Jankovy názory

Archiv

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

29. 03. 2006

ČSSD: Počítač každému školákovi?! Sliby se slibují, blázni se radují...

V rámci volebního programu slibuje ČSSD v oblasti školství takzvané počítačovné. Bohužel vedle návrhu na prudký růst porodného jde o pakatel. Není to tak dávno, co Vladimír Mlynář prosazoval nesmyslně konstruované daňové úlevy pro majitele domácích počítačů nebo za připojení k Internetu. Mediálně to byl možná úspěch, ale skutek utek.

Takže co nám ČSSD před volbami slibuje? Za první dítě chce rodičům vyplácet 60 tisíc korun. Při druhém dítěti má příspěvek vzrůst na 90 tisíc, při třetím dokonce na 120 tisíc korun. A zatímco pro rozvojové země se připravuje projekt One Laptop per Child (OLPC, cena notebooku má být 100 dolarů), hodlá ČSSD přispívat šesťákům na základních školách 7000 Kč na zakoupení počítače. "Aby se děti mohly kvalifikovaně učit i doma." Kupecké počty nám dají výsledek, že tato sranda nás bude stát zhruba 700 milionů ročně (7000 Kč krát 100000 dětí v populačním ročníku). Přitom nepovedený projekt Státní informační politiky ve vzdělávání nás zatím stál přes 7 miliard a je na něj v letech 2007-2010 naplánována další 1 miliarda ročně.

Nebylo by lepší místo podobných idiocií se zapojit do globálního projektu OLPC a pro českých 1,3 milionu žáků a studentů koupit v následujících dvou letech 1,3 milionu stodolarových notebooků za 3,9 miliard Kč s DPH? A odstartovat tak sice těžko předvídatelný, ale určitě pozitivní, boom?

12:53 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 03. 2006

Přehled právní úpravy vztahující se k pořádání akcí typu technopárty aneb Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde

Ministerstvo vnitra ČR plní své sliby a usilovně připravuje nové střelivo proti CzechTek 2006 a dalším freeparies... Na konci února byla publikována 42stránková sada právních předpisů, které lze podle horlivých ministerských úředníků použít k aktivní obraně před tímto sociálněkulturním jevem: "Pro tato shromáždění je charakteristické, že jejich konání bývá spojeno s významnými riziky především na úseku ochrany veřejného pořádku, bezpečnosti, života a zdraví osob, majetku a životního prostředí. Jde zejména o akce (shromáždění) hudební a taneční, pořádané obvykle soukromými osobami, pro velký počet osob (v řádu stovek až tisíců), na pozemcích, které k tomuto účelu nejsou primárně určeny, bez zajištění základních hygienických a bezpečnostních podmínek, v důsledku čehož vznikají zmíněná rizika."

Jedna z nejpitomějších částí se týká aplikace autorského zákona: "Na akcích typu technopárty dochází k užití předmětů chráněných autorským zákonem (autorská díla, zaznamenané výkony výkonných umělců, zvukové a zvukově obrazové záznamy), ke kterému musí mít uživatel (organizátor akce) svolení nositelů práv udělené licenční smlouvou. V případě, že jsou užívány předměty ochrany bez takového svolení, jde o užití bez právního důvodu a o zásah do práv chráněných autorským zákonem." Na parties hrají přímo autoři a ti se dokonce začínají sdružovat ve Svazu nezávislých autorů, aby zabránili zneužití pravomocí nechvalně známou OSA...

12:55 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 03. 2006

Evropskou Velkou cenu informačních technologií (European IST Grand Prize) 2006 získaly podniky z Nizozemí, Dánska a Francie

Počítačová paměť odolná vůči radioaktivnímu záření a teplotám až 200°C, bezpečnostní systém, který je schopen rozeznat vaši tvář, a digitální systém "otisku prstů", který by měl odradit multimediální piráty - tyto technologie získaly Evropské Velké ceny informačních technologií. Každý z oceněných získá finanční odměnu ve výši 200.000 eur. Dalších 17 odměn po 5.000 eur získaly i další technologie z 12 zemí. Vítězných dvacet projektů vybrala Evropská komise dne 16. března 2006 z celkového počtu 213 přihlášených z 28 evropských zemí.

Tři vítězové Velké ceny, kteří jsou na stejné úrovni, jsou:

12:57 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Trestní příkaz za užívání DC++ aneb Nejen BSA

Už jste zavítali na website České protipirátské unie? Nejde o žádná ořezávátka: "Česká protipirátská unie je jedním z pěti protipirátských programů Evropy, Ruska, Středního východu a Afriky vyznamenaných na mezinárodním setkání konaném v červnu 2005 ve Florencii. ČPU byla oceněna za výjimečné úspěchy v boji proti pirátství v roce 2004, kdy se jí podařilo i přes nepříznivý celosvětový trend udržet míru audiovizuálního pirátství v České republice na relativně nízké úrovni. Motion Picture Association, které zastřešuje protipirátské aktivity v oblasti audiovize po celém světě, ocenilo spolu se společenstvím protipirátských organizací zejména úspěšné zátahy ČPU proti internetovým a DVD-R pirátům a prodejcům napodobenin DVD na příhraničních tržištích, aktivní právní program, školící a vzdělávací aktivity pro výkonné státní orgány a neutuchající úsilí při přípravě nových právních předpisů upravujících ochranu duševního vlastnictví. Dalšími oceněnými jsou protipirátské programy Nizozemí, Islandu, Portugalska a Turecka. ČPU byla vyznamenána již v roce 2000, kdy byla spolu s programy Ruska, Španělska a Itálie nominována na Protipirátského Oscara.ˇ

Když nebudete opatrní, dopadnete takto:

Trestní příkaz za DC++

A kolik za to...

12:56 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 03. 2006

Kdo seje BSA, sklízí Linux

Business Software Alliance rozjela v březnu zastrašovací kampaň vůči managementu firem ve velkém stylu, přesto ale mají její represivní ataky jen minimální výtěžnost. Počítačů s nelegálním software jsou statisíce, počet stíhaných pachatelů je v řádu desítek, nanejvýš stovek. Počty napravených nepřesáhnou řád tisíců. Výsledek ale může být kontraproduktivní, protože je tu alternativa a je tu i antikampaň.

OSS Alliance, CFLUG a LBW nastartovaly reklamní kampaň využívající kampaně BSA k nabídce linuxového řešení. On totiž rozhlasový spot BSA může docela namíchnoout...

To máš jako se sexem

12:59 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 03. 2006

Tatra 603 je lidové vozítko aneb MŠMT kupuje notebooky pro úředníky 2.

Opakovaný vtip sice není vtipem, ale přesto: Tatra 603 je lidové vozítko, ve kterém jezdí lid prostřednictvím svých volených zástupců. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vypsalo v posledním roce řadu výběrových řízení na nejrůznější počítače, kromě devíti notebooků Fujitsu-Siemens za více než půl milionu to byl PC-tablet za 65 tisíc, trojice Apple iMac G5 s 17# nebo 20# LCD displayem za zhruba 150 tisíc, DVD vypalovačka k notebooku za 10 tisíc...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 12:38 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 03. 2006

Digitální štúrovci: podpora pro dalších 500 slovenských škol

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR podpoří letos v rámci jarní výzvy projekty digitálních štúrovců na 500 slovenských základní a středních školách dotací ve výši 50 milionů Sk. Slovenský projekt Infovek je sice výrazně skromnější než česká SIPVZ, výsledky jsou ale v řadě ohledů srovnatelné. Pokud se podíváme na web Infovek.sk a srovnáme ho s českými weby e-gram.cz nebo edu.cz, musíme se zastydět.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:46 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Zelení odsuzují brutální policejní zásah proti účastníkům akce CzechTek 2005

Strana zelených odsuzuje účelové zneužití moci a podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatelstva, k čemuž podle jejího názoru došlo při brutálním policejním zásahu proti účastníkům hudební akce CzechTek 2005. Strana zelených trvá na vytvoření vyšetřovácí komise Poslanecké sněmovny, jejíž vyšetřování by se neomezilo na policejní zákrok proti CzechTeku, nýbrž zabývalo se i služebními, správními a trestními řízeními, která se v souvislosti se zákrokem konala nebo budou konat. Inspekci ministerstva vnitra nepovažuje za důvěryhodnou. Policejní orgány by také neměly vyšetřovat trestné činy poškozující policisty. Strana zelených se tak připojuje k mezinárodním mechanismům ochrany lidských práv, jež v souladu se smluvními závazky ČR již léta požadují, aby český stát oddělil vyšetřování trestných činů policistů od resortu vnitra, který v těchto věcech může být podjatý.

Na předním místě politického programu Strany zelených je kvalita života, o niž chceme usilovat i jako parlamentní strana po volbách v červnu tohoto roku. Kvalita života je podmíněna ochranou lidských práv. Ta je základním prvkem právního státu a politického systému liberální demokracie, zaručené českým ústavním pořádkem. I Strana zelených je pevně rozhodnuta právní stát a demokracii hájit a rozvíjet.

Proto jsme již bezvýhradně odsoudili zneužití policie proti CzechTeku koncem července 2005 na Tachovsku. Strana zelených se připojila k té části české veřejnosti, která odmítá brutalitu policejního zásahu. Na základě právních rozborů důvodnosti zásahu jsme dospěli k názoru, že zásah nebyl oprávněný zejména proto, že policie bránila účastníkům technoparty v použití veřejné cesty na louku, kterou jim majitel propůjčil, a navíc tím způsobila zastavení provozu na dálnici. Ze soukromého pozemku, kam policie neoprávněně vstoupila, vytlačovala účastníky technoparty na jiné pozemky, jejichž majitelé souhlas k použití nedali. Jednání policie bylo právě opačné než ochrana majetku, jímž se pokrytecky a nepravdivě oháněla. Záměrem policie nebylo chránit něčí majetek, ale potlačit zábavu technařů, kteří na ni mají - v míře neohrožujícím nadměrně veřejný pořádek - právo.

Strana zelených žádá odstranění diskriminace určitých skupin v tom smyslu, že policie přistupuje vůči různým skupinám nerovným způsobem. Strana zelených žádá Policii ČR, aby zaměřila svoji pozornost na neonacistické srazy a další projevy extremismu spíše než na hudební akce typu CzechTeku. Dobrým vodítkem jí může být každoroční zpracovávaná zpráva o extremismu v ČR, kterou ministerstvo vnitra předkládá do Poslanecké sněmovny ČR.

Volebním lídrem Zelených bude v Královéhradeckém kraji ochránce lidských práv Stanislav Penc.
14:41 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 03. 2006

Konec Evaluačního webu: rezignace na vlastní pravidla

Odbor SIPVZ zcela rezignoval na dodržování své vlastní Metodiky registrace vzdělávacího a výukového softwaru z počátku roku 2003. Nyní se po roce nejrůznějších problémů s chodem nové verze Evaluačního webu z dílen již pět let SIPVZ sloužící společnosti jihlavské Oxygen Solution přidává i naprostý chaos. Čím si můžeme vysvětlit dnešní stav, kdy je evaluována například i aplikace Bakaláři? Korupcí, hloupostí nebo jen neschopností?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:49 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 03. 2006

Tatra 603 je lidové vozítko aneb MŠMT kupuje notebooky pro úředníky

Pamětníci možná pamatují vtip z hluboké totality: Tatra 603 je lidové vozítko, ve kterém jezdí lid prostřednictvím svých volených zástupců. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vypsalo výběrové řízení na DEVĚT notebooků Fujitsu-Siemens v úhrnné orientační ceně 581700 Kč s DPH, tedy za výši letošní dotace SIPVZ na ICT standard pro tucet zelených škol s až 1800 žáky nebo pro jednu červenou školu s 911 žáky. Omlouvám se za bulvárnost perexu!
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 14:48 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 03. 2006

Kolik redakčních systémů ještě MŠMT zaplatí 2. aneb Další pokus MŠMT o vyhození až 1,5 milionu oknem

Před necelým rokem jsme kritizovali ministerstvo školství a jím řízené organizace, že utrácejí další a další peníze daňových poplatníků za své četné webové prezentace a nejrůznější redakční systémy. Od té doby se mnohé změnilo, například pět let připravovaný Školský vzdělávací a informační portál je již v pilotním provozu. V úterý ale vyhlásilo ministerstvo školství soutěž na dodavatele dalšího redakčního systému "pro správu internetových stránek MŠMT". K tomu lze snad dodat jen jedno, pracuje na MŠMT v oboru ICT skutečně jen pár nezodpovědných laiků?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:44 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 03. 2006

Tisková zpráva MI ČR: Do e-learningových kurzů počítačové gramotnosti na Portálu VS se zaregistrovalo již více než 4000 uživatelů

Takže kritika kvality kurzů přinesla první ovoce, neboť v tiskové zprávě MI ČR je tato větička:

Kurzy fungují v současné době v prohlížeči Internet Explorer a v nejbližších dnech půjdou přehrávat i v přehrávači Mozilla Firefox.

Registrace pouhých 4000 uživatelů dělá z kurzů propadák: v průměru se tedy zatím přihlašovalo jen 80 uživatelů denně. Kolik je asi absolvovaných kurzů?

Tiskové oddělení MI ČR by také mohlo vědět, že Mozilla Firefox je prohlížeč.

16:57 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 03. 2006

Unie CZESHA versus Jednota školských informatiků: rozděl a panuj

Před týdnem putovaly na Ministerstvo školství dva dopisy, v prvním byla stanovisko Unie školských asociací ČR CZESHA k dotační politice odboru SIPVZ pro rok 2006, podpořené osmi stovkami škol, v druhém byla odmítavá reakce vedení Jednoty školských informatiků k tomuto stanovisku. Dva subjekty, které společně bojovaly v letech 2001-2002 za změny v SIPVZ, se opět po roce ostře názorově střetly.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:45 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 03. 2006

Stahujte filmy pro výuku legálně a zdarma 2.

Americký národní archív a společnost Google se dohodly na spolupráci a již nyní si můžete prohlédnout nebo stáhnout první necelou stovku dokumentárních filmů v digitální podobě. V nabídce jsou zatím filmy z archivů NASA, ministerstva vnitra a zpravodajství z 2. světové války.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:46 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

01. 03. 2006

Česká elektronická knihovna - Poezie 19. století

Bezplatně přístupná on-line plnotextová databáze Česká elektronická knihovna - Poezie 19. století navazuje na CD-ROM Česká elektronická knihovna - Poezie 19. století (od thámovců po lumírovce), který vydal ÚČL AV ČR roku 2002 a který se po opravách a doplňcích stal integrální součástí internetové plnotextové databáze.

Uživatel nalezne na adrese www.ceska-poezie.cz celkem 1325 sbírek s poněkud trapnými ochranami proti stahování.

Trapné omezení přístupu

Přestože jsem právě většinu probírané poezie 19. století na gymplu nesnášel, nalezl jsem tu i mého oblíbeného Františka Gellnera:

To je teď celá moudrost moje:
Milovat hlučnou vřavu boje,
za nocí vnikat do snů žen
a trochu býti zadlužen,
pískat si, jak mi zobák narost,
vínem si plašit s čela starost,
svůj život rychle utratit,
nic nezískat, nic neztratit.

17:00 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog