Jankovy názory

Archiv

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

28. 09. 2006

O2 stále odírá venkovské školy předraženým 64 kbps připojením k internetu!

Opět jsem si po dlouhé době zkontroloval ceny satelitního obousměrného připojení. Mnoho nechybělo a satelitní broadband mohl být k dispozici na všech českých venkovských školách, bohužel Fránkovo vedení odboru SIPVZ v roce 2001 doslova promarnilo stamilionový závazek mobilního operátora Oskar, který chtěl zajistit připojení českých škol a knihoven právě touto technologií. Takže místo brosdbandu mají dodnes stovky venkovských škol jen 64kbps semipermanentní ISDN linku, za kterou MŠMT stále platí přemrštěných 35 000 Kč ročně!

Paradoxní je, že běžná cena satelitního připojení s dowloadem až 700 kbps a uploadem až 128 kbps je v USA výrazně nižší: i se splátkami za zařízení s anténou a s instalací se platí jen 99,99 USD měsíčně, přičemž po 15 měsících je zařízení splaceno a měsíční poplatek klesne na 59,99 USD! To znamená při dnešním kursu bychom za sateliní broadband zaplatili za první rok i s DPH 32 000 Kč a za druhý rok 22 400 Kč!

Paní ministryně Petra Buzková svým podpisem pod prodloužení nehorázně nevýhodné smlouvy s Českým Telecomem, nyní O2, zřejmě jednala v rozporu se zdravým rozumem, ne-li v rozporu se zákonem. MŠMT by proto mělo okamžitě vypovědět smlouvy s Českým Telecomem/O2 a přestat platit 35 000 Kč ročně za 64 kbps připojení tisícovky malých venkovských škol. Téměř stejnou kvalitu jim přinese běžné ISDN připojení, kde je k dispozici až 128 kbps a balíček O2 Internet Basic Nonstop, tedy připojení k internetu za měsíční paušál po celých 24 hodin denně, za pouhých 594 Kč měsíčně s DPH.

MŠMT tak v podstatě zbytečně platí dnes pětinásobek.

Doplněno:MŠMT podle smlouvy z letošního května již neplatí jednotný paušál za připojení, ale platba je odstupňována dle rychlosti. Podrobnosti smlouvy jsem ale stále nezískal, takže uvidíme!

17:37 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 09. 2006

Prohlížeč dokumentů ve formátu PDF, PostScript a MS Word online

Na řadě počítačů prohlížeče dokumentů ve formátu PDF, PostScript a MS Word z nejrůznějších důvodů nenajdete. WWW prohlížeč je s velkou pravděpodobností běžnější i u non-PC zařízení. Samuraj Data AB nabízí možnost prohlížení uvedených formátů online, aplikaci si můžete umístit i na vlastní server.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:51 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 09. 2006

O šéfce českého Google z Google a odjinud

Taťana le Moigne, rozená Táňa Janečková, se stane šéfkou české pobočky Google, zní tamtamy českého internetu. A ještě přidejme trochu bulvárních informací:

To se asi ještě nasmějeme...

17:36 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 09. 2006

Lži na iDnes: Internet do škol jako hůl na Petra Roupce

Personální čistky na ministerstvu školství samozřejmě přitahují média, neuvěřitelnou hloupost a neschopnost pokázaly Pavla Kubálková a Jana Blažková na iDnes v článku Ministryně školství chce změnit maturity i přijímačky, kde označily poradce ministryně Petra Roupce za strůjce nehospodárnosti v Internetu do škol. Místo aby si ověřily uvedené lži od nejmenovaného zdroje z ministerstva například pomocí Google, zapojily se do probíhající Paroubkovy protivládní kampaně.

Bývalý náměstek ministra školství Petr Roupec je bezesporu kontroverzní postava, ale z ministerstva školství byl odejit ke konci roku 2000. Po odvolání z funkce náměstka dva poslední měsíce roku řídil malý odbor MŠMT Informační gramotnost, který byl poté zrušen a v polovině roku 2001 pod novým názvem obnoven a obsazen novou šloufovskou garniturou. Ta pod vedením v minulém týdnu konečně odvolaného odborářského náměstka PaedDr. Jaroslava Müllnera zajistila tento dosud zcela neodhalený a nepotrestaný tunel, ze kterého, jak tvrdí někteří komentátoři, ČSSD financovala i předvolební kampaň v roce 2002. Dalšími organizátory byli pánové Fránek a Kordule, jejichž vyšetřování policií skončilo neúspěchem teprve nedávno, trestní oznámení podávala po svém nástupu ministryně Buzková na základě zprávy NKÚ. Vládní sliby o potrestání viníků socialistické vedení policie zametlo pod stůl. A nyní je Internet do škol holí na Petra Roupce pro novinářky z iDnes. Přitom Petr Roupec vystupoval jako jeden z mála odvážných kritiků Internetu do škol v reportáži Stanislava Motla v pořadu Na vlastní oči na stanici Nova v roce 2002. Motla stála tenkrát tato reportáž málem místo.

17:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Internet do britských škol aneb Česká školská cesta do pekel

Česká školská reforma se ohání celou řadou nových termínů, jako jsou klíčové kompetence, rámcové vzdělávací programy a další, ale ICT je v přípravě i realizaci reformy popelkou. Pětiletá Státní informační politika ve vzdělávání (SIPVZ) skončila rovněž přes řadu pozitivních změn fiaskem, zvláště pokud budeme posuzovat rentabilitu dosud vynaložených 7 miliard ze státního rozpočtu.

Ministerstvo školství (MŠMT) sice ždímá na reformu dotace z Evropského sociálního fondu (ESF), centralistický přístup rozdělování dotací je překvapivě spojen s absencí koordinace jednotlivých projektů. Opět rentabilita vynaložených prostředků je chabá. Často je to i díky nevyužití právě ICT: pro proškolení učitelů chybí eLearningové kursy, chybí kvalitní portálové řešení pro školy s workflow a groupware nástroji a je tu i absence prezentace pro zřizovatele škol i veřejnost. Reforma se bohužel neprezentuje jako něco, co probíhá v celé EU, a nedej bože, abychom se poučili jinde. Mediální podání školské reformy je více méně přežvykováním zpravodajství ČTK a apoteózou tvůrců české reformy z MŠMT přímořízených ústavů. Přístup ministerských úředníků byl navíc ve stylu: "teď je to na učitelích a školách, my jsme to přece skvěle vymysleli". Peníze z ESF se ale na podporu reformy do škol spíše nedostanou...

Ale podívejme se na vybavení britských škol ICT, které má pro úspěch reformy bezesporu výrazný vliv:

Primary schools:

Secondary schools:

U nás byl počet žáků na jeden počítač na ZŠ a SŠ v průměru 11,5! Počet interaktivních tabulí v českých školách je nyní někde mezi 1000-1500 kusů, tedy jsou na cca 15-20% škol. Přitom průměrný počet těchto tabulí byl v roce 2004 v UK na primary school 2 a na secondary 7,5!!! A o broadbandu si české školy si mohly většinou do letošního roku nechat jenom zdát, teprve od září nabízí O2 školám 2 Mbps ADSL v rámci státní zakázky za 35 000 Kč ročně...

17:33 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 09. 2006

Repasované počítače do školního roku 2006/7: kdo, kde a za kolik?

Nový školní rok a do škol došlé dotace SIPVZ vyvolávají zájem prodejců počítačů všeho druhu. Pro školy považuje část odborníků stále repasované počítače za výhodnou variantu rozšíření jejich #strojového parku#. Pro dnešní přehled jsme připravili srovnání nabídky šesti českých Microsoft Authorised Refurbisher, kteří mohou na repasované počítače pro školy instalovat operační systémy MS Windows 2000 Profi nebo 98 SE v české verzi.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:52 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog