Jankovy názory

Archiv

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

28. 02. 2006

Google + Americký národní archív = zatím stovka filmů ke stažení pro každého

Jedním z nejnovějších počinů Google je spolupráce s Americkým národním archívem (USNA). Google tak ve svém videorchivu nabízí zatím devatenáct filmů z archivu amerického National Aeronautics and Space Administration (NASA, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku), ze kterých jsem si s nostalgií pustil čtrnáctiminutový dokumentární snímek The Eagle Has Landed 1969 o prvních krocích člověka na Měsíci. NASA má v archivu více než 250 snímků z let 1962 až 1981, máme se tedy na co těšit.

Stopa v měsíčním prachu

V další sekci United Newsreel je téměř šedesát filmových týdeníků z 2. světové války z produkce Office of War Information, které byly určeny pro zámořské diváky. Přes citelný propagandistický duch jsou cenným dokumentem o vývoji války. Poslední sekce obsahuje jednadvacet většinou předválečných černobílých přírodopisných filmů amerického Department of the Interior. Kdy se podobného archivu k stažení dočkáme i u nás?

17:03 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Neřízené eLearningové kurzy zdarma: operační systém a kancelářské balíky

Portál veřejné správy od počátku letošního ledna nabízí zdarma pro veřejnost nepříliš povedené a pro předpokládanou cílovou skupinu nevhodné eLearningové kurzy většinou s obsahem na bázi testů ECDL. Na řadě serverů ale existují další veřejně přístupné kurzy o operačních systémech a kancelářských balících, často vytvořené za nemalé veřejné prostředky. Jsou použitelné i pro naše školy?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:47 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

24. 02. 2006

Informace Ministerstva informatiky ČR o P2C: katalog je k dispozici ke stažení,, ale je více méně k ničemu

Minulý týden zveřejnilo Ministerstva informatiky ČR článek "Informace o P2C k problematice Informatizace škol a SIPVZ" a dalo k dispozici ke stažení příslušný Katalogový list B.8.1 KI ISVS, na který odkazuje metodický pokyn odboru SIPVZ MŠMT. Zdá se, že se teprve nyní ministerstva dohadují...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:48 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 02. 2006

Další potrat Ministerstva informatiky: Učební texty ke kurzům NPPG

Po uvolnění eLearningových kurzů na Portálu veřejné správy jsem se domníval, že MI ČR již vyčerpalo svou letošní zásobu černého humoru, ale neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, jak podotýkala teta Kateřina. MI ČR ale uvolnilo ke stažení další paskvil.

Když se po zveřejnění záměru použít pro NPPG brožurky společnosti Computer Press rozpoutala diskuse o jejich vhodnosti s převažujícím názorem tudy cesta nevede, očekával jsem spíše širší nabídku. Ale ministerstvo opět moudře vybralo.

A protože dávám v řadě ohledů na instinkt a první dojem, stáhl jsem si manuály a začal listovat. Zažil jsem další šok a už nemohu pokračovat. K prvnímu obrázku dodávám, že termín přenosná skříň jsem ještě nikde v souvislosti s PC neslyšel a ani Google mi v této věci nepomohl. Druhý obrázek nekomentuji, jen si dovolím tezi:

Učební texty napsal (píp) a ilustroval ještě větší!

Přenosná skříň

Klávesnice

Autoři nejsou bohužel v textu uvedeni, chybí i copyright... K věcným chybám je třeba delšího článku, pokračování příště.

17:06 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

22. 02. 2006

Soutěž My Favourite eLearning Resource

Od začátku února probíhá soutěž na portálu, iniciovaném Evropskou Komisí na podporu multimediálních technologií a internetu ve vzdělávání, elearningeuropa.info. Účastníci soutěže mohou do 17. dubna 2006 posílat svůj nejoblíbenější eLearningový zdroj, jeho stručný popis a zdůvodnění volby.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:49 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

20. 02. 2006

Vyzkoušejte si konečně pořádný redakční systém zdarma 3.

Po deseti měsících se vracíme k oblíbenému systému pro správu obsahu s názvem Plone. Dnes se podíváme na řadu výukových filmů pro začátečníky, které jim umožní rychleji proniknout do tajů základní přípravy nového portálu, vytvořeného s tímto "kanónem". A věřte tomu, že portálů využívajících Plone vzniká hodně, a rovněž jsou dostupné i levné webhostingy právě pro toto řešení.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:50 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

15. 02. 2006

Představte si svět bez copyrightu

"Autorské právo kdysi představovalo způsob, jak umělci zaručit dostačující příjem. Ponechme stranou otázku, zda tento úkol plnilo dobře - většina umělců neměla ze systému copyrightu nikdy ani halíř. Musíme přiznat, že autorské právo slouží v současném světě zcela odlišnému účelu. Je to nástroj, který využívají korporace v hudebním, vydavatelském, obrazovém a filmovém průmyslu k ovládání svých trhů.", píše Dr. Prof. Joost Smiers.

Ten je zakládající členem International Network For Cultural Diversity a vyučující politolog na Vysoké škole umělecké v Utrechtu, který se zabývá procesem rozhodování v kulturní sféře, intelektuálním vlastnictvím, autorským právem a kulturní identitou.

Článek vyšel v International Herald Tribune a jeho překlad naleznete na glosy.info/texty/predstavte-si-svet-bez-copyrightu/. Doporučuji!

17:07 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

14. 02. 2006

YouTube.com aneb Broadcast yourself čili Vysílejte sami!

Možnost publikace na webu snížila kapitálovou bariéru vstupu na mediální trh, demokratizovala ho a stala se mocným nástrojem pro podporu svobody slova. Něco podobného se již před tím stalo s nástupem FM rozhlasu, v USA vznikaly stovky regionálních rozhlasových stanic, u nás jsme i tento boom měli se zpožděním až po listopadovém převratu. Technologický vývoj ale přinesl i internetová rádia s odstraněním další kapitálové bariéry. Výměnné P2P sítě a on-line prodej hudebních i filmových nahrávek přinesly změnu celého odvětví. Teď je na řadě digitální a také internetová televize. Zkuste si vysílat sami!
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:51 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 02. 2006

ICT standard: jde o pokus narušení hospodářské soutěže?

V souvislosti se změnami velkoobchodní nabídky Českého Telecomu na vysokorychlostního připojení ADSL se obsah takzvaného ICT standardu opět dostává do stále neudržitelnější situace. Zatímco pro rok 2005 byly požadavky na připojení škol k Internetu stanoveny několika parametry, pro rok 2006 byl jako standard ustaven konkrétní komerční produkt právě Českého Telecomu se speciálními parametry, které konkurence prakticky nenabízí.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:52 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

08. 02. 2006

LANGMaster International: Kolik řečí umíš... aneb Naučíme vás barnumsky!

Virtuální inovační park přinesl neuvěřitelnou success story Jana Průchy s názvem LANGMaster International: Kolik řečí umíš... Po čtyřech nepříliš úspěšných letech společnosti LANGMaster International, která se podílela lví měrou na dodávce díky NKÚ proslulého softwarového balíčku pro školy v rámci SIPVZ v roce 2001, jsou její PR aktivity dobře čitelné:

  1. V rámci Národního plánu výuky cizích jazyků má vzniknout Národní jazykový portál. LANGMaster již rezignoval na běžný školský trh, kde pohořel s letitým polským všeobecným výukovým obsahem, který každoročně přejmenovává a vydává za novinku, takže návrat ke kořenům je jediným východiskem.

  2. LANGMaster vloni připravoval společnou nabídku pro školy s českým zastoupením HP, které je shodou okolností dodavatelem Školského výukového a informačního portálu.

Partnerů už měl LANGMaster v posledních letech víc než dost, většina z nich se už ale k němu nehlásí: koncem roku 2004 to byl Český Telecom, kde chtěl LANGMaster spolu se svými donátory z odboru SIPVZ MŠMT prosadit eLearningový portálek za několik milionů. Před tím to byl Microsoft, kterému měl LANGMaster dodat výukový obsah do MS Class Serveru, přes ocenění na INVEXu se tento produkt prodat nepodařilo. O rok dříve byla obětí společnost CCA, provozovatel školského portálu skoalonline.cz, společný projekt samozřejmě zkrachoval. A v roce 2001 byla partnerem v SIPVZ společnost AutoCont. O kvalitě titulů LANGMaster a jejich prodejnosti vypovídá právě vyhlášené přecenění v síti poslední jmenované společnosti:

18:10 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 02. 2006

Portál veřejné správy nabízí zdarma problematické eLearningové kurzy

Na Portálu veřejné správy jsou od počátku letošního ledna k dispozici eLearningové kurzy převážně pro získání základních počítačových znalostí v rozsahu testů ECDL. Letité kursy ovládání MS Windows 2000 a MS Office 2000 od společnosti GOPAS mají velmi spornou kvalitu a lépe na tom nejsou ani další kursy připravené Ministerstvem informatiky a společností Trask Solution. Selhala výběrová komise nebo na trhu nejsou žádné kvalitní eLearningové kursy? Nebo proč nebyly například využity výstupy z mezinárodního projektu BATCOS, financovaného z prostředků EU?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 18:11 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 02. 2006

Repasované počítače v roce 2006: levná alternativa pro každou školu a její kritika 2.

K předchozím článkům o repasovaných počítačích se rozpoutala rozsáhlá diskuse o možnostech a vhodnosti pro použití v základních a středních školách. Jako nevýhodou tohoto řešení byly uváděny argumenty o nespolehlivosti, malém výkonu, nedostupnosti ovladačů nebo i vyšší ceně. Pokusím se ještě jednou vyvrátit některé omyly a oblíbené, ale nepříliš validní, argumenty.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 18:13 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

01. 02. 2006

Výstupní hodnocení žáka a Google aneb Hlavně neuškodit?!

V mé složce kádrových materiálů jsem po převratu v roce 1989 nalezl skutečné perly, ale většina hodnotících vět byla zcela prefabrikovaných, protože hodnotitel především nechtěl uškodit. Včera přinesené výstupní hodnocení patnáctiletého potomka mi evokovalo stejně starý zážitek. Jenomže dnes žijeme místo s kádrováky s vyhledávači...
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 18:14 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog