Jankovy názory

e-learning

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

25. 10. 2006

České a slovenské slovníky zdarma

Projekt All free dictionaries project udržuje všechny dostupné české a slovenské slovníky zdarma. Nyní je dostupných 21 českých free slovníků a 15 slovenských free slovníků. České slovníky mají celkem více než 342 000 překladů. Slovenské slovníky mají celkem více než 129 000 překladů. Dalších 370 000 překladů čeká na zkontrolování.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:40 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 10. 2006

Nové projekty Google i pro školy

Společnost Google ve spolupráci s německým projektem LitCam, americkým PlanetRead a Institutem pro celoživotní vzdělávání při UNESCO spustila nové stránky The Literacy Project, integrující služby Google Book Search, Google Scholar, Google Video, Google Maps, Blogger a Google Groups. Projekt byl spuštěn na Frankfurtském knižním veletrhu s cílem boje proti negramotnosti. Novinek je ale více.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:44 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 03. 2006

Stahujte filmy pro výuku legálně a zdarma 2.

Americký národní archív a společnost Google se dohodly na spolupráci a již nyní si můžete prohlédnout nebo stáhnout první necelou stovku dokumentárních filmů v digitální podobě. V nabídce jsou zatím filmy z archivů NASA, ministerstva vnitra a zpravodajství z 2. světové války.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:46 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 01. 2006

Stahujte filmy pro výuku legálně a zdarma

Souboj filmových studií a výměnných peer-to-peer (P2P) sítí trvá již dlouho a je s největší pravděpodobností marný. Přestože velká část vzájemné výměny filmů většinou v úsporných formátech jako DivX je v P2P sítích asi ilegální, výměnné systémy, jako například BitTorrent, nejsou určitě ilegální samy o sobě a dokonce existuje mnoho hollywoodských filmů, které si můžete legálně a zdarma pomocí BitTorrent stáhnout! A takovéto filmy jsou také vhodnou pomůckou například pro zpestření výuky angličtiny i dalších předmětů.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:30 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 11. 2005

Pátý ročník Soutěže eLearning 2005 o Křišťálovou tužku na festivalu TECHFILM 2005 má vítěze

Z dvaceti osmi soutěžních prací ve dvou sekcích ocenila odborná porota řadu titulů: TS Přírodověda 2 - živočichové a rostliny cizích krajin získala GRAND PRIX # Křišťálovou tužku ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, druhou statutární cenu Laureát mezinárodního festivalu TECHFILM získal titul Povrchová těžba hnědého uhlí. Kromě přehlídky soutěžní prací se konal i odborný seminář Efektivita eLearningu.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 09:10 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 11. 2005

Soutěž eLearningu pro terciární vzdělávání na festivalu TECHFILM 2005

Ve středu proběhla na festivalu TECHFILM 2005 přehlídka výukových kurzů převážně z produkce českých a slovenských vysokých škol. Kvalita oproti předchozím ročníků evidentně vzrostla, zajímavé byly kursy určené pro management základních a středních škol. Je tu ale stále řada zjevných problémů.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:57 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 11. 2005

O eLearningu z festivalu TECHFILM 2005 v přímém přenosu

Sledujte live přenosy z festivalu Techfilmu 2005 prostřednictvím sítě Cesnet:. Na prvním #programu# jsou festivalové projekce a prezentace, na druhém pak bude ve čtvrtek přenos semináře o eLearningu.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:10 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 11. 2005

LANGMaster online zdarma

Od počátku října nabízí společnost LANGMaster část svého výukového obsahu školám online zdarma. Zajímavá iniciativa má ale řadu nedostatků a využitelnost při výuce bude zřejmě jen omezená.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:14 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 10. 2005

Nový ročník soutěže Join Multimedia 2006 vyhlášen

Společnost Siemens letos opět vypisuje pro školy velkou soutěž o nejlepší multimediální prezentaci - Join Multimedia. V minulých letech byla v naší republice soutěž pouze národní, tedy pouze pro žáky a studenty českých škol, od loňského #přechodného# ročníku se české týmy utkávají s celoevropskou konkurencí. V mezinárodní konkurenci obsadil letos čtvrté místo v kategorii pro starší žáky soutěžní tým z Gymnázia Nad Alejí v Praze 6 se svou prezentací na téma Technologie a inovace: Světlo hýbe světem.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 11:16 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 10. 2005

TiddlyWiki: nejjednodušší osobní redakční systém v jediném souboru 2.

Žádná instalace! Žádné skripty na serveru!! Žádná databáze!!! Touto takřka barnumskou reklamou jsem lákal před dvěma týdny na geniální kombinaci jednoduchého redakčního systému či blogu a wiki. Dnes nabízíme první alfa verzi české lokalizace systému a odkazy na reálné použití.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 21:18 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 09. 2005

Wikipedia aneb zapojte se do tvorby svobodné encyklopedie!

Už jste si někdy přečetli tato úvodní slova: Vítejte ve Wikipedii, v internetové encyklopedii. Česká Wikipedie má nyní 15687 článků. Prohlédněte si nejlepší z nich, na pískovišti si vyzkoušejte, jak se edituje, přečtěte si oznámení, nebo diskutujte na stránce Pod lípou.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 11:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

05. 09. 2005

Elektronická Pedagogická knihovna na www.epk.cz

Od počátku školního roku je v provozu elektronická Pedagogická knihovna (e-PK), výsledek spolupráce knihoven pedagogického zaměření, které se rozhodly společně poskytovat služby uživatelům z oblasti výchovy, vzdělávání a školství.
Celý článek na serveru Česká škola 16:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

22. 06. 2005

Novinky z Terasoftu: TS Vlastivěda 1, TS Výuka informatiky I a TS Přírodověda 2

Největší český producent výukového software pro základní a střední školy Terasoft, a. s., uvedl letos na trh tři další tituly z nové generace výukových titulů, které jsou multiplatformní a kromě MS Windows pracují i na počítačích Apple nebo v operačním systému Linux.
Celý článek na serveru Česká škola 13:25 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 06. 2005

České korunovační klenoty: jedinečný CD-ROM od Digart

Tento originální CD-ROM dokumentuje české korunovační klenoty způsobem, který nemá konkurenci. Podrobná interaktivní prohlídka jednotlivých insignií, které divák může na vlastní oči vidět jen zřídka a zdálky, zpřístupňuje i ty nejmenší detaily. Titul je vhodnou pomůckou nejen pro umělecké střední školy, ale i pro výtvarnou výchovu a dějepis na školách všech stupňů.
Celý článek na serveru Česká škola 17:15 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 03. 2005

Soutěž o nejlepší elektronický výukový materiál

Soutěže vyhlášené společnostmi Microsoft a AutoCont On Line o nejlepší elektronický výukový materiál pro MS Class Server ve školním roce 2004/5 se mohou zúčastnit všechny základní školy, střední školy a učiliště se sídlem na celém území České republiky.
Celý článek na serveru Česká škola 15:01 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 11. 2004

GEM: brána k výukovým materiálům

Jednou z funkcí školského a vzdělávacího portálu mělo být i úložiště metadat o výukových materiálech. Jak už je v SIPVZ zvykem, některé jednoduché věci se rodí bolestně a často bez ohledu na analogické projekty jinde ve světě. Jedním z nejzajímavějších úložišť je The Gateway to Educational Materials.
Celý článek na serveru Česká škola 17:12 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 11. 2004

Křištálová tužka: soutěž o e-learning roku 2004

Od loňského roku je mezinárodní festival filmů o vědě, technice a umění TECHFILM v Hradci Králové i dějištěm soutěže o Křišťálovou tužku ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. Letos tato soutěž e-learningových produktů proběhla ve dvou sekcích, nás zajímaly především tři kategorie, kde se hodnotily tituly pro střední, základní a předškolní vzdělávání. Které zvítězily? A jaké lze vysledovat trendy na poli výukového softwaru a e-learningu?
Celý článek na serveru Česká škola 21:53 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 11. 2004

The Sakai Project: víc než LMS?

The Sakai Project je společným projektem zhruba 50 universit v čele s University of Michigan, Indiana University, MIT a Stanford, dále uPortal Consortium, Open Knowledge Initiative (OKI) s podporou Andrew W. Mellon Foundation. K dispozici má $6.8M a výsledek označuje jako community source (Community source describes a model for the purposeful coordinating of work in a community. It is based on many of the principles of open source development efforts, but community source efforts rely more explicitly on defined roles, responsibilities, and funded commitments by community members than some open source development models.) The Sakai Project je open source klient/server Collaboration and Learning Environment (CLE) software. Jeho verze 1.0 byla zveřejněna 18. října 2004 (verze 0.5 v červenci), jako vývojové prostředí je použita Java. Tvůrci uvádějí, že vycházejí z toho nejlepšího, co na universitách vzniklo: Sakai 1.0 je tedy další generací CourseWork, CHEF, Oncourse či Stellar. Zdá se, že se dočkáme v tomto segmentu zemětřesení...
00:59 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 10. 2004

www.classserver.cz: kde je ten obsah?!

Společnost AutoCont OnLine, která již nepoužívá vlastní web www.acol.cz, ale pouze www.indos.cz, zpřístupnila poměrně nenápadně na adrese www.classerver.cz instalaci e-learningového engine MS ClassServer:

Projekt pilotního nasazení technologie Microsoft Class Server 3.0 do centrálního informačního serveru (školské sítě), vznikl jako výsledek spolupráce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a společnosti Microsoft s.r.o. ČR, v rámci iniciativy „Partneři ve vzdělávání", jehož realizace byla v České republice zahájena podpisem Memoranda o porozumění dne 27.1.2004.

Podle vyjádření odboru SIPVZ se tento projekt financuje částečně z plateb MŠMT za Projekt III SIPVZ, kde díky iniciativě PIL došlo k úspoře licenčních poplatků za produkty MS v chudých regionech, kde školy získaly v rámci PIL produkty MS zdarma. Pozoruhodný je seznam partnerů pro obsah Anopress IT, a.s., LANGMaster International, s.r.o. , Terasoft, Vogel Burda Communications, s.r.o., protože první dva nic na serveru zřejmě nenabízejí. LANGMaster přitom vloni prezentoval svoji Bráni Vědění jako produkt pro MS ClassServer a Microsoft získal na loňském INVEXu Křišťálový disk za Moderní školu – Bránu vědění, tedy kombinaci MS ClassServer a právě Brány vědění. Podle některých odborníků se nepodařilo v průběhu roku společnosti LANGMaster Bránu vědění pro online provoz v MS ClassServeru zprovoznit.
15:17 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 09. 2004

Nebojme se e-learningu (2): LMS a metadata

V rámci SIPVZ je e-learning permanentním otloukánkem a zdá se, že dílo podvodných manipulátorů typu Garry Rostock se nepodařilo zvrátit: centralistické pojetí je stále vydáváno za jedinou možnou cestu. Proto se dnes podíváme stručně na dva důležité termíny: LMS a metadata. Systémy řízení výuky jsou totiž k dispozici každému a vytvořit metadata k výukovému obsahu není vůbec nic složitého!
Celý článek na serveru Česká škola 12:14 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

29. 06. 2004

Nebojme se e-learningu

V posledních měsících se stále častěji objevují termíny e-learning, portál, metadata, LMS, výukový obsah apod. Mnohé z nich jsou ale nejasné, ba často vyvolávají (vinou nejrůznějších asociací s aktuálním děním v SIPVZ) spíše negativní emoce. V tomto volném seriálu se pokusíme jejich významy objasnit a uvést do souvislostí.
Celý článek na serveru Česká škola 07:31 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 02. 2004

Ty školské portály české... II.

Studie proveditelnosti školského portálu zpracovávaná ÚIV není stále k dispozici a termín jejího dokončení byl posunut do konce února. Podle řady signálů můžeme očekávat, že výsledek bude stejně nepoužitelný jako dvoumilionová studie samozvaného odborníka Gary Rostocka z roku 2002. Po třech letech od počátku realizace pětiletky SIPVZ tedy vlastně školský portál jakoby nikomu nechybí. Plánované prostředky na jeho realizaci byly zatím spotřebovávány na něco jiného a stále chybí stručné a jasné vymezení potřeb jeho předpokládaných uživatelů. V jednom nedávném rozhovoru jsem zaslechl dokonce tento názor: "Všichni o něm mluví a nikdo neví, co to je!" Podobný odsudek následoval i k dalšímu téměř fetišizovanému termínu, kterým je e-learning. Celý článek na serveru Česká škola 07:19 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 01. 2004

Ty školské portály české... (1)

Školský a vzdělávací portál z Projektu II SIPVZ má stále jen nejasné obrysy a jeho realizace zřejmě školám nechybí, přestože přímé i nepřímé náklady na něj jsou už v řádu desítek milionů. Co mají školy, učitelé, žáci a rodiče nyní k dispozici a co vlastně potřebují? Celý článek na serveru Česká škola 07:25 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 12. 2003

Vzdělávací portál Zlínského kraje

Vzdělávací portál měl vzniknout v rámci Projektu II SIPVZ. Centralistické pojetí ale už zřejmě nemá šanci, a tak se dočkáme jiných řešení. Zlínský kraj vytvoří ve spolupráci s firmou Microsoft vzdělávací portál na bázi MS Class Server. Co vše si zlínské školství od budoucího portálu slibuje? Celý článek na serveru Česká škola 21:31 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 12. 2003

Microsoft Class Server - řešení vzdělávacího portálu

MS Class Server je systém řízení výuky, který dává učitelům možnost sdružovat žáky nejen podle tříd, nýbrž i dle zájmů, znalostí a kroužků. Dále umožňuje automatizovat únavné a nezajímavé činnosti, přesněji a obsáhleji hodnotit studenty a především bez obtíží pracovat nejen on-line ve škole, ale i doma off-line. Celý článek na serveru Česká škola 21:33 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 11. 2003

Techfilm 2003 - soutěže O křišťálovou tužku a e-learning

Na 41. mezinárodním festivalu filmů o vědě, technice a umění TECHFILM 2003 v Hradci Králové proběhl 1. ročník soutěže výukových produktů „O křišťálovou tužku ministryně školství“ a 6. ročník soutěže „e-learning“. A jak to všechno dopadlo, se můžete dočíst v následujícím článku.
Celý článek na serveru Česká škola 21:46 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog