Jankovy názory

Archiv

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

31. 05. 2006

Google, Google, Google, ještě jednou Google...

Řada komentátorů bez uzardění tvrdí, že hlavním motorem a největším inovátorem byla v roce 2005 na světovém Internetu bezesporu společnost Google. Její nové služby přibývají jako houby po dešti a o řadě z nich běžní uživatelé z řad pedagogů a žáků možná ani neví, i když základní vyhledávač Google používají. Přitom je řada služeb otevřených a umožňují spolupráci. Službám Google chceme věnovat rozsáhlý seriál, uvítáme proto i spolupráci dalších autorů. Tento úvodní díl ale poněkud netradičně bude o slovenském projektu Infovek...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 19:58 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

29. 05. 2006

Repasované počítače v roce 2006: kdo, kde a za kolik?

O nabídce a vhodnosti repasovaných počítačů pro škola jsme psali a diskutovali naposledy na přelomu ledna a února. Dnes chci upozornit na některé konkrétní nabídky, jak ty cenově výhodné, tak ty poněkud #šibalské#.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 20:02 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Na Internetu se všechno rozkecá... Slyšeli jste už tu o Škromachovi a Nečasovi?

Jako anekdota vyznívá jednoduchý test redaktorů Zlínských novin, kteří krajským lídrům pěti nejsilnějších stran položili dotaz, jenž se týkal výstavby železniční tratě z Luhačovic do Trenčína. Politici ochotně odpovídali bez ohledu na to, že celá výstavba byla jen výmyslem redakce.

Sebejistota ministra Škromacha se čekat dala, dokončení odhadl za 5-6 let, Petr Nečas z ODS trumfoval poznámkou, že záleží na dohodách se Slovenskem: Jinak by se mohlo stát, že přivedeme trať k hranicím, kde se bude deset let čekat na napojení! Volte tyto žvanily, s nimi si ještě užijeme srandy! Miloš Zeman měl pravdu, novináři jsou obtížná pakáž.

19:54 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 05. 2006

etesty: neuvěřitelná drzost Ministerstva dopravy s novou podobou zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy

Cituji: Nová podoba zkoušky bude zavedena s účinností od 1. července 2006. Pro provádění zkoušky ministerstvo zajistí pro obecní úřady obcí s rozšířenou působností software, který umožní provádět zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění i přezkoušení odborné způsobilosti řidičů, pro pověřené zkušební komisaře zajistí software určený pro provádění přezkoušení odborné způsobilosti řidičů. Programové vybavení je určeno a testováno pro provoz na počítačích s níže uvedenými technickými paramery.

Nebudu napínat, pro lokální server to je například:

Doporučená konfigurace SW
Windows XP SP2 nebo Windows 2000 SP4 nebo Windows 2003 server SP1
Ovladač pro tiskárnu
Součástí instalace vlastní aplikace eTesty pak bude instalace následujících komponent
- .Net Framework 2.0
- SQL server 2005 Express Edition
- SQL Server 2005 Native Client Package

a pro klientský počítač:

Doporučená konfigurace SW
Windows XP SP2 nebo Windows 2000 SP4 nebo Windows 2003 server SP1
Součástí instalace vlastní aplikace eTesty pak bude instalace následujících komponent
- .Net Framework 2.0
- SQL Server 2005 Native Client Package
- Macromedia Flash Player 8

V době multiplatformních klientů běžících v libovolném prohlížeči nám tu nějaká banda (píp) připravila evidentní (píp) na základě zadání další bandy (píp). Jen představa instalace podobných zvěrstev na obecních úřadech stovek obcí s rozšířenou působností je děsivá...

19:53 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 05. 2006

Stodolarový notebook pro každé dítě: zapomenuté předvolební téma

Centrální dodávky informačních a komunikačních technologií jsou v českých zemích po pětiletce SIPVZ nepřekonatelné tabu. V letech 2007-2010 ale rozvojové země, ke kterým stavem vybavení škol a penetrací vysokorychlostního připojení k Internetu možná stále patříme, nasazují díky projektu One Laptop Per Child k nebývalému trháku. Nebylo by lepší se k této strategii co nejdříve připojit? Nebo zůstaneme při zami a u tradičních českých sólových řešení?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 20:03 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

21. 05. 2006

MS Office Kids a Senior Edition moc k smíchu nejsou

Nový reklamní website společnosti Microsoft iloveoffice.cz je možná pro autory žertovný, ale mně moc vtipný nepřipadá.

MS Office Kids Edition

Realizace něčeho podobného je možná reálnější, než se na první pohled zdá, zvláště vzhledem k přípravě linuxového projektu One Laptop per Child (OLPC). A černý humor se šablonou na závěť to asi nevyváží:

MS Office Senior Edition

19:52 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 05. 2006

MediaScrape - internetové televizní zpravodajství zdarma

Dnes spuštěný MediaScrape je první internetovou televizní sítí s bezplatným zpravodajstvím v jazykových mutacích podle příslušné země a s možností vyhledávání a archivace a funkcí on demand. Zpravodajství je aktualizované každou půlhodinu a uživatelé mají k dispozici kromě výběru jednotlivých zpravodajských shotů i 10-12minutové kompletní zpravodajství.

Vše přehrává Windows Media Player a server běží na MS IIS. Při testu jsem se dočkal řady hlášení, ale to se zřejmě dalo očekávat:

HTTP Error 403.1 - Forbidden: Execute access is denied.
Internet Information Services (IIS)

Po registraci jsem sice dostal potvrzující mail, přístup na heslo ale nefungoval, uvidíme ráno... Home page vypadá takto:

MediaScrape home page

19:50 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 05. 2006

Novell Open Workgroup Suite: cenově výhodné firemní řešení na bázi Open Source?

Společnost Novell dnes oznámila celosvětovou dostupnost sady Novell Open Workgroup Suite pro firemní použití ve dvou variantách: čistě linuxové a cross-platformní. Sada obsahuje Novell Open Enterprise Server (s SUSE Linux Enterprise Server), groupware Novell GroupWise, Novell ZENworks Suite pro správu systémů, Novell Linux Desktop a kancelářský balík OpenOffice.org pro MS Windows a Linux.

Cena linuxové sady bude od 75/80 dolarů za roční nebo 110 dolarů za trvalou licenci za zařízení či uživatele, cross-platformní bude stát 106 dolarů za roční nebo 150 dolarů za trvalou licenci za zařízení či uživatele. Srovnání nákladů v organizaci s 250 uživateli je podle Novell oproti konkurenčnímu Microsoft Enterprise Agreement následující: řešení Novell přináší úsporu 48-72% tříletých nákladů podle typu licence.

Půjde konečně o úspěšný frontální útok proti dominanci MS na desktopu? Novell už to jednou zkoušel, poté Borland a později i Corel... Bude se historie opakovat?

19:44 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Sto dní Školského vzdělávacího a informačního portálu EDU.CZ: konec hájení

Tento špatný vtip na portál se skutečně už hájit nedá. Od 23. ledna 2006 jsme ředitelku Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavlu Zieleniecovou a dodavatelské společnosti Hewlett-Packard a Sefira nechávali ukázat, co umí. Jsou sice dlouho plně odpovědni za jeden z nejotřesnějších výstupů Státní informační politiky ve vzdělávání, ale i po sto dnech pilotního provozu můžeme ve stylu "na hrubý pytel hrubá záplata" prohlásit jediné: EDU.CZ je na dvě věci, na nic a na...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 15:06 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 05. 2006

Strana zelených: potřebujeme policii, které můžeme věřit

Z dnešního vyjádření Strany zelených:

Je zřejmé, že Inspekce ministra vnitra nepostupuje nezávisle a reaguje na politickou objednávku. V případě loňského Czech Teku odložila inspekce podání pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele v řadě případů, kdy se policisté dopustili brutality proti mladistvým. Naopak nyní, před volbami, v případě napadení ředitelky sekce Úřadu vlády, vyšetřila případ během mimořádně krátké doby a sdělila obvinění z trestného činu. "V budoucnu nemůže deliktní jednání policie prošetřovat Inspekce ministra vnitra, ale samostatný vyšetřovací orgán, který nebude svazován falešnou profesní solidaritou a přáními ministra vnitra", řekl Stanislav Penc, který nezákonné chování policistů dlouhodobě sleduje.

"Cestou, jak vrátit postupně důvěru veřejnosti v policii, je provést důslednou prověrku mravní integrity a profesionální vybavenosti policistů, především řídících pracovníků a povolat do řídících funkcí bezúhonné pracovníky, kteří nejsou spojeni s předlistopadovou SNB. Je nutné předložit nový model fungování moderního policejního sboru, který bude sloužit primárně k ochraně zdraví a životů občanů a k prevenci, nikoli represi.", řekl Martin Bursík, předseda Zelených.

Ministr vnitra František Bublan vstupoval do funkce s vyjádřením, že mezi hlavní priority jeho práce bude patřit změna inspekčních a kontrolních mechanismů práce policie, tj. Inspekce ministra vnitra. Nejen, že tento slib nesplnil, ale ředitelem Inspekce ministra vnitra následně jmenoval Miroslava Borníka, který v roce 1989 protiprávně postupoval proti zmlácenému demonstrantovi D.K. (viz svědectví Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných č. 895). "Borník z tohoto důvodu není důvěryhodným ředitelem Inspekce ministra vnitra", řekl Stanislav Penc. "Inspekce ministra vnitra se stala nástrojem trvalélo alibismu rezortu vnitra, kterým je obhajováno neobhajitelné", řekla Kateřina Jacques.

Policie je evidentně personálně prohnilá a je tam ve vedení stále stejná předlistopadová pakáž.

15:07 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 05. 2006

Autor testu státní maturity z části Informačně technický základ je vůl!

A velkej, musím dodat. Podrobnosti k tomuto paskvilu popsal Jiří Fogl v článku Parodie na maturitu 3. Další článek k tomuto testu mi dnes dala přečíst kolegyně z gymplu. V jeho úvodu parodicky spekulovala o tom, jak asi autor vypadá a co dělá a jak se k tvorbě testu dostal. Taky by mne to zajímalo.

Součástí Maturity nanečisto, které se v pilotním projektu CERMATu zúčastněné školy v této části účastnily dobrovolně, byl i praktický test znalostí, který spočíval v řadě úkolů prováděných v MS Excel s dodanými daty. U druhého z deseti (snad) se žáci kolegyně zastavili, protože při hodinové dotaci Informatiky se do takových podrobností nedostali a přeci jen dle nápovědy to tak snadno nejde. Další kolegyně z jiné školy tento test zpracovávala sama 1,5 hodiny...

Ale proč by měl někdo při maturitě prokazovat schopnost převádět binární čísla na hexadecimální či dekadické, vysvětlovat, co znamenají zkratky SQL, ARP či GPU , nebo řešit úlohu, cituji:

Ve které z níže uvedených možností jsou následující zálohovací zařízení seřazena vzestupně podle maximální možné kapacity?

1 - páska, 2 - disketa, 3 - optický disk, 4 - CD RW

A) 2, 1, 4, 3

B) 2, 3, 1, 4

C) 2, 4, 3, 1

D) 2, 4, 1, 3

Páska jako zálohovací zařízení, to je snad slang? Nebo myslíte děrnou pásku jako médium?!

Tento test musel napsat naprostý (píp). Kolik dostal zaplaceno a z které renomované školící firmy pochází? Hádejte...

Test vychází z takzvaného Katalogu požadavků k maturitní zkoušce (PDF, 382 kB), dejte si ho před spaním, nebudete mít určitě klidný spánek.

15:11 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 05. 2006

Česká policie vzkazuje: seřežeme... aneb Policista byl postaven mimo službu

Bublan po shlédnutí videozáznamů a fotografií dnes v rozhovoru pro ČRo 1 prohlásil: "Domnívám se, že to bylo zbytečné." a "Policista se choval neadekvátně." K výpovědi Kateřiny Jacques o chování policistů na služebně, kde násilí vůči ní pokračoval, dokud jedna z přítomných policistek neprohlásila, že z toho bude průser, ministr Bublan prohlásil: "Chování na stanici bude součást šetření a budu postupovat nekompromisně."

ODS ústy Miroslavy Němcové vyzvala ministra Bublana k demisi, protože podobných excesů je plno a situaci se evidentně nelepší. Bublan v rozhovoru pro ČRo 1 opakovaně potvrdil nepřiměřenost zákroku: "Bylo to zbytečné, nemuselo se to stát. Kdyby se to nestalo, dneska bych mohl pochválit policii... tento jediný lapsus akci pokazil."

Akce, kdy náckové klidně pochodují městem za dohledu a ochrany jiných nácků, je, pane ministře, skutečně to pravé...

Ještě pár odkazů:

15:20 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Policista č. 301954: JÁ JSEM VÁM NEDOVOLIL MĚ FOTIT! JÁ NEBUDU NĚKDE NA INTERNETU, KURVA.

Video se záběrem prvomájového policejního zásahu proti Kateřině Jacques pořídil Michal "Wolf" Vlk, fotograf Britských listů, je už k prohlédnutí i ke stažení (stream na iDNES, 46MB AVI, 90MB MOV). Z Vlkových snímků vyplývá, že zasahující policista před zásahem měl předepsaný odznak a přišel o něj až při potyčce s Jacques. Přepis rozhovorů z videa naleznete v článku na Britských listech, stejně jako řadu komentářů:

Dovolím si ocitovat z prvního z nich od Štěpána Kotrby:

Postup orgánů veřejné správy, včetně policie na demonstraci neonacistů z Národního odporu je bezprecedentní. Zatímco kdekoliv jinde - včetně Německa - by se demonstrace pravicových extremistů setkala s velmi přísným dohledem státních orgánů a nejspíše by nebyla povolena, v České republice dělají policisté neonacistům ochranku a represe používají proti občanům, kteří se rozmáhajícímu se neonacismu postaví na odpor. Zásah policie na prvního máje nelze vyhodnotit nijak jinak, než jako policejní politickou provokaci, zacílenou, stejně jako nepřiměřený zásah na CzechTeku 2005, na politickou odpovědnost za neutěšený stav v české policii.

Napadnout vysokou státní úřednici, navíc kandidátku Zelených, bít ji, zatknout ji a vyslýchat, zatknout a vyslýchat přitom novináře, to je diletantismus, hodný pokračovatelů Švejka. Stalo se ve chvíli, kdy na místě již nebyli žádní neonacisté a protestující tak vůbec nemohli narušovat jejich pochod, který mezitím zabočil za roh, takže nebyl v dohledu, ba ani v doslechu. Navzdory tvrzení policie o opaku.

Policisté, hysteričtí z toho, že se jejich zásah ocitne na internetu, si po zatčení od fotoreportéra Britských listů Michala Vlka nevyžádali fotografie ani mu nezabavili fotoaparát se záznamem policejního zákroku. Jestliže fotoreportér podle jejich mínění spáchal trestný čin fotografováním policejního zákroku (a jedině spáchání trestného činu může být důvodem k perlustraci, zadržení a výslechu), zanedbali tak služební povinnost tím, že záznam nezajistili. Jestliže nespáchal trestný čin, neměli právo ho zatýkat. Překročení pravomoci úředního činitele a násilí proti skupině či jednotlivci - to jsou trestné činy, za kterých je možno tyto ozborojené a tudíž nebezpečné osoby důvodně podezřívat.

15:18 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

01. 05. 2006

Česká policie vzkazuje: seřežeme i ředitelku Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti Úřadu vlády

Očekávám další internetovou informační válku: český policista dnes brutálně napadl ředitelku Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti Úřadu vlády PhDr. Kateřinu Jacques. Stejně jako po loňském zásahu proti CzechTek 2005 doufám, že tento incident srazí vaz policejnímu řediteli Husákovi, který se proslavil již krytím neoznačených policistů před pěti lety, i ministrovi vnitra Bublanovi.

Pod vedením ministra vnitra a později premiéra Grosse se z Policie ČR stala díky prorůstání jejích předlistopadových struktur, dnešních hospodářských delikventů a kriminálníků, neřízená střela. Policisté již mají pocit absolutní beztrestnosti, který se projevuje stále častěji. Radikální zásah je nutný nebo se v krátké době můžeme dočkat i české verze eskader smrti.

Ředitelka Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti Úřadu vlády, 34letá PhDr. Kateřina Jacques, matka dvou dětí, je také kandidátkou Strany zelených (SZ) do sněmovních voleb (je "dvojkou" na pražské kandidátce), můžeme proto klidně paranoidně spekulovat i o cíleném útoku neoznačeného policisty. Na západ od Chebu to za paranoiu považováno nejspíše nebude, v třicátých letech tento postup používala SA. ČTK přinesla rozsáhlou zprávu na serveru České noviny, komentář Českého rozhlasu byla ale již mnohem ostřejší. Vysvětlení policie zní velmi nevěrohodně:

Kateřina Jacques na Palackého náměstí v Praze spolu s dalšími členy Strany zelených protestovala proti extremismu tak, že akci přihlížela a držela transparent s nápisem "Zelení proti neonacismu".

Zásah jednoho z policistů Radiožurnálu popsal šéf Zelených Martin Bursík. "Začal ji bít, narazil ji na dům, srazil ji k zemi, bil ji a potom ji odvezli do služebny. Ona mi říkala, že ji mlátil po cestě i na služebně."

Policejní verze incidentu je poněkud odlišná. Kateřina Jacques prý narušovala oznámený a klidný pochod neonacistů. Podle policejního mluvčího Ladislava Bernáška neuposlechla několika výzev, proto ji policisté předvedli na služebnu. "Ženu předváděli za účelem podání vysvětlení na služebnu. V průběhu služebního zákroku ale žena kladla odpor a policisté byli nuceni proti ní použít donucovacích prostředků."

Doufejme, že se ministr spravedlnosti Němec, nadřízený Mgr. Jacques zasadí o adekvátní vyšetření i reakci vlády.Útočící policista neměl předepsané označení a tedy de iure v okamžiku zásahu NEBYL policistou, ale jen obyčejným náckem...

15:22 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog