Jankovy názory

Archiv

23. 05. 2005

Otázky o nové verzi serveru e-gram.cz

Jistě jste zaregistrovali změny oficiálního serveru SIPVZ e-gram.cz, konečně je použit plnohodnotný redakční systém (i když se spoustou nedodělků), objevily se základy informačního systému SIPVZ a prototyp nového evaluačního webu. Snad se dočkáme i dalších nových funkcí, dostatku užitečného obsahu a skutečné redakční práce.
Celý článek na serveru Česká škola 09:31 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

18. 05. 2005

Žertovná kompatibilita procesoru VIA C7-M

Přestože podíl procesorů VIA na trhu je jen zhruba 1%, jsou stále oblíbeny především pro malou spotřebu a nízkou cenu v segmentech subnotebooků, Tablet PC, tenkých klientů i embeded systémů. Procesory VIA stále používají Socket 370, který již Intel pro své procesory nepoužívá, ale již delší dobu se spekuluje o nové generaci procesorů VIA pro dnes už výběhový Socket 478. V posledních dnech se objevily dvě protiřečící si zprávy: první oznamovala dohodu o pětileté křížové licenci VIA a Intel pro použití sběrnice Intel AGTL+ Quad Pumped Bus v Socketu 479 a kompatibilitě nových procesorů VIA C7-M s procesory Intel Celeron M, druhá první popírá a hovoří sice o použití Socketu 479, ale s vlastní sběrnicí V4.

Procesory VIA C7-M s kódovým označením Esther (nebo C5J, Cyrix 4) mají mít 128 kB L1 cache a 256 kB L2 cache, 800MHz sběrnici, frekvenci kolem 2GHz a podporu instrukčních sad SSE, SSE a SSE3. Jádro VIA C7-M obsahuje ochranu VIA PadLock Hardware Security Suite (NX bit), podporu šifrování RSA a algoritmů Hash (SHA-1 and SHA-256) a dalších rozšíření, které jsou již v řadě procesorů VIA C5P Nehemiah. Oficiální představení 90nm VIA C7-M se očekává na VIA Technology Forum 2005, které bude v rámci veletrhu Computex Taipei 2005 na přelomu května a června 2005.

Nekompatibilita nových procesorů se zdá nepravděpodobná, ale je možné, že se našly nějaké cestičky jak patentovou ochranu Intelu obejít nebo se obě strany jen nedohodly a potřebují čas pro další jednání. Na druhou stranu nemá Intel důvod si pěstovat další konkurenci s segmentu, kde svádí další bitvu s AMD. Ledaže by chtěl využít předpokládaných nízkých cen procesorů VIA k útoku do zad nepřítele...
11:49 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

ŠVIP: další podivné výběrové řízení

Počet výběrových řízení vypsaných Ústavem pro informace ve vzdělávání při přípravě Školského vzdělávacího a informačního portálu zřejmě vejde do dějin Státní informační politiky ve vzdělávání jako příklad neschopnosti řešit běžné úkoly normálním způsobem obvyklým v komerční sféře. Nenormální je i informační mlžení i o zcela banálních skutečnostech.
Celý článek na serveru Česká škola 11:34 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 05. 2005

Podle britské studie může Open Source ušetřit ve školách až 50 % nákladů

Podle výzkumné zprávy Britské vládní agentury pro komunikace a technologie ve vyučování (Becta), zveřejněné v minulém týdnu, mohou úspory ve školách využívajících Open Source software dosáhnout až 50 procent celkových nákladů na provoz (TCO). Výzkum proběhl na 15 školách využívajících Open Software a na 33 školách, které ho nepoužívají.
Celý článek na serveru Česká škola 11:36 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Levné PC: The Neverending Story

Letos bude zřejmě v celém světě vyrobeno asi 200 milionů osobních počítačů, v rozvojových zemích jich je ale stále málo. Důvodem je relativně vysoká cena, a proto existuje řada projektů na výrobu co nejlevnějšího PC. Aktuální novinkou je rodina počítačů Encore Mobilis, které mají zvýšit počet počítačů v miliardové Indii.
Celý článek na serveru Česká škola 11:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

16. 05. 2005

Nové dotace SIPVZ pro vybrané školy: žádost podejte do 12. června!

Dotace je určena pro základní umělecké školy, jazykové školy, samostatné mateřské školy, sloučené školy, které vznikly ze škol zelených a červených, malé školy s nejvýše 150 žáky a pro Informační centra SIPVZ. Pečlivě prostudujte nový metodický pokyn a nenechte opět ležet dotační peníze ladem!
Celý článek na serveru Česká škola 11:38 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

13. 05. 2005

Proč SKAV odstoupila od spolupráce na projektu Koordinátor?

Na podrobnosti před nedávnem avizovaného odstoupení od spolupráce s Národním institutem pro další vzdělávání (dříve PC Praha) jsme se zeptali předsedy Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV) pana Jindřicha Kitzbergera.
Celý článek na serveru Česká škola 11:39 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 05. 2005

Netiquette aneb Jak se chovat na Síti sítí

Před deseti lety začínala expanze Internetu ve vyspělých zemích a přicházeli na něj ve velkém noví uživatelé, kteří neznali jeho tehdejší kulturu a zvyklosti, ale ani technické základy sítí. Internetová komunita se pro ně pokusila stručně vyjmenovat základní pravidla chování, jakousi etiketu na síti. Většina pravidel je stále platných a bohužel také pro většinu pedagogů a žáků neznámých, takže se někdy chovají na síti jako sloni v porcelánu...
Celý článek na serveru Česká škola 11:40 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

09. 05. 2005

Nevyhazujte peníze oknem! Kupujte školní licence! 2.

Diskuze u článku z minulého týdne ukázala na jeden možný problém: školy nevyužívají při nákupu školní licence. Důvodem může být i to, že regionální malí prodejci vůbec o této možnosti nevědí nebo ji škole zatají, případně ji někteří distributoři příliš nepropagují. Dnes se podívejme na Calamus, Rhinoceros a produkty Software602 a Zoner.
Celý článek na serveru Česká škola 11:42 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

07. 05. 2005

Internetové prezentace škol: bída SIPVZ?!

Internetové prezentace škol byly vloni v létě objektem průzkumu Ondřeje Neumajera, který vycházel z registru škol ÚIV. A ten je dlouhodobě v mizerném stavu a dá se odhadnout, že tam chybí více než polovina webových adres škol, čili jeden z kvantitativních výsledků průzkumu není možné brát vážně. Kvalitativní hodnocení ale vyznívá děsivě, ale co jsme mohli po průběhu SIPVZ čekat, že?
13:40 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

05. 05. 2005

Nevyhazujte peníze oknem! Kupujte školní licence!

Diskuze u včerejšího článku ukázala na jeden možný problém: školy nevyužívají při nákupu školní licence. Důvodem může být i to, že regionální malí prodejci vůbec o této možnosti nevědí nebo ji škole zatají, případně ji distributoři příliš nepropagují. Jak je to s produkty Borland, Corel a Macromedia?
Celý článek na serveru Česká škola 13:39 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

04. 05. 2005

Jak Paroubek kradl salámy aneb Téměř kádrový posudek předsedy vlády

Ross Hedvíček vzpomíná na vojnu před více než třiceti lety ve VÚ 4425 v Prachaticích, kde byl Jiří Paroubek ve funkci zástupce velitele pro proviant.
Celý článek na serveru CS magazin 11:35 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 05. 2005

ŠVIP: prezentace portálu na EDU.CZ spuštěna s cenzurou diskuse

Ústav pro informace ve vzdělávání (ÜIV) s měsíčním zpožděním splnil slib o Školském vzdělávacím a informačním portálu (ŠVIP): do konce března měla být na doméně EDU.CZ k dispozici jeho nultá verze, která měla zájemcům nabízet prostor k diskusi, k vyjádření jejich názorů a potřeb ve vztahu ke školskému portálu. Na 1. máje večer bylo EDU.CZ ještě prázdné, ale druhý den ráno byla prezentace portálu na EDU.CZ konečně spuštěna, tiskovou zprávu ale vydal ÚIV. Prezentace napsaná s využitím PHP má na některých místech problémy v prohlížeči Mozilla a obsahuje řadu webdesignerských prohřešků, což příliš nesvědčí o kvalitách vítěze veřejné soutěže na webdesign portálu PragueBest, s. r. o., který ji připravil. Překvapivé je, že vzhled a funkce budoucího portálu je možné hodnotit bohužel pouze na rozmazaných, ořezaných a zmenšených náhledech o velikosti 550x467 pixelu... Návrh webdesignu EDU.CZ samotný nepřináší nic originálního, překvapivé jsou kýčovité fotografie v záhlaví a nekonzistentní navigace. A vypadá vysloveně vyblitě, ale to dělá možná komprese...Proklamovaná veřejná diskuse je na moderovaném diskusním fóru pro registrované: dva mé mírně kritické příspěvky již cenzurou prošly, ale se značným zpožděním.
11:16 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 05. 2005

SIPVZ: líbí se vám prototyp nového evaluačního webu?

Zhruba před měsícem byl prezentován nový evaluační web SIPVZ, který by měl umožnit školám lepší orientaci v nabídce vzdělávacího softwaru a výukových objektů. Po měsíci jeho testovacího provozu by se už konečně vzhledem k blížícímu se termínu převodu dotací SIPVZ na školy měla jeho konečná podoba a pravidla provozu vyjasnit.
Celý článek na serveru Česká škola 11:16 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog