Jankovy názory

Archiv

Google
 
Web jankovy.nazory.cz

30. 01. 2006

Spuštěn pilotní provoz Školského vzdělávacího a informačního portálu EDU.CZ

Před týdnem jsme se po pěti letech SIPVZ dočkali zatím jen pilotního provozu školského portálu, který by měl uživatelům poskytovat služby v informační, komunikační a vzdělávací oblasti, v současnosti odkazuje především na data ministerstva školství a přímo řízených organizací.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 18:16 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

27. 01. 2006

Repasované počítače v roce 2006: levná alternativa pro každou školu a její kritika

K minulému článku o repasovaných počítačích vhodných pro použití v základních a středních školách se stále rozrůstá diskuse o možných nevýhodách tohoto řešení. Připomínky jsou k legalitě licencí MS Windows, kde se pokusíme získat odpověď přímo od společnosti Microsoft, a k otázce recyklace. Jak tedy vybírat repasovaný počítač a na co si musíme dát pozor?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 18:17 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

23. 01. 2006

Repasované počítače v roce 2006: levná alternativa pro každou školu?

Trh s repasovanými počítači je vzhledem k rostoucímu trhu s novými osobními počítači také stále rostoucí. Uživatelé z firemního sektoru se při nákupu nové techniky zpravidla staré zbavují a navíc o ve velkých firmách používané kancelářské počítače není ve vyspělých zemích v domácnostech už dávno zájem. Repasované počítače tedy ve velkém směřují do méně vyspělých či rozvojových zemí, včetně zemí východní Evropy, a také do škol celého světa.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:58 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Na obranu občanských svobod

Tím, co dnes děláme, vytváříme předpoklady pro budoucnost. Málokdy mohlo být o této okolnosti tak málo pochyb jako v současné době. Vláda Jiřího Paroubka s velkým úsilím pracuje na mnoha změnách naší skutečnosti, které mají hluboký a trvalý význam. Značnou část veřejnosti tyto změny nevzrušují, protože jsou provázeny komentáři, vysvětlujícími, že jde o zlepšení naší materiální situace. Tomu nasvědčují i nedávno přijaté zákony a nařízení, které opravdu přispějí k rychlému zvýšení příjmů nemalých skupin obyvatelstva. Na druhé straně tato opatření nadměrně zvyšují nároky na státní rozpočet a Česká národní banka je přesvědčena, že z dlouhodobého hlediska taková populární předvolební politika znamená plýtvání národním majetkem, které se nám v budoucnu vymstí.

Jde však ještě o další a neméně významnou záležitost. Současná vláda jak zákony a nařízeními, které Sněmovna většinou přijímá s podporou komunistů, tak praktickými opatřeními postupně zaujímá nadřazené místo v oblastech, které by měly fungovat demokraticky, za účasti různých politických a společenských sil. Nejde jen o nedemokratické obsazení a autoritativní řízení jednotlivých resortů či oborů (nejdále došel tento proces ve zdravotnictví), ale i o fakta týkající se celé společnosti. Svědčí o tom návrh zákona, který "ve veřejném zájmu" umožňuje vyvlastňovat majetek jednotlivců, a připomíná tak období všeobecné regulace, které máme dávno za sebou. V podobném smyslu vyznívají úvahy premiéra o přehnané svobodě médií a zasahování státních orgánů do jejich činnosti. Domnívali jsme se, že něco takového máme rovněž za sebou. Není tomu tak.

Právě obdobné zákony, návrhy a aktivity vedou mnohé z nás k domněnce, že se Česká republika vrací k předlistopadové situaci. To naštěstí přinejmenším ze zahraničněpolitických - a věříme, že ani z vnitropolitických - důvodů není možné. Nicméně současná spolupráce sociální demokracie a komunistů umožňuje opakování některých důležitých prvků starého režimu, a usnadňuje tak zavedení autoritativního způsobu vládnutí, který by podstatně omezil občanské svobody a práva a některé z nich možná zlikvidoval.

Domníváme se, že povinností politicky uvědomělých občanů bez ohledu na jejich sociální postavení a stranickou příslušnost je postavit se za jakýchkoli okolností, zejména však v předvolební době, proti současným nebezpečným autoritativním snahám. Taková snaha nemá stranické pozadí. Vyzýváme ke spolupráci všechny, kdo budou mít možnost číst toto naše prohlášení, a prosíme je, aby přesvědčovali další občany o potřebě vytvořit aktivity proti autoritářství.

Nechceme šířit paniku. Znovu zdůrazňujeme, že naše úsilí není vázáno za jakoukoli politickou stranu. Jsme však přesvědčeni, že doba je vážná a že nesmírně záleží na tom, aby se řadoví občané v co největším množství pokusili zastavit současné sílící autoritativní tendence. Jde o to, abychom my i naše děti žili pokojně ve svobodě a demokracii.

Viktor Dobal, Michal Jankovec, Emanuel Mandler, Ivan Mašek, Petruška Šustrová, Ivana Vajnerová

15. ledna 2006

16:54 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 01. 2006

Podpořte Rezoluci Rady Evropy: Odsouzení zločinů spáchaných komunistickými režimy

V nadcházejícím zasedání Rady Evropy 23. - 27. ledna 2006 ve Štrasburku je naplánovaná diskuze na téma - " Potřeba mezinárodního odsouzení zločinů totalitních komunistických režimů".

Nyní se naskýtá jedinečná příležitost k vyjádření zásadního postoje vůči komunismu a spojením sil všech zemí Evropské unie můžeme právě teď docílit odsouzení komunismu na mezinárodní úrovni.

Jeden z kroků k tomuto cíli učinil deník Epoch Times ve vydání " Devíti komentářů ke komunistické straně", které odhalují zločinnou povahu komunismu. Účinek byl nevídaný a spustil masové vystupování členů z Komunistické strany Číny. K dnešnímu dni vystoupilo přes 7.2 milionů lidí.

Ať už ideje komunismu znějí jakkoli libozvučně, dějiny vždy jasně ukazují, co komunismus světu ve skutečnosti dal - desítky milionů mučených a mrtvých, živořící ekonomiku, zničené životní prostředí, zničení národní kultury a úplný úpadek morálních hodnot. Odhalení a odsouzení těchto katastrof je nezbytné. Oběti totalitních komunistických režimů si zasluhují, aby bylo jejich utrpení veřejně uznáno. Pokud se nevypořádáme s minulostí či současností, pak to zaručeně ovlivní i naši budoucnost.

Online vyplnění na www.svetbezkomunismu.cz.

Petice ke stažení: Word dokument, 40kB.

17:22 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Big Brother na liberecké základce aneb co se v mládí naučíš...

Kde končí nadšení nad možnostmi nových technologií a kde začíná jejich zneužívání? Liberecká základní škola v Lesní ulici se zřejmě stane horkým kandidátem na každoročně udělované anti-ceny Big Brother Awards.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 01:28 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 01. 2006

Stahujte filmy pro výuku legálně a zdarma

Souboj filmových studií a výměnných peer-to-peer (P2P) sítí trvá již dlouho a je s největší pravděpodobností marný. Přestože velká část vzájemné výměny filmů většinou v úsporných formátech jako DivX je v P2P sítích asi ilegální, výměnné systémy, jako například BitTorrent, nejsou určitě ilegální samy o sobě a dokonce existuje mnoho hollywoodských filmů, které si můžete legálně a zdarma pomocí BitTorrent stáhnout! A takovéto filmy jsou také vhodnou pomůckou například pro zpestření výuky angličtiny i dalších předmětů.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 17:30 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

10. 01. 2006

Čekání na Godota, pardon, na Školní vzdělávací a informační portál

Absurdní již pětiletý vývoj Školního vzdělávací a informační portál nyní zřejmě pod taktovkou ÚIV vrcholí. Řada subjektů si chybějící školský portál více či méně úspěšně nahradila nebo nahrazuje vlastním řešením, ale my stále ještě čekáme splnění slibů o zahájení pilotního provozu všeobjímajícího desetimilionového řešení.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:05 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

06. 01. 2006

Chtěli byste školní notebooky za 2500 Kč aneb kam se vývoj vrtne 2.

V minulém článku jsme zmínili další vývoj projektu stodolarového notebooku a zrekapitulovali čtvrtstoletí od zahájení výroby PC v dnešní podobě. Vývoj non-PC zařízení ale jde nezadržitelně dál a objevují se stále nové vize a nápady. Jak jsme si například představovali školní počítače před pěti letech a jak by mohly vypadat v nejbližší době?
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:10 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

05. 01. 2006

Chtěli byste školní notebooky za 2500 Kč aneb kam se vývoj vrtne?

Stodolarový notebook má už známého tchajwanského výrobce, který by měl do konce letošního roku vyrobit první miliony počítačů v programu One Laptop per Child. Vývoj jde ale nezadržitelně dál a objevují se další a další vize a nápady, z nichž jsou sice některé možná pro #postindoší# české školské informatiky příliš fantaskní, ale z technologického pohledu ne nereálné.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 13:13 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 01. 2006

Další lži premiéra Paroubka

Premiér Paroubek lže, jak mu to stíhají deníky tisknout. Další perlu vypustil v Hospodářských novinách 3. ledna 2006 v reakci na článek Adama Drdy:

Příkladem je má údajná "komunistická minulost". Na rozdíl od jiných (například předsedy poslaneckého klubu ODS Tlustého) jsem v KSČ nikdy nebyl, ale jako ekonomický náměstek restauračního podniku jsem byl zařazen v kádrové nomenklatuře strany. Jak starší lidé vědí, bylo to automatické od funkce vedoucího referenta. Být v nomenklatuře nebylo nic výjimečného, byly v ní zřejmě statisíce lidí. Jednoduchou přesmyčkou a ignorováním faktů některá média tvrdí, že jsem bývalý komunista....

Ve svých padesáti letech si pamatuji jen jedno, náměstků velkých pražských podniků bylo jen pár stovek a vesměs byli v nomenklatuře MV nebo KV KSČ. V socialistickém podniku Restaurace a jídelny, který byl prolezlý korupcí a permanentním okrádáním, bych tipoval i na ostřejší pravidla hry. Takže Jiří Paroubku, přestaň už nás konečně oblbovat, ano?!

17:23 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Závěry z pracovního setkání SIPVZ 2005 v Brně: sebechvála smrdí

S měsíčním zpožděním zveřejnil odbor SIPVZ na serveru e-gram.cz podrobnější informaci o průběhu takzvaného pracovního setkání SIPVZ 2005 v Brně. Pochybnosti, které vyvolal netransparentní výběr účastníků, se bohužel potvrdily. Stejně jako u Fránkova vedení SIPVZ na červnovém setkání v Telči v roce 2002 šlo v řadě aspektů opět jen o pokus legitimizovat stávají stav a postupy vedení odboru SIPVZ.
Celý článek naleznete na serveru Česká škola 16:15 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Naše dnešní krize 2.

Z druhé části textu Čestmíra Hofhanzla vybírám opět jen jeden odstavec:

Václav Klaus je jako podle mustru vyrobený technokrat vládnoucí stranické nomenklatury /inner ring/ bájné Orwellovy Euroasie. V samém počátku naší demokratické tragikomedie byl do hry vložen se zadáním ovládnout a pacifikovat nově vzniklé „pravicové“ s.r.o. – Občanskou demokratickou stranu. Podívejte se do minulosti toho „pravičáka a konzervativce“. Kdo jej do Občanského fóra přivedl a koho i svou vizáží napodoboval. Václav Klaus byl hlavním garantem převedení majetku do rukou bývalé nomenklatury. Potenciálních oponentů se v samém počátku zbavil odstraněním federálních poslanců z politiky. Ambiciosní narcis a slaboch, přebíjející svůj komplex arogantním výrazem a chováním. Mohl se stát postkomunistickou politickou jedničkou i díky tomu, že zde nebylo svéprávných a statečných osobností. Dnes, v roli prezidenta, je garantem nezpochybnitelnosti komunistické privatisace a nesvéprávnosti české zahraniční politiky.

Miloš Zeman je alternativní protipól politika stejné rasy a ze stejné stáje jako Václav Klaus. Od samého počátku, přes vnější divadlo mediálního napadání a nevraživosti, jednaly obě klíčové figury „demokratické perestrojky“ ve shodě. „Vládní krize“ 1997 byla účelovou šarádou k výměně figur a změně strategie. Úkolem Miloše Zemana na politické šachovnici bylo odvést pozornost od toho, co se ve skutečnosti odehrávalo. Prázdnými žvásty dělal dojem opozice a kritiky jednání svého „pravicového“ předchůdce. Doba jeho premiérování znamenala stabilizaci výdobytků Klausovy éry. Nepodařilo se mu prosadit klíčový úkol svého premiérského období, totiž schválit většinový volební zákon. Konstruktéři politika Miloše Zemana do něho vložili „šém“ na špinavé práce, byl až druhý po variantě jedna a proto se nestal prezidentem.

Josef Tošovský byl šéfem proviantu a zásobovačem sametové perestrojky. V proviantním skladu organisoval zásobování jednotek v poli, zajišťoval uložení a rozdělení kořisti. Spolehlivě splnil v roli přechodného premiéra i poslední úkol, stabilizaci zázemí v době přezbrojení a změny taktiky. Uměl krásně studeně a moudře mlčet.

Vladimír Špidla vděčí za své povznesení do premiérského postu umělému schématu, podle kterého potomci „předvoje proletariátu“ organisují a směrují naši cestu ke kapitalismu. Po rozverném tlučhubovi Milošovi, bylo vhodné a potřebné předložit plebsu na místě „prvního úředníka“ tvář suchého, studeného „pracanta“. Vladimír Špidla vyrostl v komunismu a jeho hodnotách. Ač historicky vzdělán, nebyl schopen překročit jeho horizont. Přesto přese vše, tvůrci politika Špidly neodhadli dobře zavilost bývalého zeleného aktivisty Vladimíra Špidly. Zkomplikoval jim hru, nahonem museli problém řešit kompromisem trafiky Evropského komisaře. To je snad nejpozitivnější efekt Špidlovy politické kariéry. Evropský komisař za Českou republiku - studený, poměrně korektní suchar, je jistě lepší, než profesionálně se tvářící Telička, od mateřského prsu odkojený komunistickou nomenklaturou.

Stanislav Gross a jeho politická kariéra jsou dokladem schématu fungování postkomunistické „pluralitní“ politiky. Uměle vyrobená o opracovaná součástka, s předem určeným funkčním využitím. Mohl jsem několik let z blízka pozorovat růst a vývoj tohoto  politického nástroje. Formálně bystrý, zručný chlapec, bez vzdělání, tradice a hodnotového zázemí. Postkomunističtí političtí imagemakeři strategicky nahradili studený Špidlův čumák tváří bujarého dítěte. Dovolím si tvrdit, že i Šárku Grossovi zorganizovali. I aféra s bytem a jeho financováním byla v režii té zpravodajsko-politické hry. Ten chlapec nebyl schopen posoudit a rozlišit, do jaké hry vůbec vstoupil. Žádná autentická politická strana by si nemohla vybrat do svého čela figurku bez tvrdé životní zkušenosti. V software Stanislava Grosse byla zabudována i důležitá pasáž diskreditace značky sociální demokracie.

Jiří Paroubek znamená, že nás těžko něco může zachránit. Jednou uvolněná lavina neodpovědnosti, krátkozrakého vyžírkovství, hulvátství a tolerance vzájemně spáchaných a krytých zločinů již nedává jiné volby. I Jiří Paroubek byl v registru Státní bezpečnosti. Ekonomický náměstek pražských Restaurací a jídelen ani nemohl nebýt. I z doby náměstkování na pražské radnici mají jistě plné šanony. Je na krátké oprati a kdykoliv budou chtít, rozjedou s „bagrem“ Paroubkem mediální divadlo.

Celá druhá část článku... 16:02 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Naše dnešní krize (Postřehy bývalého poslance Parlamentu)

Motto: Přestane-li většina žít, chápat svět v pojmech pravdy, morálky a odpovědnosti k všehomíru, ocitá se společenství na cestě ke zkáze. Přestávají platit staleté zkušenosti, lidé ztrácejí sluch, pravda i lež jsou jedním bezobsažným zvukem. Nakonec zůstává jen lomoz lži. Na povrch společnosti vyplavou nejhorší povahy a lidé zločinní.

Z textu Čestmíra Hofhanzla vybírám jen jeden odstavec:

Občanská demokratická strana

Když se v zimě 1990 - 91 z Meziparlamentního klubu demokratické pravice vydělila jeho větší část a založila Občanskou demokratickou stranu, byli u jejího zakládání lidé, které vynesl entusiasmus převratu. Mnozí z nich chtěli skutečnou změnu. Na samém počátku byli do vedení ODS nasazeni Václav Klaus a Josef Zielienec. Od počátku měli své role a pracovali ve shodě.

Rozdělení státu umožnilo Václavu Klausovi odstranit z politické scény federální poslance, členy ODS, z nichž většina svými kvalitami převyšovala poslance českého parlamentu. Během několika dalších let byl z nové strany odstraněn zbytek těch, kteří se nechtěli přizpůsobit. Do popředí se prosadila „práčata“, která si připravovali od počátku v aparátu strany. Viděl jsem výrobu Langra, Zahradila, Kocourka, Nečase, Fajmona a dalších. Tak zvaný „Sarajevský puč“ byla sehraná politicko-zpravodajská hra, která posloužila k vnitřní očistě ODS. Vytvořila z ní pravicovou variantu dřívější strany předvoje proletariátu. Modernisovala ji v politického representanta „komunistických kapitalistů“. Měl jsem příležitost vidět tu hru i okolnosti, za kterých proběhla. Sarajevský „puč“ umožnil odstranit ze strany osobnosti, u kterých hrozilo riziko nedostatečné věrnosti a poslušnosti. Občanská demokratická strana se stala politickým representantem nové komunistické buržoasie. S pravicí, jak ji tradičně chápeme, nemá nic společného. Rolí ODS v dnešní „perestrojkové“ době je udržet stav legality majetků a postavení nové komunistické buržoasie. Bude bránit a blokovat obnovení právního stavu a bude při tom používat pravicovou rétoriku.

Celá první část článku... 16:00 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog