Jankovy názory

...jsem z toho janek

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

27.5.09

Stanislav Penc: Vajíčkový názor

Docela mě pobavilo, že se již na několika místech naší republiky dostal jeden z nejarogantnějších pohrobků minulého režimu dále škodící České republice do kontaktu s někým, kdo nesouhlasí s jeho pojetím politiky a dává mu to jasně najevo. Jde o Jiřího Paroubka, toho, kdo bez jakýchkoliv problémů a obav o zdraví nebo slušné chování zřejmě nařídil a poté schvaloval zásah proti účastníkům tanečního setkání Czechtek 2005. Při tomto nesmyslném zásahu bylo zraněno několik desítek osob a nemístným obhajováním oprávněnosti a přiměřenosti zásahu změnila dost velká část mladé generace názor na právní stát a fungování demokracie jako celku.

Hovořím o tzv. „vajíčkovém útoku“, který se zatím odehrál skoro na každé předvolební slibotechně ČSSD. Co na to strana, kde sociálně demokratické cítění zůstalo jen v názvu? Hned našla viníka - je jím konkurenční ODS. Politologové začínají hovořit o zhrubnutí politické scény a o morálce těch, co se odhodlají skrze vajíčka dát nahlas znát svůj názor. Je zjevné, že kdyby u nás ve státě existovala funkční demokracie, lidé typu Jiřího Paroubka by ve vrcholné politice vydrželi jen malou chvíli. Prostě nám chybí občanská společnost. Prostá angažovanost lidí ve věcech veřejných. Po fašistickém protektorátu, komunistickém puči a následné 20leté okupaci bylo zřejmé, že tvorba demokracie bude těžká a zdlouhavá. Vajíčkový názor je jedna z forem, kterou se rozhodla využít část mladé generace. Nejde o kámen nebo o klacek. Nejde ani o zneužití policejní mašinérie proti lidem, jak se toho dopustil ve svém postoji právě Paroubek.

Nejlépe by bylo, kdyby si právě mladá generace uvědomila důležitost doby a možnosti věci kolem sebe měnit a v podzimních předčasných parlamentních volbách volila malé strany na místo těch velkých. Tím se může stát, že během jedné noci se z velkých parlamentních stran stanou marginální skupinky a do 200 členného parlamentu se dostane třeba 15 malých stran; poté nepůjde v parlamentním rozhodování o dohody stranických sekretariátů, ale o diskuzi nad důležitostí rozhodnutí pro nastávající generaci. To by bylo krásné vajíčko všem těm, co si ze služby veřejnosti udělali vlastní kšeft.

Před třemi lety jsem se na chvilku dostal s J. Paroubkem do křížku. Když se mu nelíbilo, že mu lidé volají a píší, podal na mě oznámení. Prohrál. Trutnovský úřad musel konstatovat logické, tedy, že politik jako veřejně činná osoba má menší ochranu soukromí nežli běžný občan. Správní odbor zmíněného úřadu mě nechtěl obeznámit s obsahem spisu, který k celé věci vedl, a s dopisem, v kterém vysvětluje tehdejšímu premiérovi proč mě nepotrestali za zveřejnění Paroubkova veřejného čísla. Když jim krajský úřad nařídil, že mi spis k mé osobě vedený ukázat musí, odehrála se neuvěřitelná, bohužel v dnešní době běžná událost, kterou protiprávně nahrál zaměstnanec trutnovské radnice na videokameru. Z této nahrávky vzniknul 38min. film, který si můžete pustit na www.koukninafilm.cz.

15.5.09

Z blogu člověka, kterému je 36 let, IT se věnuje profesionálně 20+ let, s IQ > 150

Jen pro otrlé:

12.5.09

Zoufalá nekompetentnost starostky Chomutova – tentokrát v právu shromažďovacím

Den před schůzí Sněmovny, kde se má projednávat narychlo předložená novela shromažďovacího zákona (tisk č. 823), prohlašují nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) a Liga lidských práv , že ostře odmítají snahy o omezování shromažďovacího práva. Reagují tak i na další účelové snahy Ministerstva vnitra, starostů i dalších korunované aktuálním nápadem chomutovské starostky na preventivní „nepovolování“ žádných demonstrací ve městě. Starostka Ivana Řápková doslova uvedla: „v Chomutově chceme klid, proto již nebudeme povolovat žádné demonstrace, ať již ze strany Romů nebo levicových či pravicových extrémistů."(1)

„Předvedla přístup k občanům, který evokuje běloruský režim namísto postoje správce obce v demokratickém státě. Tak otřesné právní povědomí snad naopak pomůže v kampani proti účelovému „utahování šroubů“ v shromažďovacím právu,“ komentuje poslední viditelnou snahu omezení práva na pokojné shromažďování Helena Svatošová, advokátka a pracovnice IuRe. „Zákon, Listina základních práv a svobod i štrasburský soud jasně říkají, že shromáždění se nepovolují, mohou se jen výjimečně zakázat, a to je-li naplněn některý ze zákonných důvodů,“ doplňuje právník Jiří Kopal z Ligy lidských práv.

Na hrozbu shromažďovacímu právu, ať již ze strany starostů, kteří si pletou svůj úřad s pašalíkem, kde budou místo litery shromažďovacího zákona uplatňovat své (ne)sympatie k různým shromážděním, či Ministerstva vnitra či nepoučeným hlasům volajícím po „omezení prostoru pro neonacisty“ již reagoval Výbor pro občanská a politická práva Rady vlády pro lidská práva. 7.5.2009 přijal usnesení, kterým nesouhlasí s údajně technickou novelou shromažďovacího zákona narychlo a bez konzultace předloženou do Sněmovny ministrem pro lidská práva. Výbor se tématice věnuje dlouhodobě a snahy o podobné novely podrobuje odborné analýze z hlediska ústavnosti.

Chladnou hlavu vůči podobným návrhům doporučuje dnes na blogu Jiné právo i dlouholetý občanský aktivista a odborník Petr Uhl. Ilustruje, jak rychle se snahy proti demonstracím „extrémistů“ uplatní i na další nepohodlné skupiny. „Nepřijatelná je podle mnohých lidí ale i kritika radaru, potratového zákona či Romů jako celku. Jiní by zase zakázali propagovat registrované partnerství, islám či sionismus nebo nadržovat nepřizpůsobivým,“ trefně shrnuje problém snahy omezit práva jedné, byť odsouzeníhodné, názorové skupiny.

Řada rozhodnutí nezávislých soudů ukazuje, že problém shromažďovacího práva neleží v legislativě, ale v postupu obcí. „Advokátní kancelář ENWC zpracovala pro IuRe analýzu, kde shrnula řadu kauz, kdy nezákonné zákazy demonstrací soudy oprávněně zrušily,“ podotýká Filip Pospíšil z IuRe. Naposledyzrušil Městský soud v Praze zákaz karnevalu Freedom not Fear proti politice magistrátu, který byl opřen o zneužití důvodů dopadu na dopravu, a to opět proti nepohodlnému kritickému shromáždění. Za shromažďovací právo v demokratické podobě se vyslovila i Rada vlády pro lidská práva – 26.2.2009 přijala podnět ukládající vládě ze zákona odstranit loni vpašovaný nesmyslný a protiústavní zákaz maskování obličejů. Zákaz maskování obličejů postihuje karnevaly, alegorické akce, ale i shromáždění záměrně anonymizovaných osob. „Pacienti s duševní nemocí sdružení v organizaci Fokus nyní nemohou za práva duševně nemocných demonstrovat v maskách jako dosud, aniž by byli vystaveni stále handicapujícímu odsouzení okolí,“ ilustruje dopady zákazu Kateřina Hlatká ze sdružení Fokus Praha.

http://www.iure.org http://www.slidilove.cz http://freedom-not-fear.cz/ http://llp.cz

1. (http://www.ctk.cz/…dex_view.php?…)

6.5.09

Slavíme deset let

Satnislav Penc zve na dva večery společně strávené v sále restaurace na Slamníku v Praze 6, Wolkerově ulici č. 12. V pátek 8. května zahrají staré máničky a v sobotu 9. května ty mladší. Jedná se o setkání s hudební produkcí především pro návštěvníky Kozího mejdanu v Milkovicích. Začátek produkce v obou dnech bude cca ve 20:00 hod. Vstupné dobrovolné, ceny jídla a pití dle nabídky restaurace Na Slamníku.

V sobotu 9. května 2009 proběhne již 12. ročník demonstrace za legalizaci konopí spojený s průvodem a hudební produkcí Milion Marihuana March 2009. Začátek v 13 hodin na Karlově náměstí a odtamtud průvodem do parku Parukářka na Žižkově.

Připomíná i termín již 10. ročníku Kozího mejdanu, který se tradičně koná na pozemcích statku v Milkovicích v Českém Ráji během srpnového úplňku. Ten letošní proběhne od středy 5. do středy 12. srpna 2009.