Jankovy názory

Archiv

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

29. 06. 2006

Nepoučitelná ministryně Bérová aneb veřejná zakázka Připojení knihoven k internetu

Před pěti lety se bouřila školská i odborná veřejnost proti projektu Internet do škol, který ve svých důsledcích díky vysloveně zastaralé a drze předražené nabídce připojení od ČESKÉHO TELECOMU zbrzdil rozvoj využití Internetu ve výuce o nejméně tři či čtyři roky. Dnes se stejným způsobem pokouší ministerstvo informatiky zatáhnout třistamilionovým výběrovým řízením do podobných osidel české veřejné knihovny. Řešení v rezortu školství je přitom již druhý rok přes u ministryně školství zčásti úspěšný lobbying ČT realizováno dotací ve výši 35 tisíc Kč pro každou školu.

Připojení ČT si ponechalo přes 3500 škol, ze kterých stále téměř třetina má 64/128kbps (často jen semipermanentní ISDN) přípojku, za kterou MŠMT platí zhruba 2500 Kč měsíčně... Paní ministryně zřejmě předpokládá, že pracovníci veřejných knihoven a jejich zřizovatelů, tedy obcí, jsou neschopní si na MI ČR nastartovaném trhu vybrat sami.

16:58 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

27. 06. 2006

The European Library: zdroje z 45 evropských národních knihoven on-line

Digitalizace knihoven je na postupu a přestože na si dostupnost digitální podoby všech vydaných knih ještě počkáme, portál The European Library již nabízí řadu pokladů. Sen mnoha studentů, badatelů a vědců se možná už brzy stane skutečností...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Co si máme myslet o řediteli Národní knihovny, když ignoruje projekt The European Library?

Dnes jsem si na Lupě s několikadenním zpožděním přečetl interview s ředitelem Národní knihovny v Praze, kde pan ředitel Ježek na otázku o digitalizacu fondů světových knihoven a jejich zpřístupnění na Internetu naprosto opominul v odpovědích projekt a portál The European Library.

The European Library nabízí přístup k řadě zdrojů z 45 evropských národních knihoven on-line. Vyhledávání zdrojů je zdarma a dodávka digitálních objektů je opět zčásti zdarma nebo za poplatek. Tento projekt Evropské komise by měl do roku 2008 vytvořit digitální knihovnu obsahující na dva miliony on-line dostupných digitalizovaných děl a do roku 2010 by již zde mělo být šest milionů knih, obrázků, ale i fotografií, filmů a dalších kulturních děl. Na projektu plně participují národní knihovny Dánska, Estonska, Finska, Francie, Chorvatska, Itálie, Litva, Německa, Nizozemí, Portugalska, Rakouska, Srbska, Slovinska, Švýcarska a Velké Británie, spolu s ICCU (Národní institut pro katalogizaci z Itálie) a s CENL (the Conference of European National Librarians). Jejich sbírky byly do The European Library zahrnuty jako první. Dalších třicet národních knihoven, včetně české, na projektu spolupracuje zatím jen částečně. Portál je hostován na nizozemské Koninklijke Bibliotheek.

Evropská komise má v úmyslu podpořit národní digitalizační střediska až 250 miliony eur. Stránky jsou plně lokalizovány zatím do tří jazyků: angličtiny, francouštiny a němčiny, stránky vyhledávače pak do jedenácti dalších, čeština bohužel chybí (i když v řadě systémových funkcí je již zřejmě zabudována).

V souvislosti se zmíněnou výší dotace je také směšné, že NK získala z tzv. broadbandového fondu necelých 16 milionů Kč z Archivace a zpřístupnění dokumentů Národní digitální knihovny prostřednictvím centrálního datového úložiště...

16:58 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Bombenfest und idiotensicher notebook pro nové poslance

Zajímavá aférka z našeho Absurdistánu mi kromě osvěžení v politicky přehřátém létě trochu vrtá hlavou: skutečně musí být na bezpečném notebooku samostatný vypínač bezdrátového připojení?

V článku na serveru lidovky.cz Roman Žamboch z tiskového oddělení PSP důležitost tohoto vypínače pro práci poslanců hájí. "Při náhodném sepnutí tlačítka u notebooku nevybaveného páčkou by mohlo dojít k nechtěnému zveřejnění uživatelských dat do veřejného prostoru." Joj... Notebooky Dell prý nic takového nemají a jsou proto nevhodné pro státní správu. Joj...

16:56 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

26. 06. 2006

AMD versus Intel: první sází na dvouprocesorové desky

Podíl společnosti AMD na trhu procesorů pro PC roste a Intel odpovídá technologickým zbrojením: přešel rychle na 65nm výrobní technologii, prodává dvoujádrové procesory i jako low-end (model Pentium 4 805) , opouští vysokofrekvenční technologii Pentium 4 a přechází k novým pomalejším jádrům s výrazně vyšším výkonem na jeden takt, které se osvědčily u AMD, objevují se i informace o přípravě nové generace procesorů Intel s integrovaným řadičem paměti (opět úspěšně použitý u AMD)...

Společnosti AMD tak hrozí doslova uzbrojení, ale odpověď je překvapivě jednoduchá: pro high-end segment desktopů (především herních) budou nabízeny dvouprocesorové desky pro modely CPU Athlon FX. Řešení osvědčené u pracovních stanic a serverů s procesory AMD Opteron připomíná oldies-but-goldies dvouprocesorové desky pro Socket 370, kde dva laciné přetaktované procesory Intel Celeron 300@450 (i více) dávaly dohromady výkon větší než mnohonásobně dražší single procesory Pentium III. Dvouprocesorové desky nemusí být o tolik dražší než jednoprocesorové a takový nový systém se čtyřmi jádry bude mít vyšší výkon než pracovní stanice před dvěma lety. Nebo jen před rokem?

16:55 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Google Video Free Today!

Google dnes poskytuje bezplatný přístup k videoklipům, které běžně stojí od 0,99 do 14,99 USD. Jde o klasické filmy, dokumenty, hudební či kreslené filmy i další videonahrávky.

Google Video Free Today

Je možné, že Google testuje nový reklamní systém s reklamními spoty...

16:53 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 06. 2006

Konec Střediska multilicencí DZS MŠMT 2.

Před týdnem jsme vás informovali o ukončení činnosti Středisko multilicencí Domu zahraničních služeb MŠMT, které zajišťovalo především distribuci programových produktů českým školám za výhodnějších podmínek než konkurence. Požádali jsme novou ředitelku Domu zahraničních služeb Kateřinu Štěpánkovou, která nastoupila do funkce 19. dubna letošního roku, o odpovědi na několik otázek. Přestože odpovědi mailem po obdržení otázek přislíbila, dočkali jsme se jen nepříliš konkrétní proklamace.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 06. 2006

iDva: třetí generace nabídky AutoCont Online

Společnost AutoCont Online prezentovala před několika dny na seminářích v Praze, Brně a Ostravě nový projekt dodávek ICT služeb pro základní a střední školy. Kromě "tradiční" nabídky byly prezentovány i některé novinky, jádrem nabídky ale mají být především výhodné cenové a finanční podmínky.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:31 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

19. 06. 2006

Další ultratenký klient: Ncomputing nStation

AT Computer nově nabízí řadu tenkých klientů Ncomputing, nejlevnější je 260gramový Ncomputing nStation L110, který stejně jako další v řadě používá vlastní SoC (System on chip) NC16C24A a proprietární protokoly Windows resp. Linux over IP (WoIP a LoIP). K běžnému PC kategorie Pentium 4 3GHz s dostatečnou pamětí a s MS Windows XP Profi se dá připojit až deset 260gramových nStation (aktuální cena 4700 Kč s DPH, pro školy pak 4300 Kč, při 10 klientech je třeba PC s 2GB RAM), k výkonnějšímu serveru s MS Windows Server 2000/2003 pak až třicet nStation, alternativou je samozřejmě využití i linuxového serveru. Ncomputing nStation má následujícíc rozhraní: pro PS/2 klávesnici a myš, Ethernet (RJ- 45) Port, a výstupy pro reproduktory a monitor. TCO může kromě ceny hardware, provozu a správy snížit i výhodnější licencování software Microsoft. Samozřejmě toto řešení, využívající není vhodné pro hraní nových her či pro CAD nebo střih videa, ale pro běžnou práci v kancelářích nebo učebnách plně vyhovuje.

Ncomputing nStation

16:51 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 06. 2006

Venezuela školí 400 000 obyvatel v používání OSS/FS zatímco MI ČR se atsá 80 000 proškolených na produktech Microsoft

Venezuelské Národní centrum pro informační technologie (CNTI) zahájilo proškolení 400 000 obyvatel v používání Open Source programů. Tento program má v první řadě zaškolit ty, kteří o nich neví vůbec nic. Registrace probíhá v 330 informačních kancelářích po celé zemi. Každý z bezplatných kurzů trvá 24 hodin a nabízí informace o software, hardware a komunikačních technologiích. Venezuela má přitom dvojnásobek obyvatel ČR a naše sebevědomé MI ČR se stále tasá Národním programem počítačové gramotnosti (NPPG), ve kterém se od roku 2003, tedy za tři a půl roku proškolilo v dvouhodinových kursech na produktech Microsoft zatím přes 180 000 obyvatel. Dalších nekvalitních online kursů se zatím účastní přes 80 000 lidí. Paní ministryně, není vám trochu stydno?!
17:45 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Google U.S. Government Search: prohledávání vládních webů

Google U.S. Government Search indexuje stránky amerických federalních a statních stránek v doménách .gov, .mil a vybrané stránky v doménách .com, .us a .edu. Není to lepší než nějaký portál?

Google prohledává vládní weby

16:50 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 06. 2006

Marihuana ve škole aneb Vyhodit před maturitou nebo nevyhodit 3.

Po urgenci jsem obdržel s omluvou od tajemníka hejtmana Michala Bosáka stanovisko hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka, který nám bohužel neodpověděl přímo na naše otázky. Ředitel českobudějovické Integrované střední školy stavební Pavel Veselý se omluvil, že se nyní vzhledem k vývoji causy nebude vyjadřovat. Jeho stanovisko pochopitelně respektuji a domluvil jsem si poskytnutí rozhovoru na září.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:39 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Proč jste to, paní ministryně, podepsala? 2.

Takto se ptal Jiří Verner před půl rokem v článku na serveru skolaonline.cz v souvislosti s čerstvě podepsanou metodikou odboru SIPVZ k dotacím na ICT standard pro rok 2006 a konstatoval: #Odbor SIPVZ, fakticky ovládaný zpoza stínu romantickým aktivistou Macou, se rozhodl, že slabým je třeba brát a silné z toho podporovat.# V úterý 13. června podepsala paní ministryně Příkaz ministryně školství, mládeže a tělovýchovy č. 8/2006, kterým stanovuje pravidla rozpuštění zbývajících finančních prostředků na zajištění standardních a nadstandardních informačních a komunikačních služeb ve školách v rámci realizace SIPVZ. V něm po prohraných volbách zhruba dvěma tisícům malých převážně venkovských a zelených škol (píp) na hlavu.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 06. 2006

Marihuana ve škole aneb Vyhodit před maturitou nebo nevyhodit 2.

Článek o tom, jak kvůli nalezeným třem gramům marihuany ředitel českobudějovické Integrované střední školy stavební Pavel Veselý zavolal policii a vyloučil svého studenta Jana Chromého ze školy těsně před maturitou a před přijímacími zkouškami na vysokou školu, vyvolal rozsáhlou diskusi. Požádal jsem aktéry o vyjádření, dnes přináším odpovědi otce Karla Chromého. Ostatní přes urgence na naše dotazy dosud neodpověděli.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:40 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 06. 2006

Konec Střediska multilicencí DZS MŠMT

V průběhu své více než desetileté činnosti Středisko multilicencí Domu zahraničních služeb MŠMT zajišťovalo především distribuci programových produktů českým školám za výhodnějších podmínek než konkurence. To bylo možné díky řadě distributorských smluv, které se nyní na základě rozhodnutí ministryně školství budou vypovídat. Podle nové ředitelky Domu zahraničních služeb, která nastoupila do funkce 19. dubna letošního roku, distribuce software koncepčně do činnosti Domu zahraničních služeb absolutně nezapadá a podle vedení MŠMT nezapadá ani nikam jinam.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:43 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Kde jsou peníze na projekty? aneb Jánošíci z odboru SIPVZ

Z dopisu adresovanému odpovědnému pracovníkovi odboru SIPVZ: #Omlouvám se, že znovu a opakovaně se ptám na osud podaných národních projektů SIPVZ. Děje se v tomto něco? Zatím jsem nikde nenašel zmínku o tom, jak to s těmito projekty vypadá. Podle metodického pokynu mělo být výběrové řízení ukončeno do 30 kalendářních dnů po uzávěrce podání projektů, tedy nejpozději do 30. dubna a výsledek zveřejněn na e-gramu.#
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:41 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 06. 2006

Google, Google, Google, ještě jednou Google: vyhledávač stokrát jinak

První službou Google, kterou se budu zabývat, je vlastní vyhledávání. Nemusí jít nejen o prohledávání textů nebo titulků na webových stránkách, ale také obrázků podle popisků, diskusních skupin nebo souborů v nejrůznějších formátech. S vyhledávačem jsou spojeny samozřejmě i reklamní služby, které Google živí...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:43 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 06. 2006

Paroubek je postkomunistický politický zmetek...

To, co předvedl Jiří Paroubek těsně před volbami a těsně po nich, jen ukázalo jeho primitivní a omezený rozhled komunistického nomenklaturního kádra ve zkorumpované a úplatky zcela prolezlé socialistické organizace Restaurace a jídelny v Praze 1. Jeho kontakty na podobné kreatury z řad vexláků, taxikářů, uplacených estébáků a esenbáků, uplacených kontrolorů a podobných profesních společenstev se projevovaly již za jeho polistopadového působení na pražské radnici. Tam bylo a stále je jedno, ke které straně patříte, hlavně, že držíte basu. Ale ve vyšší politice se hraje o víc a tady Paroubek překročil svoje meze. Alespoň doufejme.
20:04 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog