Jankovy názory

Odkazy

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

25. 12. 2006

Kopírování podporuje hudbu!

Tohle heslo je možná pro některé poněkud překvapivé, ale poté, co jsem si dovolil kritizovat kampaň www.filmynejsouzadarmo.cz a sesypali se na mne zastánci autorských práv v dnešní podobě, chci ukázat i odlišný přístup.

Kapela Sputnik měla kdysi dávno smlouvu na 5 desek u hudebního nakladatelství EMI. Vydali u nich jen jednu...

Jednoho dne se Rusák probudil a uvědomil si, že ten, kdo si kupuje cédéčko za šest kilo, je naprostý blázen... Šel do EMI, smlouvu vypověděl, skladby přemíchal a vystavil je na internet zdarma ke stažení. Stejný osud potkal i videoklipy... (...)

Vše si vytvářejí sami - a jak také oni sami uvádějí: Sputnik plně podporuje myšlenku DIY!

Všechny písničky od Sputniku ve formátu .mp3 a 5 videoklipů ve formátu .wmv zdarma ke stažení na webu:
www.sputnikmusic.cz

(z Vánoce jsou tady, všichni lidi jsou bratři... na serveru http://czechtek.bloguje.cz/)

17:25 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Těžký život doménových spekulantů na Aukce.cz?

Koupili byste si doménu za čtvrt nebo půl melounu?! Za chvíli končí aukce www.FOTO-ALBA.cz , www.DIGITALNI-FOTOGRAFIE.cz a www.CPTZ.cz...

Ta poslední doména patří Nadaci Cedrový puk Tomáše Zelenky, prodejcem je zřejmě G DATA Software (http://www.gdata.pl, http://www.fotooffice.cz).

17:24 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 12. 2006

R.I.P. Aukce.cz?!

Na českém internetu se v posledních zhruba sedmi-osmi letech objevila celá řádka aukčních serverů. Dlouho byl nejúspěšnější projekt Computer Press Aukce.cz, v posledním roce ale pozvolna odumírá.

Server Aukce.cz nyní provozuje doslova od deseti k nule Vltava Stores, a.s. a v sedmém roce provozu se dá očekávat již jen odchod do věčných lovišť. Počet nabídek v kategorii hardware se nyní pohybuje pod stopadesáti, zatímco před rokem to byl dvojnásobek. Největší konkurent Aukro.cz má přitom ve stejné kategorii přes 4000 nabídek!. Přestárlý kód v kombinaci s provozními problémy po změně provozovatele udělaly své...

17:27 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 12. 2006

Kompletní dílo W. A. Mozarta je dostupné zdarma online

Internationale Stiftung Mozarteum Salzburg a The Packard Humanities Institute Los Altos nyní daly v rámci společného projektu všechna hudební díla od Wolfganga Amadea Mozarta zdarma ke stažení. Nejde ale o zvukové nahrávky, ale o digitální kopii notového zápisu. Během prvních 12 hodin od spuštění webu bylo zaznamenáno více než 400.000 přístupů.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

31. 10. 2006

Nový redakční systém webu MŠMT

Na webu MŠMT byl zahájen testovací provoz nového redakčního systému Marwel společnosti QCM. Bohužel opět jde o proprietární řešení a vzhledem k vynaloženým nákladům na ostatní weby v resortu možná opět o další vyhozené peníze... 13:38 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Reálné školní vzdělávací programy online 2. aneb Další várka

O prázdninách jsme vám přinesli několik odkazů na ŠVP publikované školami online, které zaujaly i v prázdnidové okurkové sezóně nebývale mnoho čtenářů. Protože tvorba ŠVP určitě na řadě škol pokračuje, další a další kantoři absolvovali nejrůznější semináře, další školy se svým ŠVP chlubí či si naopak neví rady nebo v nich probíhá boj #nového se starým#, je nejvyšší čas upozornit na další odkazy. A i kdyby vás ŠVP nezajímaly, podívejte se, jaké mají vybrané školy webové stránky.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:36 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 07. 2006

EDU-Nix: americký bratranec

Český projekt Edunix, zasvěcený boji za svobodu a alternativy informačních technologií v českých školách, získal amerického jmenovce EDU-Nix. Jeho autor Shane Coyle nyní nabízí betaverzi LiveCD distribuce pro školy pod heslem #Free Software for Public Schools: Bridging the Digital Divide using Open-Source#.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:26 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

27. 06. 2006

The European Library: zdroje z 45 evropských národních knihoven on-line

Digitalizace knihoven je na postupu a přestože na si dostupnost digitální podoby všech vydaných knih ještě počkáme, portál The European Library již nabízí řadu pokladů. Sen mnoha studentů, badatelů a vědců se možná už brzy stane skutečností...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

26. 06. 2006

Google Video Free Today!

Google dnes poskytuje bezplatný přístup k videoklipům, které běžně stojí od 0,99 do 14,99 USD. Jde o klasické filmy, dokumenty, hudební či kreslené filmy i další videonahrávky.

Google Video Free Today

Je možné, že Google testuje nový reklamní systém s reklamními spoty...

16:53 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 06. 2006

Google U.S. Government Search: prohledávání vládních webů

Google U.S. Government Search indexuje stránky amerických federalních a statních stránek v doménách .gov, .mil a vybrané stránky v doménách .com, .us a .edu. Není to lepší než nějaký portál?

Google prohledává vládní weby

16:50 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

28. 02. 2006

Google + Americký národní archív = zatím stovka filmů ke stažení pro každého

Jedním z nejnovějších počinů Google je spolupráce s Americkým národním archívem (USNA). Google tak ve svém videorchivu nabízí zatím devatenáct filmů z archivu amerického National Aeronautics and Space Administration (NASA, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku), ze kterých jsem si s nostalgií pustil čtrnáctiminutový dokumentární snímek The Eagle Has Landed 1969 o prvních krocích člověka na Měsíci. NASA má v archivu více než 250 snímků z let 1962 až 1981, máme se tedy na co těšit.

Stopa v měsíčním prachu

V další sekci United Newsreel je téměř šedesát filmových týdeníků z 2. světové války z produkce Office of War Information, které byly určeny pro zámořské diváky. Přes citelný propagandistický duch jsou cenným dokumentem o vývoji války. Poslední sekce obsahuje jednadvacet většinou předválečných černobílých přírodopisných filmů amerického Department of the Interior. Kdy se podobného archivu k stažení dočkáme i u nás?

17:03 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 02. 2006

Představte si svět bez copyrightu

"Autorské právo kdysi představovalo způsob, jak umělci zaručit dostačující příjem. Ponechme stranou otázku, zda tento úkol plnilo dobře - většina umělců neměla ze systému copyrightu nikdy ani halíř. Musíme přiznat, že autorské právo slouží v současném světě zcela odlišnému účelu. Je to nástroj, který využívají korporace v hudebním, vydavatelském, obrazovém a filmovém průmyslu k ovládání svých trhů.", píše Dr. Prof. Joost Smiers.

Ten je zakládající členem International Network For Cultural Diversity a vyučující politolog na Vysoké škole umělecké v Utrechtu, který se zabývá procesem rozhodování v kulturní sféře, intelektuálním vlastnictvím, autorským právem a kulturní identitou.

Článek vyšel v International Herald Tribune a jeho překlad naleznete na glosy.info/texty/predstavte-si-svet-bez-copyrightu/. Doporučuji!

17:07 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

27. 09. 2005

"Prohlašuji proto, že ministr vnitra František Bublan je buďto naprosto neschopný blb, nebo vědomý a politicky odpovědný spolupachatel trestného činu podpory (neo)nacismu v České republice."

Tolik Štěpán Kotrba v článku Policie slouží neonacistům jako ochranka na Britských listech. Co k tomu dodat, systémová krize politického systému ČR, Policie ČR, ale i médií se prohlubuje. Postbolševičtí hajzlíci jako Paroubek, Bublan či Husák vítězí. S.O.S.

18:51 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 08. 2005

Pitomých prohlášení o CzechTeku 2005 jsou mraky: na špičce je politolog Bohumil Doležal

Čtvrtek 28. července

Na ČR se chystá pohroma v podobě nájezdu tisíců milovníků nesnesitelné hudby, zvané techno. Nemytí a aspoň zčásti i zfetovaní nájezdníci z celé Evropy budou minimálně po víkend znepříjemňovat život náhodně vybrané české vesnice a při té příležitosti důkladně zpustoší její okolí. Poté, co se rozejdou, je policie rozežene. Můžeme se utěšovat tím, že je to přece jen lepší než teroristické atentáty. Jinak si myslím, že nejvhodnějším terénem pro pořádání akcí tohoto druhu je Sahara.

Tuto perlu naleznete v článku na serveru cs-magazin.com 15:21 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

22. 08. 2005

Otevřený dopis Johna Bocka ministru vnitra Františku Bublanovi


Pane ministře,

věřím, že s ohledem na Vámi dosaženého vzdělání a životních zkušenosti připustíte, že věci zdánlivě spolu nesouvisející, spolu souvisejí a potvrzují, že stav jedné části celku (hmoty, uskupení, společenství i celého vesmíru etc.) je odrazem jednáni či chování jiné jeho součásti.

Tím, že do omrzení hájíte oprávněnost brutálního zásahu proti účastníkům Czech Teku, s tvrzením, že zásah byl oprávněn, tvrdíte zároveň, že chování většiny policistů v této zemi je taktéž zcela oprávněné, jen se bohužel opakovaně vluzuje drobná chybička.

Bohužel "chybička" zcela podstatná, systémová. Jestliže totiž policisté nemají úctu k občanům, respekt k jejich právům a svobodám, jestliže se v každodenním styku s nimi chovají nadřazeně, arogantně a v nemalé míře výhružně, jestliže i při běžné silniční kontrole dávají najevo svojí nadvládu a zpupnou moc, kterou ze zákona nemají nijak propůjčenou, a vymáhají od řidičů "odpustek", namísto řádné pokuty, jestliže při úkonech při trestním řízení neplní zákonem stanovené postupy, důkazy zkreslují, místo nich prefabrikuji účelově jiné, aby tak jimi obviněného za každou cenu usvědčili z něčeho co nespáchal, jestliže se opakovaně dopouštějí nejen excesů a kárných poklesků, ale vyloženě trestných činů, nejsou za ně trestáni a je jim dovoleno odejít ze služby, mnohdy s veškerými výhodami, pak logicky, pane ministře, musí docházet k takovým zvrácenostem, jaké praktikovali Vaší lidé, dají li se vůbec tak označit, kteří mají chránit bezpečí, zdraví a majetek druhých, proti jiným mladým lidem. Potlačili v sobě přirozené samčí dispozice, narušili sociální koherenci, mlátili a tloukli mladé ženy, které je ani v nejmenší nemohly nijak ohrozit, či jakkoli poškodit cizí majetek. Psychopatologický projev těchto zběsilců, neboť jejich chování a jednání nelze ani nijak jinak označit, vykazuje stejnou dispozici odosobnění a odlidštění, kterou lze vysledovat u všech těch anonymních zrůd z komunistických a nacistických koncentračních táborů, polpotovských či čínských ochránců nové kultury, srbských, chorvatských a albánských válečných zločinců, sovětských hrdlořezů v Afganistanu, ruských vrahů z Čečenska a vůbec všech ke zločinu disponovaných jedinců, kteří se ve jménu zákona, ideologie a pořádku dopouštějí násilí, brutality a zvěrstev vůči druhým, zločinu proti lidskosti.

Vše co ti, jak jste je eufemicky nazval, "neslušní" policisté praktikovali při Vámi obhajovaném a dle Vás oprávněném zásahu, nebyl žádný exces, ale důsledek toho, jací jedinci jsou k policii přijímáni a jak svými psychickými, morálními i inteligenčními dispozicemi splňuji náročnost policejní profese. Je to v nemenší míře také ilustrace toho, kdo jak je přijímá, jací lidé a s jakou minulostí je školí a vzdělávají, kdo jsou jejich nadřízení.

Celý článek na serveru czechtek.bloguje.cz 23:25 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 08. 2005

Právní expert Českého helsinského výboru: Policejní brutalita se trestá jen slabě

Tvrdý zásah proti účastníkům víkendového CzechTeku považuje Pavel Bílek, právní expert a zástupce výkonné ředitelky Českého helsinského výboru, za nezdůvodnitelný. Téměř tolik chyb, kolik na louce na Tachovsku předvedli policisté, však podle něj mají na kontě i vládní politici.
"Z jejich výpovědí víme, že se o zásahu bavili už dopředu. Nedokážu pochopit důvod. Podobnou akci by měla umět úplně běžně vyřešit policie na úrovni okresu, maximálně kraje. Politická intervence předem je naprosto nepřijatelná. Je to citelný zásah do činnosti policie," říká Pavel Bílek.

HN: Teď politici dělají prakticky totéž s tím rozdílem, že úkolují, kdo by měl zásah prošetřit. Je to v pořádku?
Rozhodně ne. Od předsedy vlády a ministra vnitra je chyba, když předstoupí před novináře a řeknou jim, že rozhodli, že věc prošetří krajské státní zastupitelství. Jednoznačně to zavání politickou objednávkou. Já tedy nepodezírám zastupitelství, že bude postupovat podle nějakých instrukcí ze shora. Ale je špatně, že bude "konat", až když se na tom dohodne premiér s ministrem. Prošetřit by to mělo z úřední povinnosti či podnětu občanů, který jim přijde.

HN: Premiér se proti nařčení, že ovlivňuje práci policie, brání tím, že jako ústavní činitel má povinnost se k věcem vyjadřovat. Co si o jeho argumentu myslíte?
Že je to obrovské nedorozumění. Když premiér - a řekl to několikrát - prohlásí, že podporuje zákonný zásah proti CzechTeku - tak to logicky policii nějakým způsobem ovlivňuje.

Celý článek na serveru iHNed

Policejní stát? Ne, děkuji!

17:15 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 08. 2005

Liga lidských práv ostře odsuzuje nezákonný policejní zásah na CzechTeku

Liga lidských práv ostře odsuzuje nezákonný policejní zásah na CzechTeku a vyzývá ministra Bublana k okamžitému odstoupení.

Policie omezila v demokratické státě zcela nepřijatelným způsobem práva zaručená občanům Listinou základních práv a svobod (pozn. 1).

1. Bez právního důvodu omezovala na veřejných komunikacích svobodu pohybu osobám, které se po nich pokojně pohybovaly.

2. Protiprávně a hrubým způsobem jako orgán veřejné moci narušila soukromoprávní vztah mezi pronajímatelem pozemku a organizátory taneční party. Tím zmařila účel uzavřené nájemní smlouvy a způsobila újmu oběma smluvním stranám.

3. Nezákonným zatarasením přístupu na právoplatně pronajatý pozemek uměle vyhrotila situaci. Situace tak logicky musela dospět v některých případech k násilným střetům.

4. Použila vzhledem k situaci naprosto neadekvátní prostředky, když během zásahu zranila několik desítek osob.

Na rozdíl od organizátorů akce, kteří si po problémech v minulém roce v dobré víře pronajali pozemek a tím prokázali snahu vyhovět požadavkům zákona, se policie z nepochopitelných a nepřijatelných důvodů rozhodla nad zákony postavit. Policie v právním státě nemůže presumovat protiprávní chování účastníků soukromé akce.

Celý článek na serveru Ligy lidských práv 17:18 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

29. 07. 2005

Policejní sr... použili proti účastníkům CzechTek vodní děla...

iDnes: "Policisté rozhánějí technaře na dálnici D5 vodními děly. Odtahují jejich auta. Zasahují také těžkooděnci. Na dálnici stojí mnohakilometrové kolony. Účastníci CzechTeku zablokovali dálnici na protest proti tomu, že jim policie nedovolila vjet na louku v Mlýnci na Tachovsku." 13:41 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Policejní sráči brání účastníkům CzechTeku za každou cenu

http://www.freetekno.cz/
Proč policie záměrně dezinformuje?
CzechTek na Tachovsku zablokoval dálnici

A proč sráči? Včera v poledne v Praze na refýži tramvaje na Míráku zkolabovala v šíleném horku asi sedmdesátiletá stařenka. Zavolal jsem na 158, což je jediné číslo, které si pro takový případ pamatuji a které se snad jako jediné nezměnilo. Na sanitku jsme čekali čtvrt hodiny, pomáhali jsme ji jen tři, přitom tu byly desítky lidí. No nic. Kolem ale šli i dva policejní sráči (a to doufám, že nebyli vysláni dispečinkem, zda jsem do telefonu nekecal...) a bylo jim to fuk...
12:14 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 07. 2005

Top Talent Award 2005 Europrix Multimedia: přihlášky do 15.7.2005!

Mezinárodní centrum pro nová média vyhlašuje další ročník soutěže pro mladé profesionály narozené po 1. 1. 1975 žijící v EU a pracující na kreativním multimediálním projektu.
Celý článek na serveru Česká škola 16:21 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Nový propagační web pro OS Linux

Adam Přibyl ve spolupráci s CZLUG oznamuje spuštění webu Proč používat Linux. Web srozumitelně prezentuje uživatelům výhody operačního systému GNU/Linux při jeho použití na domácím počítači. Uživatelé na webu naleznou stručnou charakteristiku operačního systému, popis několika vhodných variant Linuxu a návod, jak si ho vyzkoušet na počítači pomocí live CD. Web by se tak měl stát hlavním vstupním bodem pro uživatele, kteří mají zájem Linux vyzkoušet, případně ho začít trvale používat.

Dan Ohnesorg, předseda CZLUGu, ke spuštění webu říká: "S pomocí aplikací, jako je Firefox, Thunderbird a OpenOffice.org, se pro uživatele ztrácí rozdíl mezi jednotlivými platformami. Konečně získává možnost vybrat si platformu dle svých potřeb, ceny a nároků na stabilitu a bezpečnost. Doufám, že mu tento web bude v rozhodování příjemným průvodcem."

O GNU/Linux

Linux je pokročilý operační systém založený na myšlence otevřeného softwaru, který si v mnoha odvětvích ziskává stále větší popularitu. V současné době zaznamenavá nárůst zájmu a podpory ze strany velkých firem jako IBM nebo Novell. Velkým uspěchem je např. využití Linuxu pro zajištění chodu celé České pošty.

O CZLUG

CZLUG je české sdružení uživatelů operačního systému GNU/Linux, které se zabývá propagací a počešťováním Linuxu. Mezi další úkoly se řadí zajišťování a prosazování podmínek vhodných k dalšímu rozvoji GNU/Linuxu a otevřeného softwaru jako takového.

Adam Přibyl

Adam Přibyl, zakládající člen CZilly, je dlouhodobě činný v prostředí otevřeného softwaru a v součastnosti tvůrcem a správcem stránek "Proč používat Linux".

16:04 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 07. 2005

První česká konference programu eTwinning

Národní podpůrné středisko v České republice vás zve na konferenci věnovanou programu eTwinning, která se koná ve dnech 18.-19. srpna 2005.
Celý článek na serveru Česká škola 16:21 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Výsledky slovenského výzkumu "Open Source infraštruktúra"

Výzkum přináší zajímavé závěry jako například: "Open Source softvér je možné nasadzovať v IT infraštruktúre verejnej správy, školstva a sektore malého a stredného podnikania na Slovensku ako plnohodnotnú alternatívu k tradičnému proprietárnemu (komerčnému) softvéru a vo verejných súťažiach na dodávky informačných technológií je to potrebné brať do úvahy."
Celý článek na serveru Česká škola 16:19 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 06. 2005

www.archiv.org: texty, zvukové a filmové nahrávky, software a weby pro každého

Digitální internetová knihovna se stálým volným on-line přístupem pro badatele, historiky, žáky, studenty nebo pedagogy. Jedinečný zdroj mapující a archivující vývoj Internetu od roku 1996, dnes je tu ale i více než dvacet čtyři tisíc živých hudebních nahrávek více než tisícovky umělců, více než šestnáct tisíc videonahrávek různých stopáží od shotů po celovečerní filmy, přes dvacet tři tisíc textů...
Celý článek na serveru Česká škola 10:22 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 06. 2005

Virtuální normalita a deviace

Od počátku biologického života po aktuální stav lidské civilizace byla realita příslušející k člověku vnímána jako skutečnost, s níž je člověk v interakci prostřednictvím svých smyslů. Takto vymezená skutečnost spolu s vnitřním světem jedince tvoří přirozený svět člověka. Z hlediska vývoje planety Země a civilizačního vývoje se však nacházíme v bodě, v němž se vedle přirozeného světa objevuje nový druh reality.
Celý článek na serveru Česká škola 18:58 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 06. 2005

Britské muzeum online pro výuku

Výukové online programy jsou cenným zdrojem informací pro učitele i žáky, sbírky Britského muzea jsou doslova na dosah ruky.
Celý článek na serveru Česká škola 19:07 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 05. 2005

Jak Paroubek kradl salámy aneb Téměř kádrový posudek předsedy vlády

Ross Hedvíček vzpomíná na vojnu před více než třiceti lety ve VÚ 4425 v Prachaticích, kde byl Jiří Paroubek ve funkci zástupce velitele pro proviant.
Celý článek na serveru CS magazin 11:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 04. 2005

Sdružení přátel historických počítačů má nový web

Sdružení přátel historických počítačů má nový portálek na adrese sphp.objectis.net, který běží na free hostingu se systémem správy obsahu Plone.
10:57 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 09. 2004

EUROPANOSTRA - celostátní soutěž pro studenty středních škol o Evropské unii

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM pořádá třetí ročník EUROPANOSTRA, celostátní soutěže pro studenty středních škol o Evropské unii. Soutěže se může účastnit libovolný počet tříčlenných družstev z každé střední školy s maturitou na území České republiky. Hlavní cena pro studenty, kteří uspějí ve všech třech kolech soutěže - okresním, krajském a celostátním, je poznávací zájezd do Bruselu, kde navštíví několik sídel institucí Evropské unie. Více informací včetně podmínek soutěže a přihlášky naleznete na www.europanostra.cz. Konečný termín pro podání přihlášek do soutěže je do 11. 10. 2004. Kontaktní e-mail: europanostra@europeum.org.
16:08 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 09. 2004

Jak růst vychází z růstu špičkových technologií

Učitelské listy zveřejnily překlad přednášky prof. W. Briana Arthura v Severním Irsku. Významný odborník, který žije a pracuje v Silicon Valley, v ní popisuje, jaké jsou začátky regionů uplatňujících špičkové technologie, jak růst v oblasti špičkových technologií vede k dalšímu růstu a zda je podpora špičkových technologií rozumná jako ekonomická strategie. Dovolím si malou citaci a doporučuji přečtení celého textu:

Ekonomie špičkových technologií je taková, že úspěšné společnosti mohou ovládnout velkou část svého trhu. Marže mohou být mimořádně vysoké a velká část výroby je z regionu"vyvážena". Takže region, jenž může vyrábět úspěšné funkční špičkové technologie, může opravdu hodně zbohatnout. Mimoto i malý cluster firem zabývajících se špičkovými technologiemi může napomoci přilákání dalších firem. Technologie mají tendenci zůstat tam, kde zapustí kořeny, a rozrůstat se na tomto místě.

Jak zajistíte fungování těchto regionů?. Neexistuje žádný zázračný recept. Avšak argumentoval jsem, že skutečné vyspělé technologie nemohou být vytvořeny dobýváním informací z knih nebo časopiseckých článků. Vznikají na základě kultury hlubokého řemesla. Naše nejvyspělejší průmyslová odvětví se paradoxně v tomto smyslu příliš neliší od průmyslových odvětví Cremony v šestnáctém nebo sedmnáctém století. Špičkové technologie vyžadují existující kulturu nebo kulturu, jež vyroste z nějakých základů. Špičková technologie vyžaduje zvládnutí spousty detailů a získání skupiny nebo společenství lidí, kteří mají hluboké znalosti, jak dělat určité věci a jak je dělat lépe než kdokoli jiný. Tento druh znalostí - Drucker tvrdí opak - se nešíří snadno a určitě se nešíří prostřednictvím internetu. A vždy z něčeho vychází - například z výroby vyšších polymerů v rámci výroby pneumatik a přesunem do některé sousední chemické technologie. Špičkové technologie v tomto řemeslném významu se během dvou až tří set let nezměnily. Je možné, že je nyní nezbytná věda. Avšak ve své podstatě kvalitní vývoj špičkových technologií dosud závisí na hlubokých znalostech, hlubokých sdílených podvědomých znalostech. Důležité je to, co je považováno za samozřejmost, a to tvoří kulturu, jež má tendenci se místně vymezit a fungovat jako semeniště.

Takže technologie se rozvíjejí v malých clusterech jako bakterie v Petriho misce. Nějaká malá společnost ve Finsku může v 70. nebo 80. letech 20. století vyrábět přesné gumárenské zboží. Poté je požádána, aby totéž činila s opláštěním telefonů. Jakmile dosáhne dokonalosti při jejich výrobě, začne vyrábět rovněž vnitřní vybavení telefonů. A najednou je tu Nokia a najednou Finsko vyváží více produktů špičkových technologií než dřeva. Technologie rostou samy o sobě, avšak musí být zasety. Rostou v clusterech. Není na nich nic mechanického, rostou organicky.

Proto je nejdůležitější je podporovat a vytvářet základnu pro hluboké řemeslo - hluboké odborné znalosti. A na ní vybudovat atmosféru podnikatelského ducha umožňující lidem, aby se o něco pokoušeli, zakládali podniky a třeba i byli neúspěšní.
Celý článek na serveru Učitelské listy 00:30 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 06. 2004

Plug'n'Pray


Bez komentáře...
21:07 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 06. 2004

Seznam.cz nemá nic společného s virem Zafi.b

"Virus pod názvem Zafi.b se šíří elektronickou poštou. Má několik variant v nejrůznějších jazycích včetně češtiny. Text v předmětu viru je odvozen od koncovky e-mailové adresy, na kterou se virus zasílá. Česká verze vybízí v předmětu k otevření "Elektronické pohlednice". Tělo zprávy obsahuje vzkaz "Ahoj! Elektronická pohlednice ze serveru http://www.seznam.cz". Společnost Seznam.cz nemá s tímto virem cokoliv společného a považuje použití názvu firmy za zneužití a pokus o poškození dobrého jména firmy...", tak praví poslední tisková zpráva společnosti Seznam. Jen pro zajímavost, tiskové zprávy jsou v tzv. PR blog portálu Seznam.cz.
20:26 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 06. 2004

Kniha Mistrovství v Microsoft Office 2003 ke stažení

Uživatelé MS Office 2003, především ze škol, pozor! Computer Press vydal pro společnost Microsoft část českého vydání příručky k aplikacím Office 2003 a nyní je každý držitel licence pro některou ze sad nebo aplikací Office 2003 oprávněn stáhnout si jednu elektronickou kopii a z ní si pořídit jednu tiskovou kopii pro své výhradní použití. Pokud tedy máte v pořádku zmíněné licence pro všechny školní počítače, neměla by elektronická kopie chybět na vašem školním serveru!
11:41 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 06. 2004

Vývojáři software ohroženi softwarovými patenty

Otevřený dopis Hynka Hankeho českým médiím k aktuálnímu problému naleznete v Britských listech. Cituji ze závěru:

Jak je vidět, Evropský patentový úřad vedený lobby velkých nadnárodních společností nekompromisně tlačí na to, aby jeho stávající praxe (již udělil více jak 30 000 patentů na software a algoritmy), která jde proti duchu i písmu Evropské patentové úmluvy, byla potvrzena zákonem a daří se mu to prosadit i proti vůli více jak devadesáti procent (..) těch, kterých se to nejvíce týká -- vývojářů, malých a středních firem, ekonomů. Využívány jsou k tomu i velmi drsné triky, které však bohužel zatím zůstávají médii i širokou veřejností nepovšimnuty.

Rád bych zde upozornil na článek  encyklopedického charakteru, který poskytuje velmi dobrý celkový přehled o problematice spolu s odkazy na další články k tématu i odkazy na jiná místa na internetu. Jsou v něm např. citovány další výzkumy, které dokazují, že proti softwarovým patentům se staví přibližně 90% vývojářů, a dokonce citují studii, která popisuje statistickou korelaci mezi nárůstem softwarových patentů v USA a úbytkem inovace v letech 1987--1994.

Chtěl bych tedy apelovat na Vás, novináře médií, která promlouvají k široké veřejnosti a nespecializují se pouze na úzkou komunitu vývojářů software, aby jste se touto problematikou zabývali, kauzu sledovali a informovali širokou veřejnost o tom, jaká nespravedlnost se zde koná, jak jsou zde ignorovány demokratické principy a jak se zde Orwellsky má přijmout zákon, jehož účelem by mělo být chránit vývojáře a menší společnosti, ačkoliv právě oni to drtivou většinou odmítají a bojují proti tomu.

A doporučuji studium zdrojů:

 1. Přednáška Richarda Stallmana o negativním vlivu patentů na software
 2. Ekonomické studie o dopadu softwarových patentů
 3. Evropská patentová úmluva, článek 52
 4. Petice proti softwarovým patentům
 5. Statistická analýza veřejné konzultace od FFII
 6. Oficiální závěry o výsledku veřejné konzultace
 7. Nadace pro volnou informační infrastrukturu (FFII)
 8. Demonstrace v Bruselu
 9. Novinky v kauze
 10. Anketa na serveru MySQL.Com
 11. Výsledky ankety německého magazínu ComputerWoche
 12. Apel na vlády jednotlivých států (v ČR podepsáno asi 200 lidmi a předáno)
 13. Encyklopedický článek na Wikipedia.Org o softwarových patentech

21:01 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 04. 2004

České weby věnované školství

12:14 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 04. 2004

Google.cz není Google!

Dušan Janovský aka Yuhů rozebírá proč Google.cz není Google a vyzývá  "provozovatele stránky google.cz, aby na stránku Google.cz napsali výrazné vysvětlení, jak se to s Googlem má a přidali výrazný odkaz na stránku www.google.com." Doménoví spekulanti parazitující beztrestně na zahraničních známých webech nebo firmách nejsou nic nového, v paměti mám stále pokusy bratra ministra Němce a dalších výtečníků. Google.cz jsem považoval za původně za zacpání díry, dnes po dlouhé době existence jsem ochoten tolerovat na této adrese jen jedinou funkci: upozornění na stav věci a přesměrování na originál.
08:10 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 04. 2004

Rádio Svobodná Balbínka

Prostor Internetu je nekonečný a tedy nepoznatelný a tak některé novy zaznamenávám se zpožděním. Díky Šuplíku Honzy Hučína jsem se s několikaměsíčním zpožděním dozvěděl o zahájení vysílání internetového Rádia Svobodná Balbínka. Přivítal mne tam před chvílí Jan Hrubý & Kukulín se skladbou Zeměplaz... Díky!
07:21 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 04. 2004

Školství demokratické a sociální

Profesor Erazim Kohák se ve včerejším Právu zamýšlí poněkud idealisticky nad možnostmi financování vysokoškolského studia s využitím půjček studentům (cituji):

Kvadratura kruhu? Ne tak docela, pokud se osvobodíme od představy - buď státní školství z daní, nebo soukromé školství z astronomického školného. Je i třetí možnost. Jistě, společnost bude vždy přispívat na vzdělání prostřednictvím státu. Vzdělanost je společenská potřeba. Jenže protože vzdělání je také velká osobní výhoda, potřebují se na jeho podpoře podílet také ti, kteří z něho těží, vysokoškolsky vzdělaní pracovníci s vyššími platy.

Jenom pozor: ne již vysokoškolští studenti, kteří nemají ani na rohlík, natož na školné! Demokratický a sociální úvěrový systém to řeší tak, že na studie může nastoupit každý, kdo splňuje předpoklady. Školné neplatí, avšak za každý semestr studia mu začne nabíhat půjčka. Když dostuduje - případně ve stanoveném termínu po dokončení studia - začne půjčku splácet.

Jenže ne nutně penězi. Pokud se rozhodne odejít za vysokým příjmem do ciziny, pak prosím, v hotovosti, stanovené procento při každé výplatě. Pokud se rozhodne pracovat doma - tedy sloužit společnosti, která mu poskytla půjčku na studia - odepisuje se stanovená část půjčky, třeba za každý rok působení odpis půjčky za semestr. Pokud se rozhodne pracovat v neziskovém sektoru, třeba jako lékař na poliklinice někde v pohraničí, může být odpis vyšší, třeba až rok půjčky za rok práce.

A ejhle, studium je finančně dostupné každému, kdo složí přijímací zkoušky. Student má motivaci, aby dokončil v termínu a působil v zemi, ale má i plnou volnost rozhodnutí, kde bude působit a jak půjčku splácet. Když chce, může ji celou odepsat veřejnou službou. Poplatník nenese celou zátěž vzdělání. A ejhle, přece je to něco jako kvadratura vzdělávacího kruhu!
15:04 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

RSS katalog Školských novin

Daniel Dočekal, řečený Medvídek Pú, zlidšťuje tvář serveru Indoš. Jedním z posledních výsledků jeho šlechtění je RSS katalog zdrojů z oblasti školství na stránkách skolskenoviny.cz. Jak titulek okna napovídá, jde o sourozence obecného RSS katalogu na serveru pooh.cz.
13:37 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 03. 2004

HP dodává v Asii PC s Turbolinuxem

Podrobnosti naleznete v článku HP expands Linux PC line to Asia (News.com) 19:02 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 03. 2004

Černý den robotiky?!

Neoficiální výsledky soutěže počítačem řízených vozidel - ze 142 mílí ujel nejlepší jen sedm!!! DARPA's Grand Challenge proves to be too grand (The Register) Desert wins the race of robot cars (news.com) 18:24 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 02. 2004

Bezdrátové ADSL

Jiří Peterka píše na serveru LUPA v článku Bezdrátové ADSL: Zastavit, stát o pozastavení projektu využití sítě základnových stanic sítě NMT (původní analogová mobilní telefonní síť v pásmu 450 MHz)  společnosti EuroTel k poskytování bezdrátového broadband připojení technologií CDMA-450 se sdíleným pásmem 2 Mbps prakticky po celém území ČR. Náklady na přestavbu by byly ve výši 400 milionů Kč, zatímco Český Telecom při zavádění svého "drátového" ADSL odhaduje náklady na 4,8 miliardy Kč, tedy dvanáctkrát vyšší!!! Pozoruhodná je v této souvislosti tisková zpráva Českého Telecomu ČESKÝ TELECOM JE PŘIPRAVEN ZAHÁJIT POZEMNÍ DIGITÁLNÍ TELEVIZNÍ VYSÍLÁNÍ , kde je kromě jiného:

ČESKÝ TELECOM vyzval ČTÚ o specifikaci technických parametrů plánovaných multiplexů A a B a o povolení k provozu sítě digitálních vysílačů. Společnost hodlá realizovat síť DVB-T vysílačů buňkového charakteru o nižších výkonech, se kterými jinde v České republice nejsou doposud žádné zkušenosti. 07:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog