Jankovy názory

Archiv

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

27. 07. 2006

JAJAH: VoIP ještě jinak...

Reklamní heslo je "Z běžného telefonu na běžný telefon bez nutnosti používat jakýkoli software" a telefonovat se dá z pevné linky i z mobilu. Číslo volaného ale zadáváte na stránce společnosti JAJAH.

Trocha skepse ale určitě neuškodí a uvidíme, zda koncept bude životaschopný. Ceny jsou následující, ČR je v zóně 2, čili z pevné na pevnou to je zadara:

Ceny JAJAH v eurech

17:17 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

26. 07. 2006

Jak to je s přenosovou soustavou? Vše je online!

Úterní kolaps přenosové soustavy nebyl nic příjemného. Dispečink společnosti ČEPS, správce sítí vysokého napětí, vyhlásil do odvolání stav nouze. Velké podniky musely podle vyhlášených regulačních stupňů omezit odběr.

"V některých domácnostech nejde teď topení nebo bojlery se neohřívají," připustil ředitel dispečinku ČEPS Miroslav Šula, protože se dálkově ovládané spotřebiče na noční proud nespustily. Ministerstvo průmyslu a obchodu i média poněkud mlžila a nejspíše zatajila hlavní důvod kolapsu, kterým asi není vyšší spotřeba kvůli přetrvávajícícm vedrům. Pokud se podíváte online na graf spotřeby v ČR, zjistíte, že spotřeba je maximálně 8,2 GW, přitom další 2 GW vyvážíme. ČEZ prostě ždímá Českou republiku bez ohledu na možné dopady.

ČEPS - spotřeba

ČEPS - vývoz

17:16 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Okurková sezóna na Živě aneb Další odborník na Linux

Se slzou oku vzpomínám na někdejšího redaktora, který čtenářům radil, aby napřipojovali monitor do zásuvky na zdroji, protože ho tak přetíží. Nový redaktor Živě Vlastimil Waic také dobře mete a pasoval se na analytika konkurence Windows versus Linux.

Po poněkud zmatené analýze Proč Linux nenachází přízeň domácích uživatelů, která vyvolala kýženou diskusi s více než šestisty příspěvků, trumfoval dnes otvírákem SUSE Linux Enterprise Desktop: Bude zabijákem Windows Vista? Zde prokázal své odborné znalosti skvělým postupem pro získání screenshotů: "Až doposud šlo vše hladce. Pro získání screenshotů jsme se rozhodli nainstalovat SLED pro platformu i386 do virtuálního stroje VMWare běžícího na Windows XP SP2. Instalace systému při všech pokusech na dvou počítačích a nakonec i přímo (bez VMWare) na jednom z nich vracela chybu (...) Snad se čtenář nebude hněvat, že právě kvůli této nemožnosti instalace SLED, po níž jsme se chystali připravit obrazový materiál, přinášíme některé screenshoty vypůjčené a tedy z anglického prostředí systému." Půvabné jsou i reakce autora na poměrně věcnou kritiku v diskusi, není divu, je členem Debatního klubu studentů Fakulty sociálních studií MU...

17:14 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

25. 07. 2006

9. ročník konference #Sítě ve školství 2006# BUDE!!! Už jste se přihlásili?

Středisko multilicencí pokračuje v přípravě tradiční akce na sklonku prázdnin v Kroměříži za účasti významných zahraničních hostů i představitelů předních softwarových firem. Pozvánka i přihláška jsou na České škole k dispozici pro všechny zájemce.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:25 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 07. 2006

Intel Core 2: nechutně vysoký výkon?!

Souboj Intel versus AMD se dostal do stadia téměř uzbrojení, po nabídce levných dvoujádrových procesorů Intel Pentium 4 D 805, kterou jsem zmiňoval v únoru, bylo uvolněno informační embargo na novou generaci Intel Core 2 s řadou technologických novinek.

Intel nabízí nyní řadu 65nm dvoujádrových procesorů, které opustily slepou uličku jádra Pentium 4 a navazují na mobilní jádra s vyšším výkonem na takt a nižší spotřebou. Nejvýkonnější ohlášený a testovaný model X6800 bude mít frekvenci 2,93 GHz a FSB 1066 MHz, nededikovanou 4MB Level 2 cache společnou pro obě jádra a TDP jen 80 W, zatímco dnes nejvýkonnější D965 má frekvenci 3,73 GHz, FSB také 1066 MHz, ale dedikovanou 2 x 2MB Level 2 cache a TDP plných 130 W. První testy přinesly například servery Živě a Hardware Anylysis. Výkon nového špičkového procesoru je oproti předchozí generaci o cca 30-70% vyšší při stejně ceně téměř 30 000 Kč. Nejlevnější nové 1,86GHz modely Intel ale budou začínat s cenou těsně nad hranicí 5 000 Kč. AMD může konkurovat jedině nasazením levných dvouprocesorových desek, kam by se osazovaly i levnější 90nm dvoujádrové modely s menší Level 2 cache, o tom jsem ale už psal... A příští rok bychom měli mít už čtyřjádrové procesory, kolik procent uživatelů ale takovýto výkon využije, proboha?

17:10 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

czech.cz: oficiální web České republiky s ostudnými chybami 2.

Do nového webu se v sobotu navezly i Lidové noviny se slovy: "Měla to být chlouba České republiky v zahraničí. Jenže nová internetová prezentace, kterou na adrese www.czech.cz ve čtvrtek spustilo ministerstvo zahraničních věcí, zavání spíš pořádnou ostudou."

Na webu byly nalezeny nejrůznější věcné chyby, jako je například:

  1. "Obchodní bilance České republiky je od vzniku republiky v roce 1993 pasivní..." - tento text byl zřejmě zkopírován z hodně starého zdroje, vloni byl přebytek téměř 40 miliard Kč.
  2. Mezi slavnými Čechy je uvedeno jméno architekta Matyáše z Arrasu, dále tu je Sigmund Freud, Franz Kafka, Ernst Mach, ale i Habsburg Rudolf II.!!!

Fascinující je neúcta Ministerstva zahraničí k autorským právům, kdy stránky byly na web evidentně zkopírovány bez souhlasu autorů, bez korektury a citace jsou bez uvedení zdroje, cituji z článku Roberta Maleckého Ostuda za 32 milionů: server propagující Česko:

"Portál obsahuje více než 1500 stran textu, který jsme převzali z internetových stránek státních institucí i z veřejných zdrojů. Bohužel jsme je převzali i s chybami, které na nich jsou. (...)Jde o výměnu informací mezi státními institucemi, na tom není nic divného," řekla Adamcová (pozn. ředitelka odboru zahraniční prezentace MZV) . Připustila alespoň, že by se pod jednotlivými články mohly objevit odkazy s uvedením zdroje, z něhož informace pochází.

Dodavatel má dostávat ročně 8-10 milionů Kč, je to hodně nebo málo? Na serveru je cca 1500 převážně neoriginálních a převzatých stránek, které by měly být lokalizovány do 6 jazyků...

17:09 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 07. 2006

EDU-Nix: americký bratranec

Český projekt Edunix, zasvěcený boji za svobodu a alternativy informačních technologií v českých školách, získal amerického jmenovce EDU-Nix. Jeho autor Shane Coyle nyní nabízí betaverzi LiveCD distribuce pro školy pod heslem #Free Software for Public Schools: Bridging the Digital Divide using Open-Source#.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:26 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Trest pro Gatese: omyly a mýty odjinud

Parafrázuji titulek ze sousedního blogu, protože do denního tisku proudí nejrůznější bláboly, svědčící především o absolutní neznalosti autorů, přestože mají za jménem například přídomek "analytik PPF".

Pavel Kohout, analytik PPF, protlačil do ve čtvrtek do Lidových novin článek Trestat Microsoft kvůli monopolu? Ale prosím vás!, který je plný nejrůznějších nesmyslů (vyjímám tři citace):

  1. Ačkoli Microsoft již požadavky EK plní, komisaři došli k názoru, že ne dost rychle. Doposud již Microsoft zaplatil na pokutách komisi téměř 497 milionů eur. Problémem byla skutečnost, že Microsoft instaloval do systému Windows přehrávač videosekvencí. Na nátlak EK byl donucen uvést na trh verzi operačního systému bez přehrávače. - pokuta je za neposkytnutí informací o použitých protokolech
  2. Druhou jistou věcí je, že jakýkoli tlak úřadů neodstraní dominantní pozici Microsoftu na trhu operačních systémů a především kancelářského software. Proč? Kancelářský balík MS Office zkrátka nemá konkurenci. Je pouze částečně nahraditelný systémem Open Office. Tento produkt je sice k dispozici zdarma, ovšem jde jen o náhražku, což se pozná při práci. Tabulkový kalkulátor Open Office postrádá řadu vyspělých funkcí, které má MS Excel: řešení složitých matematických problémů nebo vyspělé makroprogramování je uživatelům odepřeno. - odhaduji, že pro 90% uživatelů plně postačují funkce OpenOffice.org...

  3. Profesionálové tedy budou používat Excel, příznivci "open source" software mohou svobodně zvolit Open Office. Mezi těmito póly není místo pro konkurenci. Žádná softwarová firma se svéprávným vedením nebude investovat miliardy, aby se střetla s Microsoftem v tomto segmentu trhu. I kdyby se Evropská komise postavila na hlavu, jeho dominantní postavení prostě nezruší. - OpenOffice.org vychází z profesionálního řešení společnosti Sun, podobně jako Java a další, která se s MS střetává každou chvíli...

Panu analytikovi mohu jen poradit: Ševče, drž se svého kopyta!, ale možná není (píp), jen je koupenej!

17:07 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 07. 2006

czech.cz: oficiální web České republiky s ostudnými chybami

Tak jsme se dočkali od ministerstva zahraničí nového oficiálního webu České republiky z dílny www.advertures.cz a můžeme ho v okurkové sezóně strhat ;-) Takže drobné postřehy:

Fujtext

Home page czech.cz

17:06 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

html2cz: překlad anglických stránek on-line

Před téměř 2,5 rokem jsem na stránkách České školy psal o překladači anglických webových stránek html2cz, který využívá pro překlad GNU FDL Anglicko-Český slovník. Dnes jsem zřejmě s pořádným zpožděním zaregistroval i online verzi , kterou si zprovozníte tím, že si následující odkaz přidáte k oblíbeným položkám: html2cz. Pokud si pak při prohlížení anglické stránky nevíte rady s překladem slovíček, výběr této oblíbené položky vám vrátí originální stránku s překladem jednotlivých slov, který se objevuje při najetí kursorem na příslušné slovo v žluté bublině pod ním.

Překlad slovíčka v bublině

Program využívá pro zobrazení překladu tohoto kódu:

   <acronym style="cursor: help;" title="po&#382;adovan&#253;">Required</acronym>   

17:05 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 07. 2006

Wyse: "thin-client-on-a-chip"

Technologie tenkých klientů je mnohými zavrhována a mnozí ji v době dnešních online apliakcí předvídají velkou budoucnost. Wyse Technology připravuje thin-client-on-a-chip, tedy komplexní řešení montovatelné kromě skutečných tenkých klientů i do televizorů, monitorů, tiskáren, PDA, mobilů a dalších elektronických zařízení.

Připravovaný chip se šesti jádry na bázi ARM 9 by měl zvládnout i relativně vysoké požadavky na grafickývýkon, bude podporovat VoIP a jeho cena 50 USD by měla umožnit i snížení cen tenkých klientů. Ty se dnes dodávají převážně s procesory x86 od system-on-chip SiS nebo AMD Geode s frekvencemi od 200 MHz po VIA s frekvencemi až 1,2 GHz. Nejlevnější terminálové krabičky stojí kolem stovky dolarů, tenké klienty HP pak můžete koupit i u nás za ceny od cca 6000 Kč až do 18500 Kč bez DPH...

A trochu statistiky na závěr: Wyse vloni dodala plný milion tenkých klientů a má nyní cca 40% jejich trhu.

17:04 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Myš pro pistolnika Shane

V mé oblíbené dětské knížce Jezdec z neznáma pistolník vysvětluje dětskému hrdinovi, jak používat pistole slovy, ukazuješ na ně pistolí jako prstem... Akihabaranews.com přinesly obrázky myší novinky, kterou si páskem připínáte na ukazováček a pak už jen ukazujete.

Na boku jen 35gramové 800dpi USB myši jsou dvě tlačítka a kolečko, které se ovládají palcem. Cena je doporučena 4980 jenů (45 USD), na ulici se dá údajně seznat už za 3140 jenů (28 USD).

Myška na ukazováčku

17:02 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 07. 2006

Nový Apple iMac pro školy aneb Kam se pohnul vývoj za 4 roky

Ve středu byl uveden na trh nový Apple iMac pro školy, nahrazující řadu eMac, odvozený od all-in-one modelů iMac s 1,83GHz procesorem Intel Core Duo a 17" LCD displayem s rozlišením 1440*900 za cenu pouhých 899 dolarů. Při této příležitosti jsem si probral historii školních modelů Apple...

Do amerických škol se už dodávaly počítače Apple před zhruba dvaceti lety, kdy to byly nejprve učebny se sítí s bezdiskovými klienty Apple IIGS a serverem Apple Macintosh SE s 20MB pevným diskem, pak už převládaly i jako žákovské počítače modely Macintosh. O pár let později byla pro školy určena řada LC se vzhledem a velikostí krabice na pizzu a raritním pokusem byl přenosný model Apple eMate 300, odvozený od pradědečka palmtopů Apple Newton.

Apple eMate 300

Apple eMate 300, připomínající dnešní prototypový stodolarový OLPC (One Laptop Per Child), měl 25MHz procesor ARM 710a, 8 MB ROM, 3 MB RAM (1MB DRAM, 2 MB Flash jako uživatelskou paměť), PCMCIA slot, IrDA a Newton InterConnect port pro propojení do sítě, případně připojení dalších periférií. Jeho podsvícený dotykový LCD display s rozlišením 480*320 a s 16 odstíny šedi doplňovala téměř plnohodnotná klávesnice. Cena ale byla na tehdejší dobu šílená: 800 dolarů, takže výroba skončila po necelém roce od uvedení v únoru 1998... Ale je to nádherná hračka o půdorysu zhruba 30 na 30 cm a hmotnosti 1,5 kg, kterou mám doma na čestném místě ve sbírce. Dokonce se ještě dnes dají koupit online z neprodaných zásob za pouhých 40 dolarů bez zdroje. Se čtyřmi AA akumulátory NiMH přitom pracoval až 28 hodin.

Apple eMac z roku 2002

Pro školy byla určena i řada Apple eMac, uvedená na trh koncem dubna 2002, odvozená od úspěšné all-in-one řady iMac. Na rozdíl od něj však měla 17" CRT display, první model měl 700MHz procesor PowerPC 7441 (G4), 128 MB SDRAM PC100 SO-DIMM, 40GB Ultra ATA disk a 32x mechaniku CD-ROM, to vše tehdy bylo za baťovských 999 dolarů. Nejvýkonnější modely měly v posledním roce 1,42GHz procesor G4, 512 MB RAM a 160GB disky... Pokud ho neznáte, tak vás asi zaskočí fádní i neforemný vzhled, až příliš odlišný od barevných avantgardních prvních modelů iMac.

Nový školní Apple s LCD displayem se liší od běžných modelů iMac absencí 128MB grafiky ATI Radeon X1600, místo které je využit chipset Intel GMA960, je tu jen 80GB pevný disk, 512 MB RAM a combo mechanika.

Apple iMac

Čili za čtyři roky při nižší ceně: 17" širokoúhlý LCD display místo CRT, čtyřnásobek paměti, procesor také se zhruba 3-4 násobným výkonem, dvojnásobná kapacita disku, navíc Wi-fi a vypalovačka...

17:01 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Registrace nové firmy za den? Ano, ale v Severním Porýní-Vestfálsku...

Disfunkčnost či zkorumpovanost české justice je stále dobře čitelná i na práci obchodního rejstříku, který mají na starosti rejstříkové soudy v bývalých velkých krajích z dob ČSSR (regionální dělení je po zrušených okresech). Stav dokládá čilý obchod s již založenými společnostmi, které i na internetu inzerující šíbři dokáží převést v rejstříku do 5 kalendářních dnů, zatímco běžný postup trvá řádově déle bez ohledu na zákonné lhůty. V Severním Porýní-Vestfálsku zavádí společnost Siemens Business Services (SBS) online systém, který umožní zkrátit dobu potřebnou na registraci nové firmy z 27 dní na méně než jeden den.

Ti, kteří si budou chtít založit firmu, vyplní internetový dotazník a ten bude soudem zpracováván v digitální podobě. Dnešní rejstřík, včetně všech dosud pouze papírových záznamů, už je do ní rovněž zkonvertovaný a centrální databáze bude přístupná všem pracovníkům soudů. Severní Porýní-Vestfálsko se tak dostalo na špičku v Evropě a my si musíme zvykat, že budeme ještě hodně dlouho na chvostu...

17:00 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog