosti.
10:15 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 06. 2004

Týden: Podobné pochyby, podobná blamáž

Lucie Tvarůžková z týdeníku Týden se nyní věnuje i cause ŠVIP:

Ministerští úředníci jsou ale, zdá se, nepoučitelní. Další část ambiciózního plánu na zvýšení informační gramotnosti českých školáků, vytvoření gigantického školského portálu (souhrnný zdroj informací o školství na internetu), provázejí spekulace o nečisté hře. Projekt, na který stát plánuje vynaložit v následujících letech stovky milionů korun (pro příští rok se počítá se sto miliony), se připravuje za zavřenými dveřmi s vyloučením odborné veřejnosti. Ministerstvo k němu zarputile odmítá poskytnout jakékoliv obsáhlejší informace.
Celý článek na serveru Týden
20:51 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 06. 2004

Letošní SIPVZ: několik otázek a odpovědí

Závěrem školního roku se nevyhneme menšímu bilancování letošního běhu SIPVZ. Proto jsme požádali Antonína Muchu, ředitele odboru SIPVZ na ministerstvu školství, o zodpovězení několika otázek, týkajících se výběru Rozvojových programů, hodnocení loňských Pilotních projektů a také málo viditelného Koordinačního centra SIPVZ.
Celý článek na serveru Česká škola 06:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 06. 2004

Jednota školských informatiků k Studii proveditelnosti ŠVIP

Jednota školských informatiků (JSI), profesní sdružení informatiků ve školství a odborný partner MŠMT, vypracovala připomínky k Studii proveditelnosti, jež má být podkladem pro budování školského portálu. JSI ve svém oficiálním stanovisku studii odmítá jako nevyhovující a doporučuje ji přepracovat. V rozboru také upozorňuje, že navrhovaný konspekt školského informačního a vzdělávacího portálu směřuje k vytvoření nového monopolu dodavatele školských informací.
Celý článek na serveru Česká škola 06:46 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 06. 2004

Studie proveditelnosti ŠVIP je neudržitelná

Ke Studii proveditelnosti ŠVIP z dílny ÚIV se v diskusi na České škole připojil velmi fundovaně Martin Grombiřík aka tvi:

Technologicky zaměřená "Předprojektová studie" v zásadě obsahuje akorát porovnání řešení na oraclím iASu s konglomerátem mrkwo$oftího stuffu. Je sice na jednom místě zmíněno PHP, ovšem pouze jako platformu pro nenáročné webíky na bázi populárních "nukáčů", hluboko pod úrovní zamýšleného cíle. Tvůrci tohoto dílka patrně neslyšeli např. o monumentálním systému Typo3, který používá např. řada institucí Evropské Unie. A to nemluvím o CMS Plone vystavěném nad frameworkem aplikačního serveru Zope, který je schopen vedle vlastní poměrně bohaté funkčnosti (role, workflow, objektový přístup k publikačním entitám) integrovat řadu externích technologií, počínaje podporou již zmíněného Oracle a pěkné řádky dalších databázových systémů, přes LDAP a škálování až k mrkwo$oftím ptákovinám typu AD nebo "složky v síti www". Reference Plone jsou také více než dobré: např. portál rakouské vlády, guvernérské úřady několika států USA, NASA a řada univerzit. Rakouské ministerstvo školství jej po evaluaci asi 280 různých komerčních i free publikačních systémů doporučuje (mj. i díky čistotě kódu, kompatibilitě se standardy a existenci LMS modulu EduPlone) pro hi-end řešení na školách a univerzitách. Netřeba zdůraznit, že oba dva systémy, Typo3 a Plone, jsou Open Source a Free software, přstože disponují kvalitní (samozřejmě placenou) profesionální podporou. V češtině o tom vyšel článek na webu CVIS. Při opomenutí této zeleně na stromě života vyznívá analýza dosti ploše a černobíle, pokud nebyla jako taková již zamýšlena.
09:26 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 06. 2004

Otázky k Studii proveditelnosti ŠIVP

Studie proveditelnosti školského informačního a vzdělávacího portálu, vypracovaná ÚIV jako odborný podklad pro vlastní realizaci portálu, byla nedávno zveřejněna na serveru MŠMT. Některé její pasáže vyvolaly pochybnosti o kompetenci autorů a objevila se řada upozornění na věcné chyby a problematické vývody. Požádali jsme proto písemně o zodpovězení několika otázek ředitelku ÚIV Pavlu Zieleniecovou.
Celý článek na serveru Česká škola 09:24 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 05. 2004

Co nabídne školám AutoCont OnLine?

Podle nedávno uzavřeného dodatku smlouvy mezi MŠMT a generálním dodavatelem bude dodávka služeb Projektu III SIPVZ - Infrastruktura (alias Internetu do škol) ukončena k 30. červnu, respektive 31. srpnu 2005. Co s pronajatým hardwarem a dalšími službami na zelených školách bude, až bude přerušen státní penězovod?
Celý článek na serveru Česká škola 11:48 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

26. 05. 2004

ACOL versus JSI v Radiofóru v MP3

Včerejší půlhodinová diskuse na téma Projektu III SIPVZ - Infrastruktura mezi Vlastimilem Palatou, ředitelem AutoCont OnLine, a Ondřejem Neumajerem, místopředsedou Jednoty školských informatiků v pořadu  Radiofórum je k dispozici ve formátu MP3 na serveru Českého rozhlasu (7MB). Oproti tiskové konferenci z minulého týdne došlo ve výrocích ředitele Palaty k mírnému posunu v otázce výhod z ukončení smlouvy s ACOL a bohužel se opět obnažila neochota Českého Telecomu zlepšit konektivitu škol. Ale chce to ještě pečlivý rozbor, zvláště v otázce okolností zadání veřejné soutěže na dodávku...
11:05 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 05. 2004

ACOL versus JSI v dnešním Radiofóru v 18.20

Vlastimil Palata, ředitel AutoCont OnLine, a Ondřej Neumajer, člen výkonného výboru Jednoty školských informatiků, budou diskutovat o vybavení českých škol ICT dnes v 18.20 v pořadu Českého rozhlasu Radiofórum. Dotazy můžete posílat mailem na radioforum@rozhlas.cz!
10:54 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Ve školách chybí 180 tisíc počítačů? Nebo dvojnásobek tohoto počtu?

Ivana Procházková pokračuje v dnešním článku na České škole v úvahách o tom, kolik počítačů chybí v českých školách. Vychází z průzkumu ÚIV z konce loňského roku, který byl stejně zbytečný jako dosavadní průběh Projektu III SIPVZ - Infrastruktura. Počet počítačů se dá jednodušeji a s větší věrohodností ze situace ve vyspělých zemích: poměr počtu žáků na počítač je tam kolem 5 a cílovým počtem je v horizontu několika let vzhledem k rapidnímu poklesu cen "železa" 1 ;-) To znamená, že v českých školách by mělo být DNES kolem 320 000 počítačů pro žáky a zhruba 80 000 pro pedagogy, s průměrným stářím 3 roky. Pokud jich je jen zhruba 75 000, tak počítačů chybí ne 180 000, ale 325 000, tedy téměř dvojnásobek. Za pět let by to při současném ročním přírůstku u nás i u nejlépe vybavených zemí znamenalo deficit možná DVOJNÁSOBNÝ! Tady jsme se pochopitelně ocitli v oblasti vlastně zcela mimo... Zkusme si ale odpovědět na otázku, jaké to bude mít důsledky?!
10:37 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 05. 2004

Kolik počítačů do škol? Čtvrt milionu? Nebo půl?

Před více než týdnem publikovala Ivana Procházková z Unie CZESHA na České škole článek Čtvrt milionu počítačů na školách jako minimum, jehož obsah zdůvodňuje titulek. Přestože diskuse přinesla celkem 44 příspěvků, zůstalo toho mnoho nevyřčeného. Před několika týdny Jednota školských informatiků připomínkovala dva materiály odboru MŠMT SIPVZ s plány na další vývoj SIPVZ v letech 2005-2010, které deklarovaly jako cílový stav celkového počtu PC ve školách v roce 2010 na 210 tisíc, polovina z nich by měla být mladší pěti let, tedy pořízena právě v letech 2005-2010.

Zajímavé je, že ani jeden materiál nepoužívá statistické informace z jiných zemí a ani záměry těch nejvyspělejších. V roce 2002 byl v USA v takzvaných "public K-12" dle MACUL poměr 5,4 žáka na PC. Pokud by měl být tento poměr dosažen v ČR, znamenalo by to 281 tisíc PC. Problém je ale v tom, že se v řadě amerických školských distriktů a i v dalších zemích objevují projekty na vybavení všech žáků druhého stupně notebookem nebo bezdrátově připojeným PDA. O trvalém trendu vybavování škol svědčí i trend ve Velké Británii: v secondary schools je vývoj poměru počtu žáků na PC v letech 2000-2002-2004 jednoznačný: 7,9-7-5!

Evidentně nejde jen o vybavení počítačové učebny, ale o využití počítačů ve většině učeben pro podporu výuky, počítače připojené k Internetu by měly být k dispozici i na chodbách, studovnách či knihovnách. Samozřejmě počítače nejsou samospasitelné, ale bez nich, tedy bez nástrojů pro zpracování informací, asi konkurenceschopné světoobčany nevychováme.
08:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 05. 2004

Podivné představy ředitele Berdára

Český Telecom, člen dodavatelského konsorcia generálního dodavatele infrastruktury SIPVZ má svérázné představy o konektivitě pro školy, V článku na serveru Česká škola jsem zmínil jeho nepřipravenost na středeční tiskové konferenci po slavnostním podpisu dodatku smlouvy s MŠMT, kdy argumentoval výhodnost smlouvy zvýšením konektivity na 1 MBps. Zvýšení se ale týká jen poloviny připojených škol a je pro většinu z nich jen na dvojnásobek dnešního stavu, tedy z 64 kbps na 128 kbps. Zatím neuvedená část škol získá 256 nebo 512 kbps podle technologických možností a podle dosavadního využití.

Na zmíněné tiskové konferenci selhaly PR oddělení MŠMT i Českého Telecomu, MŠMT měl v tiskové zprávě chybu právě ve větě o konektivitě (místo chybného "až dvojnoásobnou" tam mělo mít "nejméně dvojnásobnou", samozřejmě konektivitu) a suita z ČTc nedokázala řediteli Berdárovi připravit ani základní informaci o obsahu smlouvy, kterou právě podepsal. To nebylo přeřeknutí, ale systémová chyba. A pokud jako vrcholový manažer něco nevím, tak se zeptám a nežvaním nesmysly...

První otázkou je, jaká konektivita má pro školy smysl? Jestliže pro domácí počítač se ve světě běžně nabízí ADSL s 192 kbps až 2 Mbps s agregací někde mezi 5 a 50, měla by mít učebna s cca 10-16 počítači připojení minimálně vyhrazených 1 Mbps. samozřejmě tato linka nebude využita po celou dobu na plnou kapacitu, jde o omezení čekání na odezvu. Český Telecom tedy školám nabízí jen zlomek potřebného.

Druhou otázkou je technologické omezení. Na stovkách malých venkovských škol je použito semipermanentní ISDN (jmenuje se to vůbec tak?!) s technologickým limitem 128 kbps. Zde by zvětšení konektivity bylo zcela bez problému s minimálními náklady, přesto zde ČTc nově nic nenabídl kromě opce na ISDN router se zůstatkovou cenou v řádu stovek. Paní ministryně sice na tiskovce argumentoval, že všechny školy nemohou dostat stejně, ale 1500 škol zůstalo mimo zájem. A jsou to ty v poslední době nejvíce "fackované" venkovské malotřídky... Řada mých kolegů sice odmítá státní paternalismus, ale i liberál by měl pomáhat potřebným. Jako ještě nedávný venkovan, mám pro venkovské školy holt slabost. A připomenu ještě odpověď pražského rabína Karola Sidona na otázku, zda dává žebrákům: "Od toho tu přeci jsou!"

Třetí otázkou jsou ceny: za "střední" školy s 9 počítači platí MŠMT za připojení linkou 64 kbps, pokud se nemýlím, přes 10000 Kč, tedy dvoj- až čtyřnásobek tržní ceny ADSL 512/128 kbps. Samozřejmě jde o jiný typ připojení s jinými vlastnostmi, ale přeci jen... Nemělo by konečně MŠMT nazvat věci pravým jménem?! Místo úsměvů a řečí o korektních vztazích říci tváří v tvář naplno: "Berete nás na hůl, šejdíři!"

09:26 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 05. 2004

Oprava: miliony z P II se neztratily ;-)

V poznámce Milióny z Projektu II SIPVZ opět jinam jsem napsal o nejasném určení 11 milionů z rozpočtu Projektu II. Byl jsem nyní upozorněn, že jsou určeny na rozvojové projekty pro speciální školy, takže zůstává trvalá výtka k netransparentnosti práce odboru SIPVZ. Na e-gram.cz se řada informací stále ještě nedostala a trvale nejsou dostatečně informováni ani členové Koordinačního centra a dalších výborů a týmů (veřejnost ostatně dodnes oficiálně ani nezná jejich složení), natož aby měli možnost do přípravy materiálů v řadě případů zasáhnout. Po konferenci Poškole 2004 dokonce došlo k doufejme neúmyslné změně data příspěvku v redakčním systému e-gramu.cz, informace byly publikovány s týdenním zpožděním oproti dataci.
08:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Mírný pokrok v mezích Indoše

Téměř dva roky po odchodu Eduarda Zemana z postu ministra školství a více než rok a půl po personální obměně v tehdejší sekci SIPVZ byl včera podepsán dodatek smlouvy o dodávce infrastruktury v rámci Projektu III SIPVZ mezi generálním dodavatelem (GD), tedy společnostmi společnosti ČESKÝ TELECOM a AutoCont On Line, a MŠMT. Dodatek je rovněž v souladu s usnesením vlády ČR z 22. září 2003, který ministryni Petře Buzkové ukládal dosažení zlepšení pozice státu. Zlepšení se týká opce na převod vlastnického práva ke klientským stanicím, ukončení stávajícího převodu v jednotném termínu pro všechny školy a zvýšení konektivity v polovině připojených škol. Hodnota změn je oceněna částkou 300 milionů Kč, celkově však jde o změny velmi omezené, které pro stovky škol nepřinesou prakticky žádnou změnu.
Celý článek na serveru Česká škola 08:19 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 05. 2004

Ty školské portály české 5. - sekera opět vykopána?!

Jiří Verner, ICT koordinátor Unie školských asociací ČR - CZESHA, reagoval na můj článek na České škole informací o tom, že plánovaný Řídící výbor školského portálu byl jmenovám paní mistryní výhradně z úředníků: Autor článku má pravdu v tom, že cca před 14 dny jsem měl necelé 3 hodiny dobrý pocit z toho, že Unie CZESHA bude mít svého zástupce v Řídícím výboru portálu a bude tak mít možnost ovlivňovat řešení tohoto projektu. Proč pouze 3 hodiny ? Protože své jmenování Unií CZESHA jsem donesl na žádost pracovníků odboru SIPVZ osobně na MŠMT (prý to velmi spěchalo), abych se 3 hodiny na to telefonicky dozvěděl, že Řídící výbor byl již jmenován a je sestaven VÝHRADNĚ z úředníků MŠMT a přímo řízených organizací.

Prosím tedy, aby ani mé jméno, ani Unie CZESHA nebyla s prací Řídícího výboru nijak spojována, jde výhradně o vnitřní věc MŠMT.

Podle dobře informovaných zdrojů je šedá eminence Petr Cibulka z AutoCont OnLine opět častým hostem jednoho z náměstků MŠMT, který nemá SIPVZ ve svém referátu, takže se zdá, že byla opět vykopána indoší sekyra a paní ministryně riskuje, že dopadne stejně, jako její stranický předchůdce. Oponenti netransparentních zákulisních dohod mají s partyzánským mediálním bojem bohaté zkušenosti, pád ministra Eduarda Zemana a proindoší kamarily v sekci SIPVZ v roce 2002 je z velké části jejich dílem: ať už to byla Zlenická iniciativa, Jednota školských informatiků, CZESHA nebo investigativní novináři v týdenících či televizích.
19:12 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 05. 2004

Ty školské portály české 4. - nová koncepce ŠVIP

Školský vzdělávací a informační portál (ŠVIP) toho má za sebou už nemálo. Nepodařený #start" v lednu 2002, studii falešného #experta" Garyho Rostocka a úsilí generálního dodavatele o zřízení "obecně prospěšné společnosti" v témže roce, zveřejnění portálové skici v roce 2003... Nyní odbor SIPVZ MŠMT prezentuje nový rámcový záměr portálu s termínem zahájení pilotního provozu již k 1. září 2004.
Celý článek na serveru Česká škola 07:09 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 05. 2004

Pokus o zneužití pilotních projektů SIPVZ

Společnost LANGMaster Group se opět pohybuje doslova na hraně legality pokusem o zneužití státní dotace na pilotní projekty SIPVZ. Pod záminkou tvorby výukových metadat a výukových metodik se snažila získat školy nabídkou prefabrikovaných pilotních projektů, které měly přinést prospěch především této již zcela nedůvěryhodné společnosti: z každého pilotního projektu za 230 000 Kč měla jít do jejích kapes více než polovina za služby. Škole měl zůstat notebook a datový projektor za 70 000 Kč z peněz příslušného kraje, pro pedagogy mělo být 40 000 Kč za "práci" a zbytek byl za software, služby a školení u společností LANGMaster a Anopress IT:

Cílem projektu je vytvoření strukturovaných popisů výukových dat # metadat # a sestavení výukových metodik, tj. posloupností těchto metadat, vhodně sestavených pro různé formy výuky pomocí výpočetní techniky, především pak v počítačových učebnách a za pomoci prezentační techniky v jednotlivých třídách. Metadata i výukové metodiky budou sestavovány v takovém formátu, specifikaci, struktuře, obsahu a katalogizaci, aby mohly být přímo začleněny do Školského vzdělávacího a informačního portálu MŠMT. Vaše škola může získat přenosný počítač, datový projektor nebo interaktivní tabuli.

Další pilotní projekty měly vzniknout ve spolupráci s CELN:

Vytváření testů, kvízů a krátkých e-kurzů pro potřeby výuky prostřednictvím -aplikace CITED a jejich využití ve výuce

Jde o rozšíření běžného počítače s operačním systémem Windows XP o vícenásobná vstupní zařízení (klávesnice nebo myši). Tímto způsobem je možno docílit kvalitativně vyššího stupně frontální výuky - především pomocí jednoduchých kontrolních testů, hlasování, doplňovaček apod.

V rámci projektu by byla Vaše škola vybavena ve vybraných třídách klávesnicemi do každé lavice, získala by zajímavý výukový obsah a podílela by se na tvorbě vhodných e-kurzů.

Tyto projekty opět pod záminkou získání "železa" z peněz kraje měly vytvořit technologické zázemí ve třídách pro žáky na úrovni konce sedmdesátých let. Za cenu palmtopu bude mít žák k dispozici USB klávesnici a omezenou možnost práce se speciální nadstavbou nad aplikací LANGMaster Brána vědění... Brrr!!
20:55 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

01. 05. 2004

Celý týden byl ve znamení žádostí o dotace na pilotní projekty a rozvojové programy

Celý týden až do pátku 30.4. byl v řadě škol a v Informačních centrech SIPVZ ve znamení žádostí o dotace na pilotní projekty a rozvojové programy. Pilotní projekty vstoupily do druhého roku své existence, Informační centra SIPVZ a rozvojové programy jsou novinkou, i když značně podfinancovanou. Více než dvěstě Informačních center (seznam ve formátu XLS) se podělí o pouhých 15 milionů Kč, zatímco na pilotní projekty půjde více než dvojnásobek, přestože jejich loňská premiéra díky malé zpětné vazbě a nedostatečné kontrole nevyšla nejlépe. Letos se  zrušily cílené dotace na pořízení výukového software přes úspěch s evaluací výukových programů a jejich náročnou přípravou. Výrobci výukových programů i MŠMT investovali do vlastního procesu evaluace značné prostředky a ty jsou nyní na rok umrtveny. Novinka s udělováním udělování pečetí kvality se rozbíhá jen pomalu a zatím pečetě získalo jen patnáct titulů, z toho jen sedm více než jednu. Průběžně vede ZAV - programovaná individuální výuka psaní na PC a následných rutin pro klávesnicově gramotné s devíti pečetěmi, další místa obsadil Terasoft TS Matematika pro prvňáčky se čtyřmi a Edison 4.0 CZ se třemi pečetěmi a Zeměpis ČR, Evropa, Svět Tomáše Holubce rovněž se třemi pečetěmi. Ale vraťme se k pilotům a rozvojákům.

Nepovedla se on-line databáze pilotních projektů a rozvojových programů, na které MŠMT spolupracuje s JŠI, pro problémy s funkčností bylo dokonce nutné dva dny před původní uzávěrkou prodloužit termín podání on-line o týden. Trvání na on-line zadání dat je podle mne nehorázný, protože formuláře byly již zaslány MŠMT e-mailem. Desítky hodin strávených učiteli z informačních center a dalších škol zbytečně u počítačů, desítky zcela zbytečných meziměstských telefonátů a dodnes zčásti nefunkční a zčásti zcela zbytečná aplikace stojí přinejmenším za zamyšlení. Tento způsob spolupráce zdá se mi...

Po více než roku a půl od odstavení minulého vedení tehdejší sekce SIPVZ nefungují tři pilíře celé SIPVZ: Koordinační centrum jako řídící článek, vzdělávací a informační portál jako průsečík všech činností a Informační centra jako centra excelence. Koordinační centrum je úředníky bráno jako nutné zlo, které se naštěstí příliš často neschází a které se díky složení angažuje jen minimálně, vzdělávací portál se podařilo opět téměř na rok zbytečně zbrzdit díky odkladu s nekvalitní a zmanipulovanou studií proveditelnosti ÚIV, který by nejraději portál usurpoval pod svá křídla. A podpora center excelence průměrnou dotací roční 75000 Kč, tedy částkou kterou stojí půl roku provozu IKI na malé zelené škole se čtyřmi počítači, je na první pohled výsměchem.

Jak z toho ven?!
18:36 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 04. 2004

Studie proveditelnosti Školského informačního a vzdělávacího portálu konečně zveřejněna

MŠMT na svém webu konečně zveřejnilo několik měsíců tajenou Studii proveditelnosti Školského informačního a vzdělávacího portálu, kterou dle zadání tzv. řídícího výboru portálu vypracoval ÚIV. Otálení s publikací studie jsem již komentoval, důvod "brzdičů"  je ale nasnadě: závěry a obsah studie jsou přinejmenším velmi sporné a vzhledem ke spuštění prací na portálu v termín do 30. dubna je jasné, že odborná veřejnost by podobné, pro další práci zásadní materiály, včas odmítla. Takto je nestihne ani přečíst... Publikace ve formátu PDF se zablokovanou možností vykopírování částí textu nebo tiskem je pak do nebe volající drzost tiskového odboru, které za zveřejnění odpovídá. Ministerská byrokracie si zaslouží opět klepnout přes prsty.
10:44 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 04. 2004

Milióny z Projektu II SIPVZ opět jinam

Na Projekt II SIPVZ je v letošním roce k dispozici 96 miliónu Kč, přesto dosud nebyl zveřejněn závazný rozpis na jednotlivé dílčí podprogramy. Poslední prezentovaný rozpis z konference Poškole vypadá následovně:

Pozoruhodné je, že jediný normativní výdaj z roku 2003, který byl možná i nejúspěšnější, tedy dotace na nákup evaluovaného výukového software, se letos neopakuje.

Oproti minulým kusým informacím došlo ke změně v objemu prostředků pro IC, ty měly původně dostat 30 milionů a mělo jich být původně pouze 160 (později se hovořilo dokonce jen o 120). Nově se objevily relativně vysoké a nepříliš odůvodněné náklady na portál a stále zůstává poměrně velká nedokumentovaná černá díra. Vzhledem k tomu, že je už konec dubna, je to víc než překvapivé.
11:45 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 04. 2004

Krátké termíny pro přípravu a spuštění školského portálu

Na konferenci Poškole 2004 v Sedmihorkách u Turnova pracovníci odboru SIPVZ MŠMZ prezentovali plány s přípravou školského portálu. Do 30. dubna 2004 bude jmenován řídící výbor portálu pod vedením náměstka Hrdého a zároveň bude ustanoven projektový tým. O dva měsíce později má být hotova analýza, na ní naváže příprava a od 1. září 2004 by měl začít pilotní provoz, který potrvá do konce roku. Celkové plánované náklady jsou naplánovány ve výši 17 milionů Kč, z toho dva milióny spolkne analýza, čtyři milióny příprava a devět miliónů je vyhrazeno na nákup obsahu. Bohužel v prezentaci uvedené informace na webu SIPVZ nenajdeme a slíbené zaslání prezentace se jaksi minulo účinkem...
11:39 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 04. 2004

Olomoucké portály: vzdělávací a školský

Střední průmyslová škola strojnická, Slovanské gymnázium a katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci oficiálně představily vzdělávací portál a školský portál Olomouckého kraje. Oba portály vznikly v rámci dvou pilotních projektů SIPVZ a nyní se zpřístupňují pro veřejnost. Podobné portály jako pilotní projekty SIPVZ připravují i Zlínský kraj a Kraj Vysočina.

Všechny krajské portály se snaží zaplnit mezeru v realizaci SIPVZ, kde se po více než třech letech od zahájení realizace v rámci Projektu II nepodařilo centrální školský a vzdělávací portál zprovoznit. Oba olomoucké portály jsou na rozdíl od konkurenčních jako první "otevřeny" pro veřejnost, zlínský portál po více než čtvrtroce od oficiálního dokončení nabízí veřejnosti stále jen čtyři měsíce starou maketu a jihlavský portál je rovněž v uzavřeném ověřovacím provozu.

První dojem je ale poněkud rozpačitý. Například kurz Základů HTML začíná přímo děsivě:

Co jsou to tagy?

Tag je klíčové slovo HTML jazyka, uzavřené do lomených závorek. Všechny příkazy HTML jsou tagy, vše co je mimo tagy je součást stránky. Tagy rozdělujeme na párové a nepárové:

<tag atributy> text </tag>

Každý tag může mít atributy, které určují vlastnosti tagu. Atributy se píší do lomených závorek hned za název tagu.Pořadí atributů není určeno a tedy je můžete psát v libovolném pořadí. Většina atributu je nepovinných a tedy nemusí být uvedeny. Hodnota atributu se uzavírá do uvozovek:

<tag atribut1="hodnota" atribut2="hodnota">

23:00 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 04. 2004

COSPA - Consortium for Open Source in the Public Administration

COSPA sdružuje patnáct evropských účastníků a zhruba stejný počet pozorovatelů, tři mimoevropští pozorovatelé jsou z USA, Nového Zélandu a UNESCO, cílem je analýza využití Open Data Standards (ODS) a Open Source (OS) software pro osobní produktivitu a správu dokumentů v evropské veřejné správě. Z celkového rozpočtu ve výši 4 miliony eur jsou dvě třetiny hrazeny z fondů EU. Koordinátorem je Free University of Bolzano-Bozen, z přistupujících států EU se účastní jen maďarská vysoká škola MTA Szamitastechnikai es Automatizalasi Kutatointezet. Podívejte se na rozsah práce konsorcia, výstupy budou pochopitelně použitelné i u nás, jen se o nich musí ministerstva dozvědět...
18:36 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 04. 2004

Studie proveditelnosti školského portálu: černá můra vedení MŠMT?!

Studie proveditelnosti školského portálu byla zadána řídícím výborem školského portálu v červnu minulého roku a dodnes nebyla vedením MŠMT zveřejněna. Je s podivem, že zadavatel studie, tedy ŘÍDÍCÍ výbor školského portálu, studii dosud nedostal a nedostali ji ani členové Koordinačního centra SIPVZ, které podle vládního usnesení z roku 2001 má SIPVZ ŘÍDIT! Studii za částku údajně vyšší než 750 000 Kč vypracoval ÚIV, jehož tisková mluvčí mne s žádostí o zaslání studie odkázala na MŠMT, s tím, že studie bude zveřejněna na ministerském webu. Tiskový odbor MŠMT mou žádost také nejprve odmítl s tím, že materiál je interní! Teprve na výhružku žalobou mi bylo sděleno, že materiál bude zveřejněn.

V této souvislosti je ve vzduchu několik otázek:

09:01 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 04. 2004

Diskuse o školském portálu

U článku Ty školské portály české...(3) na České škole se objevilo pár komentářů, které jsou více méně proti existenci jakéhokoli centralizovaného školského portálu. Řadu argumentů proti naleznete v Šuplíku Honzy Hučína, kde je rovněž několik komentářů.

Od pracovníků tiskového odboru MŠMT jsem získal příslib poskytnutí studie ÚIV o proveditelnosti školského portálu, tiskový odbor ÚIV mi jeho poskytnutí počátkem týdne odmítl. Pokud se potvrdí některé dosud neoficiální výstupy, které jsem zatím získal od dobře informovaných kruhů, půjde o přilití oleje...
13:18 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 04. 2004

Státní informační a komunikační politika schválena vládou ČR

Informace naleznete na serveru Ministerstva informatiky. Pár citací:

3.2.1. Informatizace vzdělávacích institucí

Vláda považuje za potřebné, aby se rychlost připojení vzdělávacích institucí (tj. škol, vědeckovýzkumných institucí a knihoven) k internetu zvyšovala přednostně před ostatními subjekty veřejné správy. Při vybavování vzdělávacích institucí ICT a připojením k internetu hodlá vláda v maximální míře prosazovat princip sdružování finančních prostředků z více zdrojů. Strategie vlády v oblasti informatizace škol, včetně konkrétních projektů , je pak dána Státní informační politikou ve vzdělávání (SIPVZ), jejíž aktualizace a realizace je v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Vláda považuje za správné, aby při provozu a využívání ICT ve vzdělávacích institucích mělo přednost využití jejich vlastního potenciálu. Metoda outsourcingu by měla být využívána tam, kde vlastní potenciál vzdělávacích institucí na zadané úkoly nestačí.

Stát nepovažuje za správnou jakoukoli exkluzivitu komerčních subjektů ve vztahu ke školství, ani pokud jde o poskytování ICT produktů a služeb. Efektivnost nákupu ICT produktů a využívání ICT služeb ve školství a v knihovnách hodlá vláda podpořit uzavíráním rámcových smluv s více prodejci a poskytovateli. Cílem těchto rámcových smluv je předjednat pro celou oblast vzdělávání výhodnější podmínky a umožnit vznik vzájemně alternativních nabídek, mezi kterými si školy budou samy vybírat.

Zvyšování informační gramotnosti učitelů se musí stát součástí základní výbavy absolventů příslušných fakult a dalšího vzdělávání učitelů v rámci systému dalšího vzdělávání.
18:46 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Komu patří e-gram.cz a kde běží?

Tři roky po zahájení realizace SIPVZ a činnosti portálu e-gram.cz a rok po jeho znovuobnovení, není dosud, podobně jako v případě domény indos.cz, tato doména ve vlastnictví MŠMT, ale patří soukromé společnosti. Portál e-gram.cz je hostován zdarma na Centrálním internetovém serveru společnosti AutoCont OnLine. Podobně není pod plnou kontrolou MŠMT ani doména edu.cz, která patřila ÚVIS, který transformoval do Ministerstva informatiky. MŠMT je v tomto případě technickým správcem.
11:09 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 04. 2004

Ty školské portály české... (3)

Studie proveditelnosti školského portálu vypracovaná ÚIV je nyní ve stadiu interního připomínkování MŠMT a nebyla dosud zveřejněna. Podívejme se dnes na návrh jednoduchého a především účinného a snadno uskutečnitelného řešení, které se dá realizovat ve velice krátké době. Tento návrh jsem prezentoval na konferenci na veletrhu Schola Nova.

V předchozích dvou článcích seriálu Ty školské portály české... jsem se v lednu a v únoru pokusil o zmapování terénu českých serverů se školskou tématikou a rekapitulaci dosavadních publikovaných záměrů MŠMT. Od poloviny minulého roku čekáme na dokončení studie proveditelnosti školského portálu, kterou  vypracoval Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV), a která je nyní ve stadiu interního připomínkování MŠMT. Ale ani více než tři čtvrtě roku staré zadání této studie nebylo dosud veřejně publikované, materiál Teze Školského informačního a vzdělávacího portálu (ŠVIP) - příprava podkladů pro výběrové řízení byl připomínkován a projednán již 2. června 2003 (!!!) pracovní skupinou pro tvorbu školského vzdělávacího a informačního portálu, kde byli i zástupci Unie CZESHA, IPPP, Rady VŠ, ČŠI, VÚP, NÚOV a ÚIV. Jednota školských informatiků (JŠI) pak jmenovala počátkem září do Řídícího výboru přípravy studie proveditelnosti Školského vzdělávacího a informačního portálu Dagmar Kocichovou, zdá se ale, že výbor nepracuje a čeká také na studii proveditelnosti z ÚIV.
Celý článek na serveru Česká škola 18:27 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 04. 2004

Potřebujeme jen jednoduchý školský portál

V roce 2004 je možné v krátké době realizovat minimalizované portálové řešení, které by bylo postaveno na profesionálním outsourcovaném hostingu (postačí zatím dva škálovatelné servery, jeden s MS Windows Server 2003, druhý s některou distribucí Linux) s doménou edu.cz.

V rámci portálu edu.cz bude poskytován hosting a základní služby:

 1. správa domén 3. úrovně
 2. nabídka nástrojů pro správu obsahu a metodik práce s nimi
 3. nabídka nástrojů pro e-learning a metodik práce s nimi
 4. evaluace účastníků a obsahu jednotlivých součástí
 5. vyhledávací a indexové služby
 6. redakční systém s komunikačními nástroji: konference, chat, e-mail a dalšími
 7. redakční práce základní website www.edu.cz
 8. audit návštěvnosti jednotlivých website
Součástí portálu budou samostatné a nezávislé informační website účastníků pilotních projektů, rozvojových programů a informačních center, škol, pedagogů a jejich organizací (Unie CZESHA, JŠI a další), organizací přímo řízených MŠMT a komerčních subjektů (ti se účastní za úhradu)

Poznámky:
 1. poskytování informačních stránek účastníků pilotních projektů, rozvojových programů a informačních center je povinné
 2. po roce 2005 je nutné zeleným školám připravit náhradní služby související s doménou indos.cz, poskytovanými dosud  GD
 3. garantem by měl být řídící výbor portálu,
 4. na dodavatele je možné vypsat standardní výběrové řízení
Jakékoli pokusy o monopolizaci správy tohoto portálu některou přímo řízenou organizací MŠMT nebo komerčním subjektem, připadně za jejich kooperace, považuji za nepřípustný. Portál musí být jako svůj klíčový nástroj plně k dispozici Koordninačnímu centru SIPVZ a odboru SIPVZ v souladu s vládou schváleným Plánem I. etapy SIPVZ. Jinak není možné zajistit jeho požadovanou funkčnost, otevřenost a transparentní provoz za kontroly veřejnosti.
08:55 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

30. 03. 2004

Schola Nova: co nového v SIPVZ?

Čtvrtý ročník konference #Elektronické vzdělávání # od budoucnosti ke školní současnosti" (dříve s názvem #Internet do škol # a co s ním?") nepřinesl zásadní odpovědi na otázky ohledně dalšího využívání ICT ve školách. Některé zajímavé, byť stručné informace však zazněly ve vystoupení pracovníků odboru SIPVZ MŠMT a v následující panelové diskusi.
Celý článek na serveru Česká škola 20:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 03. 2004

Elektronické vzdělávání - od budoucnosti ke školní současnosti

Čtvrtý ročník konference Internet do škol-a co s ním? bude mít nový název Elektronické vzdělávání-od budoucnosti ke školní současnosti, tradičně ji budete moci navštívit 25. března v rámci akce Březen   měsíc Internetu na veletrhu Schola Nova ve Veletržním paláci v Praze, pořadatelem je opět sdružení BMI.

Program konference se soustředí zejména na úlohu a možnosti vzdělávacích portálů a na zkušenosti z pilotních projektů v rámci Státní informační politiky ve vzdělávání, já budu prezentovat krátký polemický příspěvek k situaci z dvojího pohledu, tedy ze strany pedagoga a ze strany autora:

10:00-10:15  prezence
10:15-10:25  Jaroslav Winter, BMI sdružení    zahájení, dále moderuje Jiří Peterka
10:25-10:50  Jan Valenta, CCA Group-Škola Online-informační systém škol na internetu
10:50-11:15  Bohumír Soukup, SGP Systems-projekt Tvořivá informatika s Baltíkem
10:15-11:40  Dalibor Kačmář, Microsoft    Projekt Partneři ve vzdělávání
11:40-12:05  Milan Hausner, MŠMT-Státní informační politika ve vzdělávání
12:05-12:20  přestávka na kávu s občerstvením
12:20-13:05  panelová diskuse k aktuálním otázkám SIPVZ-moderuje Jiří Peterka za účasti všech předchozích řečníků
13:05-13:20  Jan Wagner    Přehled vzdělávacích portálů
13:20-13:35  Ondřej Šteffl, SCIO, a Petr Mikšíček, Centrum moderního vzdělávání-Zkušenosti z pilotních projektů SIPVZ
13:35-13:50  Jana Slančíková, ZŠ Staré Město-Projektové dny ve výuce základní školy
13:50-14:05  Martin Grombiřík,  Jednota školských informatiků    projekt Edunix
14:05-14:15  Jaroslav Winter, BMI-slosování tomboly, závěr

16:00 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 01. 2004

Jak budou vybaveny slovenské školy?

Deutsche Telekom AG, mateřská společnost čerstvě přejmenovaného Slovak Telecomu, daruje slovenským školám počítače a další vybavení v hodnotě jedné miliardy slovenských korun. Český projekt Internet do škol tak budeme moci posuzovat i podle výsledků v sousední zemi, zatím to vypadá jako výprask... Celý článek na serveru Česká škola 21:23 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 07. 2003

SIPVZ: 884 milionů vyletělo komínem

Dne 1. července 2003 schválilo Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu na svém XI. zasedání dlouho očekávaný kontrolní závěr z prověření plnění Plánu I. etapy realizace Státní informační politiky ve vzdělávání, schváleného usnesením vlády Miloše Zemana v polovině března roku 2001. Státní informační politika ve vzdělávání, známá jako SIPVZ a později nazývaná Internet do škol, se ukázala jako zdroj pro nelegální aktivity vedení ministerstva školství, které přes kritiku části odborníků z oblasti IT i ze školství způsobilo, že (slovy NKÚ): "(...) část prostředků určených na realizaci státní informační politiky ve vzdělávání byla použita neoprávněně nebo nehospodárně, popřípadě nebyla použita na krytí nezbytných potřeb. Tímto způsobem bylo vynaloženo nejméně 884 mil. Kč. Další část neoprávněně použitých prostředků nebylo možné v rámci této kontrolní akce vyčíslit, protože některé smlouvy nedostatečně specifikovaly rozsah a cenu plnění a MŠMT si nezajistilo dostatek podkladů pro sledování a ověření plnění zakázek."

Předně je třeba připomenout převládající názor, že konsorciu dodavatelů nejspíše vůbec nešlo o Internet do škol, ale o monopolní ovládnutí dodávek IT do celého segmentu státní správy a samosprávy. SIPVZ měla zřejmě být pouze pilotním projektem a zdrojem pro financování přípravy tohoto záměru. Generální dodavatel AutoCont On Line to nepřímo přiznává i na svém webu, kde v části věnované takzvané Radě strategických partnerů uvádí jako svůj dlouhodobý cíl: "Projekt Internet do škol jako metodický vzor a pilot v ICT systémech SIPVZ, st. správy, NNS, aj." Resort školství se zřejmě tvůrcům celého rozsáhlého komplotu zdál pro pilot jako nejsnáze zmanipulovatelný. Dnes je v podobné situaci i resort kultury: další na řadě jsou totiž při zavádění Internetu veřejné knihovny. Ale dosti spekulací, věnujme se raději detailům z kontrolního závěru NKÚ.
Celý text na serveru LUPA 17:26 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 03. 2003

Mrtvolky webů SIPVZ

Ministerstvo školství provozuje několik projektů na webu, za jeden zaplatilo dokonce 1,2 milionu korun. Jen za redakční systém pro jeden z těchto webů platilo půl milionu. Účet za tři měsíce webhostingu pak činil 30.000 korun. Každý web hostuje u jiné společnosti, žádný ale neplní svou funkci. Nové vedení MŠMT proti plýtvání na webu nezakročilo, ba co víc, obnovuje projekt e-gram.
Celý článek na serveru LUPA 17:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 03. 2003

Snížení míry přímé vyučovací činnosti učiteli-metodikovi informačních a komunikačních technologi

VÝKLAD K NAŘÍZENÍ VLÁDY Č. 68/1997 SB., kterým se stanoví míra vyučovací povinnosti učitelů a míra povinnosti výchovné práce ostatních pedagogických pracovníků ve školství, ve znění nařízení vlády č.153/1999 Sb. a nařízení vlády č. 400/2002 Sb. (podepsán podepsan Ing. Stanislav Karabec, v.r., vrchní ředitel sekce správních činností a rozvoje lidských zdrojů, plný text na stránkách Plzeňského kraje)
Ustanovením § 3 odst. 11 a odst. 12 se stanoví snížení míry přímé vyučovací činnosti učiteli-metodikovi informačních a komunikačních technologií podle počtu žáků ve škole nebo podle počtu žáků připadajících na jednoho metodika informačních a komunikačních technologií.
ICT-koordinátor je označení užívané v terminologiii projektu SIPV, kterému odpovídá v citovaném nařízení vlády funkce učitel-metodik. Zahrnuje v sobě 3 funkce:
a) metodik
b) manažer
c) správce
Funkcí metodika informačních a komunikačních technologií se rozumí činnosti pedagogického pracovníka, který dohlíží na využití ICT po metodické a pedagogické stránce. Metodik pomáhá učitelům při zavádění ICT do výuky, spolupracuje při zajišťování školení základů práce s počítači pro učitele, iniciuje a podporuje využití ICT ve výuce, odpovídá za maximální možné využití ICT učebny pro vzdělávání, s ostatními učiteli mapuje nově vzniklé potřeby, navrhuje strukturu školního informačního systému a další směr rozvoje ICT ve škole. Za učitele-metodika ICT se považuje i pedagogický pracovník, který v případě potřeby provádí běžnou údržbu lokální počítačové sítě (LAN), detekci a specifikaci závad a případné zajištění odborného zásahu. Metodik má sníženou míru přímé vyučovací nebo výchovné činnosti. Metodik bude školen prostřednictvím kurzů, pracovních seminářů a samostudia (ustanovení do funkce však není podmíněno absolvováním školení). Funkce metodika se ustanoví nejpozději v době užívání ICT.
Výkonem funkce učitel-metodik informačních technologií může být pověřen nejen učitel, ale i ředitel a zástupce ředitele, pokud nelze výkon této funkce zajistit jiným způsobem. Snížením počtu hodin nesmí rozsah přímé vyučovací činnosti klesnout na nulu. Důvodem je zachování postavení pedagogického pracovníka se všemi pracovněprávními nároky. Pedagogickým pracovníkem ve smyslu ustanovení § 50 odst. 2 školského zákona je ten, kdo vyučuje a vychovává děti a mládež nebo dospělé ve školách.
09:23 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 12. 2002

Měl by stát vůbec budovat nějaký vzdělávací portál? Proč ne?

Při realizaci Státní informační politiky ve vzdělávání se objevila tendence používat některé termíny či slovní spojení k označení něčeho zcela jiného a tento svérázný newspeak nás odvádí od reality.

Začnu poněkud zeširoka a v úvodu si neodpustím citaci několika z kontextu mírně vytržených vět z románu George Orwella 1984, přesněji jeho dodatku Principy newspeaku: 

Newspeak nebyl vytvořen pouze k vyjadřování světonázorových myšlenkových postupů vlastních oddaným stoupencům Angsocu, nýbrž proto, aby znemožnil všechny jiné způsoby myšlení. (...) Avšak funkcí určitých slov newspeaku nebylo ani tak významy formulovat, jako je ničit. (...) Větší přesnost by byla nebezpečná.

Česká levicová vláda si libuje stejně jako její pravostředové (?) předchůdkyně ve zvučných heslech, ne nepodobných těm prvomájovým z let mého dětství. Pochopitelně tuto heslovitost přebírají i soukromé společnosti usilující o státní zakázky a tak se nemůžeme divit, že se Indoš - Internet do škol stal základem ochranné známky společnosti Český Fortel s.r.o. Projekt generálního dodavatele Projektu III SIPVZ - Infrastruktura s názvem Internet do škol pak v posledním roce zcela mediálně potlačil termín Státní informační politika ve vzdělávání a zcela sobecky i schramstnul většinu finančních prostředků plánovaných na realizaci všech projektů SIPVZ ve všech školách. Přitom je infrastruktura dodávaná v rámci projektu Internet do škol dostupná jen polovině českých žáků, studentů či pedagogů a je de facto pouze velmi nedokonalým intranetem s řadou restrikcí a se značně omezeným přístupem k Internetu, kterým se v newspeaku projektu Indoš rozumí jeho redukce více méně pouze na WWW a e-mail, navíc s dnes už ve srovnání se světem, kde se nyní instaluje i do domácností převážně broadband,  směšně působící nedostatečnou 64kbps linkou .

Termín vzdělávací portál je v newspeaku projektu Indoš používán jako synonymum všespasitelného centrálního serveru (Vít Šebor použil slova všeobjímající vzdělávací #superportál#), který měl být podle záměrů MŠMT v první fázi realizace SIPVZ do počátku července spravován obecně prospěšnou společností (další svérázný termín newspeaku), do které mělo MŠMT vložit virtuální prostor školského intranetu, a ve fázi druhé po krachu monopolistických a centralistických plánů této první fáze stal důkazem neschopnosti ministerských úředníků, kteří ho dosud nedokázali spustit. Zde je potřeba připomenout, že generální dodavatel nyní neexistenci vzdělávacího portálu používá jako jeden z argumentů proti dnešnímu vedení MŠMT i jeho sekce SIPVZ, přestože s viníky jeho neexistence, tedy v srpnu odvolanými  úředníky Drahomírem Fránkem a Petrem Kordulem, držel celý předchozí rok basu a nebylo jasné, kde končí generální dodavatel a kde ministerstvo. Portálem se měl zřejmě původně stát v únoru spuštěný Indoš.cz, který měl školám a žákům podle řady slibů nabízet vše, co běžné portály nabízejí. Tento server byl označován za soukromou aktivitu generálního dodavatele Projektu III SIPVZ, který ale nemohl celkem logicky připustit vstup dalších hráčů na pole SIPVZ a snažil se ovládnout i další dva projekty.  

Definice termínu portál přitom určitě není jednoznačná a obecně se branou do Internetu a k jeho službám může stát na straně jedné i jednoduchý odkazník, ale portálem může být i rozsáhlý soubor on-line služeb, či jak praví jedno z četných vysvětlení víceúrovňový technologický systém, který integruje procesy, aplikace a data, a vytváří jedno celistvé prostředí, jež umožňuje společnostem poskytnout jednotný komunikační kanál všem, kdo se chtějí zúčastnit jejich obchodních aktivit.

Pro většinu uživatelů se v minulosti portály ztotožňovaly se stránkami vyhledávacích serverů jako byly Altavista, AOL, Excite, Lycos, Yahoo a další, dnešní nejznámější veřejné portály poskytují další internetové služby - kromě vyhledávání tu nalezneme aktuální zprávy, webové rozhraní pro e-mail, mapy, telefonní seznamy, chat, FAQ, pochopitelně nápadům se meze nekladou. U mnoha portálů je možné si nastavit vlastní konfiguraci obsahu, ale stačí se podívat na www.seznam.czwww.atlas.czwww.centrum.cz nebo www.quick.cz.

 

Psaní výše publikovaného článku o Škole za školou mne navedlo i k této související glose. Nevydávám ji za žádnou ucelenou vizi, jen bych jí rád vyprovokoval pokusnou diskusi na téma vzdělávacích portálů v Česku.

Zatímco stát se ve své informační politice utápí už třetím rokem a místo slibovaného portálu podává jen další důkazy vlastní neschopnosti, soukromý sektor rozpoznal potenciál školství na internetu a v krátké době zareagoval dvěma investičně významnými projekty. Mluvím o Škole za školou a Bráně vědění. Jistě to nebude dlouho trvat, a přibudou další. Tyto dva jsou jen současnými, modelovými příklady.

Možná mne někdo obviní z přihřívání vlastní skromné polívčičky, ale budiž: Současný vývoj mne jen utvrzuje v podezření, zda je vůbec nutné, ba žádoucí, aby stát ze svého rozpočtu financoval jakýsi všeobjímající vzdělávací #superportál#. Pokud se masové projekty zmíněného typu #uživí#, jaký je k tomu vlastně důvod?

Domnívám se, že chápání internetu jako výjimečné věci vyžadující specifický přístup, je zastaralé a neudržitelné. Internet je jen médium jako každé jiné, s jinými přednostmi než třeba papír, ale i zápory. Na to během uplynulých dvou let přišli všichni soukromí vydavatelé. Nevidím pak důvod, proč má stát činit rozdíl mezi výukovými zdroji jen kvůli médiu, které je přenáší # lhostejno zda jde o papír, videokazetu, cédéčko nebo právě internet. Pokud stát nechává na školách, aby si samy vybraly, za jaké učebnice a další pomůcky chtějí utratit své peníze, měl by jim nechat stejnou svobodu rozhodování i v případě on-line zdrojů. (Ostatně, jediná státem dirigovaná akce v příbuzné, softwarové oblasti # pověstný #balíček# # slouží jako dobrý odstrašující příklad.)

Velcí investoři typu Center for Modern Education zatím cílí na individuální uživatele, ale jistě by rádi zareagovali i na poptávku škol, kdyby tyto měly dostatečné prostředky. Není lepší dát školám peníze vyčleněné na státní #superportál#, aby samy podpořily to, co uznají vhodné? Jistě, někdo se spálí, někdo bude ke škodě svých žáků internet ignorovat, pár investorů zkrachuje, ale to jsou přirozené důsledky svobody rozhodování, jejímž výsledkem bude mnohem rozmanitější a patrně i kvalitnější nabídka.

Dovedu si představit, že stát bude formou grantových dotací přímo podporovat ty internetové projekty, které ze své podstaty nemohou fungovat tržně (projekty cílené na minoritní publikum, experimentálního nebo osvětového charakteru apod.) Jeho druhou úlohu vidím ve vybudování opravdu funkčního webu ministerstva školství, který nejen že sem tam vyvěsí tiskovou zprávu, ale bude užitečně informovat rodiče i školy o všem, co je v ministerské kompetenci, bude poskytovat legislativní servis, povede použitelnou databázi škol... A snad ještě může podávat nezávislé a nezávazné hodnocení výukových zdrojů.

Vše ostatní by měl ponechat na vůli škol.

Nebo se mýlím?

10:38 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 12. 2002

Eduard Zeman chce definitivně pohřbít koncepci SIPVZ?!

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP odsouhlasil 20. 11. 2002 pozměňovací návrh Eduarda Zemana o přelití 297 milionů Kč z rozpočtu Projektů I a II SIPVZ do rozpočtu Projektu III, tedy více méně na úhradu dluhu MŠMT u AutoCont On Line

Bývalý ministr školství, mládeže a tělovýchovy Eduard Zeman pokračuje ve své šílené vizi realizace SIPVZ Generálním dodavatelem ve Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP a díky lobbyingu se mu podařilo v uplynulých dvou týdnech prosadit následující pozměňovací návrh rozpočtu, který již schválil i rozpočtový výbor PSP:

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění ministryně P. Buzkové, řed. V. Ježka (MF), zpravodajské zprávě posl. W. Bartoše a po rozpravě

I. d o p o r u č u j e Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s předloženým návrhem rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy  - kapitola 333 na rok 2003 s těmito změnami:

1. program 333 730 zvýšit o částku 297,079 mil. Kč přesunem z jiných programů takto:

- program 333 712 snížit o částku 105 mil. Kč a tuto převést do programu 333 730
- program 333 714 snížit o částku 79,369 mil. Kč a tuto převést do programu 333 730
- program 333 723 snížit o částku 112,71 mil. Kč a tuto převést do programu 333 730

 

Podle Waltra Bartoše, předsedy Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP, bylo usnesení schváleno většinou výboru zřejmě z důvodu snahy pomoci ministryni Buzkové při řešení dluhu. Walter Bartoš se ale domnívá, že jde o problematické rozhodnutí, které ohrozí vznik vzdělávacího portálu i vzdělávání učitelů. Tiskový odbor MŠMT nebyl schopen v pátek a ani v pondělí se k problému vyjádřit, vrchní ředitel sekce SIPVZ Ing.  Svoboda nebyl v pondělí přítomen.

Co to znamená pro rozpočet SIPVZ a jeho jednotlivých projektů pro rok 2003: 

Zde si musíme připomenout, že Projekt I - Informační gramotnost již "přišel" o 300 milionů z rozpočtu roku 2001 a v letošním roce o dalších 70 milionů na školení P a o dalších 163 milionů na školení "speciální kvalifikace" (tato školení se dosud nekonají a ani an mě nejsou prostředky). Loňské peníze se zčásti vrátily bez náhrady do státního rozpočtu a zbytek ve výši 800 milionů, převedený do letošní rozpočtové rezervy, utratil Eduard Zeman za na jaře zvýšené mzdy. Nedávno přidaných 420 milionů spolykal Indoš, na zvyšování kvalifikace učitelů si už o vrácení zneužitých prostředků nové vedení MŠMT netrouflo bojovat.

Projekt II - Vzdělávací SW a informační zdroje stejně jako Projekt I "přišel" dosud o 33 miliony na vzdělávací portál (o polovinu vloni i letos), dále o 179 milionů na podporu pilotních projektů (82 milionů vloni a 97 milionů letos) a o 118 milionů na informační zdroje (44 milionů vloni a 74 milionů letos).  

Projekt III spotřeboval všechny "ušetřené" prostředky na Projektech I a II, přesně podle scénáře lednového prvního dodatku smlouvy mezi Generálním dodavatelem AutoCont On Line a Český Telecom, kterým se zavádí populární aktivační poplatek za připojení klientského počítače ve výši 48 tisíc Kč. 

Eduard Zeman (a s ním i školský i rozpočtový výbor PSP) tedy nechce mít na školách pro ICT kvalifikované pedagogy, nechce podporovat pilotní projekty a tedy především ty schopné a angažující se, ale především chce uspokojit soukromý subjekt, který stát a školství bezskrupulózně odírá na základě právě Eduardem Zemanem uzavřených a podle rozpočtu pro rok 2002 nesplnitelných smluv.   

O pozměňovacím návrhu se bude v PSP hlasovat 11. prosince 2002 a zřejmě by bylo dobré připomenout poslancům na všech úrovních, o co se tady hraje. Nepochopitelná je ovšem pasivita ministryně Petry Buzkové při jednání parlamentního výboru i celého MŠMT, které k věci stále mlčí.

10:06 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

30. 10. 2002

SIPVZ: Všeobecná specifikace IKI zveřejněna

Generální dodavatel Projektu III Infrastruktura AutoCont On Line  zveřejnil na serveru Indoš Všeobecnou specifikaci IKI, tedy Informační a komunikační infrastruktury, která  popisuje základní nastavení systému, která je třeba respektovat pro instalaci a provoz dalších aplikací.

Na základě kritiky ze strany především českých výrobců a distributorů aplikací pro školy vůči způsobu registrace aplikací v CEntru REgistrace Software i odborné a pedagogické veřejnosti, zveřejnil (formát PDF, velikost 142 kB) Generální dodavatel  (GD) Projektu III Infrastruktura AutoCont On Line (ACOL) na serveru Indoš Všeobecnou specifikaci IKI (Informační a komunikační infrastruktury), která v této stručné a jednoduché verzi popisuje základní nastavení systému, která je třeba respektovat pro instalaci a provoz dalších aplikací. ACOL oznámil existenci tří verzí tohoto dokumentu, zveřejněná verze je určena podle dikce vedení ACOL pro veřejnost, další podrobnější  by měla být pro zájemce o registraci aplikací, úplná je pak neveřejná, protože obsahuje know-how GD.  Je zajímavé, že u zveřejněné verze je uvedeno určení pro výrobce aplikací, přestože takováto verze má být k dispozici jen proti podpisu o zachování důvěrnosti. Další věta komentáře V současné době se ve spolupráci s MŠMT připravuje další, rozšířená, verze tohoto dokumentu. je evidentně v rozporu s dosavadním tvrzením vedení ACOL, že podrobnější verze je již od zahájení činnosti CERES výrobcům aplikací k dispozici.

Podívejme se na některé charakteristiky IKI podrobněji:

Aplikace klientského serveru školy A

Tady je vidět, že ACOL dodává do škol zastaralé verze programů a de facto znemožňuje přístup žáků a učitelů k nejnovějším technologiím řady MS XP a ,NET! Standardní klientská stanice (SKP) se liší od učitelské jen absencí poslední aplikace pro podporu vzdálené správy. Zajímavá je rovněž "náplň" SKP Apple iMac:

Zde se zdá, že standardní dodávka aplikací od společnosti Apple skončila v koši.

Konfigurace školní sítě je následující:

V celé síti se používá pouze sada protokolu TCP/IP. Přístup na internet je zprostředkován pomocí proxy serveru. Pro přístup do Internetu jsou povoleny pouze protokoly.

(...)Komunikace mezi žákovskou a učitelskou sítí není povolena z důvodů bezpečnosti.

V diskusích a konferencích jsou často probírány omezení uživatelů:

Skupina Učitelé má nastavena tato další omezení:

Skupina Žáci mé nastavena tato další omezení:

Technické a organizační nastavení:

A ještě závěrečná informace o právech a povinnostech ICT správců:

Co dodat: pozitivní je, že ACOL po více než osmi měsících od zahájení roll-outu a téměř čtyři měsíce po vzniku CERES, konečně "pootevřel vrátka do své zahrádky". Negativní je, že hodnota zveřejněných informací je téměř nulová. CERES je z hlediska okolí IKI je mrtvě porozené dítě, pro ACOL je nyní už jen rutinní součástí správy IKI.

11:10 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 10. 2002

SIPVZ: CERESu zvoní umíráček...

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se konečně vyjádřilo k problému registrace software pro práci ve školních počítačových sítích: "Ze smluvních závazků s GD přímo nevyplývá nezbytnost prověření SW produktů prostřednictvím CERES."

Prvním pokusem o totální ovládnutí školské infrastruktury dodávané v rámci Projektu III SIPVZ byly několikaměsíční pokusy bývalého vedení MŠMT prosadit ve vládě založení takzvané Obecně prospěšné společnosti pro provoz a komerční využití infrastruktury projektu SIPVZ (dále jen OPS). Cílem bylo "zamezit nekontrolovanému vlivu komerčních subjektů" ve školské informační a komunikační infrastruktuře (IKI), což znamená přeloženo do jasné a srozumitelné mluvy jedině potlačení volného trhu ve školním segmentu. Jakmile bylo počátkem července 2002 jasné, že pokus o založení OPS selhal a jeho realizace bude již zcela nemožná, bylo použito pro vyřazení konkurenčních výrobců výukového software takzvané CEntrum REgistrace Software, které je "výsledkem" dvou "dvoumilionových" smluv mezi MŠMT a ACOL z března 2002 a konce května 2002. Původně v květnu prezentovaný záměr byl registrovat pro použití v IKI zhruba 250 z celkem asi 800 výukových aplikací na českém trhu za peníze MŠMT, což mohlo pro ACOL znamenat příjem v řádu milionů až desítek milionů vlastně za preventivní kontrolu k zabezpečení provozu IKI, za kterou odpovídá ACOL v rámci běžného plnění smluv Generálního dodavatele (GD) a MŠMT. Záměr s registracemi se v červenci změnil a do počátku školního roku nebyl registrován software žádný. To vše po půl roce dodávek "železa"!

Za registraci byly pro výrobce software nově vzniklým CERESem nasazeny neúměrně vysoké ceny a do jmenování nového vrchního ředitele sekce SIPVZ se jen vyčkávalo. CERES působil jako spolehlivá brzda proti všem výrobcům software. Již samotný princip placené registrace byl falešný, tímto způsobem se totiž ze hry o české školy dostaly například okamžitě freewareové (či public domain) i sharewareové produkty, první v podstatě díky absenci subjektu, který by registraci zaplatil, druhé především pro nemožnost vyzkoušení, která je základem tohoto způsobu šíření. Pro renomované firmy pak je celá procedura nepřijatelná, například Borland formuloval svůj nesouhlas slovy "ACOL nemůže certifikaci produktů Borland kvalifikovaně provést. Nemá Borlandem prověřené odborníky (dokonce není ani jejích legalním uživatelem) na vývojová prostředí Delphi, C++Builder nebo JBuilder, které jsou v současné době na školách používány pro výuku programování.". Ceny byly sice počátkem září sníženy, ale vzhledem k tomu, že cenová kalkulace vycházela z opakované registrace při změnách, pro české producenty byly přesto nepřijatelné, i když řada z nich by případně i "překousla" nesouhlas s principy registrace. Krize vyvrcholila měsíc po zahájení školního roku, kdy přes třicet producentů a distributorů software pro školy přijalo společné prohlášení (kromě jiného ho podpořilo i Sdružení školských asociací ČR - CZESHA), kde obvinili ACOL: "S velkým znepokojením sledujeme současný průběh vybavování škol ICT technologiemi v rámci Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ). Pomineme-li zjevné plýtvání penězi vydanými v rámci Projektu III za vybudování celé infrastruktury, zaráží nás zejména její velmi omezená využitelnost způsobená jednáním Generálního dodavatele - firmy ACOL. Je pravdou, že toto chování má částečnou oporu ve velmi nevýhodných smlouvách již dříve uzavřených s MŠMT, nicméně ACOL tyto meze ještě dále překračuje a zjevně zneužívá své dominantní postavení."

ACOL ústy Vlastimila Palaty následně velmi ostře zaútočil na nového vrchního ředitele sekce SIPVZ MŠMT Zdeňka Svobodu, který se části jednání výrobců a distributorů zúčastnil a vyjádřil jim nepřímo nepříliš určitou podporu. Teprve po více než třech týdnech jsme se dočkali tvrdé odezvy MŠMT, které ve své tiskové zprávě z 24. října 2002 jednoznačně říká: "Ze smluvních závazků s GD přímo nevyplývá nezbytnost prověření SW produktů prostřednictvím CERES. V příslušné smlouvě se GD zavazuje SW produkt prověřit, pokud jej o to ministerstvo požádá. MŠMT dosud nepožádalo o ověření žádného programového produktu." Věcnou nelogičnost a nesmyslnost pozice ACOL hájil uzavřenými smlouvami (tesat by se dal například kroměřížský výrok Jaromíra Horáka, vedoucího projektu ze strany GD, že "MŠMT si neobjednalo počítače na výuku"), zřejmě ale narazil na ministerské právníky, kteří jsou konečně ochotni jít s ACOL do sporu. Co tedy vlastně klíčová věta tiskové zprávy znamená? V IKI je možné provozovat libovolný program, rozhodnutí je plně v kompetenci ředitele školy. Tento postoj současně potvrdil i Vlastimil Palata v interview pro Computer World s titulem Teroristům se neuhýbá (reagující na kritický materiál AutoCont zneužívá svého monopolu), kde říká: "Protože provozní řád je postaven tak, že nemá sílu škole cokoli zakázat. Říká pouze: Školo, když si nainstaluješ software XYZ nebo uděláš něco, co není povoleno provozním řádem -zaplatíš si odstranění závady. Tak je to postaveno. Teď si ale představte, že v servisním byznysu IT je velká "hystereze". Já už se v něm pohybuji dlouho a vím, jaké to je. Dokazujte zákazníkovi, že počítač nefunguje z jeho viny, dokažte, že je to proto, že si nainstaloval nějakou aplikaci... De facto to jednoznačně poznáte, ale dokazovat to de jure je prakticky nemožné!" Palata tedy musí vědět, že CERES v dnešní podobě je již neudržitelný a více méně nepřímo přiznává, že  jediným jeho cílem bylo na několik měsíců "odstavit" konkurenci v přístupu do nově vybavených "zelených" škol.

Následná tisková zpráva ACOL z pátku 25.října 2002 konstatuje poněkud nelogicky "Za potvrzení role Centra registrace software (CERES) považuje vedení společnosti AutoCont On Line, a.s. včerejší prohlášení vrchního ředitele sekce Státní informační politiky ve vzdělávání MŠMT Zdeňka Svobody." a opět opakuje "Z technologického hlediska je nutné SW prověřit, protože Generální dodavatel je odpovědný za fungování sítě ve všech školách." S tím musíme pochopitelně souhlasit, je však tuto nutnost možné brát jako iniciativní preventivní krok GD a je třeba se pokusit o jasnou interpretaci ustanovení Provozního řádu, který se "zelené" školy vybavené GD zavazují dodržovat: "Uživatel je oprávněn: (...) spouštět Schválené aplikace" a související definice z první dílčí smlouvy mezi MŠMT a GD "Schválená aplikace znamená program, který je možné v IKI používat nebo program schválený pracovníkem Dohledového centra." Zde je na místě citovat ze zadávací dokumentace projektu III SIPVZ, kde nalezneme obecný požadavek: "Standardní klientské pracoviště bude vybaveno tak, aby poskytovalo služby vybaveného multimediálního osobního počítače (...) Nabídka uvede detailní výčet služeb tohoto standardního klientského pracoviště a nabídkovou cenu na jedno standardní klientské pracoviště.", ale také "Dodané služby ICT slouží především pro seznámení se s nejrůznějšími technologiemi, pochopení rozdílů mezi nimi a integrace všech těchto systémů do výuky. Není tedy cílem vytvořit jednotné homogenní prostředí, ale naopak každý uživatel musí mít možnost seznámit se s více různými systémy ICT, v rámci co nejúplnější úrovně informační gramotnosti. Z tohoto důvodu je uchazeč povinen nabídnout takové řešení, které nesmí být založeno výlučně na jedné platformě." Pokud GD nyní nabízí pouze jeden operační systém, pouze jeden kancelářský a jeden vývojářský balík a pouze omezený počet výukových programů, evidentně musí uživatelům umožnit ihned a bez jakýchkoli omezení zjednání nápravy. A každý ředitel školy má v podstatě povinnost jakkoli omezení možností výuky ignorovat a schválit aplikaci sám, pokud toto schválení nedeleguje na svého ICTK.

Cílem projektu CERES bylo evidentně udržení konkurenční výhody společností LANGmaster a Silcom, jejichž výhradním distributorem je sesterská společnost ACOL, a které aspirují na řadu zakázek z Projektu II SIPVZ. LANGmaster potřeboval mediálně ovládnout INVEX, což se mu i podařilo, když získal ocenění Best of Invex 2002 pro svoji betaverzi produktu Brána vědění otevřena, tedy v podstatě zatím "prázdného" e-learningového engine, kterých je ale na světovém i našem trhu celá řada. Tento projekt je sice nyní nabízen v ověřovacím provozu "zdarma", ale je de facto financován z inkasa za dodávku produktů LANGmaster v loňském "prosincovém balíčku" software pro školy v celkové hodnotě 175 milionu Kč, který realizoval ACOL bez výběrového řízení. Je tedy podobně "zdarma" jako celá dodaná infrastruktura.

11:03 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Lidový dům proti Indoši

Jiří Kofránek, předseda Odborné komise pro informatiku a telekomunikace ČSSD, nám poskytl interní materiál Zásady nového pojetí politiky "Informační technologie ve vzdělávání", který je k dnešnímu stavu SIPVZ víc než kritický

Komentáře pod články o SIPVZ na České škole slouží evidentně v druhém plánu k publikaci informací a názorů, které zřejmě nelze jiným způsobem "pustit". Úroveň komentářů řady pseudonymů je vysoká a přestože můžeme mít výhrady k anonymitě autorů, jde v mnoha případech o cenný zdroj informací. Komentáře zároveň slouží i jakýmsi "zpravodajským hrám", kde oba tábory kritiků i zastánců SIPVZ "vypouštějí" osobní výpady, čitelné narážky nebo cílené provokace. V této souvislosti je pochopitelně na místě volání po moderované seriózní diskusi k tématu. Bohužel ji zatím nikdo neinicializuje, ke škodě MŠMT i ACOL. Ale zpět k avizovanému tématu: u článku SIPVZ: Kdo je poradce Gary Rostock? se objevil útočný komentář podepsaný jménem Kofránek s uvedením neexistující e-mailové adresy kofr@cssd.cz, který vyvolal i několik reakcí. I když na první pohled bylo jasné, že jde o provokaci, s ulehčením jsem si přečetl dementi od Jiřího Kofránka, předsedy Odborné komise pro informatiku a telekomunikace ČSSD a kromě jiného i vedoucího autorského kolektivu Státní informační politiky, který nám jako důkaz svého kritického postoje k dnešnímu stavu SIPVZ poskytl interní materiál Zásady nového pojetí politiky "Informační technologie ve vzdělávání".

Materiál by měl spolu s autoritou Jiřího Kofránka i Odborné komise pro informatiku a telekomunikace ČSSD koaliční vládě ČR i klíčovým politikům ČSSD pomoci jasně identifikovat skutečné potřeby českých škol, žáků a pedagogů a dát jim pádné argumenty k prosazení změn. Ale podívejme se do materiálu podrobně, přesné citace jsem doplnil vlastním komentářem, vzniklými a la prima po následném telefonickém rozhovoru s panem Kofránkem:

Využití informačních a komunikačních technologií (ICT) ve vzdělávání je třeba chápat v širším pojetí, kde cílem není pouze dosažení informační gramotnosti (dosažení základní schopnosti práce s počítačem je jenom prvním krokem). ICT umožňují zvýšit efektivitu výuky i přizpůsobit ji individuálním možnostem, schopnostem jednotlivých žáků (individualizace výuky), proto cílem politiky by mělo být efektivní využití všech možností, které nové technologie přinášejí pro uspokojení vrůstajících požadavků na vzdělávání. Technická realizace výukového ICT prostředí umožní i rozšířit metodologii výuky řady předmětů od memorování (podpořeného třeba i počítačovými multimédii) k procvičování vyhledávání, propojování a kritickému hodnocení znalostí - cílem je, aby žáci se naučili samostatně prohledávat široký znalostní prostor Internetu znalosti vyhodnocovat, propojovat, syntetizovat a prezentovat.

Vzdělávání učitelů místo školení - místo toho, aby učitelé měli možnost seznámit se s novými technologiemi formou účasti v jednotlivých vzdělávacích programech, s novými možnostmi technologií ve výuce jednotlivých předmětů (nejlépe spoluúčastí s možností vytvoření vlastního aktivního příspěvku) - jsou školeni pro využití komerčních kancelářských produktů a testování z jejich ovládání a na výsledku příslušné zkoušky bude záviset platový růst - lepší znalost Wordu či Excelu je nenaučí jak zlepšit výuku dějepisu či zeměpisu vyžitím ICT. Místo předepsaných konkrétních školení podle centrálních osnov centrálně určeným školícím subjektem se musí vytvořit široká nabídka vzdělávacích programů (možnost využití komerčních subjektů, které budou učitele školit v používání jejich vlastních produktů), musí se umožnit individuální volbu vlastního vzdělávání. Učitelé musí být motivováni tím, že jim nabyté znalosti umožní využít ICT pro kvalitativní zlepšení výuky vlastních předmětů.

Rozvoj kreativity místo odběru služeb: školy se místo pouhých odběratelů výukových programů se musí stát jejich spolutvůrci. Místo centrálně distribuovaných "balíčků výukových programů" a vytvoření centrálního výukového portálu na klíč - vytvoření propojené, neustále doplňované znalostní a výukové báze pokrývající potřeby středoškolského studia (i některé potřeby terciálního vzdělávání i vysokoškolského studia) v českém jazyce, jakýsi "živý internetový, multimediální orbis pictus", na jejímž vytváření a průběžném doplňování se učitelé (a konec konců i někteří studenti) všech typů škol mohou podílet. Základem pro její vytvoření a údržbu musí být široké konsorcium komerčních subjektů (ICT firem), veřejnoprávních médií (televize, rozhlas), vysokých škol (UK, ČVUT, MU Brno., VÚT Brno, Ostravská Univerzita, Západočeská Univerzita v Plzni aj.) i některých středních a vyšších odborných škol (např. uměleckých škol). Výukový portál by měl být společně sdílenou pracovní plochou sdílenou studenty a žáky všech typů škol, která umožní nejen rychle vyhledávat potřebné znalosti, využívat výukové multimediální prostředky pro jejich zvládnutí, ale i spolupodílet se na jejich tvorbě. Zároveň to bude ale znamenat vytvořit pro to nejen technické ale i organizační předpoklady (např. pro zajištění odborné oponentury jednotlivých témat aj.).

Pro realizaci těchto cílů se ale musí vytvořit technické podmínky: Internet místo Intranetu - Intranet (tak jak je udělán) se může stát s propojením na projekt Komunikační infrastruktura veřejné správy základní částí informačního systému školství pro řízení a koordinaci škol. Pro výukové cíle musí být školy připojeny přímo na Internet - jeho základní páteří by měl být vysokorychlostní akademický internet CESNET (možnost příspěvku z EU, propojení s VŠ, dobrá konektivita do zahraničí, rychlé propojení s vysokými školami). Český Telecom by realizoval propojení škol na páteř CESNETU a realizaci školského intranetu pro řízení.

Je jasné, že dosavadní pojetí realizace SIPVZ má díky roku "nerozborného přátelství" MŠMT a ACOL k těmto cílům a principům daleko. Například  oňská dodávka "softwareového balíčku" v rámci Programu II SIPVZ za 175 milionů bez veřejné soutěže a v jasném rozporu s koncepcí SIPVZ i s plánem 1. etapy SIPVZ nebo absurdní požadavky projektu CEntra REgistrace Software ACOL, blokující přirozenou variabilitu výukového prostředí, jsou jednoznačně proti principu samostatnosti žáků i pedagogů.  Omezená je i nabídka unifikovaných školení v rámci Programu I SIPVZ, a způsob testování ve všech typech školení je pak tak trochu formální a hodnota absolventských certifikátů je přinejmenším pochybná.. Samozřejmě se většina lektorů snaží svým kolegům dát maximum, ale první stovky absolventů na mizernou práci minulého vedení MŠMT, sekce SIPVZ a externích "poradců" doplatili.

Dokončovaná infrastruktura v rámci Programu III SIPVZ nesplňuje základní požadavky koncepce SIPVZ: týká se jen poloviny žáků, kteří získávají jen omezené možnosti jak z hlediska počtu žáků na klientské počítače, které jsou zhruba na úrovni průměru zemí EU před pěti lety, tak z hlediska kapacity připojení, které je o jeden až dva řády menší než je nyní ve vyspělých zemích dodávaný standard. A nejde o srovnání s vyspělými zeměmi: stejnou kvalitu získávají i u nás žáci škol připojených například k sítím Pragonetu nebo CESNETu. Bývalé vedení MŠMT spolu s ACOL vygenerovalo nekvalitní a pro školy nevýhodné smlouvy, ACOL se sice nyní vymlouvá na zadavatele, ale položme si jednoduché otázky: kdo a v zájmu koho?

10:33 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 10. 2002

SIPVZ: Smlouvu s ACOL je výhodnější vypovědět

Pětiletka SIPVZ je na konci první třetiny a výsledky po utracení první miliardy a před utracením druhé miliardy jsou žalostné. Generální dodavatel sice dodal přes 25.000 počítačových pracovišť a 2.000 serverů, ale poměr žáků na počítač je velice nízký, kapacita linek minimální a možnosti využití se blíží v řadě ohledů k nule.

Zásadní chybou plánu realizace SIPVZ byla orientace na budování centralizovaného systému, která měla po převodu škol na kraje udržet ministerstvu školství stále ubývající pravomoci. Centralizace vyhovovala i odborářské lobby zastoupené náměstkem Műllnerem a totalitním pohrobkům v podhoubí Lidového domu. Z miliard se dají nenápadně a především beztrestně ukrajovat nejen jednotky či desítky, ale i stovky milionů, a na ministerské úředníky zatím v České republice po listopadovém převratu nikdy nikdo neměl. SIPVZ se ale pohybuje v poněkud výjimečném a progresivním prostředí: kombinace informačních technologií a škol se proto stala katalyzátorem pro překvapivě jednotnou frontu kritiků a odpůrců z řad pedagogů, IT odborníků, novinářů, regionálních politiků a dalších. Nová ministryně školství Buzková tak dostala do vínku nebývale účinnou zbraň k zahájení radikálních reforem v resortu školství i v přežívající politické praxi.

V diskusním příspěvku k článku SIPVZ na rozcestí?, který rekapituloval stav realizace projektu SIPVZ, zapochyboval Bohuslav Maška z jihlavské firmy M-soft o výhodnosti dodávky a napsal: "Takže paní ministryni školství můžu (zdarma) poradit: zrušte to, na tom nemůžete prodělat (alespoň finančně)!". Na článek reagoval i Jiří Chvojka, jenž tentokrát již vystupuje za svou společnost GoodCom a doplnil řadu údajů, které omněnky Bohuslava Mašky uvádějí na pravou míru.

Ale nejprve si připomeňme známá čísla a statistické údaje týkající se vybavení škol před zahájením dodávek generálním dodavatelem, kde dosud nebyl zveřejněn výsledek průzkumu, který provedl AutoCont OnLine (ACOL) za 150 milionů MŠMT, přestože jej podle zadání veřejné soutěže měl provést ve vlastní režii. V rozhovoru pro Právo Vlastimil Palata uvedl: "Z našeho průzkumu vyplynulo, že v celkem 6.200 základních a středních školách je přibližně sto tisíc počítačů. Z toho 10 až 20 tisíc lze z dnešního pohledu použít. Zbytek považuji za šrot. Ve školách, které nyní vybavujeme, nebylo téměř nic. V těch zbylých 2.500 školách je přibližně 15 tisíc počítačů na akceptovatelné úrovni." Zde se setkáváme s několika nejasnostmi: Školy mají skutečně různé parametry. Jestliže bude v první fázi vybaveno jen 3.620 škol ze zhruba 6.200 celkem pouze 25.400 počítači, položme si otázku, kolik žáků je v těchto školách? Přiznám se, že jsem dosud vycházel z neoficiálních odhadů, které zřejmě nebyly nejpřesnější, případně pocházely z postupně zveřejňovaných údajů o zelených školách. V některých komentářích se tvrdilo, že jde o 25-30 procent všech žáků (400-500 tisíc), při posledních propočtech se dostáváme k hodnotě 47 procent všech žáků (750 tisíc). Ovšem kvůli tomu, že přibližně 1.500 zelených škol jsou vesnické malotřídky a speciální školy, je penetrace u průmyslových škol asi jen 15 procent.

Podstatným i když jednoduchým měřítkem pro hodnocení vybavenosti škol je poměrný počet žáků na jeden počítač. V nově vybavených zelených školách jde o 29,5. Přitom poměr u červených škol je při započtení všech dostupných počítačů 8,5 a při započtení nešrotových 56,7. Podle Koncepce SIPVZ z roku 2000 této hodnoty zelených škol dosáhla Francie na ZŠ v roce 1995, Maďarsko či Slovinsko na ZŠ v roce 1997. Ve stejném roce, tedy před pěti lety, dosáhly například Dánsko, Kanada, Nový Zéland, Norsko nebo Singapur poměru 7-9 žáků na počítač. Realizace SIPVZ pomocí dodávky generálního dodavatele tak na zelených školách zabezpečila dosažení v evropských zemích 5-7 let starého stavu a na červených školách zakonzervovala stav odpovídající vyspělým zemím před pěti lety. Toto zjištění je alarmující a můžeme tedy s klidným svědomím říci, že prioritou dalšího řešení musí být především zisk co největšího počtu stanic.
Celý článek na serveru LUPA 17:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 10. 2002

Obchod pro školy vysvětluje vysoké ceny

Od Pavla Parmy ze společnosti AutoCont On Line jsem dostal vysvětlující dopis k cenám v internetovém obchodu www.obchodproskoly.cz.

Vážený pane Wagnere,

musím přiznat, že Váš článek je pro mne prvním, který vyjadřuje plnou pravdu a není nikterak zkreslen.

V našem komunikačním nástroji, který aktualizuje ceny v sekci Nadstandard pro školy došlo k chybě, která způsobila to, že výše citovaná sekci Internetového obchodu byl nabízen monitor Hyundai IQV770 za cenu 5993 vč. DPH a to i přesto, že na stejném Internetovém obchodě, ale v sekci Monitory je nabízen tentýž model za cenu 4752 Kč vč. DPH. Pokud si školy objednají monitor, pak jim je vždy fakturována částka, která je v našem Informačním systému, tj. aktuálně cena 4752 Kč vč. DPH.

Podobný problém způsobil to, že Apple iMac se stal opětovně aktivní nabídkou internetového obchodu, ačkoliv jsme ho z nabídky stáhli již před začátkem prázdnin, kdy došlo k výraznému snížení cen nabízeného modelu.

Internetový obchod v této chvíli prochází výraznou inovací a nová verze nabídne školám ještě více potřebných informací, praktických využití ICT a případových studií nejen z oblasti informačních technologií.

Ještě jednou Vám děkuji za upozornění, které nám mohlo způsobit to, že opravdu školy nenašly výhodné ceny našeho zboží ve správných sekcích (a to přestože jsou ceny nižší než uvádíme). Věřím, že ještě v průběhu dnešního dne budou všechny komunikační nástroje v pořádku a budeme na internetovém obchodu pro školy www.obchodproskoly.cz  nabízet zboží za ceny, za které je skutečně prodáváme.

Pavel Parma

10:46 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 10. 2002

Indoš: skutečně "speciální" školní ceny?!

Aktuální nabídka ACOL v nadstandardu pro školy je vyšší i o třetinu oproti dealerské ceně, u monitoru Hyundai IQ V770 jde o rozdíl cen 5993 a 4607 Kč, cena Apple iMac je pak oproti běžné ceně o více něž 11000 Kč vyšší... 

O cenách počítačů dodávaných společností AutoCont Online do českých škol v rámci Projektu III SIPVZ jsme si již mohli přečíst několik článků, jako byly například ACOL: počítače pro školy za všechny peníze, Kolik stojí počítače v projektu Internet do škol, další se objevily i na Anti-Indoši. Tehdejší kritika si všímala ceny PC a monitorů, které byly v prvním případě výrazně vyšší než konkurenční nabídky a v druhém jen o 3 procenta nižší než běžné koncové ceny AutoCont při kusovém odběru. Ceny standardně dodávaných PC bez mechanik CD-ROM a FDD byly od dubna několikrát sníženy a jejich cena v souladu s trendem trhu poklesla z 20118 Kč s DPH na 15592 Kč, přitom ale cena 17" monitoru Hyundai V770 zůstává v rubrice Nadstandard pro Indoš na stále stejné výši 5993 Kč, přestože běžná koncová cena je nyní jen 5417 Kč a běžná školní je 5146 Kč. Dealerská ceny při kusovém odběru je přitom pouhých 4607 Kč. Při odběru více než 25000 monitorů bychom očekávali množstevní slevu... 

Prakticky stejná je situace s počítači Apple iMac G3, které v základní konfiguraci s procesorem G3 500 MHz, 64MB RAM, CD-ROM a 20 GB pevným diskem nabízí ACOL za 44835 Kč s DPH. Letmým pohledem u prodejců Apple nalezneme stejný model, ale se 128 MB RAM již za 33550 Kč. Nová verze Apple eMac s procesorem G4 700 MHz, 128MB RAM, 40 GB pevným diskem, mechanikou CD-RW/DVD a 17" monitorem je u konkurence ACOL přitom již za 50790 Kč. Jistě se také ptáte, kde je ta obrovsky výhodná speciální cena pro školy?!

10:21 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

01. 10. 2002

Setkání zástupců producentů výukových programů

V konferenčním sále budovy Národního zemědělského muzea v Praze se sešli 1. října 2002 zástupci asi 30 softwarových firem, vytvářejících nebo distribuujících programy pro školy. Lze říci, že tito výrobci reprezentují asi 80% všech firem, zabývajících se v ČR softwarem pro oblast školství.

Důvodem této schůzky je situace, kdy mnohamiliardová investice do českého školství, tzv. projekt Internet do škol, je z velké části nevyužitelná. Tato situace je vyvolána způsobem, jakým Generální dodavatel interpretuje smlouvy, uzavřené se starým vedením MŠMT. Generálním dodavatelem projektu je spolu s Českým Telecomem společnost AutoCont On Line, a. s.

Na základě těchto podepsaných smluv společnost AutoCont On Line (dále jen ACOL) nepovoluje školám využívání jiného software, než jím schváleného. V současnosti tak školy mohou používat např. pouze několik málo výukových titulů, nakoupených MŠMT v loňském roce v rámci tzv. "balíčku". Toto omezení se ale netýká pouze výukových titulů, ale i všech ostatních aplikací, včetně produktů renomovaných zahraničních výrobců. Absurdní je i to, že se týká např. produktů vytvářených samotnými školami pro vlastní použití. I za takovéto aplikace by škola měla ACOLu zaplatit částku mezi 12 - 40 000 Kč, podle náročnosti aplikace.

Je třeba si uvědomit, že oblast školství je specifická, v žádném případě nejde o instituce typu bank, kde je vyžadováno pouze několik funkčních zabezpečených aplikací. Naopak školství by se mělo vyznačovat vždy otevřeností a různorodostí. Jenom tak lze dosáhnout požadovaných cílů - všestranného a harmonického vzdělávání žáků a studentů. Současný stav je popřením principu celého otevřeného systému internetu, informací a vzdělání.

Systém placených certifikací, tak jak jej nyní ACOL vyžaduje, je nejen neúnosnou finanční zátěží pro mnohé výrobce, ale především by umožnil ACOLu prakticky neomezenou kontrolu nad veškerým softwarem směřujícím do škol vybavovaných v rámci SIPVZ. Riziko zneužití tohoto procesu je obzvláště alarmující v situaci, kdy sesterská společnost ACOLu je výhradním distributorem firem vytvářejících výukový software pro školy (Langmaster a Silcom). Je těžko uvěřitelnou náhodou, že tyto dvě firmy tvořily většinovou část výukového obsahu již zmiňovaného "balíčku", nakoupeného MŠMT v loňském roce za 175 milionů Kč.

Ze všech výše uvedených důvodů se shromáždění zástupci firem rozhodli v žádném případě nepřistupovat na podmínky ACOLu a nepodřizovat se nátlaku na povinné schvalování software. Vyzvali také MŠMT k urychleným krokům, vedoucím k nápravě této situace. V případě takto velkých investic je totiž každý den, kdy počítače na školách mohou být využívány pouze z malé části, velmi nehospodárným plýtváním peněz daňových poplatníků.

Zástupci zúčastněných firem jednali také o dalších věcech souvisejících se zmiňovaným projektem. V prohlášení, které vydali, požadují mj. důkladné prošetření kroků konaných v minulém období v Projektu II SIPVZ (školský portál a výukový software). Ve svém prohlášení vyžadují zdůvodnění zpoždění, ke kterému v Projektu II došlo a které spoluzpůsobilo současnou situaci, kdy nové počítače ve školách v podstatě nemohou sloužit výuce. Výrobci požadují i zdůvodnění, kam zmizely finanční prostředky, které podle rozhodnutí vlády měly být na Projekt II vynaloženy.

Za správnost: Ing. Vošický, Terasoft, a. s.

11:00 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

26. 09. 2002

SIPVZ: manuály Z od EIITE konečně v koši

MŠMT se postavilo kritice čelem a přestože EIITE dodalo počátkem září 2002 novou verzi manuálů pro školení pedagogů, nejnovější verze manuálů z 23. září 2002 pochází od Pavla Roubala a Computer Press. MŠMT ale nadále šíří jiné zmetky...

Mnohačetná kritika aktualizované druhé verze Manuálu ke školení úrovně Z z počátku září 2002, která vzbudila i ohlas v komentářích k předchozímu článku SIPVZ- proč jsou v manuálech školení Z nesmysly?! přinesla své ovoce a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy začalo rychle a tvrdě jednat. Zveřejněním nejnovější verze manuálů z 20. září, které pocházejí od Pavla Roubala a vydavatelství Computer Press a jsou nyní dostupné i na webu.  Dopis nového vrchního ředitele sekce SIPVZ MŠMT Ing. Zdeňka Svobody školícím střediskům je vůči EIITE nemilosrdný:

Cílem poskytovaných školení je zajistit účastníkům školení základní znalost dovedností potřebnou pro samostatné a tvořivé užívání počítačů a internetu.

Dosud dodávané materiály od společnosti EIITE však tento cíl zcela opomíjely. Kvalita jejich manuálu i souboru testů se setkala s oprávněnou kritikou nejen pedagogické veřejnosti.

Protože dopad nekvalitních materiálů se projeví na celé přípravě školení a úrovni velkého množství pedagogů rozhodl jsem se k následujícím krokům.

 1. Stávající Manuál školení úrovně Z dodaných spol. EIITE již nadále nepoužívejte ani dále nešiřte;
 2. Od pondělí 23. 9. 2002 je na adrese Manual_SIPVZ_Z.pdf k volnému použití nově zajištěný manuál jiných autorů (nutno uložit soubor nejdříve na pevný disk). Tento manuál však není jistě jediným kvalitním textem dostupným na našem trhu. Soubor doporučených materiálů bude postupně zveřejňován na stejných stránkách www.msmt.cz;
 3. Od pondělí 23. 9. 2002 jsou zcela upraveny otázky a odpovědi závěrečných testů, které budou postupně doplňovány a obnovovány;
  Pro lepší orientaci lektorů, kam zaměřit své úsilí při přípravě pedagogů úrovně Z je vydána Specifikace profilu přípravy učitelů úrovně Z  
 4. a postupně budou na webu zveřejňovány Modely scénáře výuky úrovně Z. První z nich je opět pro lektory dostupný od pondělí 23. 9. 2002: Specifikace znalostí úrovně Z přípravy pedagogů v rámci SIPVZ;

 Manuály od EIITE v první červnové i druhé zářijové verzi jsou obyčejný zmetek, nyní je otázkou, zda MŠMT zbytečně vynaložené náklady získá zpětod EIITE či od svých pracovníků, kteří se na tomto evidentním pochybení podíleli. Stejně tak je otázkou, zda se někteří pracovníci EIITE nedopustili trestného činu: "nezávislý" recenzent Ing. Fikáček, nyní pracovník EIITE, podílející se na zakázce pro MŠMT, údajně pro EIITE pracoval již v minulosti. Stejně tak bude jistě zajímavé sledovat reakci dalších státních institucí, které služeb EIITE využívají.

Vůči nejnovějším materiálům od Pavla Roubala a vydavatelství Computer Press lze pochopitelně vznést rovněž řadu výhrad, například i v nich chybí tolik potřebný terminologický slovníček a nepochopitelně rovněž rejstřík. Na podrobný rozbor jsme ale zatím neměli dostatek času, uveďme jen, že text a obrázky jsou zkompilovány s pomocí pěti Roubalových publikací vydaných v nakladatelství Computer Press.

Do Projektu I se ale zapojil i Generální auditor Projektu III SIPVZ a na svých stránkách nabízí ISŠU - Informační systém školení učitelů, tedy aplikaci pro evidenci a testování znalostí účastníků školení Z. Na serveru MŠMZ můžeme nalézt Dokumentaci k programu SU Test i Manuál k Informačnímu systému školení učitelů. Opomineme-li, že oba materiály jsou na webu MŠMT nezkomprimované v proprietárním formátu MS Office DOC (jde o 1,7 MB, na to si už nad začínáme po letech zvykat?!), obsah je opět zoufale neprofesionální. Terminologie prvního dokumentu neodpovídá terminologii školených MS Windows 98/2000 a nalezneme tu i perly jako Seznam uchazečů překopírujte přes clickboard do souboru Users.txt v adresáři aplikace. Autoři aplikace zřejmě neumějí programovat a ani psát manuály.

Druhý dokument Manuál k Informačnímu systému školení učitelů odhaluje totální profesionální neschopnost autora Ing. Fikáčka z EIITE: vytvořit manuál s devětadvaceti stránkami a jednatřiceti obrázky ("sejmutá" okna aplikace s textovým obsahem) s pouhými 19169 znaky užitečného textu o velikosti 1537 kB dokáže za 2000 Kč za hodinu málokdo. Fikáček totiž například okna snímá výhradně ve formátu JPG... Terminologie je opět nekompatibilní s MS Windows 98/2000, například okna aplikace jsou nazývána obrazovkami, místo klepání na tlačítka se ťuká, místo termínu složka se používá adresář a předpokládaní uživatelé jistě pochopí, co je combo... Neodpustím si citaci následujícího odstavce:

Tento nový testovací software umožňuje i export výsledků testů do ISŠU po Internetu. V obou případech (stažení otázek, odeslání výsledků) se vše neděje v reálném čase, ale dávkově. Tj., otázky je vhodné si stáhnout nějaký ten den před testováním a výsledky exportovat do ISŠU je možné i o něco později a neodesílají se ihned po ukončení testu. Tím se autor programu vyhnul potížím, které by mohly být způsobeny tím, že v danou chvíli nebude fungovat připojení na Internet. Je ale určitě dobré výsledky testu odeslat co nejdříve a při stahování otázek si zase udělat pár dní rezervu a stahovat je dopředu. Co když pak internetové spojení nebude fungovat.

Zdá se, že se ani spolupráce Generálního auditora a EIITE nevyvedla. Bohužel to vypovídá nejen o jejich úrovni a přístupu k významnému zákazníkovi ze státní sféry, ale o tomto zákazníkovi samotném. 

Okno SUtest 10:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 09. 2002

SIPVZ na rozcestí?

S příchodem nové ministryně Petry Buzkové na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky byly v táboře kritiků dosavadního průběhu realizace Státní informační politiky ve vzdělávání spojovány určité naděje na změnu. Ovšem její realizace je evidentně na rozcestí. Školy tedy budou nadále doplácet na dosavadní špatnou práci.

Určitou předzvěstí změn byla chvatná předvolební snaha vedení sekce SIPVZ MŠMT v čele s Ing. Drahomírem Fránkem o komunikaci s pedagogickou veřejností, která vyvrcholila v poněkud nešťastně svolaném neveřejném pracovním semináři v Telči v posledním červnovém týdnu, kdy po řadě odmítnutí ze strany pozvaných za pedagogickou obec diskutovalo s přesilovkou zástupců MŠMT, ACOL a Českého Telecomu (tedy generálního dodavatele Projektu III SIPVZ - Infrastruktura, dále jen GD) jen několik pedagogů z "červených" škol (bylo jich tuším šest nebo sedm), kteří ale připravili fundované a kvalifikované návrhy, jak v projektu pokračovat dál. MŠMT na seminář nepřivezlo návrh žádný a za ACOL improvizoval především Ing. Jaromír Horák, který prezentoval výsledky z jednání Rady školských expertů, tedy poradního orgánu ACOL, složeného převážně ze zástupců "zelených" škol. Výsledek telčského semináře byl jednoduchý: pokud MŠMT přidá generálnímu dodavateli peníze, "červené" školy dostanou možná i něco jiného než školy "zelené".

Paralelně se MŠMT pokoušelo v červnu a na počátku července dosáhnout vládního souhlasu se zřízením takzvané obecně prospěšné společnosti (dále jen OPS), do které mělo vložit "virtuální prostor školského intranetu", partnery měly být dvě severomoravské university, opavská a ostravská, z nichž je přinejmenším první s konsorciem dodavatelských firem kolem GD personálně propojená. Na počátku července následovala iniciativa Ing. Jaromíra Horáka, který reagoval na kritiku z různých stran, ale zřejmě nejvíce z mediálně vděčné akce Balbínovy poetické strany, která zveřejnila řadu do té doby utajovaných materiálů.9. července pak televize NOVA v pořadu Na vlastní oči zaútočila na ACOL a následovala výměna otevřených dopisů mezi šéfredaktorem pořadu Radkem Johnem a ředitelem ACOL Vlastimilem Palatou. Koncem července na základě diskuse na České škole svolal Ing. Horák dvě veřejné diskuse k SIPVZ pro "veřejnost" a pro "novináře" do budovy ACOL, ale opět šlo jen o podivný a především marný "pojmenovací" taneček (viz článek Jaká byla diskuse s ACOLem? a jeho pokračování, případně i Jaká byla diskuse novinářů s ACOLem?).
Celý text na serveru LUPA 17:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 09. 2002

Proč nebudou mít některé školy Internet?

Stanovisko ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k nabídce dodávky satelitního připojení k Internetu, předložené společností Český Mobil, je v podstatě negativní. Navíc jsou již nyní většinou malotřídní školy připojené a o použití pro veřejné knihovny v gesci ministerstva kultury se raději nemluví. Celý text na serveru LUPA 09:19 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 09. 2002

Nové lži exministra školství Eduarda Zemana: jak dlouho ještě?!

Exministr, čerstvě zvolený poslanec a člen školského výboru PSP, v Hospodářských novinách komentuje aktuální vývoj na ministerstvu školství v cause SIPVZ, bohužel se ale ukazuje jeho přetrvávající nekompetence

Středeční Hospodářské noviny a server iHNed.cz přinesly tři materiály o výsledku resortní kontroly Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy v sekci SIPVZ MŠMT, která odhalila nedostatky ve uzavřených smlouvách, chyby v účetnictví i špatné hospodaření se státními penězi. První článek Školství mrhalo prostředky na internet informuje o odstoupení MŠMT od smluv se společností GoodCom Jiřího Chvojky a bývalých poslanců Ivana Maška (ČNR a PSP ČR), Jaromíra Piskoře (FS ČSR) a Jiřího Fiedora (ČNR), a se společností Vydavatelství Dům majitele Petera Kousala, který vydal reklamní "předvolební kuchařku" exministra Petra Lachnita, pro jehož Ministerstvo místního rozvoje připravoval řadu akcí (vydavatelství vydává i magazín Dům Byt Zahrada - Hobby). Druhý článek Reklama stala ministerstvo miliony popisuje podrobnosti o tom, jak "...na práci, kterou obvykle dělá tiskový odbor, si najalo několik společností, které měly styk s médii i školami na starosti. Ministerstvu navíc chybí doklady: U mnoha smluv se neví, kolik práce dotyčné firmy odvedly, a někdy dokonce, zda ji vůbec udělaly." Třetí částí je rozhovor s exministrem Eduardem Zemanem pod titulem Detaily se nikdy uhlídat nedají, kde Eduard Zeman, stále poslanec a člen školského výboru PSP,  v duchu své ministerské tradice vysloveně mlží či dokonce lže téměř v každé odpovědi. Jako příklad si uveďme následující otázku a odpověď:

Otázka HN: Paní ministryně se rozhodla vypovědět některé smlouvy - třeba se společností GoodCom, která dělala propagaci - podle Buzkové jde o práci tiskového odboru.

Odpověď: Na ministerstvu ale žádný tiskový odbor nebyl.

Otázka HN: Proč jste si ho nezřídil? Přece by stát vyšlo laciněji platit pár svých lidí než uzavírat exkluzivní smlouvy s externími společnostmi.

Odpověď: Jistě by bylo lacinější mít tam své lidi. Ale problém je, že na ministerstvu jsou limity pro počet pracovníků. Bylo potřeba zřídit odbor pro národnostní menšiny, pro Evropskou unii... Všechno jsem to musel řešit z těch lidí, které jsem tam měl. Tiskový odbor? Nechci říct, že byl na konci seznamu, ale byly důležitější věci.

Pohlédneme-li však do Organizačního řádu MŠMT (pozor, jde o dokument formátu DOC o velikosti 505 kB!!!), je ve skupině Kabinetu ministra Odbor pro styk s veřejností (K 2), který kromě jiného zabezpečuje (cituji):

3. Poskytování informací sdělovacím prostředkům a veřejnosti o dění v resortu, o úkolech a cílech státní školské politiky i o záměrech a činnosti ministerstva.

Tedy jinými slovy funguje jako tiskový odbor. A tento odbor pro styk s veřejností fungoval, protože jsem s ním dlouhé měsíce komunikoval. A pokud se nemýlím, jeho ředitelkou byla Vladimíra Al-Malikiová, která nyní hodlá kandidovat za ČSSD v komunálních volbách. Má exministr potřebu hrát si se slovíčky?

Největší nehorázností je ale následující odpověď:

Otázka HN: Informaci o tom, že paní ministryně odvolala pro nesrovnalosti ve smlouvách šéfa projektu Drahomíra Fránka, kterého jste si přivedl, ale jistě máte.

Odpověď: To je její věc. Já jsem pana Fránka zaměstnal poté, co jsem musel propustit celkem tři týmy, které to dělaly. Říkal jsem: chci schopného úředníka, ne dalšího amatéra. A tak mi byl doporučen pan Fránek, který byl před tím ředitel odboru na Ministerstvu financí a měl zkušenosti.

Pan ministr totiž zcela zapomněl na to, že jeden z "propuštěných" týmů řídil Ing. Jaromír Horák, který dnes dokončuje realizaci dodávky jako vedoucí projektu na straně generálního dodavatele Projektu III SIPVZ - Infrastruktura v objemu 4,4 miliardy Kč. Skutečně výsostný "amatér"! Dalším "amatérem", který řídil "propuštěný" tým, je nynější vrchní ředitel sekce SIPVZ MŠMT Ing. Zdeněk Svoboda, který pod vedením exministra Zemana vedl jako ředitel Dům zahraničních služeb MŠMT. Třetím "amatérem" byl RNDr. Stanislav Zelenda, pracovník katedry didaktiky fyziky MFF UK. Exministru Zemanovi ani nevadilo, že smlouvy se všemi "amatéry" podepisoval on sám, a že řízení tak složitého a rozsáhlého projektu mělo podle vládního usnesení zajišťovat Koordinační centrum SIPVZ, které mělo být především orgánem odborným. Toto Koordinační centrum SIPVZ bývalý vrchní ředitel Fránek de facto zlikvidoval, ale de jure ho nikdy nikdo oficiálně nezrušil a jeho plánované finanční prostředky v objemu 15 milionů Kč ročně rozděloval odbor po 2 milionech Kč bez výběrových řízení na všechny strany bez jasných kritérií (a nejspíš i bez kontroly ze strany příslušného náměstka PaedDr. Mullnera). Skutečně "profesionální práce" člověka, který na ministerstvu financí vedl odbor spotřebních daní, proslavený například aférou s LTO.

Eduard Zeman má s poskytováním zkreslených či nepravdivých informací o SIPVZ zkušenosti: například před čtrnácti měsíci exceloval při interpelaci ve věci SIPVZ na  37. schůzi PSP, jeho výroky a jejich rozbor naleznete v článku Počítače do škol: lhal ministr Zeman v PSP?!. Jistě se dočkáme dalšího pokračování, causa nekončí, ale teprve začíná!

10:44 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 08. 2002

Tak nám přizabili Indoše...

V době povodní odplavila velká voda i řadu serverů, u Indoše jsme se ale v poslední dekádě srpna dočkali skutečně řady důkazů, že Generální dodavatel dokáže i nemožné. Nejprve byl Indos.cz odstaven na několik dní pro nezaplacení 840 Kč za registraci domény a nyní stojí podle Jiřího Chvojky kvůli "výpadku telefonní ústředny ČESKÉHO TELECOMU"

Zdá se, že budou české školy postiženy v novém školním roce řadou nepříjemností, povodně řadu z nich vyplavily a v výuka nebude po nějakou možná, náklady na odstranění následků povodní chce česká vláda zčásti uhradit odkladem zvýšení mezd státních zaměstnanců a tedy i učitelů, a do toho všeho se české "zelené" školy, zařazené do první etapy dodávek dle Projektu III SIPVZ s obchodním názvem Indoš - Internet do škol, budou potýkat se zvládnutím jeho rozmarů.

Povodně a záplavy se projevily pochopitelně i na českém Internetu, velká voda odplavila fyzicky i virtuálně řadu serverů a některé z nich poskytují své služby jen omezeně, jako například Quick.cz, který patří Českému Telecomu, tedy "polovičce" konsorcia Generálního dodavatele Projektu III SIPVZ (dále jen GD). U serveru Indoš jsme se ale v poslední dekádě srpna dočkali skutečně řady důkazů, že GD dokáže i nemožné. Nejprve byl Indos.cz odstaven na několik dní pro nezaplacení 840 Kč za registraci domény (doporučuji článek Jiřího Peterky Proč byl indos.cz off-line? na serveru LUPA) a nyní stojí podle Jiřího Chvojky, mluvčího projektu, kvůli "výpadku telefonní ústředny ČESKÉHO TELECOMU". Odmlčel se i server druhé "polovičky" GD společnosti ACOL. Zatím si na průšvih zavařili samotní tvůrci a realizátoři, od září se ale můžeme obávat i útoků zevnitř škol.

Pochopitelně je řada problémů s připojením či provozem omluvitelná, ale v našem případě jde prvoplánově o naprosté selhání ideje centralizovaného řešení připojení škol k Internetu prostřednictvím takzvaného "školského intranetu", které je doslova a do písmene v přímém rozporu s principy Internetu jako takového. Takže čtvrtina žáků a pedagogu českých škol se bude trápit po tři roky s nesprávným řešením, na jehož rizika již upozorňuje řada oponentů již několik let. Bohužel to bude za peníze, které podle původních záměrů měly pokrýt potřeby připojení všech žáků a pedagogů.

11:06 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Klubko zmijí: veřejná zakázka MŠMT na Školení ICT koordinátorů

Jedním z prvních kroků nové ministryně školství Petry Buzkové bylo uzavření dodatku smlouvy o školení ICT koordinátorů s generálním dodavatelem Projektu III SIPVZ, konsorciem AutoCont On Line - Český Telecom (dále jen GD), který obsahuje změnu ve financování, kdy platby za školení bude hradit přímo MŠMT a ne školy. Podle Petry Buzkové tak budou prostředky využity efektivněji. Smlouvu o školení uzavřelo MŠMT s GD 24. dubna 2002, poté co přidělilo GD výuku správců sítí v rámci Projektu I bez výběrového řízení, které podle bývalého ministra Eduarda Zemana resort nevypsal kvůli časovým prodlevám projektu a zákon je nevyžadoval. Postup Petry Buzkové je prvoplánově sympatický, snížila se cena zakázky a odstranily se některé pro školy nevýhodné pasáže, na druhou stranu však šlo možná o cílený manévr o zneprůhlednění celého systému školení a odstranění možnosti ředitelů a zřizovatelů škol kontrolovat objem vynaložených prostředků, protože smlouva s cenami, jak už je v kraji zvykem, nebyla dosud zveřejněna. V okamžiku platby přímo MŠMT by pro ředitele i účastníky s největší pravděpodobností zůstávala cena jednotlivých školení utajena. Takže první krok nové ministryně je spíše šlápnutím do klubka zmijí.

Před více než týdnem jmenovaný vrchní ředitel sekce SIPVZ MŠMT Ing. Zdeněk Svoboda na v úterý 27. srpna kroměřížském semináři Sítě ve školství, pořádaném Střediskem multilicencí při Domu zahraničních služeb MŠMT, jasně deklaroval své názory, když v souvislosti se školeními ICT koordinátorů použil slova nemravná a amorální. Na stejné konferenci před ním vystoupila i ministryně školství Petra Buzková, která ve svém krátkém projevu jednoznačně deklarovala vůli nového vedení ministerstva k nápravě celé realizace SIPVZ. V přestávce pak v rozhovoru s Jiřím Vernerem, který den před tím na semináři za sdružení školských asociací ČR CZESHA spolu s PhDr. Josef Filoušem prezentoval ostré a nekompromisní otázky k SIPVZ, za přítomnosti vrchního ředitele sekce SIPVZ MŠMT Ing. Zdeněk Svoboda uvedla, že předpokládá spolupráci MŠMT na nápravě s dalšími subjekty a tedy i s CZESHA, která reprezentuje stovky škol a desetitisíce pedagogů. 

Ve čtvrtek 22. srpna se na serveru Česká škola objevil článek Oldřicha Suchoradského Prázdninové školení ICT koordinátorů očima účastníka, který dokazuje kromě jiného nízkou kvalitu připravených školení i neuvěřitelnou a drzou bohovornost GD:

Pokud jde o náročnost školení, není třeba mít žádné obavy. V naší různorodé skupině se sešli budoucí správci nejrůznějších typů škol. Od málotřídní ZŠ, přes speciální školu, úplnou základní i střední odbornou školu. Víc než polovina účastníků  měla jen ty nejzákladnější návyky  práce s počítačem. Třetina se doposud nesetkala s internetem! (,,,)

Na skriptech je vidět, že byla #šitá horkou jehlou# doslova na poslední chvíli. Snad bych jako matematik mohl přehlédnout až příliš časté prohřešky proti mateřštině. Co ale nelze odpustit, je řada věcných chyb, nevytištěné obrázky, které si účastník musí sám dolepit z přiloženého nepřehledného dodatku oprav a změn. Také obsahová stránka je velmi nevyrovnaná a je vidět, že text tvořil někdo, kdo neučil a ve školství nepůsobí. Jsou tam poměrně dlouhé a zbytečně teoretické části. Naopak k praxi, která bude pro správce na školách nejdůležitější, jsou autoři hodně skoupí. A celé postupy a návody v textu vůbec chybí.

K závěrečnému testu dodávám svůj osobní názor: Test s výběrovými odpověďmi, kdy se vybírá ze tří nebo čtyř sestavených alternativ, není objektivním obrazem vědomostí účastníka kursu. Většina otázek je tak snadná, že by je byli schopni správně zodpovědět účastníci po prvém dnu školení. Ty zbývající jsou ale zase natolik odborné a podrobné, že nutí řešitele k hádání, protože takové detaily nemůže v hlavě udržet. K řešení mu nepomůže ani možnost pracovat se skripty. Tím spíše, že skripta nemají rejstřík a jsou velmi zmatečně uspořádány.

Tato výpověď o skutečném stavu hovoří za vše. Děsivější je ale následující pasáž:

Každopádně je třeba vyslovit uznání pořadatelům za snahu zpříjemnit nám pobyt ve školícím středisku, lektorům pak za trpělivost. A AutoContu za #dárek# v podobě paušálu 1000 Kč pro každého absolventa školení jako poukázku na nákup počítačové techniky či literatury, jako odškodné za odkrojený čas prázdnin.

Tady je už dohodnutá cena za školení jasně odhalena samotným GD jako přemrštěná, neznám takový podnikatelský subjekt, který by při údajně miliardových dluzích rozdával lidem neovlivňujícím přímo další nákupy miliony. Ta tisícovka, která je v podstatě jen obyčejný úplatek, je totiž plných osm procent z celkové ceny základního školení! Celkem tedy 3600 ICT koordinátorů dostane od GD "darem" 3,6 milionu Kč! Za to by bylo 180 klientských počítačů.

Takže se ještě závěrem podívejme, kolik za školení a jeho evidenci MŠMT zaplatí do konce roku, ne nemýlíte se, evidence zhruba 3600  ICT koordinátorů a příprava jejich školení bude stát letos přes 17 milionů Kč (skoro 5000 Kč na jednoho koordinátora!!!) a jejich vyškolení pak nejspíše hodně přes 50 milionů Kč:

Cena za provoz Informačního a konzultačního centra činí 2 133 333,- Kč (slovy dva miliony jedno sto třicet tři tisíce tři sta třicet tři korun českých) bez DPH měsíčně, tj. 2 240 000,- Kč (slovy dva miliony dvě stě čtyřicet tisíc korun českých) včetně DPH měsíčně, případně alikvotní částz uvedené částky za neúplný kalendářní měsíc provozu informačního a konzultačního centra. 

Cena za vypracování Metodiky dle této smlouvy činí 3 500 000,- Kč (slovy tři miliony pět set tisíc korun českých) bez DPH a 3 675 000,- Kč (slovy tři miliony šest set sedmdesát pět tisíc korun českých) včetně DPH.

Příloha č. 7 - Struktura, rozsah školení a garantované maximální jednotkové ceny za jednotlivá školení, prováděné akreditovanými školicími středisky

Školení pro cílový profil ICT koordinátor - manažer

Školení a testování pro cílový profil ICT koordinátor- správce

Školení a testování pro cílový profil ICT garant

10:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

01. 08. 2002

MŠMT stále mlží: v pátek zveřejněný "Seznam všech smluv uzavřených v souvislosti se SIPVZ včetně jejich plnění" není úplný!

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo v pátek Seznam všech smluv uzavřených v souvislosti se SIPVZ a jejich plnění k 25.7.2002, který je s největší pravděpodobností neúplný. Důvody neúplnosti zatím nejsou známy, ale nejspíše nebyly do tohoto seznamu zahrnuty smlouvy uzavřené v roce 2000 nebo před vznikem sekce SIPVZ MŠMT v srpnu 2001. Z dostupných materiálů, které zřejmě dnes dostala řada redakcí českých periodik, vyplývá, že v seznamu chybí přinejmenším následující položky (číslo smlouvy, předmět smlouvy, poskytovatel, plnění):

Celkový objem finančního vypořádání z těchto jedenácti smluv byl k datu 31.12.2001 úhrnem 9366544 Kč. Zveřejnění skutečně všech smluv a především jejich výstupů bude jedinou cestou, jak zprůhlednit realizaci celého SIPVZ. Čím dříve k n němu dojde, tím bude pozice nové ministryně školství Petry Buzkové v očích veřejnosti přesvědčivější.

Ale ani tento zatím neoficiální seznam, vytvořený na jaře s pravděpodobně sekcí SIPVZ MŠMT pro nadřízeného náměstka ministra, není podle vyjádření některých aktérů úplný: ani v jednom ze seznamů totiž nejsou smlouvy a plnění společnosti Aquasoft s.r.o., tedy za práci bývalého vedoucího Projektu III SIPVZ - Infrastruktura Jaroslava Horáka. A rovněž chybí další pracovní smlouvy, které existují podle vyjádření některých účastníků realizace v nedávných interview.

10:41 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 07. 2002

Indoš: CEntrum REgistrace Software (CERES)

Otázky o registraci software pro školy pro použití v infrastruktuře dodávané v rámci realizace Projektu III SIPVZ pro Evu Lipovskou, vedoucí CEntra REgistrace Software (CERES)

1. Koncem května mi v interview pan Chvojka podal informaci, že (cituji): "v tuto chvíli je v registračním řízení více než 800 CD (od Terasoftu, Grada, LangMaster, aplikace prodávané firmou Pachner a další)" s příslibem zveřejnění seznamu všech registrovaných aplikací do začátku prázdnin. 1. července vzniklo CEntrum REgistrace Software (CERES), v jakém stavu jsou registrační práce? Máme tomu rozumět tak, že měsíc registrační práce neprobíhaly? Jaká je "úspěšnost" aplikací v registračním procesu?

Smlouva s Ministerstvem školství, mládeže, tělovýchovy a sportu (MŠMT) a společností AutoCont On Line (ACOL) o zřízení Centra registrace software (CERES) byla podepsána na začátku července. V červnu se tvořily metodiky posuzování software, tak aby splňovaly veškerá kriteria, normy a především nároky na software. Sestavovala se laboratoř, vytvářely se manuály, metodiky, vybírali se ti nejkvalitnější profesionální testeři a v současné době MŠMT připravuje seznam vzdělávacího software, který předá k registraci.

2. Kdy bude zveřejněn první seznam již registrovaného software? Kdy bude dokončena registrace všech osmi set v květnu ohlášených aplikací? Kdy bude zveřejněn seznam aplikací v registračním řízení?

Jedná se o seznam, ze kterého MŠMT vybere vhodný software a tento seznam bude průběžně rozšiřován podle toho, jak budou registrace probíhat. Do poloviny srpna registrujeme software zadaný pouze MŠMT, od poloviny srpna budeme registrovat software dodaný od komerčních subjektů. Zveřejňovat budeme jen seznam již registrovaného software a první seznam bude zveřejněn během prázdnin.

3. Jakým způsobem byl připraven seznam aplikací k registraci? Kdo se na jeho tvorbě podílel? Jak byl využit průzkum škol, který provedl GD?

Ministerstvo při výběru posuzuje metodickou a obsahovou stránku software, a to za pomoci sestavených expertních orgánů s cílem registrovat pouze základní výukový a vzdělávací software. ACOL software k registraci nevybírá, pouze testuje kompatibilitu software s IKI tak, aby byly dodrženy všechny závazky vyplývající ze smlouvy mezi Generálním dodavatelem Projektu III - Infrastruktura, uskupením AutoCont On Line - ČESKÝ TELECOM a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

4. Jaká je cena účtovaná za registraci aplikací MŠMT? Je kalkulována jako paušální nebo se kalkuluje individuálně?

Cena je kalkulována za každý otestovaný software.

5. Jakým způsobem budou registrovány nové verze aplikací, případně "záplaty"?

Bude se vždy jednat o novou registraci software pro IKI.

6. Kolik pracovníků má CERES? Jde o pracovníky na plný úvazek v zaměstnaneckém poměru nebo o smluvní pracovníky?

Po organizační stránce fungují na poloviční úvazek pro CERES dva pracovníci, kteří jsou zaměstnanci ACOL. Na plný úvazek pracují tři testeři software.

7. Jaký je primární ohlas výrobců software na zřízení CERES?

Výrobci nám jejich zájem o registraci software potvrzují denními žádostmi formou e-mailu nebo telefonicky a zájem mají.
10:12 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

27. 06. 2002

Seminář v Telči očima zaujatého novináře

Přestože jsem to měl asi ze všech účastníků nejblíže, díky objížďce v Telči jsem měl zpoždění, takže jsem nechal auto přesně ve dvě na parkingu u benzínky Paramo a šel ke školícímu středisku MŠMT v bývalé jezuitské koleji pěšky. Když jsem šel kolem hospodské zahrádky u brány u telčského zámku, sedělo tam osazenstvo AutoCont OnLine v čele s Jaroslavem Horákem, vedoucím projektů SIPVZ, a popíjelo pívko. Napadlo mne, že se seminář nekoná. Za pár minut jsem dorazil k budově školícího střediska MŠMT, před kterou zrovna Ing. Jaroslav Blažkovec, ředitel Projektu III SIPVZ z MŠMT, informoval na parkovišti další účastníky o tom, že se na semináři zatím nic neděje. V budově jsem u vchodu narazil na Ing. Leoše Botka, ředitele Projektu I SIPVZ z SIPVZ  a sekretářku sekce SIPVZ, kteří mne nasměrovali do zasedací místnosti, kde už pozvaní pedagogové a zástupci zřizovatele z Prahy 11 diskutovali: zahájili seminář svolaný MŠMT sami vzájemným představením. To už bylo zhruba čtvrt hodiny po oficiálním termínu zahájení semináře. 

Protože jsem nikoho z diskutujících účastníků osobně neznal, sedl jsem si k nim a poslouchal a po jejich představení jsem se představil také. Protože jsem od účastníků, kteří účast odmítli, dostal předem řadu diskusních příspěvků a tak jsem si přiřadil jména autorů ke "tvářím", na stolech byly ještě k dispozici kompletní vládou schválené Plány I. a II. etapy realizace SIPVZ. První výtky se týkaly nedodržení termínu semináře a pochopitelně i nerozesláním materiálů pořadateli předem: nikdo ze zúčastněných nedostal všechny materiály od zástupce pořadatele Marka Blaha, ale jen vzájemným rozesíláním per partes. MŠMT a ani GD žádný materiál nerozeslali, ba dokonce doslova zatajili, že Rada školních expertů (RŠE) již návrhy projednávala na svém jednání 12. června 2002. Vzhledem k několikatýdennímu prodlení při zveřejňováním zápisů z jednání RŠE na serveru ACOL jsem tuto skutečnost zjistil "oficiálně" až dnes, neoficiálně pak včera po posledním jednání RŠE v tomto školním roce.

Zachoval jsem se jako "práskač" a už poněkud nespokojeným a netrpělivým účastníkům semináře oznámil, že účastníci semináře za ACOL popíjejí na hospodské zahrádce a k příchodu se evidentně nemají. Pánové Blažkovec a Botka i sekretářka jen omlouvali Ing. Drahomíra Fránka, vrchního ředitele sekce SIPVZ MŠMT, a další pracovníky MŠMT s tím, že jsou již na cestě a dorazí za chvíli. Účastníci nejprve konstatovali, že na semináři nejsou jako zástupci žádné profesní či jiné zájmové organizace nebo skupiny, ale jen sami za sebe, jedinou výjimkou byl zástupce městské části Praha 11 (kroutil nad dosavadním průběhem nevěřícně hlavou), který vlastně zastupoval zřizovatele deseti škol, které, jak možná víte, jsou propojeny optickou metropolitní sítí společnosti PragoNet. Někteří účastníci upozornili na to, že se o své účasti na semináři dozvěděli až na poslední chvíli a nejsou ani v "obraze". Na výtky, že účastníci materiály k semináři předem neobdrželi, reagovala sekretářka sekce SIPVZ výmluvou, že za to může Informační centrum SIPVZ, musel jsem ji ale upozornit na to, že toto centrum řídí Ing. Fránek. Padl zajímavý názor, že na tomto semináři by ani neměli být zástupci ACOL, protože MŠMT by se mělo se školami a zřizovateli "červených" škol dohodnout na požadavcích jako zákazníci a tyto požadavky by měl GD splnit. Logicky tedy vznikl návrh na zahájení semináře bez dosud nepřítomných. Tento návrh u přítomných zástupců MŠMT neprošel a bylo tedy dohodnut přesun termínu zahájení na třetí hodinu.

Těsně před třetí hodinou dorazili zástupci ACOL i Ing. Fránek, Ing. Petr Kordule, ředitel Projektu II SIPVZ, Ing. Vladimír Lev, ředitel odboru financování SIPVZ, ale také Marek Blaho ze společnosti GoodCom a Jiří Chvojka z téže společnosti, který se účastnil za Informační centrum SIPVZ, které zřídila sekce SIPVZ MŠMT a je řízené jejím ředitelem. MŠMT, ACOL a Český Telecom tedy měli jasnou přesilovku v poměru zhruba 15:10. Marek Blaho teprve teď rozdával slíbené předem odeslané materiály od diskutujících: materiál od šéfredaktora tohoto serveru Martina Grombiříka byl vytištěn nečitelně, zřejmě díky jeho kódování (Martin do Telče nejel, bližší vysvětlení naleznete v článku Co se kuje v Telči?). Když jsem na to Marka Blaho upozornil, odvětil suverénně, že to bylo v HTML a nešlo to správně vytisknout. Kvalita servisní organizace semináře se tedy ukázalo v celé nahotě... Poté se slova ujal Jiří Chvojka a zahájil seminář omluvou, že vzhledem k tomu, že věděli o zpoždění pracovníků MŠMT, šli na oběd. Poté Ing. Fránek uvedl, že jde o jednání GD na jedné straně a pedagogů na straně druhé a mě jako novináře z jednání vykázal.

Ing. Fránek, Ing. Petr Kordule a Ing. Vladimír Lev se v Telči dlouho nezdrželi, již zhruba ve tři čtvrtě na sedm ze semináře odjeli, v sedm hodin večer pak seminář pokračoval panelovou diskusí, Jiří Chvojka začátek opět zameškal na hospodské zahrádce u brány. V úterý pak pokračovala panelová diskuse k jednotlivým prezentacím a tématům. Výsledný materiál byl nejdříve zveřejněn na serveru Anti-Indoš již v úterý dopoledne, na České škole se objevil až ve čtvrtek ráno, na serveru Indoš byla jen informace o průběhu od Radka Zemana.

11:00 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 06. 2002

Indoš: zákaz videokonferencí?!

Intranet budovaný v rámci Projektu III SIPVZ je kritizován ze všech stran: dnes se ale vyloupl zásadní problém, který kvalitu realizace doslova "shazuje". Podle vyjádření zástupců ACOL na RŠE nebudou možné pořádat videokonference mezi školami!

Při volbě řešení připojení škol se zvolila varianta intranetu, který je v jednom bodě připojen k Internetu: zde zřejmě zvítězila především snaha o vyšší bezpečnost celého systému a bohužel si nikdo z tvůrců neuvědomil možné dopady. Aktuální kritika se pozastavuje na možností filtrace dat z Internetu (použitý firewall například umožňuje i kontrolu klíčových slov v propouštěných paketech), na možností evidence veškerých činností jednotlivých uživatelů, žáků i pedagogů, varování jsme slyšeli i před komercionalizací celého systému, ve kterém bude v cílové podobě pracovat 1,8 milionů uživatelů, převážně v marketingově zajímavé skupině teenagerů.

Mezi prezentované výhody intranetu byla ale kromě jiného zahrnuta i lepší možnost propojení škol uvnitř systému. Jako šok ale proto působí zápis z jednání Rady školských expertů (RŠE) ze dne 29. května 2002, kde odborníci generálního dodavatele reagují na připomínky jedné členky RŠE:

Pripominka clenky RSE: Net meeting - funguje snad úplně náhodně

Odpoved.: chybu je potřeba upřesnit, nicméně pár obecných informací:

stavájící architektura projektu neumožňuje komunikaci pomocí netmeetingu mezi školami, pouze mezi jednotlivými žáky konkrétní školy. Zprovoznění této funkcionality - netmeeting komunikace mezi školami je v zásadě možné, nicméně představuje značnou změnu routovací architektury, jak ve všech jednotlivých školách, tak školním intranetu a bylo by také doprovázeno také snížením bezpečnostních opatření každé školy, případně i změnou technického managementu škol. Zatím se o tom neuvažuje.

Použité řešení je pro školy naprosto nepřijatelné, protože právě meziškolní komunikace patří k moderním výukovým metodám. Na nemožnost pořádání videokonferencí vně intranet, dnes už běžně pořádaných i se školami v jiných státech, poukazovali odborníci již vloni. Realizace školského intranetu však přinesla ještě větší omezení. Zde je jasné, že generální dodavatel naprosto opominul prostudování veřejně dostupných materiálů o využití ICT ve školní praxi, a školský intranet navrhoval bohužel mechanicky bez spolupráce se skutečnými experty na školskou problematiku. Selhalo pochopitelně i MŠMT a jeho dnes už jediný "expert" Jakub Reinish ze společnosti Answer: likvidace Koordinačního centra SIPVZ ambiciózními úředníky sekce SIPVZ MŠMT tak nese první trpké ovoce. A to jsme teprve na začátku...

10:18 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

11. 06. 2002

Kolik stojí Indoš?!

Balbínova poetická strana včera zveřejnila řadu dosud utajovaných materiálů z MŠMT o realizaci SIPVZ, zde jsou cenová ujednání o dodávkách PC do škol:

Cena (úplata) vyplývající z plnění GD uvedené v článku III odst. 2 První dílčí smlouvy o realizaci veřejné zakázky je rozdělena do následujících fakturovaných titulů:

> Cena za služby související se sběrem a zpracováním informací o Školských zařízeních

Cena bude fakturována jednorázově v souladu s či. VI. výše uvedené smlouvy. Cena je stanovena ve výši 142.857.142,90 Kč bez DPH, tj. 150.000.000,- Kč s DPH.

> Cena za dodávku LAN (pasivních portů)

Cena bude fakturována jednorázově v souladu s či. VI. výše uvedené smlouvy. Cena zajeden pasivní port je stanovena ve výši 8.590,- Kč bez DPH, tj. 9.019,50 Kč s DPH.

> Cena za aktivaci Komplexní služby ICT na jednom SKP

Cena bude fakturována jednorázově v souladu s či. VI. výše uvedené smlouvy. Cena je stanovena ve výši 45.900,- Kč bez DPH, tj. 48.195,- Kč s DPH za aktivace služeb S4, S5, S8, S9, SlOaSll na jednom SKP.

> Cena za dodávku Komplexních služeb ICT pro učitele a žáky

Cena bude fakturována měsíčně v souladu s či. VI. výše uvedené smlouvy. Cena je stanovena ve výši 2.670,- Kč bez DPH, cena s DPH, tj. 3005,80 Kč s DPH za Komplexní služby ICT na SKP/měsíc.

Cena se skládá z:

Služba S4, S5, S8, S9, S l O, SI l
340,- Kč bez DPH, tj.357,- Kč s DPH (5%)

 Služba SI, S2, S3, S6, S7
1.190,- Kč bez DPH, tj. 1.451,80 Kč s DPH (22%)

 Služba S12.S13
l. 140,- Kč bez DPH, tj. l. 197,- Kč s DPH (5%)

Popis Služeb SI až S 13 je uveden v Příloze č.3.

Na důkaz toho, že smluvní strany porozuměly obsahu tohoto dodatku a že tento dodatek přesně a srozumitelně vyjadřuje jejich svobodnou vůli a že nebyl podepsán v tísni či za jinak nevýhodných podmínek, připojily smluvní strany k tomuto dodatku své podpisy:

Tento dodatek č. l k první dílčí smlouvě o realizaci veřejné zakázky nabývá platnosti dnem podpisu všemi smluvními stranami. Tento dodatek č. l nabude účinnosti pouze tehdy, pokud nejpozději do 10.1.2002 ČR-MŠMT doručí GD písemné oznámení o tom, že souhlasí s nabytím účinnosti tohoto dodatku jako celku.

Česká republika - Ministerstvo mládeže a tělovýchovy, Mgr. Eduard Zeman, ministr

ČESKÝ TELECOM, a. s., Ing. JijjíŠmahel, v plné moci

AutoCont On Line, a. s., Vlastimil Pajata v plné mocí

10:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 06. 2002

Proč se MŠMT a ACOL bojí diskuse?

Projektu SIPVZ se už dlouhodobě vyčítá kromě jiného i absence veřejné odborné diskuse: dodnes neexistuje fórum pro pedagogy, ICT odborníky, zástupce zřizovatelů, samosprávu a pochopitelně i žáky a rodiče pro diskusi o problematice zavádění informačních a komunikačních technologií do škol. Pracovníci MŠMT, ACOL a spřízněných firem sice dali již několikrát najevo, že "nás stejně diskutuje jen dvacet" a kritická slova berou jako osobní útok a především jako názory zklamané odmítnuté konkurence. Přitom v poslední době se snažíme jen konfrontovat jejich činy s původními plány SIPVZ, které schválila vláda ČR.

Poté, co MŠMT přestalo na přelomu roku využívat on-line diskusní fóra na serverech e-gram.cz (tento server byl původně oficiálním serverem SIPVZ), či na něj navazující a jeho diskusní fóra přebírající msmt.cpress.cz (toto byl původně veřejně přístupný prototyp nově připravovaného portálu MŠMT, kde se pracovníci sekce SIPVZ účastnili on-line diskuse) či serveru ÚIV k problematice tzv. školského portálu Skolinfo.cz, neexistuje žádná oficiální platforma pro diskusi ani pro výměnu zkušeností. Sekce SIPVZ zaujala kruhovou obranu a omezila se místo věcné otevřené diskuse jen na vydávání tiskových zpráv, reakcí a komentářů k novinovým článků a peticím, ve kterých najdeme jen obecná nekonkrétní prohlášení, za to vše například v prvním čtvrtletí letošního roku zaplatila PR agenturám téměř 400 000 Kč. 

Klíčovým bodem je likvidace Koordinačního centra SIPVZ (KC SIPVZ), které mělo mít podle usnesení vlády při řízení projektů rozhodující roli, kterou si v rozporu se záměry vládou schváleného Plánu SIPVZ neoprávněně přisvojil Ing. Fránek a jím řízená sekce, která měla původně zajišťovat pro SIPVZ jen rozpočtové, účetní a další ekonomické agendy (alespoň plán SIPVZ její zřízení takto zdůvodňuje). V této souvislosti je nutné se ptát, jaké mají jednotliví ředitelé sekce SIPVZ kvalifikační a odborné předpoklady pro řízení jednotlivých projektů. Jsou to odborníci s pedagogickou praxí? Pocházejí z akademického prostředí? Mají praxi z řízení podobných projektů ze soukromé sféry? Odpověď na všechny tyto otázky je pochopitelně záporná. Úředníkům, kteří si neoprávněně přisvojili rozhodovací pravomoci v odborných otázkách, pochopitelně diskuse vadí.

Generálnímu dodavateli ACOL situace na straně MŠMT pochopitelně vyhovuje, po zániku KC SIPVZ nemá odborného protihráče a ani jemu diskuse není po chuti: na jeho serverech www.acol.cz a www.indos.cz  se veřejná diskuse na žádná témata nevede. V květnu se sice v rubrice Indoše Diskuze, určené pro oblastní manažery GD, objevil slib: "Diskusní stránky přístupné široké veřejnosti budou na této adrese připraveny k 1. červnu 2002. Od tohoto dne budete mít rovněž možnost zúčastnit se výměny názorů k jednotlivým článkům, které na stránkách indos.cz  redakce uveřejní.", ale i v tomto případě platí známé sliby-chyby. Diskuse tu dodnes možná není. Nehledě na to, že redakce serveru Indoš je naprosto anonymní a jediný odkaz ke kontaktu je info@indos.cz. A nechci být příliš jízlivý: podíváte-li se do zdrojových kódů dnešní aplikace Indoš, můžete je použít k při přednášce k prezentaci toho, jak se nemá pro web programovat... Ale to už je jiné téma.

10:50 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 06. 2002

Generálnímu dodavateli radí i učitelé?

Vedoucí Rady Školských Expertů Renata Novotná zveřejnila na stránkách ACOL 20. května 2002 tiskovou zprávu o práci tohoto poradního sboru Generálního dodavatele Projektu III SIPVZ. K jejímu obsahu můžeme mít řadu připomínek.

Zde je plný text tiskové zprávy:

Každé dva týdny se na různých místech České republiky setkávají členové Rady školských expertů (RŠE), aby na základě svých zkušeností projednávali interní materiály Generálního dodavatele projektu  uskupení AutoCont On Line a ČESKÝ TELECOM.

Radu tvoří ředitelé škol, učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů a informatiky a správci sítí. Celkem čtrnáct členů bylo vybráno tak, aby se RŠE stala vyváženým orgánem zástupců všech typů škol (základní, speciální, střední odborné školy, gymnázia, střední odborná učiliště) ze všech regionů republiky. Databáze možných zájemců o užší spolupráci vznikla na veletrhu Invex v listopadu 2001. V radě jsou samozřejmě zastoupena obě pohlaví a také různé věkové skupiny.

Témata, která rada projednává, souvisí vždy s aktuálním děním uvnitř projektu Internet do škol, připravovanými postupy jeho realizace, navrhovanými systémy jeho řešení a ohodnocením kvality a proveditelnosti vytvářených materiálů. Základním úkolem a cílem rady je poskytování zpětné vazby Generálnímu dodavateli tak, aby se minimalizovala možná rizika daná specifikami školského prostředí.

Rada sice nemá výkonnou moc, ale výsledky jednání jsou formulovány jako doporučení pravidelně předkládané Generálnímu dodavateli. Členové rady nemohou kontaktovat každou jednotlivou školu v jejich kraji. Každý ze členů reprezentuje při diskuzi k daným problémovým okruhům svoje vlastní, mnohdy letité zkušenosti, znalosti a názory. Právě proto byli tak pečlivě vybíráni aby zastupovali všechny typy škol v celé republice. Údaje o činnosti rady včetně kontaktů na jednotlivé členy lze najít na adrese www.acol.cz  v části Rada školských expertů.

K funkci i složení RŠE se objevily následující kritické připomínky:

10:09 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

29. 05. 2002

Zpráva o zajištění realizace státní informační politiky ve vzdělávání MŠMT sekcí SIPVZ

Koordinační centrum SIPVZ podle ministerských úředníků zaniklo už 1. srpna 2001, jen si toho nikdo nevšimnul a teprve 19. března 2002 se o tomto faktu rozhodlo. Zajímavé je, že teprve 23. dubna 2002 žádal PaedDr. Jaroslav Múllner ředitele legislativního a právního odboru JUDR. Jana Ješetického o stanovisko slovy: "V rámci plnění této etapy pokročily práce natolik, že bylo navrženo, toto Koordinační centrum zrušit. Žádám Vás, vážený pane řediteli, o stanovisko, jestli je toto řešení možné a zda nebude s ohledem na výše uvedené Usnesení vlády za to MŠMT kritizováno." Podle interní zprávy MŠMT z 9. května 2002 se tedy dozvídáme, jak to vlastně je:

Na jednání o průběhu prací na Programu realizace státní informační politiky ve vzdělávání konané dne 19.03. 2002 bylo rozhodnuto, že vznikem sekce SIPVZ došlo automaticky k zániku KČ. Důvodem pro toto rozhodnutí je duplicita činností KČ a činností SIPVZ.

Usnesení vlády ČR č. 351/2000 ze dne 10.04. (schválena Koncepce SIPVZ - dále jen "Koncepce") a usnesení vlády ČR č. 244/2001, bod II., ze dne 14.03.. 2001 k Plánu I. etapy realizace SIPVZ (schválení) uložilo MŠMT zahájit Plán Realizace státní informační politiky ve vzdělávání.

Na poradě vedení MŠMT dne 12. září 2000 bylo, v souladu s výše uvedenými usneseními vlády ČR, rozhodnuto o vybudování KČ při MŠMT, které vytvoří podmínky pro realizaci SIPVZ (Projekt P I, P II, PIII a PIV).

Projekt P IV - KČ (podpůrný program EDU l a související EDU 10) byl realizačním a koordinačním týmem, který zabezpečoval vybrané procesy nezbytné pro kvalitní řízení Plánu realizace SIPVZ. V souladu s těmito úkoly spolupracovalo KČ se specialisty, externími spolupracovníky a vedoucími projektů, kteří byli jmenování nám.sk.II. Vzhledem ke skutečnosti, že KČ dne 01.08. 2001 zaniklo, doporučujeme k tomuto datu všechna případná stávající jmenovaní zrušit.

Ke dni 01.08. 2001 vznikla sekce SIPVZ, která převzala v celém rozsahu činnosti prováděné KČ.

Sekce SIPVZ zajišťuje řízení a koordinaci jednotlivých projektů, tvorbu metodiky, informační a metodickou podporu škol, koordinaci souvisejících aktivit jiných institucí atd. Rozhodování a kompetence v oblasti výkonu státní správy si ponechává MŠMT v rámci zřízené sekce SIPVZ.

Vrchní ředitel sekce SIPVZ (dále jen "VŘII/3") řídí ředitele jednotlivých projektů. Ředitelé jednotlivých projektů budou i nadále řídit externí koordinátory projektů (původně vedoucí projektů). Hlavním úkolem koordinátorů projektů je zprostředkovávat ředitelům projektů činnosti orientované na vnější aktivity sekce SIPVZ, které přímo souvisí s realizací jednotlivých projektů.

Ředitelé projektů budou podle aktuální situace v realizaci SIPVZ jednotlivých projektů navrhovat VŘ II/3 spolupráci s externími spolupracovníky či skupinami spolupracovníků a vytvářet pracovní týmy(konzultační komise).

Činnost těchto pracovních týmů bude i nadále zajištěna standardním způsobem. Uzavírání smluv s externími spolupracovníky (pracovními týmy) bude realizováno se souhlasem VŘ II/3 a v úzké spolupráci s odborem 14 MŠMT.
V roce 2001 byl způsob financování programu SIPVZ realizován formou konkrétních výdajů na jednotlivé projekty informačního systému pro finacování (dále jen "ISPROFIN"), které byly použity na nákup externích služeb v oblasti odborného poradenství, právního poradenství, prezentací a výstav a veletrhu a činností souvisejících s výběrem generálního dodavatele a generálního auditora. (...)

K zajištění záměrů zmíněných programů je zapotřebí podpůrných činností (konzultační, poradenské, právní a odborné služby, dále public relations, prezentace na veletrhu INVEX apod., k čemuž slouží právě prostředky z původního programu P IV. Pro letošní rok se předpokládá uzavření smluv, týkajících se níže uvedených činností ve výši cca 15 mil. Kč.

Na výše uvedené činnosti bylo k 31.3. 2002 uzavřeno 11 smluv a 52 dohod o pracovní činnosti v celkové hodnotě 8.454 tis Kč. (...)

Z tohoto objemu finančních prostředků již bylo k 31.03. 2002, na základě předložené fakturace, proplaceno celkem 524 021,- Kč (z toho 74 921,- Kč za právní služby, 365 100,- Kč za služby PR agentur a 84 000,- Kč za poradenské služby). (...)

11:12 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

27. 05. 2002

Indoš: certifikace software pro školy za peníze

V posledním zápisu Rady školských expertů (RŠE) ze dne 15.5.2002 je v pátém bodě Různé následující otázka od člena RŠE a odpověď, která byla dodatečně doplněna zástupkyní ACOL Renatou Novotnou, která při jednání RŠE na otázku neodpověděla a odpověď zřejmě získala od svých kolegů dodatečně:

Otázka: Jak to vypadá s výukovým SW, který už školy mají. MŠMT prý žádné schvalování nechce, ACOL to "prý" chce, ale teď nemá peníze. Podepsali jsme, že budeme instalovat jen schválený SW, ale teď mi odpověděli z Dohledového centra, že si tam můžu nainstalovat co chci - na vlastní riziko.

Odpověď: Certifikace SW? nyní prošel certifikací prosincový balíček. Další SW bude certifikován na základě zadání MŠMT. Ministerstvo bude předávat seznam SW, který mají zájem, aby byl na školách. Ten bude certifikován zdarma. Jinak škola sama může požádat o certifikaci mimo rozhodnutí MŠMT, ale tam již nejde o službu bezplatnou. Víc v této chvíli říct neumím. SW do IKI ? máte pravdu, dokud nebude správce vyškolen na patřičnou úroveň, dělá zásahy, včetně instalací SW, na vlastní finanční nebezpečí.

V této souvislosti si připomeňme otázku na podobné téma a šest týdnů starou odpověď Jiřího Chvojky na serveru Svět Namodro:

Otázka: Na serveru PC Jihlava byla zveřejněna odpověď ACOL na dotaz na možnost instalace software na klientské počítače: "Na pocitace dodane v ramci standardu neni povoleno instalovat zadne aplikace, ktere nejsou schvaleny dohledovym centrem. V pripade, ze skola bude pozadovat instalaci software, musi se obratit na DC, tam bude vec projednana a sdelen vysledek." Můžete mi podrobně popsat mechanismus schvalování? Na internetových archivech jsou přeci statisíce aplikací a denně vznikají desetitisíce nových verzí, update či upgrade, jakým způsobem bude dohledové centrum software projednávat či vyhodnocovat?

Odpověď: Dohledové centrum v tuto chvíli formuluje obecné požadavky na SW, kterému by měla velká část aplikací vyhovět automaticky. Jde čistě o bezpečnost provozu, protože za ni GD odpovídá. Složitější SW systémy bude testovat sám podle seznamu nejpoužívanějšího SW ve školství, který připomínkuje například Rada školských expertů apod. Tedy většina SW bude na "seznamu schválených".

Dalším krokem je vzdělávání ICTK, kteří budou dostávat větší pravomoc při správě sítě tak, jak budou získávat jednotlivé certifikáty v rámci PI. Tím pádem budou oprávněni spravovat síť bez dohledu DC.

Během měsíce tedy došlo k zásadní změně: místo " formulace obecných požadavků na SW, kterému by měla velká část aplikací vyhovět automaticky" a testování ve školství nejpoužívanějšího software automaticky po dohodě s RŠE se začíná hovořit o certifikaci, kterou bude GD provádět zdarma jen v případě, kdy bude zadáno MŠMT. Jak ale víme MŠMT nemá na výběr takového software ani odborníky ani metodiku. Zde evidentně selhali osvědčení externí poradci MŠMT a do uzavřených smluv se ošetření této oblasti nedostalo. Přitom se již nyní dodávky směřují i do škol, které již vlastní hardware a tedy i software. Integrace tedy bude evidentně váznout a v okamžiku, kdy budou školy muset certifikaci stávajícího software platit, může dojít k řadě problémů. Alternativa "instalace SW, na vlastní finanční nebezpečí" ICT koordinátora je rovněž nepřijatelná.

V době, kdy jsou na Internetu k dispozici tisíce či desetitisíce aplikací ke stažení a vyzkoušení v podobě freeware, shareware, trial či demo verzí, jsou podobná omezení směšná a nehorázná. Navíc součástí dodávky standardního softwarového balíčku pro školní klientský počítač je ji vývojářský balík MS Visual Studio a zde se naskýtá otázka (sice na první pohled nesmyslná), zda tedy žáci budou moci instalovat "vlastnoručně" vyvinutý software na další počítače jen se souhlasem Dohledového centra a po zaplacení příslušné certifikace? Uvedená odpověď ze zápisu RŠE ale takovouto možnost vysloveně nabízí...

10:18 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Indoš: jak to bude s certifikací software?

Vysvětlení jedné problematické oblasti realizace Projektů II a III SIPVZ jsme získali od Jiřího Chvojky z Informačního centra SIPVZ: v registračním řízení je už nyní přes 800 CD různých producentů, školy za registraci software pro použití v IKI platit nebudou

V posledním zápisu z jednání Rady školských expertů mě zaujala následující otázka a odpověď:

Otázka: Jak to vypadá s výukovým SW, který už školy mají. MŠMT prý žádné schvalování nechce, ACOL to "prý" chce, ale teď nemá peníze. Podepsali jsme, že budeme instalovat jen schválený SW, ale teď mi odpověděli z Dohledového centra, že si tam můžu nainstalovat co chci - na vlastní riziko.

Odpověď: Certifikace SW? nyní prošel certifikací prosincový balíček. Další SW bude certifikován na základě zadání MŠMT. Ministerstvo bude předávat seznam SW, který mají zájem, aby byl na školách. Ten bude certifikován zdarma. Jinak škola sama může požádat o certifikaci mimo rozhodnutí MŠMT, ale tam již nejde o službu bezplatnou. Víc v této chvíli říct neumím. SW do IKI ? máte pravdu, dokud nebude správce vyškolen na patřičnou úroveň, dělá zásahy, včetně instalací SW, na vlastní finanční nebezpečí.

Jiří Chvojka nám v dubnovém interview schvalování software Dohledovým centrem vysvětlil takto:

Dohledové centrum v tuto chvíli formuluje obecné požadavky na SW, kterému by měla velká část aplikací vyhovět automaticky. Jde čistě o bezpečnost provozu, protože za ni GD odpovídá. Složitější SW systémy bude testovat sám podle seznamu nejpoužívanějšího SW ve školství, který připomínkuje například Rada školských expertů apod. Tedy většina SW bude na "seznamu schválených".

Poprosil jsem proto Jiřího Chvojku kvůli evidentnímu posunu v řešení této problematiky o podrobnější vysvětlení.

Budou vydány obecné požadavky na software nebo bude vyžadována bezpodmínečně certifikace? Jak je tato oblast ošetřena ve smlouvě MŠMT-GD?

V nabídce GD pro MŠMT se hovoří o registraci software. Znamená to, že každý SW, který GD dostane od MŠMT (tedy i aplikace ze Střediska multilicencí), bude otestován na vzorové učebně a posléze bude pro ICTK zveřejněn návod na jeho instalaci na IKI. Některé typy SW tedy získají "hromadný návod" (typicky stejná instalace). Seznam SW s tímto návodem bude zveřejněn na "nástěnce" každé školy v CIS, rovněž také na webových stránkách GD a MŠMT.

 Jaké aplikace již byly certifikovány pro použití ve školách? Budou certifikovány aplikace dříve či stále ještě distribuované Střediskem multilicencí?

V tuto chvíli je v registračním řízení více než 800 CD (od Terasoftu, Grada, LangMaster, aplikace prodávané firmou Pachner a další). Seznam všech těchto registrovaných aplikací bude zveřejněn do začátku prázdnin.

Jakým způsobem je nebo bude připraven na MŠMT seznam software k certifikaci zdarma?

Předpokládám, že žadatelé o registraci budou předávat SW MŠMT nebo určeným kanálem přímo ke GD, kde registrace proběhne. Doufám, že jsem vaší otázce porozuměl správně.

 Jakým způsobem bude škola žádat o certifikaci? Jaká bude cena za certifikaci na žádost školy? Bude pak takto certifikovaný software certifikován automaticky pro všechny školy? Jak to bude s certifikací nových verzí software (u některých produktů je aktualizace velmi častá)?

Škola bude přímo kontaktovat MŠMT, vše bude opět registrováno standardním způsobem. Čili opět by pro školy mělo proběhnout vše bezplatně a škola by se neměla v tomto směru stát partnerem GD. SW vždy bude autorizován pro celou IKI, tedy pro všechny školy, vždy v aktuální verzi.

Jak to bude s certifikací software vyvinutým přímo na školách s pomocí standardně dodávaného balíku MS Visual Studio?

Opět stejná odpověď jako u předchozí otázky, ale zde již samozřejmě závisí na tom, jak vyvinutý SW ovlivňuje chod IKI. Předpokládá se, že ve školách, kde se bude vyvíjet SW pomocí Visual Studia, bude velmi dobře vzdělaný ICTK, který bude mít vysokou autonomii při správě sítě, takže řadu drobných aplikací bude spouštět sám.

10:15 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 05. 2002

Situace okolo domény edu.cz ve vlastnictví ÚVIS

Přes veškerou snahu sekce Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ) nebylo kvůli postoji Úřadu pro veřejné informační systémy dosud možné převést doménu edu.cz  do vlastnictví Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a zajistit tak její využití pro Projekt III SIPVZ - Infrastruktura. Ministerstvo se tedy v zájmu včasné realizace dohodlo s Generálním dodavatelem projektu na nouzovém využití domény indos.cz.  Uvedl to dnes ředitel Projektu III na MŠMT Jaroslav Blažkovec v reakci na tiskovou zprávu ÚVIS.

"Vrchní ředitel naší sekce požádal písemně ÚVIS o poskytnutí domény edu.cz pro potřeby realizace projektu Generálnímu dodavateli do správy umožňující realizaci projektu, případně, aby ji převedl do vlastnictví MŠMT. Vzhledem k tomu, že nenásledovala reakce ze strany ÚVIS, byla na začátku dubna iniciována z naší strany schůzka s vedením ÚVIS. Výsledkem jednání byla informace podaná, že převod vlastnictví předmětné domény není možný a že ÚVIS je ochoten doménu pouze "poskytnout pro účely SIPVZ, aby nebránil vybavování škol infrastrukturou". Pojem "poskytnout" nebyl blíže specifikován, avšak o převod do vlastnictví MŠMT ani o správcovství ze strany MŠMT se nejednalo. Proto nynějšímu vyjádření ÚVIS nerozumím," řekl dále J. Blažkovec.

Jeho slova potvrdil i ředitel společnosti AutoCont On Line, podle kterého je prohlášení ÚVIS nesrozumitelné. "Společnost AutoCont On Line jako zástupce Generálního dodavatele nikdy s ÚVIS nejednala, protože k tomu nemá mandát. Ve smlouvě s MŠMT je uvedeno, že pro níže uvedené účely bude využita doména edu.cz. MŠMT jsme několikrát oficiálně žádali, aby nám zajistilo potřebná práva k doméně edu.cz, ale podle vyjádření MŠMT se jim to s UVIS nepodařilo zajistit," uvedl V. Palata. Při rozhodování o využití smlouvy byl velmi důležitý časový prvek, protože GD byl podle smlouvy povinen nejpozději do 2 měsíců po podpisu smlouvy zahájit realizaci na školách. "To znamená, že nejpozději do 4 týdnů před zahájením rolloutu musí mít GD příslušná práva k doméně, by byl schopen zahájení projektu technologicky připravit. GD je placen za dodávku služby v souladu s podepsanou smlouvou (SLA, dostupnosti služeb atp.). Aby byl GD schopen garantovat funkčnost IKI (a tedy mimo jiné třeba splácet bankám úvěry v řádu miliard Kč), musí mít k doméně taková práva, aby nikdo třetí nebyl schopen způsobit nefunkčnost infrastruktury, tedy musí doménu plně a za všech okolností minimálně technicky ovládat. To však není stav, kdy GD by měl jen technická práva, a to pouze dočasně, a někdo jiný, třeba ÚVIS, by mohl tato práva kdykoli odejmout a změnit nastavení a podobně," vysvětlil V. Palata.

Z uvedených důvodů bylo podle J. Blažkovce i V. Palaty rozhodnuto o nouzovém řešení využít doménu indos.cz, která je ve vlastnictví společnosti AutoCont On Line, a.s. a dává tak garanci správného provozování infrastruktury na školách. Pro společnost AutoCont On Line, a.s. bylo toto rozhodnutí velmi komplikované, protože narušilo její původní záměr koncipovat doménu indos.cz jako komerční portál zaměřený na vzdělávání, který neměl mít spojitost s realizovanou zakázkou.

V rámci projektu byla za první tři měsíce realizace práce zahájena na více než 2 000 školách a provozováno je již přes 700 učeben ve školách po celé České republice. Celkově bude v první etapě do konce letošního roku připojeno do školské sítě a na Internet nejméně 3 620 škol, ve kterých bude nově dodáno minimálně 25 240 počítačů. Každá škola obdrží síť LAN a laserovou tiskárnu, větší školy také server. Veškeré zařízení potom bude v rámci dodávané služby provozováno po dobu 36 měsíců.

Státní informační politika ve vzdělávání se skládá ze tří projektů. Projekt II má za cíl zpřístupnit všem školám výukové aplikace a datové zdroje. Tyto služby budou zpřístupněny Školském portálu, který bude napojen na Školský intranet, tedy přístupovou síť pro školy vybudovanou v rámci Projektu III. Poslední částí je Projekt I, v jehož rámci bude do konce roku 2005 vyškoleno 100 tisíc pedagogů tak, aby uměli používat technologie dodávané v rámci Projektu III i programy a zdroje zpřístupněné Projektem II.

Generálním dodavatelem pro Projekt III bylo ve veřejné obchodní soutěži vybráno uskupení AutoCont On Line - ČESKÝ TELECOM. Partnery tohoto uskupení jsou společnosti: AutoCont CZ, AT Computers, GiTy, Equica, Microsoft, Hewlett-Packard, Compaq, Cisco Systems, Apple a Kerio.

Kontakt: Jiří Chvojka, Informační centrum SIPVZ, tel.: 0602-323-353, jiri.chvojka@acol.cz

Originál této tiskové zprávy ve formátu DOC.

11:06 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 05. 2002

MŠMT "věnovalo" ACOL 150 milionů za zpracování 6500 dotazníků

Téměř 150 milionů korun zaplatilo loni ministerstvo školství v rámci realizace Projektu III SIPVZ za průzkum, který zjišťoval, jak jsou školy vybaveny počítači. Uvedla to v pátek Česká televize. Generální dodavatel ACOL jen rozeslal dotazníky ředitelům 6500 škol a ti je vyplnili a odeslali zpět. Někteří odborníci na podobné průzkumy tvrdí, že přiměřená cena by neměla přesáhnout 250 tisíc až 300 tisíc korun. Jan Hartl, ředitel STEM, uvedl: "Pokud těch 150 milionů bylo vydáno skutečně jenom za zjišťování těchto údajů, pro nás to je forma anketního šetření, je to nejenom drahé, ale je to nehorázně předražené, řádově předražené." Představitel dodavatele řekl, že cena byla adekvátní odvedené práci. Ministr školství Eduard Zeman uvedl, že detaily si nepamatuje, suma však odpovídala. Za vyhodnocení jednoho dotazníku MŠMT zaplatilo zhruba 23 tisíc... Je to vůbec normální?!

10:43 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 05. 2002

Informace pro ty, kterým není text petice k SIPVZ dostatečně srozumitelný

V roce 2000 přijala vláda usnesení, ve kterém zjednodušeně říká, že bude podporovat informatizaci školství, a to relativně velkým množstvím financí. Ty budou použity na tři hlavní projekty: Projekt I (programy EDU 2, 8, 9 - Informační gramotnost), Projekt II (programy EDU 5, 6, 7 - Vzdělávací SW a informační zdroje), Projekt III (EDU 3, 4 - Infrastruktura). Takto rozsáhlý plán, který podle slov ministra Zemana nemá ve světě obdoby, je skutečně unikátní Ale ne v tom, jaký přínos bude mít pro školy, ale v tom, jakým neodborným způsobem lze ze škol (všech studentů a pedagogů) udělat závislé na někom jiném. Jinými slovy, žáci a učitelé tímto projektem ztrácejí možnost svobodné volby a je ohrožen svobodný a necenzurovaný přístup k informacím.

Z projektu se vytratil prvek vzdělávání, vytratili se z něho učitelé a žáci, je to nahrazeno velmi drahými komerčními službami, které jsou hrazeny z peněz MŠMT, tzn. z peněz daňových poplatníků. Tím také školy a jejich zřizovatelé ztrácejí přehled o tom, co a koho si pouštějí do svých škol a jaké problémy je čekají v dalších letech. Vize, že škola dostane počítače a připojení k internetu zadarmo, je jen pozlátko, které zakrývá pravou tvář byznysu, který s námi hrají různé komerční firmy. Zcela nenápadně přichází do vlády návrh na zřízení tzv. obecně prospěšné společnosti, která má působit ve školském intranetu (ve školních sítích) a obchodovat na trhu, který tvoří asi 1,6 miliónu žáků a studentů a asi 200 tisíc učitelů. Ve chvíli, kdy bude tato společnost založena, ztrácí státní správa kontrolu nad jejími aktivitami.

Nikdo není schopen říci, kdo bude za 3 roky platit tak ekonomicky nevýhodnou službu, jako je nynější řešení zvolené ministerstvem.

Je skandální, že MŠMT zaplatilo za zpracování třístránkových dotazníků v prosinci 2001 částku 150 000 000 Kč. Tato částka by 1500 školám postačila na roční provoz. Internetu. Výsledkem nekvalitního dotazníku bylo rozdělení škol na tzv. zelené a červené. Jelikož nemá MŠMT v tuto chvíli dostatek financí na řešení, které zvolilo, nezíská cca 2500 škol v rámci PIII: Infrastruktura zcela nic.

Podívejme se ale na to, co mohou získat školy, které MŠMT do projektu vybralo. Nemají právo rozhodnout, co potřebují, co chtějí a co nepotřebují a nechtějí. V důsledku toho:

10:22 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 05. 2002

Komentář k odpovědi MŠMT na petici týkající se realizace Státní informační politiky ve vzdělávání

Před týdnem byla odstartována petiční akce s cílem vyzvat vládu ČR, aby zabránila monopolizaci informačního prostředí ve školství a možnému komerčnímu zneužití škol, učitelů a žáků prostřednictvím informačních technologií. Na serveru MŠMT se objevil dokument Odpověď na petici týkající se realizace Státní informační politiky ve vzdělávání, kde na text petice reaguje sekce SIPVZ MŠMT. K této "odpovědi" je podle mne nutné připojit řadu připomínek. Primární je, že se odpovídá se zpravidla na dokument, jehož jsem adresátem. Sekce MŠMT ignoruje fakt, že je petici adresována vládě ČR a zaslána na vědomí předsedům obou komor Parlamentu České republiky. Ale k jednotlivým komentářů sekce SIPVZ MŠMT k bodům petice.

- nebyl vydán souhlas vlády s navrhovaným založením obecně prospěšné společnosti, která by v důsledku namísto MŠMT, mimo vliv orgánů státní správy a samosprávy ve školství i mimo vliv zřizovatelů škol (zejména krajů a obcí), ovlivňovala nejen realizaci státní informační politiky (text petice)

Hledání ideálního způsobu vícezdrojového financování je dáno usnesením parlamentu z roku 2001. Protože MŠMT nemůže být příjemcem prostředků od jiných subjektů, mělo k dispozici pět možných variant řešení. Zaprvé: založit příspěvkovou organizaci ministerstva, která by však přijaté prostředky musela dát do státního rozpočtu a odtud by je teprve MŠMT čerpalo zpět bez záruky, že dostane všechny takto získané prostředky. Druhým řešením bylo založení přímo řízené organizace, kde by nastal velmi podobný problém. Třetí variantou je založení nadace, která má však velmi omezené působení. Čtvrtá varianta je běžná obchodní společnost, ale zde by se jednalo o velmi  komplikovaný způsob řešení, protože společnost by měla vytvářet zisk a nebyla by úplně kontrolovatelná. Čtvrtá možnost spočívá v založení obecně prospěšné společnosti. Tato společnost má jednoduchý cíl: zajistit další finance, které věnuje na rozvoj projektů Státní informační politiky ve vzdělávání. Bude pod přímou kontrolou MŠMT, které ji založí, bude mít pod kontrolou dozorčí radu o.p.s. a bude rovněž kontrolovat představenstvo. Navíc je plánováno, že v orgánech o.p.s. budou zastoupeni také pracovníci dalších ministerstev, zástupci Asociace krajů České republiky atp.
Obecně prospěšná společnost nebude vlastnit části vybudované infrastruktury, ani nebude provozovatelem žádných částí systému, rovněž tak nebude suplovat roli MŠMT, nebude mít tedy žádnou možnost ovlivňovat realizaci SIPVZ. 7

První i druhá varianta je snadno ošetřitelná formulací darovací smlouvy. Výmluva, že nadace má velmi omezené působení je rovněž směšná, tento způsob je pro dodávky do škol běžný v řadě států. Běžná obchodní společnost, jako je například akciová společnost, je stejně kontrolovatelná jako obecně prospěšná společnost: i v akciové společnosti je představenstvo a dozorčí rada jmenovaná vlastníkem či zřizovatelem.

Účast pracovníků dalších ministerstev či zástupců Asociace krajů ČR v orgánech o.p.s. nemůže v žádném případě nahradit účast samosprávy ve školství i vliv zřizovatelů škol, tedy krajů a obcí. Řešením je jedině přiblížení řízení podobných aktivit k příjemcům a občanům: vhodnější by bylo zřízení takovéto o.p.s či nadace na krajské úrovni s majoritním vlivem krajské samosprávy a zástupců místních škol a odborné veřejnosti. Přerozdělování prostředků mezi kraji je rovněž smluvně řešitelné.

- podpora rozvoje informačních technologií a jejich využívání ve školství nebyla, nad rámec již podepsaných smluv, realizována výlučně prostřednictvím tzv. generálního dodavatele (text petice)

Nic takového není plánováno. Členové petičního výboru této petice byli přítomni v parlamentu na semináři dne 2.5. 2002, kde ministr jasně hovořil o výběrových řízeních na jednotlivé části realizace dalších projektů. (komentář sekce SIPVZ MŠMT ČR)

Nic takového nebylo plánováno ani vloni a přesto byl k dodávce výukového software za 168 milionu Kč vyzván bez veřejné soutěže Generální dodavatel, který jak je známo, nemá s podobnými dodávkami vůbec žádné zkušenosti a navíc jde o společnost účelově zřízenou k naprosto jinému účelu, která nemá pro podobné dodávky žádné odborníky. Výběr software byl realizován za zády odborníků z Koordinačního centra SIPVZ, které jako jediné má podle usnesení vlády ČR podobný výběr odborně zajišťovat.

- podpora připojení škol do Internetu nebyla výlučně vázána na připojení prostřednictvím privátní sítě, tzv. školského intranetu, vlastněného jakýmkoliv jediným komerčním subjektem (text petice)

Komunikační infrastruktura je ve vlastnictví ČESKÉHO TELECOMu v souladu se všemi výběrovými řízeními, v souladu se Zadávací dokumentací. Tento postup je znám již déle než rok, není nám tedy příliš jasné, kam autoři petice míří. Pokud mají být splněny požadavky na robustnost a propustnost sítě a na dostupnost všech služeb, nezná Generální dodavatel jiný způsob řešení. (komentář sekce SIPVZ MŠMT ČR)

V usnesení vlády a i v zadání veřejné soutěže je předpokládáno připojení všech škol, v situaci, kdy bude v rámci realizace Projektu III SIPVZ připojena jen zhruba polovina škol, je nutné stanovit jasná pravidla pro ostatní školy i pro generálního dodavatele tak, aby byly služby v navazujících Projektech I a II realizované prostřednictvím centrálního serveru dostupné všem. Tato pravidla nejsou nijak dosud stanovena a ani se o nich s odbornou veřejností nediskutuje.

- při realizaci projektu SIPVZ byl důsledně dodržován zákon č. 199/1994 Sb. o zadávání veřejných zakázek (text petice)

Tento zákon je důsledně dodržován se všemi souvisejícími právními předpisy. Svědčí o tom mimo jiné osm nálezů Úřadu pro hospodářskou soutěž z roku 2001 a všechny právní expertizy, jež si ministerstvo nechává zpracovávat. (komentář sekce SIPVZ MŠMT ČR)

Sporné jsou například zakázky bez veřejné soutěže na dodávku software v roce 2001 v objemu 168 milionu Kč i na expertní činnost společnosti Answer (respektive Jakuba Rainishe) v objemu 4 miliony v loňském roce. Dosavadní vysvětlení MŠMT absenci výběrových řízení zatím neobhájily.

- vzdělávací SW, informace a příležitosti k získání informací sloužících školám, učitelům a žákům, ale i zřizovatelům škol a orgánům státní správy a samosprávy ve školství, případně i další služby hrazené zcela nebo z části z prostředků státního rozpočtu, byly v budoucnu poskytovány způsobem, který k nim umožní svobodný přístup všech zájemců, a to i mimo tzv. školský intranet (text petice)

Školský intranet je otevřený systém. Jako intranet je označován pouze proto, že jde o prostředí, v němž je kapacita a dostupnost služeb garantována Generálním dodavatelem. Tzv. Školský portál - tedy místo, kde budou soustředěny relevantní informace poskytované v rámci Projektů SIPVZ (tedy i datové zdroje a SW) - musí být přístupný na intranetovém i internetovém rozhraní. Tak tomu také v rámci realizace Projektu II bude. Dosud nebyl vybrán dodavatel, není zorganizována veřejná obchodní soutěž a ministerstvo školství umožní přístup z obou míst, tedy Internetu a Intranetu pouze takové skupině uživatelů, pro které bude mít nakoupeny licence na využívání informací a aplikací. (komentář sekce SIPVZ MŠMT ČR)

Zde je vidět zásadní nepochopení sekce SIPVZ MŠMT smyslu celé SIP, kde jde také o rozšiřování informační gramotnosti občanů či o celoživotní vzdělávání. Tady je zřejmé, že licence na využívání informací a aplikací se nemají nakupovat pro vymezenou skupinu uživatelů, ale plošně pro všechny skupiny obyvatel. Pokud nebyla či nebude tato podmínka integrována do pravidel pro nákup, jde o nehorázný lobbying dodavatelů nebo o neschopnost odpovědných pracovníků MŠMT. Licenční smlouva software nakoupeného v roce 2001 nebyla dosud zveřejněna. 

- byly přešetřeny okolnosti a vážná ekonomická rizika spojená s oficiálním užíváním loga a názvu (INDOŠ a INTERNET DO ŠKOL) či domény indos.cz  (text petice)

Logo INDOŠ i název je vlastnictvím soukromé společnosti. MŠMT s ním nemá nic společného a v žádném případě to ministerstvo ani školskou veřejnost neohrožuje. MŠMT je vázáno usnesením vlády používat pro Projekt III název Infrastruktura, což výhradně činí. Vláda ani MŠMT nemohou zkoumat ekonomická rizika toho, zda si soukromá společnost používá svůj majetek pro soukromé aktivity. (komentář sekce SIPVZ MŠMT ČR)

Sekce SIPVZ MŠMT zcela ignoruje fakt, že školy získávají adresy v doméně indos.cz. Doména indos.cz je nehmotným majetkem GD a její použití pro školy je za této situace nepřípustné. Ekonomické výhody, které GD tímto způsobem získá, jsou nesporné, a MŠMT na tuto situaci musí reagovat. Pokud bude portál Indoš uveden do plného provozu (zřejmě k němu dojde 1. června 2002) před uvedením oficiálního školního portálu v rámci Projektu II, získává tak GD dodavatel v připravovaném výběrovém řízení neoprávněné výhody. Portály Indoš a ACOL nahrazují vlastní informační aktivity MŠMT, které jsou od října 2001 z neznámých důvodů blokovány (MŠMT dosud nespustilo vlastní portál, jehož prototyp pracoval již před půlrokem na adrese msmt.cpress.cz, další portál e-gram.cz již MŠMT ignoruje...). Navíc není možné, aby portál Indoš, který je soukromou aktivitou GD, byl provozován na serverech dodávaných v rámci Projektu III SIPVZ, či využíval neoprávněně některých výhod již vybudované infrastruktury.

Současně žádáme, aby v souladu s usnesením 37. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, ze dne 3.7.2001, byly připraveny a realizovány takové programy podpory rozvoje informačních technologií ve školství a rozvoje informační gramotnosti, které:
- nebudou diskriminující vůči těm školám a jejich zřizovatelům, kteří do vybavení škol informačními technologiemi, do poplatků za kvalitní připojení na Internet nebo do vzdělávání učitelů investovali v minulosti nemalé částky, a to mnohdy na úkor jiných investic (text petice)

MŠMT připravuje způsob realizace připojení zbylých škol nad rámec 3620 škol do Projektu III Infrastruktura tak, aby školy i zřizovatelé byli motivováni k vstřícnému financování a vlastní aktivitě. (komentář sekce SIPVZ MŠMT ČR)

Tento postup je v rozporu s vládním usnesením k SIPVZ i s jeho původním plánem. Proč by měly školy a zřizovatelé financovat to, co měly dostat zdarma od MŠMT a co polovina škol zdarma dostává?

- umožní čerpání podpory splněním centrálně stanovených technických, organizačních a ekonomických podmínek, nikoliv vázáním na odběr produktu centrálně vybrané firmy (text petice)

Projekt III Infrastruktura je v tuto chvíli ve své první etapě zaměřen na školy s nejmenší vybaveností, kde má stát zájem garantovat využití a kvalitní provoz infrastruktury. V současné době se již jedná o způsobu, jak uspokojit potřeby vybavených škol a co nejcitlivěji zohlednit jejich potřeby v oblasti ICT. Jde o to najít společný průsečík finančních možností ministerstva, technologických požadavků na ICT v rámci SIPVZ a potřeb škol. K řešení jsou již přizvány profesní asociace, budou přizváni i aktivní členové pedagogické obce, kteří přednesli oponentní návrhy řešení SIPVZ. (komentář sekce SIPVZ MŠMT ČR)

V původním usnesení vlády se předpokládalo vybudování infrastruktury ve všech školách a jejich připojení, teprve poté mělo následovat vybavování učebnami s PC. Odlišný způsob realizace znevýhodňuje již vybavené školy a zvolený způsob dodávek de facto blokuje iniciativu zdola. Vzhledem ke skluzu v Projektech I a II nebude ani využita kapacita CIS a ani vybudované infrastruktury.

- budou realizovány v účinné součinnosti s profesními asociacemi škol, krajů a obcí

Komunikace s profesními asociacemi škol, krajů a obcí samozřejmě neustále probíhá, zájemců o oboustrannou komunikaci je mnoho a každý z nich má úplně odlišný názor a preference. MŠMT jako člen exekutivy má za úkol především konat, výsledky jeho činnosti jsou jasně vidět na více než 300 již vybavených školách, do konce srpna 2002 bude vybavených škol více než 3200. Do tohoto data také budou ve velké míře realizovány kroky k tomu, aby se podařilo uspokojit potřeby všech škol v celé České republice, mimo jiné za spolupráce se zřizovateli škol. Projekt I například počítá s využitím celé řady školicích středisek přímo ve školách, tedy tato námitka je neoprávněná.

Komunikace by měla být především veřejná. MŠMT nejedná transparentně a skrývá se za obecné fráze. Ohánět se třemi stovkami vybavených škol v okamžiku, kdy podle původních plánů měla být vybudována celá infrastruktura je přinejmenším směšné. S kým konkrétně, kdy a jak MŠMT komunikovalo a s jakým výsledkem? Proč nejsou materiály poskytnuty předem k veřejné diskusi?

- využijí zkušenosti základních a středních škol se zaváděním informačních technologií ve vzdělávání

Zkušenosti škol využíváme na řadě platforem, mimo jiné existuje poradní orgán pro Projekt III - Infrastruktura - Rada školských expertů. Zkušenosti budou využity rovněž při realizaci Projektu I (viz výše), při plánování dalších částí realizace Projektu III (rovněž výše objasněno) a při řadě dílčích činností. Autoři koncepcí jednotlivých projektů rovněž pocházejí ze školského a akademického prostředí.

Rada školských expertů je poradním orgánem GD, který není nikomu odpovědný, je jmenován shora a nemá žádné řídící pravomoci. Jeho činnost a jednání nejsou veřejná a projednávané materiály nejsou publikovány. Bez veřejné diskuse není realizace tak rozsáhlého projektu možná. MŠMT musí zveřejňovat veškeré materiály k SIPVZ a informovat o spolupracujících osobách či organizacích. Pokud nebude umožněna účast veřejnosti a veřejná kontrola, není možné v realizaci pokračovat. 

- vyřeší postavení ICT koordinátora a to především s ohledem na jeho pracovní náplň a pracovně-právní vztah

Sekce SIPVZ jedná intenzivně s ministerstvem práce a sociálních věcí, s ministerstvem financí i s nejrůznějšími profesními asociacemi na ideálním modelu odměňování ICTK včetně jeho pracovní náplně. Obecné zásady jsou veřejně známy již několik měsíců a zatím proti nim nebyly vzneseny vážnější námitky. Takto velmi obecně pojatý požadavek nelze blížeji komentovat.

Kde a kdy přesně byly obecné zásady publikovány?

V neposlední řadě žádáme, aby byla neprodleně přijata i další účinná opatření s cílem:
- zprůhlednit, zefektivnit a kontrolovat vydávané prostředky státního rozpočtu v rámci SIPVZ

Ano, to je jednoznačně naším zájmem, a proto byl na základě výběrového řízení zvolen Generální auditor, který má za úkol citované činnosti vykonávat a také je vykonává. Od začátku jsou všechny relevantní informace postupně uvolňovány tak, jak nabývají platnosti.

Dodnes nebyly publikovány podrobnosti uzavřených smluv a cenových kalkulací. Zlomkové informace například o cenách hardware indikují nepřiměřenost cen ACOL.

- umožnit využití lokálních a individuálních aktivit využívajících místních podmínek, očekávání a potřeb

Všichni dodavatelé a Oblastní manažeři v rámci Projektu III jsou lokální firmy a každý, kdo měl zájem se na realizaci projektu zúčastnit, měl dostatek času na to, aby se přihlásil. Projekt I budou z největší části realizovat lokální školicí střediska, kterými budou samotné školy, budou to tedy přímo místní lidí, kteří budou uspokojovat místní potřeby.

Bohužel jejich výběr  místní samospráva či zřizovatelé škol nemohli ovlivnit, stejně tak mají jen velmi omezené možnosti ovlivnit průběh a kontrolu dodávek.

- zabránit možnostem zneužití školského intranetu, zejména v dohledu nad individuální činností uživatelů, která bezprostředně nesouvisí s poskytovanými službami

Intranet je naopak místem, které má takovému zneužívání, jež je dnes na Internetu běžné, účinně bránit. Právě proto byla zvolena dvoustupňová ochrana celé sítě (v centrálních přístupových bodech i v každé škole).

Jakým způsobem bude zajištěna kontrola zneužití ze strany GD? Jakým způsobem bude kontrolována činnost dozorového centra a případná neoprávněná filtrace přístupu?

- zabránit zneužití z centra vynuceného řešení k takzvané řízené komercionalizaci a v důsledku ke zneužití monopolního postavení provozovatele školského intranetu pro vlastní komerční činnost

Žádná taková možnost připuštěna nebude. Generální dodavatel je přesně vázán smlouvou, aktivity ministerstva školství souvisejí přímo s obranou před zneužitím tohoto prostoru. Generální dodavatel není oprávněn využívat školský intranet k dalším komerčním aktivitám nad rámec Projektu III.

Opět stejná otázka: proč je tedy používána pro školy adresa v doméně indos.cz, když jde o soukromou aktivitu GD?

- maximálně využít lidských zdrojů z řad pedagogických pracovníků a odborníků vysokých škol

To se samozřejmě standardně děje (viz například školení v rámci Projektu I). Ministerstvo školství financuje činnost řady profesních asociací, které se samozřejmě na přípravě a řešení SIPVZ podílely a podílejí. Řízení Projektu III rovněž zřídilo Radu školských expertů, která má s řešením problematiky pomáhat jak MŠMT, tak Generálnímu dodavateli. Činnost RŠE přispěla k vyřešení řady konkrétních problémů při realizaci zejména Projektu III, více o její činnosti najdete ve speciální sekci na stránkách Generálního dodavatele.

Dalším subjektem, v němž mají poradní hlas místní autority a řada subjektů, je Rada strategických partnerů, která má mimo jiné za cíl účinně pomáhat například při uplatnění absolventů škol jako nejrizikovější skupiny na trhu práce.

Radu školských expertů zřídil GD. Co je to "Řízení projektu III"? Na stránkách GD nejsou žádné konkrétní informace o projednávaných tématech a materiálech.

- otevřeně a transparentně komunikovat s veřejností

Zde opět necháme promluvit fakta: Od loňského Invexu, kdy se komunikace poprvé pořádně nastartovala a kdy obdržela SIPVZ ocenění za počin roku v oblasti IT, se pracovníci sekce SIPVZ nebo Informačního centra projektu zúčastnili cca 280 setkání s učiteli a pedagogickými pracovníky. Na těchto setkáních hovořili odhadem s 15.000 lidmi přímo. Existují webové stránky, bezplatná Zelená linka projektu, e-mailové adresy. Na těchto informačních zdrojích bylo zodpovězeno přes 20.000 dotazů. Bylo rozesláno asi 4.500 tiskových zpráv, každý týden je publikován newsletter pro veřejnost. V médiích se objevilo přes 400 článků jenom s popisem první etapy realizace. Tedy komunikace je otevřená, velmi široká a věcná. Sice nás mrzí, že si ji autoři této petice vysvětlují neustále jiným způsobem a vykládají věci, které prostě nejsou pravda, ale nemůžeme se proti tomu účinně bránit, ani to není naším cílem.

Na webových stránkách MŠMT či ACOL chybí řada materiálů, případně se tyto materiály zveřejňují se zpožděním (například zadání veřejné soutěže na Projekt III s ročním zpožděním). 4500 tiskových zpráv, snad tiskové zprávy 4500 příjemcům?!

Sekce SIPVZ na konkrétní dotazy v komunikaci odpovídá vyhýbavě či vyhýbavě a bohužel nikde konkrétně nespecifikuje nepravdivé věci, které autoři petice vysvětlují a vykládají. Proti nepravdě je možné se bránit plnou transparentností.

Všichni z petičního výboru byli s projektem otevřeně a do detailů seznámeni mnohokrát. O úrovni jejich pochopení této problematiky svědčí to, že se na všech seminářích a akcích v poslední době dozvěděli otevřené a jasné odpovědi na problémy, které nastolili v této petici. Jejich petici tedy považujeme spíše za akt zviditelnění jedné velmi minoritní části pedagogické obce, která se cítí ukřivděna tím, že není dostatečně vtažena do rozhodování o projektu. Z tohoto důvodu budou pozváni na dvoudenní jednání

Zde by byla na místě konkrétnost: kde a kdy byla veřejnost seznámena s materiály o obsahu smluv s GD, o cenových kalkulacích GD, o způsobu výběru vloni dodaného výukového software, o spolupracujících odbornících či profesních skupinách, o jejich návrzích a předložených materiálech? Kteří odborníci a která majoritní část pedagogické obce již byla vtažena do rozhodování o projektu?

10:30 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 05. 2002

Ministr Zeman: nahý, oblečený...

Na informační vakuum o realizaci SIPVZ si stěžuje pedagogická i odborná veřejnost a proto se MŠMT snaží vše napravit: bohužel se jednotlivé informace diametrálně liší, ba přímo se navzájem vylučují.

Opět připomenu citaci ze společné tiskové zprávy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Generální dodavatel zveřejněnou 3. května 2002 na serveru ACOL, která se týká otevření nové počítačové učebny v Lišově na Českobudějovicku dne 30. dubna 2002, kterou jsem již komentoval v článku Lži ministra Zemana: SIPVZ je ve skluzu, ne naopak!:

"Bořit je vždy lehčí než stavět. Otevřením této učebny, a celé řady dalších, dáváme jasně najevo, že práce v terénu pokračují rychleji, než bylo původně plánováno, a že jsme v předstihu zhruba o čtyři měsíce. Kritici projektu SIPVZ se sice scházejí s bývalými zaměstnanci ministerstva a hledají podpásové argumenty, na všechny lži a polopravdy ale rád odpovím ve čtvrtek na semináři o této problematice přímo v parlamentu," řekl ministr Eduard Zeman.

Skvělá zpráva, ale již o pár dní přináší ČTK následující výroky mluvčí MŠMT Vladimíra Al-Malikiová

Státní informační politika ve vzdělávání (Internet do škol) je ve skluzu. Podle mluvčí zdržení způsobilo odvolání neúspěšných firem ucházejících se o funkci generálního dodavatele k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který nakonec rozhodl ve prospěch ministerstva.

Pokud si dobře vzpomínám, na vyjádření ÚHOS se čekalo nejvýše od otevírání obálek s nabídkami 30. května 2001 do poloviny října, tedy nejvýše 5,5 měsíce, přičemž některé činnosti výběrové komise v této době probíhaly. Ale berme skluz pětiměsíční. Jenže podle vládního usnesení a plánu realizace Projektu III mělo být do konce roku 2001 vybaveno 70% všech škol počítačovou učebnou.

A ten, kdo umí počítat na úrovni učiva prvního stupně ZŠ a zjistí ze serverů MŠMT,  ACOL či Indoš, jak je plánován takzvaný "životní cyklus školy", dojde k závěru, že každý týden od cca 18. dubna by mělo být předáno 180 škol, což je k dnešnímu dni (13. května) asi 720 škol:

Celý proces typicky potrvá 51 dnů, ale samotné práce na škole budou trvat jen několik dnů...

nebo

Postupně pak budou pokračovat obhlídky dalších škol (každý týden proběhnou zhruba ve 180 školách) a všechny základní a střední školy budou obhlédnuty do konce tohoto roku.

A jaká je realita: 6.5. bylo oficiálně v provozu 320 škol, což je zhruba jen šedesát procent plánovaných.

Pokud se stanovoval v roce 2001 rozsah dodávek vztažený k ceně, při trvalém poklesu cen hardware i kursovému vývoji, by mělo být dodáno výrazně více a ne naopak. Realizuje se jen polovina zadání veřejné soutěže a pokud si toto zadání podrobně prostudujeme, tak generální dodavatel dodává něco jiného, než by měl.

Takže ministr Zeman je jako Chytrá Horákyně: s realizací SIPVZ je v předstihu i ve skluzu, podle potřeby. Realizace je důkazem schopností MŠMT a generálního dodavatele a nebo důkazem absolutní neschopnosti a ignorance? Pikantní je i porovnání dvou výroků:

VH AZŠ ČR konstatovala, že přes opakovaná upozornění kompetentních orgánů (ministra školství, zodpovědné pracovníky za přípravu projektu SIPVZ na MŠMT ČR, školský výbor PS PČR), na systémové nedostatky v záměru realizace SIPVZ, byl tento projekt i s předpokládanými problémy spuštěn.

a

Navzdory negativní a často i nekorektní kampani některých sdělovacích prostředků i samotných novinářů vedené proti projektu SIPVZ, ve veřejnosti známým jako Internet do škol, delegáti valné hromady nepodlehli tlaku nekvalifikovaných tvrzení.

První je usnesení VH AZŠ ČR, druhé je ministerský výklad téhož: kdo je tady nekorektní a nekvalifikovaný?! 

10:41 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 05. 2002

Indoš: zavádějící tvrzení Ing. Fránka

MŠMT ústy vrchního ředitele sekce SIPVZ Ing. Drahomíra Fránka reagovalo na rozsáhlý článek Lenky M. A. Třískové Indoš a jeho kamarádi, který byl otištěn v Softwarových novinách 3/2002. 

Sleduji realizaci jednotlivých projektů SIPVZ od samého počátku a rozsáhlý článek Lenky M. A. Třískové Indoš a jeho kamarádi, který byl otištěn v Softwarových novinách 3/2002, považuji za jeden z nejobsažnějších k celé cause, protože se snaží podrobně zmapovat celou historii tohoto kontroverzního plánu na vybavení českých škol tolik potřebnou informační a komunikační technikou. Vrchní ředitel sekce MŠMT pro SIPVZ Ing. Drahomír Fránek reaguje na serveru MŠMT na řadu článků v médiích a bohužel si neodpustil okomentování i článku redaktorky Softwareových novin. Jeho Reakce na článek v SOFTWAROVÝCH NOVINÁCH 3/2002 "Indoš a jeho kamarádi"  je tradičně publikován na webu MŠMT v pro web naprosto nevhodném proprietárním formátu a již tato skutečnost je důkazem mizerné práce správce webu i nevhodné koncepce informačního systému MŠMT, případně i laického přístupu autora samého. Problematičtější jsou některá tvrzení Ing. Fránka, který bohužel není odborník na školství, ani na informační či komunikační technologie, ale pouze kariérní byrokrat s předchozí praxí na ministerstvu financí.

Porovnejme si některá jeho tvrzení s fakty:

Fránek píše: V uvedených souvislostech musím, bohužel, odmítnout některá tvrzení, která se v jinak velmi kvalitním článku objevují.

Autorka poukazuje na údajnou chybu, která měla za následek snížení rozpočtových prostředků na Projekt P III o miliardu korun. V usnesení vlády ze dne 31.05. 1999 byl uveden výpočet, podle kterého by provoz 6000 multimediálních počítačů v 6000 lokalitách po dobu 5 let stál opravdu asi 5,43 miliardy korun. Celková částka vyčleněná v roce 2000 byla snížena na 4,43 miliardy korun, což odpovídalo plánovanému provozu 6000 multimediálních pracovních stanic po dobu 4 let. Nejedná se tedy o žádnou aféru nebo chybu, ale o zpřesnění propočtů. V březnovém usnesení vlády z roku 2001 byla pozměněna a upřesněna metodika realizace Projektu P III. Podle toho byla uzavřena 1. dílčí smlouva s Generálním dodavatelem. Ten má po dobu 36 měsíců provozovat síť, do které dodá 25400 počítačů, přes 2100 serverů, tiskárny a kompletní kabeláž v každé škole. Ministerstvo bude nakupovat pouze službu, nebude tedy investorem. Bude se tedy chovat jako subjekt soukromé sféry s maximální snahou snižovat veškeré náklady na provoz dodávaných technologií. Pro školy bude projekt zcela zdarma. Došlo tedy k výraznému zkvalitnění projektu, a pokud se prokáže jeho smysluplnost, nepochybuji o tom, že bude dále rozšiřován.

Všimněte si, prosím, zvýrazněné informace o usnesení vlády: bohužel Ing Fránek opominul a podobně i Jiří Chvojka z Informačního centra SIPVZ opomíjí usnesení vlády č. 351 o Koncepci státní informační politiky ve vzdělávání z dubna 2000, kde je kromě jiného následující vymezení:

Do konce roku 2001:

Jak jistě víme tento plán splněn nebyl (do konce roku 2001 měly být všechny školy připojeny pevnou linkou hrazenou MŠMT). Všimněte si také zvýrazněného druhého bodu: vláda totiž původně předpokládala aktivní účast škol na rozvoji svého vybavení. Ale pokračujme v nerealizovaných plánech:

Do konce roku 2002

Opět si všimněte zvýrazněného bodu: vláda původně předpokládala průběžnou aktualizaci realizace a plánů, ne monopolizaci jedním dodavatelem podle jednoho "mustru" na dobu tří let. Ale pokračujme:

Do konce roku 2003:

Zvýrazněný požadavek na připojení linkou 2 Mbps byl formulován již v roce 2000, o dva roky později se v realizaci Projektu III SIPVZ Generálním dodavatelem ani zmínkou neobjevuje.

Další materiál z března 2001 Plán Realizace státní informační politiky ve vzdělávání jednoznačně specifikuje cíle SIPVZ:

1. Vytvořit podmínky umožňující účelné a efektivní zavedení ICT do výuky základních a středních škol, integrovaných i odborných učilišť včetně vyšších odborných škol a následně dosáhnout "Informační gramotnosti" absolventů těchto škol do konce roku 2005.

Pojem "informační gramotnost" je obecně specifikován v Koncepci. Konkrétní požadavky na absolventy jednotlivých typů škol budou průběžně aktualizovány a do konce roku 2004 také zahrnuty do rámcových vzdělávacích programů.

2. Do konce roku 2001 vybavit 70% všech základních a středních škol, všech integrovaných a odborných učilišť včetně vyšších odborných škol alespoň jednou učebnou vybavenou kvalitními multimediálními počítači, přístupnou studentům a učitelům i mimo vlastní vyučování. Každou učebnu připojit k síti Internet. Zbývajících 30% škol vybavit alespoň jedním kvalitním multimediálním počítačem připojeným k síti Internet.

3. Dosáhnout využití ICT jako běžného pracovního nástroje učitele u 75% učitelů základních a středních škol, integrovaných i odborných učilišť včetně vyšších odborných škol do konce roku 2005.

4. Vytvořit podmínky pro efektivní zapojení škol do systému celoživotního vzdělávání občanů v oblasti ICT do konce roku 2005.

Tento Plán Realizace státní informační politiky ve vzdělávání měl být podkladem pro zadání veřejné soutěže na dodávku v rámci Projektu III. Nikde se v něm nehovoří ani o školním intranetu, ani o generálním dodavateli, ani o tom, že bude vybaveno jen 3600 škol linkou 64 kbps! MŠMT tak vlastně již vyhlášením veřejné soutěže a pochopitelně i podepsáním první dílčí smlouvy s generálním dodavatelem nedodrželo usnesení vlády! Porovnávat tedy skutečnou dodávku ACOL s původním usnesením vlády ze dne 31.05. 1999 je bezostyšně drzé matení veřejnosti.  Následující tvrzení ing. Fránka je už jednoznačně lží:

Během změn, z nichž jen některé projekt zpomalily, bylo dosaženo dvou hlavních a jasných výhod. Jednak se výrazně podařilo snížit náklady na organizaci a provoz celé páteřní intranetové školské sítě, jednak se více než čtyřnásobně zvýšil počet koncových stanic, přibyly servery a tiskárny, zvýšil se objem veškeré kabeláže a podobně. Projekt ve svém současném rozsahu a rychlosti realizace předbíhá původní plán minimálně v řádech měsíců.

Za dva roky od aktualizovaného usnesení vlády je projekt ve skluzu téměř ročním (do konce roku 2001 měly být připojeny všechny školy pevnou linkou!!!) a rozsah a kvalita dodávek bude nižší, než vláda schválila! To vše při globálním výrazném snížení cen hardware i konektivity. Dodávané klientské počítače nejsou multimediální, protože nesplňují ani skutečně letité požadavky z roku 1989 na vybavení: bez CD-ROM totiž o multimediálním počítači nelze hovořit.

Změna v koncepci a způsobu realizace vznikla až koncem roku 2000 a pak počátkem roku 2001 po personální změně v řízení SIPVZ na MŠMT. V podstatě bylo také zlikvidováno Koordinační centrum SIPVZ (nahradily ho komerční subjekty jako je třeba Reinischův Answer, úředníci Fránkovy sekce SIPVZ a v řadě případů i subjekty najaté nebo vytvořené Generálním dodavatelem!!!), které mělo mít následující funkce:

Procesy a činnosti dále zajišťované Koordinačním centrem SIPVZ

Likvidací Koordinačního centra SIPVZ byly zlikvidovány v podstatě i veškeré kontrolní mechanismy celého projektu a odborný dozor nezávislých expertů.

Dva příklady na závěr:  MŠMT bez řádného výběrového řízení na konci roku 2001 vyzvalo Generálního dodavatele k dodávce výukového software v hodnotě 168 milionů Kč. Kvalitu neposuzoval žádný odborný orgán (formálně dosud nerozpuštěné Koordinační centrum SIPVZ nebylo vůbec informováno) a dodavatel nemá žádné zkušenosti s podobnými dodávkami. Paradoxně, jak sekce SIPVZ MŠMT i ACOL jako Generální dodavatel se vymlouvají na nedostatek odborných pracovníků a na většinu i běžných činností najímají spřátelené firmy. Důsledkem je naprostá netransparentnost a absence zodpovědnosti jednotlivých osob.

Již krátce po dodávce výukového software se objevila řada problémů, protože software byl v řadě případů neověřený (často i betaverze bez řady funkcí), výrobce encyklopedie Diderot je před krachem, software v řadě případů neodpovídá požadavkům na otevřené intranetové řešení a má vysoké požadavky na hardware, případně na spolupracující software. Důvod spěchu a evidentně protiprávního počínání sekce SIPVZ byla snaha vyčerpat rozpočtované peníze.

Druhý příklad je rovněž závažný: na počítače dodávané v rámci dodávek Projektu III SIPVZ jsou instalovány balíky MS Office, přestože ve vládou schváleném plánu je tato pasáž:

Základní služby neobsahují služby obvyklé aplikace kancelářských SW balíků jako např. textový procesor, tabulkový procesor, grafický procesor a podobně.

Cena dodávané roční licence je téměř 1400 Kč a tak bude letos vynaloženo bez řádného posouzení v rámci Projektu III téměř 35 milionu Kč.

Další Fránkovou nepřesností  je následující tvrzení:

 Každý, kdo se o informační technologie zajímá, jistě ví, že stav vybavenosti škol se rychle měnil a mění.

MŠMT mělo k dispozici při přípravě plánu realizace jen dílčí údaje z roku 1999 a před vypsáním veřejné soutěže se o kvalifikované zjištění stavu nepokusilo. Navíc od vyhlášení přípravy projektu většina zřizovatelů omezila investice do ICT ve školách a v roce 2001 došlo k rapidnímu poklesu těchto investic a paradoxně i ke zhoršení stavu a vývoje. Tento stav trvá i letos, navíc se situace zhoršila po zjištění výběru méně vybavených škol k realizaci. Školy i zřizovatelé se obávají dovybavení od zřizovatele i od sponzorů z důvodu vyřazení z Projektu III SIPVZ!!!

Ing. Fránek se pokouší svými účelovými zkreslenými prohlášeními zakrýt skutečnost, že se realizace Projektu III SIPVZ dostala do příkrého rozporu s vládními usneseními o SIPVZ a že jeho sekce MŠMT uzavírá s generálním dodavatelem smlouvy na redukované dodávky, které de facto způsobí výrazně horší vybavenost českých škol výpočetní a komunikační technikou. Tento stav je pochopitelně neudržitelný.

10:15 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 05. 2002

Lži ministra Zemana: SIPVZ je ve skluzu, ne naopak!

Českým politiků prochází všechno: ministr školství Eduard Zeman bezostyšně lže o průběhu realizace Projektu III SIPVZ, který je označován jako akce Internet do škol. Chlubí se čtyřměsíčním předstihem a přitom MŠMT má v realizaci více než roční skluz.

Začnu citací ze společné tiskové zprávy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Generální dodavatel zveřejněnou 3. května 2002 na serveru ACOL, která se týká otevření nové počítačové učebny v Lišově na Českobudějovicku dne 30. dubna 2002:

Za odpověď všem kritikům řešení Státní informační politiky ve vzdělávání považuje ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Eduard Zeman fakt, že během pouhých dvou měsíců od zahájení realizace Projektu Infrastruktura byla do provozu předána počítačová učebna ve 232 školách po celé republice. Ministr Eduard Zeman to uvedl při slavnostním otevření nové učebny v základní škole v Lišově na Českobudějovicku. Slavnostnímu ceremoniálu byli rovněž přítomni členové Parlamentu ČR, zástupci místní samosprávy a manažeři Generálního dodavatele.

"Bořit je vždy lehčí než stavět. Otevřením této učebny, a celé řady dalších, dáváme jasně najevo, že práce v terénu pokračují rychleji, než bylo původně plánováno, a že jsme v předstihu zhruba o čtyři měsíce. Kritici projektu SIPVZ se sice scházejí s bývalými zaměstnanci ministerstva a hledají podpásové argumenty, na všechny lži a polopravdy ale rád odpovím ve čtvrtek na semináři o této problematice přímo v parlamentu," řekl ministr Eduard Zeman. Zároveň ukázal detailní informační materiál, který poslancům a senátorům na čtvrtečním semináři předloží. Podle svých slov pak bude očekávat konstruktivní návrhy potenciálních kandidátů na post ministra školství, jak zvyšování informační gramotnosti v ČR reálně řešit.

Základní lží je je tvrzení o čtyřměsíčním předstihu realizace. Podle usnesení vlády ČR č. 351 z dubna roku 2000 mělo v rámci SIPVZ být splněno následující:

Do konce roku 2001 vybavit 70% všech základních a středních škol, všech integrovaných a odborných učilišť včetně vyšších odborných škol alespoň jednou učebnou vybavenou kvalitními multimediálními počítači, přístupnou studentům a učitelům i mimo vlastní vyučování. Každou učebnu připojit k síti Internet. Zbývajících 30% škol vybavit alespoň jedním kvalitním multimediálním počítačem připojeným k síti Internet.

Takže během dvou let po schválení vládou nabral projekt skluz minimálně jeden rok, protože podle dnešních plánů bude vybaveno do konce roku 2002 jen zhruba 3600 škol.

A i když vezmeme jako základ srovnání termín oficiálního zahájení realizace dodávek 18. února 2002, při ohlášeném takzvaném životním cyklu by mělo již dnes být vybaveno více než 540 škol. Nebyla dokončena ani polovina z tohoto počtu.

Pane ministře Eduarde Zemane jste obyčejný prachsprostý lhář!

10:31 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

29. 01. 2002

Internet do škol: vrabec je už v hrsti

V první etapě realizace Projektu III SIPVZ se v roce 2002 dostane do 3620 škol 24740 PC, 2120 serverů a 500 počítačů Apple. V rozpočtu na tento rok je příliš málo peněz: dar společnosti Microsoft se projevil snížením rozpočtu o jeho hodnotu...

Informací o stavu realizace SIPVZ (Státní informační politiky ve vzdělávání) není stále dostatek, veřejnost z médií získávala  především informace o problémech s veřejnou soutěží na generálního dodavatele Projektu III, odborná a věcná diskuse k jednotlivým problémům ale probíhá poněkud "partyzánsky" na základě iniciativy několika iniciativních jedinců ze škol bez výraznější podpory a odezvy ze strany MŠMT, větší pochopení  a vstřícnost projevil generální dodavatel AOCL. Klubové setkání SPIS na téma: "Státní informační politika ve vzdělávání", které se konalo ve čtvrtek 24. ledna 2002 v Kaiserštejnském paláci v Praze za účasti zástupců Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, svedlo dohromady pracovníky sekce SIPVZ MŠMT a GD: byl tu vrchní ředitel sekce SIPVZ Drahomír Fránek, ředitelé projektů Jaroslav Blažkovec (P III - infrastruktura), Petr Kordule (P II - Vzdělávací software a informační zdroje), Leoš Botek (P I - Informační gramotnost) a ředitel odboru financování SIPVZ Vladimír Lev. Za dodavatele hovořili Vlastimil Palata a Jaromír Horák z AutoCont On Line a.s., (ACOL) z pléna na dotazy reagoval i Ondřej Felix, předseda představenstva dalšího člena dodavatelského konsorcia Českého Telecomu a.s. (celý záznam z klubového večera bude zveřejněn na www.spis.cz). Na úvodu hosté přednesli základní informace z jednotlivých projektů, padla i řada otázek z pléna a následovaly pochopitelně i neformální diskuse jednotlivých účastníků.

Celý projekt je především o penězích: Drahomír Fránek na úvod prohlásil, že ačkoliv na projekty SIPVZ bylo ze státního rozpočtu v loňském roce vyčleněno 1,8 miliardy Kč, podařilo se proinvestovat pouze minimum a ne všechny zbývající peníze byly převedeny do letošního roku, v diskusi pak Vladimír Lev upřesnil, že bylo proinvestováno 300 milionů Kč, z toho nejvíce, 160 milionů Kč, spolykala poněkud kontroverzní dodávka software v samém závěru roku. Do rozpočtu roku 2002 se povedlo převést 840 milionu Kč, přičemž o dalších 327 milionů Kč rozpočet zkrátila Poslanecká sněmovna. To přítomný poslanec Vladimír Mlynář odůvodňoval i nedůvěrou PSP k průběhu Projektu III. Pro letošní rok je ve státním  rozpočtu  pro všechny tři projekty jen 1,4 miliardy Kč. Doufejme, že po volbách dojde k v této věci k obratu a podaří se něco pro SIPVZ "urvat" z rozpočtových rezerv.

Pan Leoš Botek, který je novým ředitelem I.projektu s názvem "Informační gramotnost" teprve od letošního 1. ledna, ještě evidentně nebyl ve formě ani v obraze a produkoval spíše fráze typu: "realizace tohoto projektu by měla pomoci ke zlepšení pracovních podmínek pracovníků ve školství a zvýšení jejich prestiže". Pro testování znalostí bude použit test ECDL, připravuje se veřejná soutěž na certifikační autoritu. 

Petr Kordule informoval o schválení metodiky Projektu II a o přípravě výběru vzdělávacího a výukového software expertní skupinou ze zástupců resortu i nezávislých odborníků. Software bude nabízen školám prostřednictvím MŠMT a zde bude využit i školský portál, jehož projekt bude v tomto týdnu předložen ke schválení. V dubnu by měly na něm  začít programové práce, v červnu by měl být spuštěn pilotní provoz, v prosinci testování na 100-150 školách a na počátku roku 2003 by měl být portál oficiálně spuštěn. Tento postup je poněkud překvapivý a je dle mého soudu v přímém rozporu s ideou a i realizací školního intranetu: portál bude spuštěn nelogicky až nakonec, v době kdy budou všechny školy připojeny

Projekt  III. s propagačním názvem "Internet do škol" presentoval ředitel odboru pan Jaroslav Blažkovec, který informoval o podpisu první dílčí smlouvy s generálním dodavatelem a dvou jejich dodatků a také o výběru generálního auditora projektu. Zde dostal větší prostor právě generální dodavatel: ACOL informovala o postupu realizace, například z devíti set uchazečů o funkci Oblastního manažera bylo vybráno v trojkolovém výběrovém řízení sto šedesát pět úspěšných, kteří již v únoru budou kontaktovat jednotlivé školy (zde je potřeba varovat před řadou podvodníků, kteří již nyní na školy "útočí") . Do 1. etapy realizace v roce 2002  bylo zařazeno po dohodě s MŠMT jen 3620 škol, které mají dle průzkumu vybavenosti "nejslabší" vybavení. Bohužel tak v první etapě budou potrestáni ti iniciativní. MŠMT ale musí především zabezpečit plošné vybavení.

Vlastimil Palata a Jaromír Horák potvrdili, že vrcholí příprava realizace projektu, jejíž start by měl nastat v únoru 2002. V první etapě bude vybaveno celkem 3 620 škol, které patří dle provedeného dotazníkového průzkumu do skupiny nejméně vybavených. Jednotlivé školy by od prvotního kontaktu dodavatele (tedy respektive oblastním manažerem) měly být vybaveny do cca 45 dnů. V prosinci 2002 by měla být ukončena první fáze dodávek a na školách by mělo být instalováno celkem 24 740 PC, 500 počítačů Apple, 2 120 LAN serverů a 36 800 dvojzásuvek LAN. Bohužel nijak nebyl objasněn osud škol, nezařazených do projektu: kdy a jak budou připojeny do školního intranetu a jak budou moci využívat školní portál zatím nikdo nevysvětlil. Na serveru AOCL je již nyní možné získat informace o počtech a konfiguraci dodávaných počítačů

A na závěr poznámky o této základní nabízené konfiguraci dodávaných počítačů. Ty byly v těchto dnech sice vylepšeny, kritici však upozorňují především na to, že klientské stanice PC nemají mechaniku CD-ROM a nejde tedy o multimediální PC dle dnes již letité specifikace MS. Podle mého názoru jde o nedostatek, který může vyřešit jen dostatečná disková kapacita serverů a ta je bohužel ve všech třech navržených konfiguracích pro instalaci multimediálních výukových aplikací velmi malá: 36 nebo 40 GB. Zde se musí iniciativně zapojit ICT koordinátoři ze škol: návrh na individuální posílení konfigurace je v jejich zájmu, je však otázkou, zda dosud nevybavené školy budou mít skutečně kvalifikované oponenty. Zřizovatelé by měli kromě posílení serverů objednat jako nadstandard především následující velmi užitečné komponenty, jejichž cena je ve srovnání s celkovou cenou dodávky zanedbatelná: mechaniku CD-RW případně s mechanikou DVD-ROM pro učitelské počítače, jednoduchý USB scanner a jednoduchý digitální fotoaparát, případně i levný USB tablet. 

Z několika představených základních sestav jsou dvě přinejmenším překvapivé: první je takzvaná Multimediální stanice učitele/ICT koordinátora II., která zároveň plní funkci "serveru" u nejmenšího typu škol. Jako jediná je vybavena procesorem Intel Pentium 4 a také jako jediná nemá mít integrovanou grafiku, ale AGP4x 32MB kartu ATI nebo Matrox a možná bude mít i paměti DDR. U malého serveru je to skutečně překvapivé řešení. Druhou zajímavostí je alternativní žákovská stanice Apple iMac G3/500 MHz, která má na rozdíl od žákovské stanice PC mechaniku CD-ROM, ale také integrovaný modem a navíc třeba i rozhraní FireWire a grafiku ATI Rage 128 (monitor je ale jen 15" místo 17" u PC). Vedle "ořezané" PC verze jde o poměrně "luxusní" nabídku. Zajímavá je i alternativní nabídka operačních systémů Mac OS X s "unixovým" jádrem a "tradičního" Mac OS 9.2. Apple je sice na českém trhu i globálně okrajovou záležitostí, zde může ale dobře posloužit.

10:24 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 01. 2002

Internet do škol: šalba a klam?!

Místo 50000 PC jen 26000, místo 6500 škol jen 4000 aneb AutoCont On Line - Český Telecom přiškrcují kohoutky a z vrabce v hrsti se stává pouhá kupička vyškubaných peříček

Kritikové koncepce Generálního dodavatele Projektu III SIPVZ si mohou s ulehčením oddechnout, poslední informace o realizaci dodávky konsorciem AutoCont On Line - Český Telecom potvrzují jejich primární dojem. Celý projekt bude realizován v tak "ořezané" podobě a s tolika změnami k horšímu, že čeští žáci dostanou skutečně Internet do škol "za všechny peníze"... Podle poslední zprávy ČTK bude do 4000 škol dodáno jen 26000 počítačů: původní předpoklady ale hovořily o 50000 počítačů pro 6500 škol. Směšně a trapně působí výmluvy ACOL, že nemohou dodávat sítě a PC do škol, které by mohly být do roku 2005 zrušeny: řešení je přeci v levnější kabeláži a hub, router a PC se snad dají bez problémů převézt kamkoliv jinam, ne?! Navíc je jasné, že budou spíše rušeny malé školy, kde se stejně počítalo s instalací jen několika PC a připojením vytáčenou linkou.

Jestliže je jasný finanční limit 4,4 miliardy Kč, které má MŠMT do roku 2005 za služby zaplatit, dalo se očekávat, že ACOL se bude snažit omezit náklady, redukce počtu klientů je nejjednodušší způsob. Zde si můžeme pomoci vytvořit obrázek o realitě jednoduchým výpočtem nákladů, které vycházejí z ceny s použitím počítačů Hewlett-Packard, kde se použijí jako klientské systémy HP Vectra XE310 (Celeron 900, 64 MB RAM, 20 GB HDD, CD-ROM 48x bez OS, který je zdarma od MS) za 20000 Kč s DPH, monitory HP 72 TCO 17'' za 8000 Kč s DPH a servery HP NetServer E200 (Intel Pentium III-933, 128 MB RAM, 40 GB IDE) za 45000 Kč s DPH. HP nabízí záruku na 3+1 rok, tedy prakticky po celou dobu kontraktu. Zjednodušuji výpočet, menší školy měly mít jen PC připojené ISDN a ne server, náklady na centrální server nepočítám, v IOL Fixed je totiž v ceně Web Hosting 20 MB, tedy pro všechny školy v redukované variantě 80 GB, cena připojení bude v následujících letech bezesporu prudce klesat, takže v roce 2005 bude za stejný měsíční paušál určitě nepočítaná linka 512 kbps...

  původní záměr redukovaná verze rozdíl
počet škol 6500 4000 -38%
počet klientů 50000 26000 -48%
cena klientů (miliony Kč) 1400 728 -672
cena serverů (miliony Kč) 293 180 -113
zřízení IOL Fixed (miliony Kč, v ceně router) 65 40 -25
poplatky za IOL Fixed za 4 roky 64 kbps s počítaným množstvím dat (miliony Kč) 1557 958 -599
náklady bez instalace LAN (miliony Kč) 3315 1906 -1406

Všimněte si, prosím, že v tomto zjednodušeném propočtu primární investice na dodávku bez instalace LAN je jen 948 milionů korun! O nákladech na LAN se můžete informovat u libovolného prodejce, cena kvalitní kabeláže v jedné místnosti se zárukou 5-15 let a hubu s doživotní zárukou u nejdražších dodavatelů vychází na několik tisíc na klientské pracoviště. Do čeho tedy chce ACOL s ČTc investovat v roce 2002 ty neustále inzerované tři miliardy?! A proč má mít 50% zisku?!

10:25 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog