Jankovy názory

Archiv

24. 07. 2004

Komu prospívá kriminalizace drog?

Na otázku z titulku odpovídá Ondřej Vašíček, studující VŠE, v červnovém čísle časopisu Laissez Faire (PDF, 549 kB):
Ti, kteří jsou schopni ovlivňovat zákonodárství v této oblasti nejúčinněji svými posudky a zprávami, tedy protidrogoví policisté, mají nejmenší zájem na legalizaci drog - vždyť bez černého trhu s drogami by neměli práci ani tučné úplatky od mafiánských bossů! Nicméně mafiáni samotní také nejsou současným stavem nijak významně poškozeni. Z trhu s ilegálními produkty jsou slušní podnikatelé vyloučeni. Mafiáni mohou požadovat vyšší ceny, poskytovat nižší kvalitu a inkasovat větší zisky. Další zájmovou skupinu tvoří výrobci legálních drog. Vždyť marihuana je substitutem tabáku a alkoholu, její legalizace by mohla způsobit tlak na snížení tržeb z prodeje legálních drog. Komu tedy škodí legalizace drog? Mafiánům, podvodníkům, výrobcům legálních drog, zkorumpovaným policistům a populistickým politikům. Všem ostatním by legalizace drog jenom pomohla.
17:58 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

The Rise of Broadband Video

Nastává doba DSL TV, předpovídá studie společnosti ABI s názvem The Rise of Broadband Video a odhaduje objem trhu PC-to-TV zařízení na 6 miliard dolarů . Připomeňme, že se zde předpokládá dominantní postavení systému Linux. Nyní má 23 procent severoamerických domácností broadband připojení a do pěti let by tento podíl měl být 65 procent. V současnosti je kvartální nárůst počtu přípojek desetiprocentní s předpokladem nárůstu až na 14-18 procent. Zároveň se předpokládá pokles ceny připojení o 20-24 procent v průběhu příštích 6-9 měsíců. Dostupnost filmů ke stažení vyvolá podobně jako u MP3 poptávku po tzv. IP set-top boxech: jen letos se jich má ještě prodat za 300 milionů dolarů. DSL TV by měla být konkurenceschopná s kabelovou i satelitní televizí. A co na to Český Telecom?! Získal licenci na digitální pozemní televizní vysílání...
12:20 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

17. 07. 2004

Podivná rychlá šetření ÚIV

Na serveru Učitelské listy se objevil článek redaktorky Jany Hrubé Jaké jsou nejčastější názory ředitelů škol?, který obsahuje přehled výsledků tzv. rychlých šetření. Ta od loňského roku provádí Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) a jejich prostřednictvím zjišťuje názory ředitelů škol na aktuální otázky. K výsledkům se z home page ÚIV dostane poměrně pracně (home page je stále ve starém formátu) a výsledky jsou k dispozici výhradně v proprietárním formátu DOC, bohužel bez jakýchkoli identifikačních údajů (identifikace 1. kolo je na nic) či metadat. Tato neprofesionalita je neuvěřitelná. Navíc u jednoho odkazu na HTML dokument je zavádějící poznámka o formátu DOC. Ale výhrady vyvolává především způsob šetření a prezentace jeho výsledků.

Jana Hrubá uvádí o ostře sledovaném SIPVZ následující otázky a výsledky z první vlny rychlých šetření, která proběhla od 5. 4. do 14. 4. 2004:

5. Používá Vaše škola průběžně ve výuce softwarové produkty z nabídky SIPVZ MŠMT?

Možné odpovědi: všechny, většinu, jen některé, žádné.

Nejčastější odpověď: jen některé – 1913 škol – 64,1 %.

6. Jak často používá Vaše škola ve výuce tyto softwarové produkty?

Možné odpovědi: několikrát týdně, několikrát za měsíc, méně než jednou za měsíc, nevyužívá je.

Nejčastější odpověď: několikrát za měsíc – 1286 škol = 43,1 %.

Bohužel úvodní otázka je naprosto nejasná a zavádějící: MŠMT žádné softwarové produkty nenabízí. Ředitelé škol si vysvětlili otázku třemi způsoby: někteří se domnívali, že se otázka týká tzv. softwarovému balíčku z roku 2001, další se domnívali, že se týká evaluovaných titulů a zbytek, že se týká obou kategorií, případně i jen těch, které si z evaluovaných zakoupili. Záměr autorů šetření je bohužel naprosto nejasný. Překvapivá odpověď 123 ředitelů (4,3%), že používají všechny tituly, autory šetření vůbec nepřekvapila i když při předchozí úvaze indikuje evidentně problematicky položenou otázku (v balíčku totiž bylo přes 40 titulů a evaluováno je dalších asi 200).
08:48 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

12. 07. 2004

HP nabízí školám levné řešení s Linuxem na desktopu

Pro jihoafrické velmi chudé školy nabízí společnost HP levné staronové řešení pod názvem multi-user 441 desktop: k centrálnímu počítači s jedním procesorem jsou připojeny čtyři monitory a tři další USB klávesnice a myši, to vše s operačním systémem Linux Mandrake 9.1.3. Přestože by podobné řešení s dvěma 64bitovými CPU AMD Opteron a PCI-X dualmonitorovými grafickými kartami výkonem jistě zaujalo i fajnšmekry, je použit pouze procesor Intel Celeron 2 GHz a kombinace jedné AGP a tří PCI laciných grafických karet s chipem nVidia TNT a pamětí 32 MB. Operační paměť je 256 MB, rozšiřitelná na 512 MB, disk stačí 40GB, monitory jsou nejlevnější 15". Oproti běžnému řešení se čtyřmi PC udává HP 50% úsporu na pořizovacích nákladech a 65% na správě a servisu. Na stránce HP si všimněte v záhlaví textu HP recommends Microsoft Windows XP Professional ;-)
15:33 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

03. 07. 2004

Elektronická tržiště pro rozvojové projekty

Nákupy z dotací na rozvojové programy Programu P II SIPVZ je nutné realizovat prostřednictvím tzv. elektronického tržiště. Na webu e-gram.cz mohla vám uniknout tato informace:

Elektronické tržiště je oficiální internetová adresa zveřejněná Úřadem pro veřejné informační systémy (UVIS), který z pověření Vlády ČR spravuje elektronické tržiště pro všechny správce rozpočtových kapitol. Jsou zde zveřejňovány objednávky, poptávky, poptávková řízení a aukce vypsané úřady veřejné správy na nákup zboží do 2 milionů Kč.

UVIS zveřejnil následující elektronická tržiště:

08:29 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

02. 07. 2004

Nový web ÚIV stále nekontrolován

Před téměř čtvrt rokem jsem po prohlídce webu ÚIV v souvislosti se Studií proveditelnosti ŠVIP upozorňoval Vladimíra Hulíka, který má na starosti na ÚIV mezinárodní aktivity, že stránka eEUROPE+ na webu ÚIV obsahuje neplatný odkaz na již neexistující web v roce 2002 zrušeného ÚVIS. Pana Hulíka jsem se zároveň dotázal, zda by nemohl systém ÚIV kontrolovat platnost odkazů automaticky a kde jsou aktuální informacemi o eEUROPE+ na webech ÚIV a MŠMT. Jeho odpověď byla poněkud vyhýbavá:

Jestli by nas system mohl nebo nemohl kontrolovat funkcnost odkazu opravdu nevim, protoze spravu webu ma na starosti IT oddeleni, do ktereho jaksi nepatrim.

Pokud jde o informace o projektu eEurope+, UIV resi pouze indikatory tykajici se skolstvi - tedy pouze 4 z 26 indikatoru. Projekt mezinarodne organizuje ICT Danish Management, ktery na konci unora vydal Progress
Report 2001-2003. Tato zprava se podle mych informaci momentalne na CSU preklada do cestiny.

UIV bude maximalne aktualizovat udaje o danych ctyrech indikatorech, ktere zpracovava, a jestli jsou na webech MSMT nebo CSU, pripadne jinych organizaci informace o projektu eEurope+ opravdu nevim.

Vzhledem k tomu, že si ve Studii proveditelnosti ŠVIP svůj vlastní web vyhodnotil ÚIV jako nejlepší v resortu MŠMT, je překvapivé, že při převodu webu ÚIV do nového redakčního systému se nikdo nezabýval kontrolou odkazů a ani aktualizací obsahu. Uvedený nefunkční odkaz je na webu ÚIV stále.
07:15 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů

Satelitní připojení škol k Internetu opět na pořadu dne?

Pokud si vzpomínáte, v počátku projektu SIPVZ byl závazek společnosti Český Mobil na vybavení zhruba třinácti tisíc českých škol a veřejných knihoven satelitním two-way připojením k Internetu ZDARMA (objem tohoto závazku byl téměř půl miliardy korun, které odmítnutím tehdejší poradce MŠMT Jakub Reinish prohnal komínem). Toto připojení sice patří dnes k nejdražším na evropském trhu (především ve srovnání s ADSL), má určité technologické a funkční odlišnosti, ale má nespornou výhodu: nabízí kapacitu obvykle v rozmezí 512 kbps - 2 Mbps kdekoliv. Tedy i ve školičce v Horní Dolní, které jsou dnes připojeny Českým Telecomem v Indoši semipermanentní linkou ISDN s kapacitou 64 kbps s možností zvýšení na dvojnásobek (za tyto školy platí připojení MŠMT nyní ve výši cca 5000 Kč měsíčně). Na českém trhu se satelitní připojení kvůli ceně neujalo, protože měsíční poplatek za 512/128 kbps s pronájmem zařízení byl zhruba ve výši 6000 Kč, negativně byl hodnocen i support a objemová omezení. Překvapením je proto aktuální zpráva z Novin Třebíčska:

Spuštění bezdrátového internetu založeného na formě satelitu zažila v úterý navečer Základní škola F. B. Zvěřiny v Hrotovicích. Škola neměla jinou možnost spojení na internet, než poměrně drahé vytáčení telefonní linky. Bezdrátový internet umožní levnější připojení za paušální částku asi čtyři tisíce korun měsíčně. Jako zařízení města poslouží i knihovně, základní umělecké škole a mateřské škole. "Program ministerstva školství Internet do škol v příštím roce končí, takže tento počin uvítala i základní škola," upozornila tajemnice městského úřadu Dana Růžičková. Finančně pomohl škole grant kraje Vysočina ve výši 300 tisíc korun.
06:56 [Trvalý odkaz]
Komentáře Počet názorů


Index

Kategorie

Archiv

RSS version
TXT version

Valid XHTML 1.0!

Generated by EasyBlog