Jankovy názory

Archiv

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

28. 12. 2006

Kecy plebejce Václava Klause

V českém zatuchlém politickém rybníčku se stalo pravidlem, že Václavovi Klausovi projde jakákoli vyřčená či publikovaná pitomost. Ekonom a ministr financí, kterému nevadí špinavé peníze, dobrá, byla taková doba. Ministr financí, organizující stamiliardovou cinknutou státní loterii velké privatizace, budiž, Nobelova cena za toto československé epochální přerozdělení majetku, provázející ostatně většinu převratů v historii, celkem pochopitelně nebyla, naštěstí jiné absurdistány podobné experimenty včas zarazily. Verbální konzervativec prosazující státní postsocialistický dirigismus a dodnes i spolupráci s levicí. Pravicový kandidát na prezidenta škemrající o komunistickou podporu, je to chucpe, ale nikdo jiný tady asi zrovna na tuto funkci průchodný nebyl.
Celý text naleznete na serveru blog.respekt.cz 17:42 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 12. 2006

Kopírování podporuje hudbu!

Tohle heslo je možná pro některé poněkud překvapivé, ale poté, co jsem si dovolil kritizovat kampaň www.filmynejsouzadarmo.cz a sesypali se na mne zastánci autorských práv v dnešní podobě, chci ukázat i odlišný přístup.

Kapela Sputnik měla kdysi dávno smlouvu na 5 desek u hudebního nakladatelství EMI. Vydali u nich jen jednu...

Jednoho dne se Rusák probudil a uvědomil si, že ten, kdo si kupuje cédéčko za šest kilo, je naprostý blázen... Šel do EMI, smlouvu vypověděl, skladby přemíchal a vystavil je na internet zdarma ke stažení. Stejný osud potkal i videoklipy... (...)

Vše si vytvářejí sami - a jak také oni sami uvádějí: Sputnik plně podporuje myšlenku DIY!

Všechny písničky od Sputniku ve formátu .mp3 a 5 videoklipů ve formátu .wmv zdarma ke stažení na webu:
www.sputnikmusic.cz

(z Vánoce jsou tady, všichni lidi jsou bratři... na serveru http://czechtek.bloguje.cz/)

17:25 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Těžký život doménových spekulantů na Aukce.cz?

Koupili byste si doménu za čtvrt nebo půl melounu?! Za chvíli končí aukce www.FOTO-ALBA.cz , www.DIGITALNI-FOTOGRAFIE.cz a www.CPTZ.cz...

Ta poslední doména patří Nadaci Cedrový puk Tomáše Zelenky, prodejcem je zřejmě G DATA Software (http://www.gdata.pl, http://www.fotooffice.cz).

17:24 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Microsoft si přivlastnil dva roky starý nápad z české vesnické základní školy nebo jde o náhodu?

V roce 2004 jsem se podílel na vývoji systému pro ovládání PC pomocí více myší ve třídě na Základní škole Lipová-Lázně, Bluetooth alternativu jsme pro vysokou cenu zavrhli a ve spolupráci se společností Bingz byl vyvinut systém s podporou desítek USB myší.

Systém se pak rozvíjel do bezdrátové podoby www.multimice.cz, obě verze, USB i bezdrátová, byly vyvíjeny a financovány v rámci projektů Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ). Dnes jsem si přečetl v článku Daniela Dočekala na Digiwebu.cz Více myší na jednom počítači? o Microsoftí napodobenině. Blíže se o ní dočteme na webu Microsoft:

In a paper entitled Multiple Mice for Computers in Education in Developing Countries-to be presented during ICTD 2006, the International Conference on Information and Communication Technologies and Development, co-sponsored by Microsoft Research India and to be held at the University of California Berkeley on May 25-26-co-authors Pawar, University of California Berkeley Ph.D. student Joyojeet Pal, and Kentaro Toyama, assistant managing director of Microsoft Research India, state, "The obvious technical solution is to provide each child with a mouse and cursor on screen, thus effectively multiplying the amount of interaction per student per PC for the cost of a few extra mice."

Auuuuu...

17:20 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 12. 2006

R.I.P. Aukce.cz?!

Na českém internetu se v posledních zhruba sedmi-osmi letech objevila celá řádka aukčních serverů. Dlouho byl nejúspěšnější projekt Computer Press Aukce.cz, v posledním roce ale pozvolna odumírá.

Server Aukce.cz nyní provozuje doslova od deseti k nule Vltava Stores, a.s. a v sedmém roce provozu se dá očekávat již jen odchod do věčných lovišť. Počet nabídek v kategorii hardware se nyní pohybuje pod stopadesáti, zatímco před rokem to byl dvojnásobek. Největší konkurent Aukro.cz má přitom ve stejné kategorii přes 4000 nabídek!. Přestárlý kód v kombinaci s provozními problémy po změně provozovatele udělaly své...

17:27 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 12. 2006

SIPVZ: Otevřený dopis Školské komise Svazu měst a obcí ČR a Unie školských asociací ČR # CZESHA

Z textu: "Přímé i nepřímé důsledky budou mnohačetné. Bude docházet ke komplikovanému naplňování kurikulárních reforem a změn do vzdělávací praxe. Jde o přímý dopad na děti a jejich výuku právě v době, kdy informační technologie měly významně podpořit nové a velmi požadované změny vyučování, získávání praktických dovedností a celkových osobnostních kompetencí žáků. Zároveň bude docházet k opětovnému digitálnímu rozdělování společnosti. Žáci zejména menších škol (jedná se o téměř polovinu všech škol v ČR) a žáci a studenti ze sociálně slabších rodin, budou mít ztížen přístup k moderním technologiím. Tím se prohloubí nerovnost a v důsledku toho bude mít mnoho talentovaných a schopných dětí ztížené budoucí uplatnění na trhu práce."
Celý text naleznete na serveru blog.lupa.cz 17:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 12. 2006

Internet ze škol aneb Smutný konec SIPVZ

Státní informační politika ve vzdělávání zatím stála daňové poplatníky přes 7 miliard korun. Nejvyšší kontrolní úřad sice nalezl v její realizaci řadu pochybení a bylo podáno několik trestních oznámení, ale odpovědní pracovníci MŠMT, včetně ministra Eduarda Zemana, nebyli za evidentní podfuky nikdy potrestáni. Aby spotřebované prostředky nebyly vynaloženy jako jednorázová neefektivní úlitba, vláda ČR v létě 2004 schválila pokračování dotací ve výši jedné miliardy ročně až do roku 2010. Letos je ale vše jinak, a přestože měl ministr Tlustý jako poradce i šedou eminenci SIPVZ Petra Cibulku, podle MŠMT bude více než 2000 převážně vesnickým školám od Nového roku odpojen Internet.
Celý text naleznete na serveru blog.respekt.cz 17:40 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Kompletní dílo W. A. Mozarta je dostupné zdarma online

Internationale Stiftung Mozarteum Salzburg a The Packard Humanities Institute Los Altos nyní daly v rámci společného projektu všechna hudební díla od Wolfganga Amadea Mozarta zdarma ke stažení. Nejde ale o zvukové nahrávky, ale o digitální kopii notového zápisu. Během prvních 12 hodin od spuštění webu bylo zaznamenáno více než 400.000 přístupů.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 12. 2006

Chodíte krást do sámošky? Taháte rodičům peníze z kapes? Sdílíte či kopírujete filmy? Patříte do stejné kategorie. Zloděj.

Síla, že?! Kampaň www.filmynejsouzadarmo.cz má naštěstí hodně pitomé PR a málokdo o ní ví...

A jak už to bývá, neznají ani autorský zákon a předpisy související. Takže ještě dávka keců:

Filmy nejsou zadarmo - jak prosté sdělení. Cílem stejnojmenné kampaně, za níž stojí Česká protipirátská unie, je upozornit na skutečnost, že za filmový požitek stejně jako za jakýkoliv jiný se zcela logicky platí. Jistě je daleko jednodušší si koupit pirátské DVD v tržnici a vůbec nejjednodušší je si film stáhnout z webu, ale je třeba si uvědomit, že tím zároveň někoho okrádáme. Na jednom filmu se podílí stovky jedinců, kteří do něj vložili kus svého života a tvůrčí energie - někdo musel navrhnout a ušít kostýmy, které tolik obdivujeme na historických filmech, někdo musel na velmi drahých počítačích vytvořit a doladit všechny ohromující efekty futuristických vizí, při nichž mrazí v zádech# Týmy kaskadérů riskují život a neustále dokola ničí dokonalá auta jen proto, aby nám na pár minut spadla čelist. Pokud jejich práci znehodnotíme tím, že ji rozkrademe stylem "stáhnu či vypálím" a nabídnu dalším, příště už se nebudeme mít na co dívat.

Film je především byznys a kdyby nebyl výnosný, tak ho ti tvůrci nedělají. Nebo to je jinak?!

17:44 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 12. 2006

Internet ze škol aneb Konec SIPVZ

Státní informační politika ve vzdělávání spolykala přes sedm miliard, jak už to v Česku bývá, řešila se i řada caus, ale i nejmenší vesnické málotřídky mají pecka a připojení k netu...

Za evidentní podvody a korupci v SIPVZ ale nikdo není stíhám, ani známý Petr Kordule (dnes rýžující v Dobříši s tchýni ze zmanipulovaného prodeje vojenských pozemků), který v roce bez výběrového řízení doslova rozdal zakázky na výukový software ve výši 200 milionů a pak už jen lhal a lhal a lhal... Stejně nebudou stíháni poslanci, kteří si přihráli v tomto týdnu malou domů v tak zvaném porcování medvěda, ale zatloukli pokračování dotační politiky školám na nákup a provoz ICT.

Jedním z největších pozitiv SIPVZ je to, že skutečně i ty nejmenší vesnické málotřídky mají pecka a připojení k netu. A ve většině z nich se používají ve výuce a jedno z hlavních kritérii pro apliakci ICT, tedy počet žáků na PC, je v těchto třídách an švětové špičce. Ale počítače jsou 4 roky staré a na do konce roku dosluhujícím portálu e-gram.cz je jedno z posledních sdělení:

O situaci a nemožnosti řešit problém na úkor stávajících zdrojů rozpočtové kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy byli informováni poslanci Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR. Výbor svým usnesením doporučil navýšit rozpočet kapitoly MŠMT na tento účel o 750 mil. Kč a zajistit tak alespoň v omezené míře financování stávajících programů s cílem podpory vzdělávání učitelů v oblasti ICT, zajištění konektivity pro školy a pořízení technologií využívaných v rámci školního vyučování. Rozpočtový výbor PSP ČR, který návrh posléze posuzoval, navýšení rozpočtu kapitoly 333 (MŠMT) nedoporučil. Sněmovnou nebyl přijat ani další z návrhů na navýšení prostředků pro SIPVZ alespoň o 450 mil. Kč. Z této situace vyplývají pro školy následující důsledky:

  1. Na základě rámcové smlouvy se společností Telefónica O2 nebude prodloužena prováděcí smlouva o centrálně hrazeném zajištění připojení do KIVS (s účinností od 1. 1. 2007) a současně budou zastaveny i přímé dotace školám, které si připojení zajišťují svépomocí.
  2. V plánovaném rozsahu nebudou poskytovány dotace na financování vzdělávání pedagogů v oblasti ICT, legalizaci programového vybavení, nákupů, obnovy a údržby techniky.

17:52 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

R.I.P. e-gram.cz

První obětí neschválení rozpočtu SIPVZ pro rok 2007 je zřejmě oficiální portál www.e-gram.cz, kde se objevila následující strohá informace: "Počínaje dnešním dnem, budou veškeré informace z oblasti SIPVZ zveřejňovány na http://www.msmt.cz/vzdelavani/sipvz." Podrobnější informace pak začíná jednoznačně: "Vzhledem k od 1. ledna 2007 plánovanému ukončení provozu internetového serveru E-gram..."
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 12. 2006

Dopis Českého sdružení pro svobodnou informační infrastrukturu ministrovi kultury

Vážený pan
Mgr. Martin Štěpánek
Ministerstvo kultury
Maltézské náměstí 1
118 11 Praha 1


Vážený pane ministře,

s ohledem na problém s nelegálními programy, který se objevil na Vašem ministerstvu, Vás chceme upozornit na možnou alternativu k řešení problému nákupem licencí produktů Microsoftu. Zároveň s tímto chceme apelovat na používání otevřených formátů pro výměnu dokumentů.

Navrhujeme Vám vypsání výběrového řízení na legalizaci software na Vašem ministerstvu. Tendru se jistě zúčastní i firmy, které jsou schopné nabídnout podobně dobré řešení jako jsou produkty od firmy Microsoft a s mnohem zajímavější licenční politikou. Mezi takové firmy patří například Software602, Novell a další. Jejich licence často není vázána na hardware ani na počet instalací.

Pokud budete problém řešit vlastními silami, tak doporučujeme kancelářský balík OpenOffice.org (www.openoffice.cz). Tento kancelářský balík podporuje formát ODF, který byl schválen jako ISO norma. Rovněž dále podporuje i formáty .doc a .xls, takže je kompatibilní s produkty Microsoftu.

V případě potřeby jsme Vám připraveni pomoci.

Doufáme, že se Vám problém podaří vyřešit ke spokojenosti občanů, kteří s ministerstvem elektronicky komunikují.

S pozdravem

Aleš Čepek


České sdružení pro svobodnou informační infrastrukturu

Předseda sdružení
Prof. Ing. Aleš Čepek, CSc.

Jinočanská 1137, 252 19 Rudná u Prahy
www.ffii.cz

17:46 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Poslanci si rozporcovali medvěda i se SIPVZ

Ministr financí Sobotka v návrhu rozpočtu na rok 2007 škrtal před demisí vlády ČSSD a v roce 2004 vládou schválená miliarda ročně na SIPVZ v letech 2007-2010 z rozpočtu zmizela. Nová vláda ODS a ministr financí Tlustý se zachovali stejně. Školský výbor PSP pod vedením Waltera Bartoše sice schválil návrh změny rozpočtu se 750 miliony ve prospěch SIPVZ, rozpočtový výbor PSP tuto změnu odmítl. 13. prosince ještě navrhl poslanec Bičík změnu ve výši 450 milionů pro SIPVZ v roce 2007, poslanci tento návrh nepodpořili v poměru 36:94...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

11. 12. 2006

Kozel zahradníkem: ministerstvo kultury jako softwarový pirát

Podle auditu, který si nechal vypracovat ministr kultury odstupující vlády Martin Štěpánek, asi tři čtvrtiny počítačů ministerstva mají nelegálně nainstalován operační systém MS Windows a další software. Na webu ministerstva kultury se ale najdou k provozu IT pozoruhodné texty...

Audit unikl a jeho výsledky byly publikovány na serveru Aktualne.cz a ministr Štěpánek chce podat v této věci trestní oznámení. Vzhledem k publikovanému rozsahu, má jít o 150 až 200 kopií MS Windows a Office, odhaduji škodu na 1-2 miliony Kč. Na serveru ministerstva stále visí žertovná tisková zpráva, která obsahuje mimo jiné následující oslavné pindy ministra Jandáka:

Modernizace IT na Ministerstvu kultury

7.8.2006 Tisková zpráva

Díky razantnímu vstupu ministra kultury Jandáka do řešení problematiky IT na Ministerstvu kultury se podařilo výrazně inovovat stávající informační systém a vytvořit předpoklady pro zavádění moderních informačních technologií. (...)

Tým ministra Jandáka si v prvních měsících své práce stanovil priority svého působení a od prosince 2005 začal řešit i problémy spojené s provozem IT. Spolupráce s externí společností poskytla MK oporu v potřebném know-how. A díky razantnímu vstupu samotného ministra do řešení problematiky IT se podařilo najít prostředky na informační technologie ve výši přesahující 9,5 mil. Kč, a tím vytvořit předpoklady pro vyřešení těch nejrizikovějších problémů. Informační systém MK je nyní chráněn moderním zabezpečením, umožňujícím zaměstnancům MK pracovat s daty i z míst mimo budovy MK (systém VPN). Byl vypracován soubor organizačních směrnic, pokrývajících problematiku zákona 365/2000 Sb. Pozornost věnovaná IT se projevila i v aktivním přístupu k přípravě rámcových projektů v rámci Integrovaného operačního programu, které mají do resortu kultury přinést cca 3,5 mld. Kč.

Souhrnně řečeno se za tři čtvrtě roku podařilo udělat spoustu práce a napravit největší resty předchozího vedení, které tak často bývá opěvováno některými novináři. I když má současný stav k ideálu ještě daleko, podařilo se zastavit jeho zhoršování a vytvořit základní předpoklady k tomu, aby se situace v informačních technologiích na MK během několika měsíců zcela normalizovala.

Odbor vnějších vztahů, analýz a komunikace

17:54 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Internet ze škol

Při poslaneckém porcování medvěda v minulém týdnu médiím všeho druhu uniklo, že ze státního rozpočtu zmizela podpora Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ).
Celý text naleznete na serveru digiweb.cz 17:49 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog