Jankovy názory

Archiv

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

29. 11. 2006

Zkuste si #One Laptop Per Child# ve VMware Player!

Projekt dodávek #stodolarových# notebooků do rozvojových zemí vyvolává stále mnoho pochybností. Není divu, jde o počítač zcela nové kategorie a nedokážeme si ho a jeho použití ani představit. První možností osahání vlastností OLPC je využití virtuálního stroje VMware Player, který je dostupný zdarma.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:36 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

27. 11. 2006

Na myšlenkové mapy s FreeMind

Myšlenková mapa je graficky uspořádáný nelineární text, často doplněný grafickými symboly nebo obrázky, s vyznačením souvislostí či struktury. Po staletí byla využívána k učení, pamatování, grafickému zobrazení nebo řešení problémů, v moderní podobě je spojena se jménem kanadského psychologa Tony Buzana. Ve škole se mohou myšlenkové mapy používat od první třídy a je možná i jejich příprava s pomocí řady aplikací na PC. Součástí FreeMind je i online prohlížeč.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:37 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 11. 2006

132 miliard korun z ESF: kolik a pro koho?

Setkání k Evropskému sociálnímu fondu #Vzdělávání pro konkurenceschopnost 2006# pořádané MŠMT se uskutečnilo 8. listopadu v Andel´s hotel Prague za účasti zástupců školských zařízení, vzdělávacích institucí, krajských úřadů, výzkumných institucí a dalších zájemců. Cílem setkání bylo představit vybrané projekty z oblasti vzdělávání, realizované v programovém období 2004-2006 s podporou ESF, předání zkušeností z praxe a srovnání s projekty a programy některých členských států EU. Představen byl i nový operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který umožní využívání prostředků z ESF v oblasti vzdělávání v období 2007-2013.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:39 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 11. 2006

Česká Wikipedie je propojena s katalogem Národní knihovny ČR

Jak jistě víte, Wikipedie je česká internetová encyklopedie spoluvytvářená svými čtenáři. Od založení v roku 2002 se v ní se počet hesel blíží 50 000 a nyní se stává i partnerem oficiálních autorit.Nedávno jsem si při úpravě jednoho hesla Wikipedie všiml loga Národní knihovny ČR, ale nepídil jsem se po souvislostech, ty jsem ale našel vysvětleny v článku Zdeňka Bartla Autority a Wikipedie našly společnou řeč v listopadovém vydání on-line měsíčníku Ikaros. Takže o co jde: u autorů je v hesle Wikipedie odkaz na seznam děl v databázi NK ČR. Dobrá práce z obou stran!

Logo Národní knihovny

13:44 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Konec ICT v Čechách?! aneb Školská reforma na gymnáziích

O tom, že Výzkumný ústav pedagogický v Praze možnosti informačních a komunikačních technologií při přípravě školské reformy trvale ignoruje, víme již dlouho. Školám nebyla nabídnuta žádná progresivní aplikace těchto ve firemním sektoru běžně užívaných technologií, žádná online podpora vlastní tvorby ŠVP pomocí projektových nástrojů, žádné eLearningové školení pro pedagogy, jediným výstupem je metodický portál RVP.CZ. VÚP se ale podařilo prokázat nepochopení role ICT ve společnosti i v návrhu Rámcového vzdělávacího programu pro gymnázia.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

SIPVZ v roce 2007: plno otazníků 2.

Prodloužená #pětiletka# SIPVZ 2001-2006 se chýlí ke konci a výše dotací pro příští rok 2007 není stále jasná. Bývalé vedení MŠMT a ani vláda ČSSD přes předvolební sliby nakonec rozvoj ICT na školách podporovat nechtěly. Nové vedení ministerstva i odboru 55 # SIPVZ se podle dostupných informací snaží situaci řešit. Za dotace SIPVZ lobbují i Jednota školských informatiků a Unie CZESHA.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:32 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 11. 2006

Blue Screen of Death jako originální screensaver přímo od Microsoftu pro masochisty

Blue Screen of Death vešla do dějin. Pokud jste si ji dostatečně neužili, máte možnost si stáhnout originální screensaver přímo od společnosti Microsoft. Na stránce http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/Miscellaneous/BlueScreen.mspx si kromě jiného přečtete Use Bluescreen to amaze your friends and scare your enemies! Bluescreen runs on Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 and Windows 9x (it requires DirectX). Neváhejte a dejte si to: download screensaveru.

13:50 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

AMD prodává svou 130nm drážďanskou linku do Ruska: co nás čeká?

Podle ruského deníku www.kommersant.com zakoupí ruská společnost Angstrem drážďanskou linku AMD. Kapacita linky je asi 12 milionů 130nm chipů ročně, produkce má údajně jít především na export. Že bychom se dočkali nové verze procesoru Duron s inovovaným jménem třeba Durak? Ale dosti žertování, ruský trh nebo trh v rozvojových zemích by možná laciné procesory uvítal...

13:48 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 11. 2006

Cenzura v České televizi aneb Pane řediteli, když se bojíte něco vysílat, dejte to aspoň na web ke stažení!

Politická situace není vhodné téma pro tento blog-site, ale téma cenzury je na netu velmi citlivé. Česká televize opakovaně nezařadila do vysílání dokument "Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína" (28 min. # ČT 2006), který vznikl po čtyřech letech sběrného natáčení v Přerově, Olomouci, Ostravě, Praze, Brně, na Kladně a jinde, a byl 14. srpna 2006 na Kavčích horách dokončen pro Televizní studio Brno. Od té doby se zatím nepodařilo tento "aktuální dokument" zařadit do vysílání České televize. Minulý čtvrtek se Martin Vadas, režisér a scénárista dokumentu, dověděl, že film se údajně z rozhodnutí generálního ředitele České televize nebude vysílat ani 7. listopadu, jak se původně uvažovalo. Film byl promítnout na tiskové konferenci 31.10.2006 v pražském kinu MAT. Mluvčí České televize Martin Krafl 2.11.2006 v článku Hučín se do vysílání nedostal uvedl: "Vedení řeklo, že ten pořad odvysíláme, až etický panel posoudí jeho objektivitu a vyváženost. Téma, kterému je pořad věnován, je velmi citlivé". Paradoxně Český rozhlas 6 ve svém pořadu Pamětníci s podtitulem "osudy, které nesmí být zapomenuty" přinesl již dva 50minutové pořady s rozhovory právě s Vladimírem Hučínem. Podrobnosti naleznete na www.geocities.com/rudyjoska/index.htm. A ještě si uvědomme, že Etický panel, který je nezávislým sborem šesti lidí, dosud řešil případné stížnosti na vyváženost pořadu vždy až po jeho uvedení!!!

Připos(píp)anost vedení veřejnoprávní České televize je na pováženou stejně jako připos(píp)anost většiny dalších médií, které na tento jednoznačně cenzurní zásah prakticky nereagovaly. Český rozhlas je přitom stále výjimkou.Takže moje veřejná výzva generálnímu řediteli České televize zní:

Když se bojíte odvysílat nějaký pořad, přestože jste na jeho tvorbu vynaložili naše koncesionářské poplatky, dejte ho alespoň ke stažení na web!

13:53 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 11. 2006

Grafická kalkulačka GraphApplet: v jednoduchosti krása

Čtvrstoletí osobních počítačů, dříve nazývaných IBM PC kompatibilní, stále ještě nevymazalo z paměti a ani z nabídky světových výrobců takzavané grafické kalkulátory. Jejich cena je sice stále nižší, ale někdy stejnou práci udělá šikovná aplikace. Vyzkoušejte si multiplatformní GraphApplet přímo online!
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog